CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 14386|Reply: 19

panggilan ayah atau ibu kepada suami atau isteri

Assalamualaikum

saya terpanggil untuk bertanya kepada yang tahu berkenaan panggilan..  skrg ne saya lihat ramai yg memanggil isteri atau suami dengan panggil ayah, papa atau mak, ibu, mama.  saya ada diberitahu bahawa dilarang memanggil panggilan seperti itu. sesiapa yang tahu boleh tak terangkan serba sedikit mengenai perkara ini.

mmg x digalakkan pon kan.....panggilan abang ke sayang ke bleh menambahkan kemesraan dan rasa berahi tehadap pasangan. moga2 rasa cinta bertambh2

1# Labeaute

Apa yg sy dengar pun sama... kt tidak boleh memanggil panggilan mak, ibu, mama, papa, abah , ayah dsb kepada pasangan kita bimbang sekiranya panggilan itu menjadi persamaan @ membawa maksud dengan pertalian ayah dan ibu kita. Kalu xsilap itu haramkan jika berperasaan sedemikian. (Perbetulkan sy jika sy silap). Tp jika panggilan itu adalah panggilan manja dan utk mengeratkan lg hubungan suami isteri sy tak tahu la pula apa hukumnya.

patut la pakwe ku xbagi panggil dia ngn panggilan itu..

penah dengar juga..tapi bila anak kecil dengar kita panggil hubby "bang",dia pun sama panggil bang..kat papa dia...
saya panggil papa kekadang aja...begitu juga hubby

kalo panggil abang, sayang, nanti anak kecik ikut panggil abah die abang dan sayang gak...

Follow Us
mmg la....akak aku pn sme....
anak sulung umur da 7 thn,bile abg ipar aku pgl akak aku dgn pgln syg,ank buah aku pn pgl akak aku syg gak...

sbb 2 akak aku pgl abg ipar aku 2 abah...
so cmner nk pgl dgn pgln abg n syg 2 klu ank2 pn ikt skli pgl?!

kalo panggil abang, sayang, nanti anak kecik ikut panggil abah die abang dan sayang gak...
zairizain Post at 22-12-2009 10:49

ye betul3...my eldest daughter panggil merak 'sayang' adehhhh layan jerlah.

tulah kan budak2 ne dia ikut apa yang dia dengar, nak jelaskan pun mereka pun bukannyer paham.

patutnya topik ni di main board islam dan muslim.

Menarik juga isu ni..

Dulu pun dah ada orang tanya pada saya...

Tapi xde masalah pun nak panggil apa2...panggil suami papa ke, dll..
Sebab ini katogori muamalat dunia.. kalo nak kata haram, mesti ada dalil (quran @ hadis) yang kata perkara ini haram...

Asalkan panggilan seperti itu mendatangkan rasa kasih sayang...

Sama juga kalo panggil 'abang'... bukan ke panggilan 'abang' itu untuk saudara lelaki kita?

Zihar!kalo somi or isteri panggil cam tu.Haram hukumnya

Post Last Edit by zai_arhus at 11-3-2010 19:07

Sape yang kata jadi ZIHAR???

boleh rujuk kitab Fiqh Sunnah Sayyid Sabiq... Tak perlu tengok pandangan imam lain, tengok pandangan Imam Syafie aja dah cukup untuk menjelaskan panggilan sebegini jatuh zihar atau tidak...

rujuk juga pandangan Prof. Dr. Wahbah Zuhaily dalam Tafsir Al-Munir...

Sekian, selamat membuat rujukan...

nanti kalo sempat saya masukkan dalam blog saya

http://shoutussunnah.wordpress.com

wah jgn mudah letak hukum haram. panggil Abg tu apa bezanya? Kita panggil Abg kandung pun Abg juga.
i call my husb di short form daddy, kadang abah gak sbb dlm rmh ank2 call him abah or daddy. saya ank panggil mama or mummy. husb pun call me kadang my name, ma or mie.

so ibnur,fleurza..boleh tak somi n isteri panggil abah dan ibu pada diri masing?

sy pun panggil hb sy ayah.. nasib baik ada explanation kat atas kata bukan dosa!!!!

Ye..
xde masalah pun...
maaf, saya x sempat lagi nak nukilkan pendapat ulama dalam rujukan yg saya nyatakan tu..
InsyaAllah kalo ada kesempatan nnti...

http://shoutussunnah.wordpress.com

assalamualaikum..aritu sy ada terdengar ceramah dr dato fadzilah kamsah. Tiada masalah pun kita panggil pasangan kita dgn panggilan ayah, papa, abah, abah mama, ibu dan seangkatan dgnnya..tiada pun disebut sbg haram..hemm

Sama dengan topic:-

Apa panggilan yg paling sesuai untuk suami (menurut Islam) olih lesungbatu.

zairizain Post at 22-12-2009 10:49

owww..that's so  cute ..comel hikhik

okay ...kat sini mommy and daddy kena ajaq ataupun situasi ni normal dan kat sinillah letaknya skill ayah mak itu mendidik
  tentang apa yang dinamakan PRAGMATIK  BAHASA / kefungsian bahasa atau dengan kata mudah dah kita yg jadi ibu ayah dia kenalah didik anak tu dengan

a) established , atau cakap rules kat anak anak  dengan elok  like  kalau anak tu dah usia 2 tahun  or even setahun dok imitate / tiru gaya percakapan mak ayah dah  just say - ini abah ...panggail abah / papa  ka/ daddy ka/ walid ke apa apalaaaa

b) bila dia mula panggil atau ajuk panggil abah / mak dia dengan sayang  ka apa yang tak appropriate  maksudnya dia terajuk sebab dia dengaq ayah dia ka mak dia ka panggil salah sorang ayang ke apa ka just say
noo... ibu panggil ayah ________, adik panggil ayah ___________ okay ....nanti  kalau panggial ayah macam ibu panggil nanti orang confuse dan tak manis ke/ elok ke  just say that ... elok elok...

ibu ayah kena letak peraturan tu ....

masa nilahj nak ajaq anak kefungsian bahasa ikut situasi, sosial situation, norma masyarakt and so on

ni parents tau kena ajaq ...