CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: teletubis

Minum Susu Sendal Dgn Kain

kekadang aku penah gak terpikior, kenapa anak2 selalu hantar makpak ke rumah wargatua tanpa langsung perasaan nak menjaga sendiri makpak dengan tangan sendiri, sedangkan makpak banyak berkorban utk kita dan kini bila dah tua dan uzur, mereka lebih memerlukan anak2 di saat ini.

mungkinkah nasib kita nanti juga diasuh, disuap, dijaga oleh orang lain wpun ada anak2 sendiri?

bleh jadi sebab masa kecik2, kita dah 'latih' dorang utk 'it's ok' utk diasuh dan dijaga oleh orang lain atas alasan makpak sibuk, berkerjaya dan cari duit.

bila makpak nanti dihantar ke rumah wargatua, anak2 pun bagi alasan yg sama; sibuk, berkerjaya dan cari duit!

bgt la elok2...mana bole biar bb meyusu mcm tu...apa slhnya susukan dl bb tu
then da settle br buat keje lain...byk kes bb meninggal krn kes mcm ni la...please la
alert benda ni kalu rasa tak sampai ati nak tego baik cr pengasuh yg lain...lg pun demi
keselamatan bb u jg...jgn da terjd br nak menyesal2 tak suda...kalu da tau dia nak amik bdk lg u cr2 la tmpt lain...sesambil cr pengasuh br...u kena fkr bb u jg kan...nnt ms keje pun
awak risau je memanjang...jgn sampai da terlambt br meyesal...

kekadang aku penah gak terpikior, kenapa anak2 selalu hantar makpak ke rumah wargatua tanpa langsung perasaan nak menjaga sendiri makpak dengan tangan sendiri, sedangkan makpak banyak berkorban utk ki ...
JodoKast Post at 21-1-2010 14:42

tak boleh nak cakap macam ni.

sesetengah orang memang perlukan kedua2 suami isteri bekerja, especially yang duduk kat tempat2 kos tinggi macam KL.
kadang tu lifestyle dah downgrade habis pun, duduk flat pun, masih tak cukup nak tampung basic needs macam makan minum keluarga, jadi memang teraksa si ibu bekerja.

-- dari ibu yang tidak bekerja sebab nak duduk rumah jaga anak, tapi memahami other mommies yang can't help with the situation that has befallen upon them

adoi, janganlah pertaruhkan nyawa bby mcm tu...bukan anak kucing ni, anak orang, nak dapat sorang bukan senang weii...ckp je kat bby siter tu jgn buat camtu, or cari jek pengasuh lain..banyak benor sekarang kes bby mninggal coz tersedak susu..last month, anak saya masuk ICU...ada bby kat area tu duduk dlm bilik khas la..koma dah sebulan lebih..mesin, wayar, berselirat..one day tengok mak dia dtg, nangis2, cium tangan bby tu...kes tersedak susu...dan kejadian tu berlaku semasa dlm jagaan mak sendiri...aduh, luluh hati tengok bby tu..maybe mak dia menyesal x sudah..

better beringat la..

anak sedara kawan me..hantar bby kat bby sitter, bby sitter tu tinggal kejap pegi kedai mase bby tu tengah menyusu..mintak anak dia yg tengah tido tengokkan..balik dari kedai, bby tu dah x bernyawa.....sedihnya...Tuhan je yg tahu

tak boleh nak cakap macam ni.

sesetengah orang memang perlukan kedua2 suami isteri bekerja, especially yang duduk kat tempat2 kos tinggi macam KL.
kadang tu lifestyle dah downgrade habis pun ...
mclaren Post at 21-1-2010 14:58

ye, ada betulnya... kekadang desakan hidup menyebabkan kita terpaksa ngantor anak pegi babysitter/nursery sebab nak makan pun x cukup.

cerita kawan aku, dia paksa bini dia utk berenti keje lepas pantang utk jaga anak fulltime sbb dia x harap nk hntar pngasuh/nursery.

tapi bini dia xnak dan dorang calculate budget, mmg agak tersepit kalau bini dia dok umah jaga anak.

dan dorang mula cari sumber pndapatan lain yg membolehkan bini dia mmbuat duit dan dalam masa yg sama, anak pun dia bleh jaga.

mcm2 la dorang cuba dari jual kuih/nasi lemak sampai la benda2 bisnis internet yg byk merapu tu, tapi xde hasil.

lastly, kawan aku dpt idea, memandangkan bini dia bekas cikgu so dia suruh bini dia mngajor kat tadika yg ada taska sekali.

duit dapat, anak pun dia bleh pantau gak. selesai masalah.

pengajarannya, akan sentiasa ada ruang utk kita sekiranya kita sungguh2 nak capai sesuatu. Jika niat kita murni dan usaha sungguh2, InsyaAllah Allah akan bagi jalan.

