CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9686|Reply: 29

betulke klu nak beli rumah di tgn org, kita kena byr 10% kpd penjual rumah

Post Last Edit by GONE at 27-2-2010 10:23

macam tajuk aku tu , betulke kena bayar gitu?

1# GONE

Hurmmmm...biasanyer YA tp blh jd bbrp situasi spt dibawah:
1) dlm agreement jual beli tertera dep 10% deposit dan pembeli byr 10% tu ms sign agreement;
2) dlm agreement tertera 10% deposit tp pembeli hanya byr 2% ms sign agreement dan selebihnya guna kwsp (dgn persetujuan penjual)
3) dlm agreement tertera 10% deposit tp hakikatnya deposit xsmp 10%
4) blh juga deposit 12%, 20% etc bergantung pd perbincangan bersama

ada mcm2 cara & mcm2 penyelesaian ikut situasi apa yg anda hadapi.

Rate

1

saya rasa kadang2 bergantung kepada penjual umah itu sendiri..kalau dia jenis ok x kisah yg 10% tu

merak7118

thanks .. macam ni..kwn aku nak jual rumah dia 83ribu
kwn dia pulak kata...pembeli kena bayar 10 pratus duit dlu..
duit tu di panggail duit booking ke?

kalau ya.. kalau pembeli tak ada banyak duit.. dia boleh bincang
dgn kita ke naknbayar keluar duit kwsp ke atau macam mana?

kalau kita ambik duit 10 pratus tu katala kan..kalau loan tak lulus
duit tu nak bagi dia balik ke atau macam mana?

puteri4 --maksud tak kisah tu? tapi kita sbg penjual mmg ada hak kan
mintak duit booking? betul ke istilah booking tu?

merak7118

kalau ya.. kalau pembeli tak a ...
GONE Post at 26-2-2010 10:43 PM

10% down payment tu kena bayar dulu, kalau lah nasib malang tak berjaya dapat loan, memang burn. selalu 2% tu awal2 agent tuan rumah tu dah akan amik.

so survey2 dulu la loan bank, sebelum confirm beli rumah. kira yang agak2 boleh dapat lah. bank pun rasanya paling byk akan kasi 90% loan je.

dan jgn lupa sediakan duit utk S&P lawyer. carik yg elok sikit, pasal kalau delay kang kau jugak yg kena penalti nanti.

Rate

1

Follow Us
saya rasa kadang2 bergantung kepada penjual umah itu sendiri..kalau dia jenis ok x kisah yg 10% tu
puteri4 Post at 27-2-2010 12:22

yer betul.

lagi satu pi check penilaian berapa nilai rumah tu. berapa loan dan berapa kelayakan anda. pas tu bincang la dgn penjual berapa nak bagi. kalau sampai 10% kemudioa anda emmang layak dan loan memang boleh lulus...cuba bila dah bayar 10% pastikan anda boleh ambik kunci.pengalaman saya beli 3 buah rumah dari owner saya buat mcm tu.

abg asri tolong cek pm k.

narif.. bukan aku nak beli rumah.. aku tanya bagi pihak penjual..
adakah pembeli memang kena bayar 10 pratus tu kepada penjual?

merak7118

kalau ya.. kalau pembeli tak a ...
GONE Post at 27-2-2010 12:43

1- 10% tu dipanggil deposit.
2- deposit wp dlm agreement sebut 10% tp atas budi bicara penjual jika pembeli xder duit blh terima dulu 2% etc dan baki deposit byr bila pembeli kuakn kwsp (perlu sediakn undertaking pembeli utk protect hak penjual)
3- jika loan pembeli tak lulus apa2 deposit yg dibayar kpd penjual hendaklah dipulangkn.
4- deposit hanya forfeited jika loan lulus tp pembeli tolak or loan lulus pd amount yg rendah drp dipohon dan pembeli tolak tawaran bank. Juga deposit forfeited/tidak dikembalikn jika pembeli dgn sengaja membatalkn agreement tanpa sebab2 munasabah atau apa2 perlanggaran clause yg dipersetujui di dlm agreement jual beli.
5- penilaian harga semasa harta bolah dilakukn oleh penjua/pembeli sblm jual/beli sesuatu harta. namum sekiranya harga jual beli tak sama ngn market value, xjd masalah asal kedua2 pihak setuju. jila loan lbh rendah drp market value jg xder masalah jika pembeli ada RM utk top up the difference dan setuju ngn harga jualan.

*conclusion: dlm apa2 jua transaksi persetujuan kedua2 pihak adalah penting. setiap masalah ada jln penyelesaian asal semua pihak sudi berunding  secara aman.

