CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shiina

ROSES IV

Close [Copy link]
mYa, kelip...

mekasih...

Post Last Edit by rough7976 at 16-3-2010 00:16
huwahhhhhhh...rough cantik betul roses u... geram la i tgk... kagum sgt... mmg tingin sgt nak tanam roses jenis ni...tp takut mati la... share la petua cmana u tanam pokok ni.... boleh tak..
novlin Post at 11-3-2010 13:53

hehe...

petua pertama... jgn takut kalau pkk mati...  anggap ianya sebagai salah satu daripada proses pembelajaran...
petua kedua... jgn putus asa... pastu cuba lagi...& cuba lagi...

kalau nak sebutkan petua mmg banyak...  (tanah, cahaya, air etc...)...tapi dipendekkan cerita novlin kenalah selalu lawat kebun rose nih kan kan kan...  
dan banyak sifu2 sini blh ajar pelbagai benda dan menjawab pelbagai soalan & krisis ros semasa yg novlin alami... yg penting jgn segan bertanya... dari situ banyak petua novlin leh dapat...
juga leh selak page belakang rose I-III. saya pun banyak belajar dari situ...

126# aishah

hehe... 10 ekar kak?... takleh IMAGINE saya..
emm.. banyak pkk ros leh letak tuh

ha'ah... tul tul tul...pandai kak bagi semangat...

131# alifinara

perghh.. yg gambar yg 2 last tuh masih menjadi pujaan hatiku..{:2_76:}
apa khabar cuttingnya tu shida...?

133# seroja1

tahniah atas tangkapan terbaru... & mmg murah tuh..!!

mmg tul beli last2 blh jimat duit...
kalau beli untuk deco cam musim2 perayaan... mmg kena beli yg time fresh2... time bunga masih banyak & cantik...
kalau nak buat pkk laman untuk simpan 3-4 tahun... asalkan pkknya sihat, kuat, takde bunga pun jalan...

saya pernah baca yg kebanyakkan ros moden leh idup sampai 10 tahun...

Post Last Edit by rough7976 at 16-3-2010 01:48

fening..fening... mana nak letak tangkapan terbaru...
tulah.. kalau dah berkenan kan..

ros putih.. bunga lam 3-4 inci...
pkk dah establish lam 2 kaki tinggi, dijual lam pasu terracota..

dari sisi, petal height dia pendek jer...leper gitu..

bud lum bukak...

susunan petal..

Rate

1

Follow Us
144# rough7976

Cutting khabar tak baik
Tapi xpe, jangan risau, nanti mintak lagi dgn auntie....

Cutting bunga vine alhamdulillah, ok, masa gathering dah boleh pass.

shida,

hahaha mati yer.....sama mcm akak tak terbelai sbb reno hari tue....sabtu nie start membaja....lama betul orkid n lain2 pokok tak dibaja....yang best tue orkid padang besar pakai air n udang naik spike....yeehaa

148# sofiera

Cutting akak hidup tak? Nyesal saya lambat tanam hari tu.

149# alifinara

mati jugak...

150# sofiera
kih..kih...senasib kita ye...terpaksalah buat muka tebal lagi ye kak

150# sofiera  
kih..kih...senasib kita ye...terpaksalah buat muka tebal lagi ye kak
alifinara Post at 16-3-2010 09:52

muka 5 sen...mengadap

saya tumpang sekaki mengadap rasa2 dia bagi dak...

kak sofie.. muka 5 sen pun masih laku..

130# sofiera

kak...roses kutil yg akak bg dah kembang.. rupanya ada bud yg tersorok.
sy perasan pun dah over bloom.
mcm dah ada tp takper sbb cutting yg disemai asik kiok jer...

153# rough7976

akak masih ada 5 sen n 1 sen lagie....duit masa jepun pun ada dalam koleksi....yeehaaa

gigih saya baca benang ni..kat umah cuma ada 3 pasu jer roses...teruk sakit dia smpi gonjeng kena makan ke ulat..bunga pun habis buruk..sian tau..
skarang dh sihat..hijau je daun2...saspen gak kalo tetiba jatuh sakit lagi..

soklan...mcm mana nk bg dia berbunga?
pas tuh nak menten dr ulat2 tuh
pas tuh ada u all tulis kena potong 3 4 inci dr bunga...

...tak paham yer..nak selak part 1-3 time la pulak..ni pun cilok memorum masa office demi roses ku hak 3 pasu tuh...tingat kenangan lama time dia active bebunga...sangat mendamaikan jiwa...

tolong la otai2 kat sini...sayang sgt ke roses tuh...