Follow Us
21# JodoKast

ala..skang umah orang tua pon dah 1st klassss ok???

mak aku siap sound..nanti dia nak lepak kat umah orang tua...sbb ramai kawan...tapi dia tanak tido situ...dia nak balik hari.....kira malam tido umah anak2 la...

mak kawan aku siap sound kawan aku...u dont have to take care of me...i have my own money...just find me a 5 star old folks home... macam2...!!!

aku rasa idea umah orang tua tu not bad la...cuma stigma masyarakat yang silap...kalo umah orang tua yang bayor punya ala2 5 star hotel aku rasa byk orang tua2 berebut nak gi.... sbb at least derang ada kawan....kat umah anak menantu keje cucu gi sekolah kawan ngan maid langsung tak bagi manfaat..... lagi teruk bukan sikit kita dengar gaduh plak ngan menantu...hmmmm....

aku ngan kawan aku beranagn nak wat 5 star folks home... berangan lerrrr...

Post Last Edit by JodoKast at 22-1-2010 12:57
21# JodoKast

ala..skang umah orang tua pon dah 1st klassss ok???

mak aku siap sound..nanti dia nak lepak kat umah orang tua...sbb ramai kawan...tapi dia tanak tido situ...dia nak balik hari... ...
akubest Post at 22-1-2010 11:58

klu niat ko bagus, teruskan... tapi pendapat aku, tak semua wargatua heran sgt dgn 5 star 6 star bagai...

bukan kemewahan dan keperluan material yg sangat2 dorang perlukan... yang penting ialah kasih sayang dan sentiasa dekat dengan anak cucu, yakni kalangan mereka2 yg amat mereka sayang dan cintai...
kalau betul bleh amik-ngantor hari2, ok la jugak... jangan antor tak amek2 sudah le...

tapi pandangan manusia berbeza-beza... terpulang le masing2...

Post Last Edit by JodoKast at 22-1-2010 12:57

klu niat ko bagus, teruskan... tapi pendapat aku, tak semua wargatua heran sgt dgn 5 star 6 star bagai...

bukan kemewahan dan keperluan material ...
JodoKast Post at 22-1-2010 12:55

Ni dah lari topik dah ni.. tapi nak menyampuk jugak la..

Kalau anak degil, kita boleh marah/paksa atau denda.. supaya dia akhirnya ikut nasihat kita.. tapi ibu bapa kita, especially jenis yang dah sangat tua, ada penyakit.. kita tegah soal pantang makanan, mereka marah balik.. kita nak marah, nanti dikata derhaka, kita nak denda pun, dorang dewasa.. takkan nak treat dorang macam budak kecik.. lagi banyak cabaran jaga ibu bapa yang dah tua, especially yang kurang sihat.

Zaman dulu, ibu bapa boleh jaga sebab kebanyakan mak kita surirumah tangga. Sekarang ni, dua dua bekerja. Either amik maid atau hantar ke babysitter/nursery. Kalau bagi contoh kawan u tu, alhamdulillah la sebab memang senang jalan penyelesaiannya. Tapi macam mana pulak kalau si isteri tu bukan cikgu? Programmer misalnya, atau accountant misalnya. Apa yang dia boleh buat sebab kedua-dua kerja ni memerlukan fokus yang tinggi. Bukannya boleh jaga anak, lepas tu buat programming atau buat financial statement secara bergilir-gilir.

Faham soal rezeki tu Allah yang bagi. Tapi kalau tiap-tiap bulan asyik defisit aje, tak jadi jugak. Kos hidup di bandar tinggi. gaji bukannya tentu naik banyak tiap-tiap tahun.. Nanti timbul pulak masalah lain.. hubungan suami isteri dah jadi kurang mesra sebab asyik bertekak pasal defisit.