Rate

1

deposit ni tak kira berapa banyak, RM1 pun boleh...
tapi mesti ada deposit sebab kalau ikut akta kontrak setiap perjanjian mesti ada balasan..
RM1 tu kira balasan ler...

jgn tak bagi apa2 nanti perjanjian tak laku...

sebagai penjual kalau boleh mintaklah deposit setinggi yg mungkin... kalau boleh 90% terus... hehe

apa2pun perjanjian ialah persetujuan dua pihak...
apa2 syarat pun kalau dua2 pihak setuju boleh aja...
cumanya tiap2 pihak biasanya akan dapatkan apa yg terbaik untuk mereka..

btw kalau nak beli rumah secara loan baik risik2 dulu loan tuh boleh lepas ke idak
dan berapa banyak boleh dapat...

jgn berangan nak beli rumah harga 500k kalau loan boleh dapat 100k jer... hehe

lainlah kalau bakinya tu kita ada duit lain untuk bayar...

untuk selamat buat perjanjian tanda jadil dulu dan bagi 2%..
lepas tu mintak tempoh dan masa tulah risik2 kat bank berapa boleh bagi loan

kalau dah kompon boleh dapat dan berapa jumlah... bari sign agreement jual beli..
bayar tambahan 8% untuk jadikan deposit tuh 10%

kalau 8% tu nak keluarkan kwsp masukkan syarat tu dalam perjanjian dan bayar 2% saja tuh sebagai deposit..

lepas tu uruskan pinjaman bank untuk bayar baki 90%

2% etc dan baki deposit byr bila pembeli kuakn kwsp (perlu sediakn undertaking pembeli utk protect hak penjual)..
merak7118 Post at 1-3-2010 11:59 AM

thx..yg bold tu..aku  kurang faham ..undertaking tu kena buat dekat mana eh? jabatan2 apa2 ke?
yg kena buat tu siapa? pembelli ke?

untuk selamat buat perjanjian tanda jadil dulu dan bagi 2%..
lepas tu mintak tempoh dan masa tulah risik2 kat bank berapa boleh bagi loan

petola Post at 1-3-2010 09:08 PM

thx.. jadi kesimpulannya.. kita sebagai penjual boleh mintak 2 pratus dulu la ye?yg lebihny
8 pratus tu.. dia mesti kena bayar gak kan

yg kedua-yg perjanjian 2 peratus tu..kita nak ambik peguam juga ke utk
sahkan kita ambik bayaran tu?
kalau tak payah ambik peguam.. nak buat macam mana then?

thx..yg bold tu..aku  kurang faham ..undertaking tu kena buat dekat mana eh? jabatan2 apa2 ke?
yg kena buat tu siapa? pembelli ke?
GONE Post at 2-3-2010 11:37

undertaking to lawyer yg incharge sediakn sekali dgn dokumen2 lain. sbb pembelian atas tgn ni klu nk kuakn kwsp kena make sure borang pindahmilik dah dibayar setem duti, so kiranya ms tu loan da approved, da duly executed by the borrower & bank's attorney. undertaking ni bg memastikn pembeli byr baki deposit kpd penjual setelah duit kwsp dapat.

i citer experience i beli rumah 2nd hand..

i bayar booking/deposit dekat owner rumah 1%.

i buat agreement dengan owner rumah yang another 1% booking i akan bayar upon loan approval dari bank..  TETAPI sekiranya loan rumah i approve tapi i reject maka 1% tu akan forfeited by owner dan dia jugak akan refund duit booking rumah sekiranya loan i tak approve..

agreement yang ini bukan verbally tapi ada black n white.. bab yang ini owner pegi hired agent yang boleh handle benda ni.. berapa dia bayar, itu between agent dgn owner.. i tak ambik tau langsung.. tapi senang jugak kerja i sebab agent ni yang bagi nama i kat bank n lawyer n agent ni update i segala progress jualbeli rumah/lawyer/loan..

another balance 8% downpayment i akan bayar pada owner bila lawyer dah siapkan semua agreement n owner ready nak handover rumah tu pada i.. luckily i dapat owner rumah yang ok.. ada give n take..

so, 10% from my part to owner settle.. another 90% itu between owner dengan lawyer n bank..

Rate

1

aku punya masaalah loan dah lulus, kwsp dah wat kuar,tapi pejabat tanah plak tak lulus!!!cam mana nak buat?takkan aku nak buat bodo jee..last sekali aku kensel duit pon dah abis kat loyer buruk!!!

pejabat tanah tak lulus tu cmne tu?

bukankah lawyer yg akan uruskan ?

Sebenarnya bergantung kepada penjual & pembeli..contoh kes saya sendiri:
- owner iklankan melalui agen dia..
- lepas puas hati dgn kedaaan umah, saya bincang dengan owner melalui agen dia pasal term bayaran..then owner setuju saya hanya bayar 3%. katakan rege rumah RM170k, means saya hanya perlu byr RM5100 shj untuk downpayment/booking..jadi balance 97% (164900) saya akan bayar melalui loan. Owner x kisah sebab dia dah selesai loan umah tue..sebenarnya duit 3% tu pun tak dapat pada owner, tapi dapat pada agen sebagai komisen dia..
- saya buat loan gomen, then submit kat JPPH value rumah alhamdulillah lepas..
- Then masa nak sign SNP pun saya double check dengan lawyer nak pastikan cara bayaran baki 97% adalah melalui loan..(3 month after SNP).
- so, saya masih boleh keluar &guna duit kwsp untuk renovate sikit2 umah

Jadi kesimpulannya bergantung kepada persetujuan pembeli&penjual laa samaada perlu bayar 10% ker tak..dalam kebanyakan kes biasanya diorg nak 3% dulu then another 7% masa SNP/bagi masa lepas lulus loan untuk keluar KWSP (MINTAK LAWYER ADJUST DLM SNP)..sebab biasanya owner nak gunakan jugak 7% tu utk bayar fees lawyer dia..

Selain tu, pastikan jugak berapa % loan boleh pegi..kalau loan bank kasi setakat 90% shj, terpaksa laa gak topup balance 10% tu..

Rate

1

12Next
Return to list New