156# MsAjai

orait per 3 pasu...

Si Ulat:
waktu daun sihat segar bugar nih.. si ulat tu pun makin naik minyak... eh..naik daun...
tapi jgn bimbang sangat sebab kalau ros dah segar bugar bermakna pkk dah makin kuat... kalau kena makan sikit pun takpe...

kat laman ros saya si ulat ni tak de datang melawat (alhamdulillah, krg 1 masalah)... tapi kat belakang rumah selalu jer duk melawat pkk buah2an... tetapi rasanya populasi terkawal sebab burung pun banyak area tuh...

tak banyak pengalaman bab ulat tapi 2-3 cara yg mungkin Ajai leh cuba..
1. kalau nampak buang jer...
2. mandikan pkk pagi petang.. hos kuat2, atas & bawah daun... bagus tuk hindarkan pest lain gak seperti thrips, spidermites...
3. mungkin ada pkk kat laman ajai yg menarik perhatian ulat nih ataupun rama2; cth ros jepun, etc... kesan yg mana satu dan letak jauh2 dari ros... kalo buleh eliminate terus..
4. sembur insect repellent; sekarang nih banyak jual kat kedai.. mana2 yg organik tuh... kalau setakat 3 pkk ros saya rasa guna semburan jenis ni lagi berkesan & lebih environmental friendly...
5. walau seburuk mana daun kena makan...jgn gondolkan pkk tu... kekurangan daun nanti buat pkk lagi stress..
6. yg penting jgn lupa bagi baja & siram air... dgn sendirinye pkk2 tu blh tahan ngan kehadiran ulat tuh... sbb pkk tak mati dek ulat tapi mati sbb takde daun & pucuk yg baru lak kena makan... so pkk kena jaga biar banyak daun je.. once daun dah tua depa tak pandang.. so bila berpucuk tu jaga tul2 kasik daun tuh tahan sampai tua
7. kalo tak tahan gak, pilihan terakhir blh try insecticide mana2 yg jual kat kedai... ni rasanya blh bunuh telur sekali...sembur atas & bawah daun.. saya tak leh rekomen mana2 sbb tak pernah lak cuba...

nak bagi berbunga:

soalan ni payah betul nak jawab sbb banyak faktor sungguh...
tapi yg jelas.. kebiasaannya sebab kurang baja, air, cahaya - 3 faktor penting bagi mana2 tumbuhan pun... kalau pkk stress tak mau dia berbunga... tapi selama 2-3 tahun saya bela ros ni.. tak pernah jumpa ros yg tak mau bunga... yg kurang bunga ada laa, ataupun bila berbunga.. bunga lebih kecik dari biasa dan tak semenggah... dan ada pula ros yg mmg slow sikit nak berbunga, tapi ini disebabkan mmg kitaran berbunga dia (flowering cycle) dah macam tu, ikut species; cthnya berbunga setiap 20 hari...  so nak tunggu bunga lagi tuh kena tunggu 20 hari lagi laa...camtu..

potong 2-3 inci;

salah satu cara nak bagi ros berbunga selalu ialah kasi potong bunga lama (deadhead); tapi sebenarnya kalau tak potong pun ros akan tetap berbunga sebab dia pandai sendiri layu dan buang bunga lama tuh... setengah species lak akan berbuah.. Cuma potong tu supaya pkk tak habis energy sendiri nak buang bunga lama tuh ataupun berbuah.. macam mempercepatkan cycle dia nak bunga balik.. itu je...
kenapa ptg 2-3 inci..? sebab batang yg atas tuh kurus dan kalau batang kurus sangat, tunas baru yg keluar jadik kecik & bunga pun kecik.. Tapi bagi saya pkk muda (kurang setahun) tak yah buang 2-3 inci... potong leher bunga tu pun dah cukup...simpan daun ijau yg elok tu banyak2... melainkan tak tahan sangat nengok bunga kecik.. tapi setengah species ros, bunga jadi kecik kalo buat camtu..setengah species lagi bunga maintain jer... so pepandai laa hang experimen..

fuh.. tak sangka panjang juga rupanya...

Rate

1

Post Last Edit by alifinara at 18-3-2010 07:40

157# rough7976

Saya rasa Rough patut compile dan bukukan semua panduan dan petua penjagaan roses. Saya org antara yg terawal beli, insya-Allah

157# rough7976

time kasih kerna layan soklan saya w/pun ada 3 pasu jer...
akan saya usahakan semua tuh..

semangat ni nk balik buat...

wah.. panjang lebar penerangan rough... ralit membaca satu persatu... thanks rough sudi berkongsi ilmu bersama....