Memang satu taboo pada masyarakat kita soal rumah orang tua ni.. sebenarnya lebih mudah untuk ibubapa kita tinggal di rumah macam ni - sebab ada nurse terlatih untuk menjaga dari soal kesihatan dan pemakanan, ada rakan-rakan sebaya sebagai teman, kawan bersembang, beribadat dan sebagainya. Cuma yang tak patut dibuat anak2 adalah tak jenguk langsung ibubapa mereka di situ. time weekend bawak la balik atau keluar jalan-jalan.. time ada keperluan untuk keluar - macam attend kenduri kawin ke apa ke.. bawak la keluar.. perlu ada flexibility..

Ibubapa kita tak perlu dibebani dengan soal rumahtangga kita - jaga anak, dengar luahan hati maid, dsb. Dan lagi satu ibu bapa kita sebenarnya ego. Susah nak percaya anak sendiri dari percaya orang luar. Sebab mereka jaga kita dari kecik, tapi sekarang kita pulak nak jaga dia.. situasi ni macam kat office, dulu kita yang jadi manager, sekarang anak buah kita pulak jadi CEO, kita tetap tahap manager.. mesti timbul konflik perasaan sikit kan..???

aku gerenti kalau ko ckp pun dia buat derk je......atau dia tak buat depan ko, belakang ko dia buat balik....

sebaiknya mak la yg jaga anak ...........atau cari baby sitter lain....

baby tersedak susu ni perkara biasa berlaku ....

aku gerenti kalau ko ckp pun dia buat derk je......atau dia tak buat depan ko, belakang ko dia buat balik....

sebaiknya mak la yg jaga anak ...........atau cari baby sitter lain....

baby terseda ...
coniferous Post at 22-1-2010 09:03

Betul.

1. Cakap terus terang -- risikonya dia sakit hati dan buat benda yang sama belakang kita.

2. Tak cakap -- hati kita sakit dan anak kita dlm bahaya.

3. Nak cari new babysitter/nanny bukan perkara senang di KL ?Malaysia. Kadang tu babysitter A ada kebaikan yang tak akan kita dpt dgn babysitter B - or paling malang babysitter B 2 x 5 jer dgn babysitter A. Jaga anak orang sebab nak cari extra money. Soal kebajikan baby yang dijaga itu lain kira.

Kpd Tuan Thread, berapa bayaran bulanan yang you bagi? mungkin dia bagi hint nak jaga another baby tu sebab nak you bayar lebih tak?

How old is your baby? dah berapa lama dgn babysitter ni?

Susah dan kesian dgn baby yang terpaksa bertukar tukar bonding .. dia orang confuse kejap orang lain kejap orang lain. Some baby boelh rindu (walaupun penjaganya tak jaga dia betul betul).

Susahkan hidup di Malaysia yang cost of living naik setiap masa. Tak kerja tak ada lah extra money nak bagi mak pak kat kampung ..or paling worse kalau laki meninggal or kena tinggal. Kalau ada pelajaran tinggi pun susah gak nak cari kerja .. so serba salah.

Kalau lah di Malaysia company benarkan ibu ibu boleh berkerja dari rumah dua tiga hari dlm seminggu kan bagus ..or tiap company besar sediakan daycare utk staff masing masing. Emm ... sian tuan rumah ni.

My idea .... sharing nanny/babysitter dgn kawan kawan or jiran. Cara ni boleh meringankan dua keluarga dlm membayar khidmat babysitter. Mungkin ini tak biasa di negara kita tapi you boleh lah tanya kawan kawan or jiran utk berkongsi nanny

anak sedara kawan me..hantar bby kat bby sitter, bby sitter tu tinggal kejap pegi kedai mase bby tu tengah menyusu..mintak anak dia yg tengah tido tengokkan..balik dari kedai, bby tu dah x bernyawa... ...
mamatomyam Post at 21-1-2010 00:00

ada forumer sini anak dia mak mertua dia jaga. Anak dia kasi tidor dlm buai lepas tu depa semua (tak termasuk ibubapa baby) pergi makan kat kedai. Just imagine kot budak tu bangun lompat buai (jatuh patah leher) kalau tak jatuh .. dia pergi kitchen tarik benda benda or telan benda atas lantai? or merangkak masuk bathroom!!

Ishhh saya yang baca pun naik geram .. ingat nenek jaga lagi bagus rupanya .... anyway jangan risau forumer tu dah hantar anak dia daycare.

salam...

Nak tanya kt forumers la...dah masuk 3 kali saya terserempak bb saya minum susu dgn kain di sendal atas dada dia coz sambil2 bbsitter buat kerja lain.

pagi td saya tanya dia..tak tersed ...
teletubis Post at 20-1-2010 20:53

Jangan bimbang .. your baby dlm rocker/bouncer ..... kot dalam BUAI tu yang perlu you bimbang JAngan sekali kali bagi baby susu dlm buai --TERSEDAK (nak pulak bila puting susu tu size besar).

Bouncer ni baby tak baring kira dlm posisi mcm kita bagi dia minum susu -- hehehhe kasi lega sikit ati tuan rumah

jgn biarkan bb sitter buat cam tu..klu perlu tegur, klu x sampai hati cari alternatif lain..saya cukup x suka dgn org yg wat keje sambil lewa..bukannya lama pun bagi bb minum susu..duit x boleh cari ganti dgn anak..

dulu msa saya x de maid sekejap,saya hntr anak kat nursery sbb x percaya pada bb sitter ni..derang ni kdg2 bnyk keje umah nak dibuat lah bukan nak hadap anak kita je..nursery tu mahal lah jugak utk satu bb saya spend rm400 sebulan termasuk ot. tapi saya beritahu awal2 expectation saya masa hntr bb.. bila pengetua taska tu kata dia ok, baru saya hantar..expectation saya mcm saya x suka bb dibagi susu cam sendal kain tu lah, bb mesti tidur dlm cot...susu klu x habis dlm masa 2 jam terus buang walau x habis sbb x nak anak saya sakit perut..alhamdullilah taska tu mmg elok jaga anak saya berbaloi w/pun mahal..

bleh plak g kedai... adoi la... haru mcm tu..
dgr citer TT terfikir lak.. baby sy kat umah baby sitter mcm mana la dia jaga... doa moga2 selamat sumanya...

tolong wat dialog drama utk TT: :pompom:
" akak.. semalam kan sy bagi susu kat baby.. pastu tersedak la... takot tgk dia tersedak teruk... saya rasa akak xpayah la bg susu sendal ngan kain... bahaya la akak... takot jadi ape2 nanti"

bahaya buat cam tu..
ada terbaca dlm blog..baby diorang meninggal
kat nursery sbb tersedak susu..
pengasuh bg minum susu pas tu tinggal je
tanpa ada yg tengok..
kecian kt ibu2 tu..

31# DARSITA

Hi Darsita

BB i skrg ni 5 1/2 bulan..i letak dgn pangasuh ni since habis pantang..yg sulung pun tinggal di situ..yg sulung tu start di jaga oleh pengasuh ni masa umur dia 10 bulan... masa ni I tak pernah terserempak la dia sendal dgn kain coz masa tu yg si sulung ni dah  pandai pegang botol sendiri...

i bayar RM300 seorng utk abg & adik so total cost per mth i beri dia is RM600..I ikhlas beri becoz i rasa agak susah jaga 2 anak kecil yg rapat umurnya..ada org kata ni pun dah mahal..tp to me takpe la asalkan dia jaga elok2.

For your info bb I mmg duduk dlm bouncer brand fisherprice yg color orange tu...so kepala dia agak tinggi..tp still worry jugak..

cuma tu la besides anak I dia ada jaga 2 budak yg berumur masing2 4 & 6 tahun...dan coming soon budak berdua ni nk dpt adik dan mak dia nk letak di situ juga...

bbsitter ni nk jugak terima..coz alasan nk cr duit...tu la Darsita..hati ni geram memendam rasa je..yg sulung tu I nk keluarkan dan htrkan ke Taska..tgh survey2 cr taska yg elok

i bole tegur dia tp belum tentu dia akan berubah...

36# kenarimerah

TQ..satu permulaan yg baik tu...saya ni tgh tercr2 idea camne nk start tegur dia...kena ckp berhemah coz dia lg tua dan tak nk kecil hati..susahkan..kita je nk jaga hati org...org x pernah fikir hati kita

36# kenarimerah  

TQ..satu permulaan yg baik tu...saya ni tgh tercr2 idea camne nk start tegur dia...kena ckp berhemah coz dia lg tua dan tak nk kecil hati..susahkan..kita je nk jaga hati org... ...
teletubis Post at 25-1-2010 11:32

maybe u also can create stories kata ada anak kawan or kawan atas kawan yg meninggal coz tersedak susu minum sendal kain. bagi dia gempar sikit. bukan menipu pun kan coz dlm newspaper pun da banyak kes2 kematian sebab tersedak ni. kawan saya sendiri pun ada anak meninggal kat rumah bbsitter bcz tersedak ni... very sad