CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: outsider

komplen waktu rehat.....

ini apa yg aku baca: http://www.mohr.gov.my/forum/viewtopic.php?f=2&t=75

tp klu nak ikut,tempoh sejam tu tak dibayar pun,so bukan hak syarikat utk dia suruh apa2 kan? mau pulak klu xde termaktub dl ...
TumblerTK Post at 6-11-2009 02:08

aku dah buka web tu.. tp masalahnye ade 2 statement yg boleh membuatkan GM aku counter balik ....

"walaubagaimanapun ia bukan kebebasan mutlak"

dan

"Walau bagaimanapun anda masih tertakluk kepada peraturan syarikat"

tu la masalahnye.... aku takut nnt GM aku ni kuarkan memo or masukkan akta/peraturan baru lak...

ego satu hal la... kuasa pun ya gak...kalo pekerja kilang nih majoriti melayu..aku rs GM nih nak perah kederat kaw2 kire saje nak dajalkn pekerja2 nih..unles kalo kilang nih kilang yg pekerjanya campo ...
mammavoque Post at 6-11-2009 14:23

kilang aku ni mmg majoriti melayu... bos2 lak majoriti cina... tu yg GM mmg pearh kederat ktorg...

idea from forumers tu mmg aku ucapkan terima kasih bebanyak la.... tp takde ke yg sudi bgtau company mane yg allowed workers dia tido waktu rest hour ?

tp yg aku baca akta pekerja,hak majikan utk tempoh bekerja kita. maksudnya yg tertakluk pada pembayaran gaji la..so klu nak cuti seminggu,gaji tolak 7 hari,bukan tolak 5 hari..kiranya sebulan tu mmg "milik" bos laa..

tp klu syif,dia bayar ikut jam,waktu rehat tu tak termasuk pun dlm kiraan. so ikut suka la org nak keluar ke,nak tdo ke, nak apa ke.

tp kat kilang ko tu ade org HR yg bijak sket ke?or chinese gak?

pakat2 ugut nk benti keje..
poison_paradise Post at 6-11-2009 16:43

pakat2 mcm tak gune jer.... ramai pekerja yg dah brenti start dia tunjuk gile kuasa dia....
ada membe baik aku yg dah brenti bgtau yg GM tu ckp kat dia " I tak heran la kalo you nak brenti... ramai lagi org nak tempat u... "

mcm bangsat kan... geram jer aku dengar... tp ade hikmah gak membe aku chaow dr kilang aku... now dia bahagia je kat tempat baru..... aku ni je masih setia.. hehehe....

tp yg aku baca akta pekerja,hak majikan utk tempoh bekerja kita. maksudnya yg tertakluk pada pembayaran gaji la..so klu nak cuti seminggu,gaji tolak 7 hari,bukan tolak 5 hari..kiranya sebulan tu mmg " ...
TumblerTK Post at 6-11-2009 22:32

HR ?? kepala HR pun chinese gak... Mgr HR ni now mmg ikut je ape GM nye idea... standard la.. nak ngampu.....

sebut company name-anto kat paper ke,apa ke..untung2,keluar.
sebut nama dia sekali pun takpe..hahaha

Follow Us
ada tak orang melayu yang management level tinggi gak...bolehla korang bincang macam mana nak tolong pekerja...

ada tak orang melayu yang management level tinggi gak...bolehla korang bincang macam mana nak tolong pekerja...

waktu rehat tu kan hak peribadi... lantak le kita nak buat ape.. menonggeng ke... merempit ke.. asalkan time keja kita keja...

gile la cine ni.. tau la diorg ni hardworking tapi tak yah la nak berlagak bagus... ingt korg ni robot ke??? cuba suh dia lak shift mlm... mau tido atas lantai agaknya...

** sori.. aku tak membantu pun.. cuma bengang je ngn citer ko.... byk da company aku keja... time rehat lantak la nak buat ape.. even aku slalu tido kat tmpt keja aku time rehat.. bos tak ckp ape pun.... tak paham la ngn tmpt keja ko ni....

HR ?? kepala HR pun chinese gak... Mgr HR ni now mmg ikut je ape GM nye idea... standard la.. nak ngampu.....
outsider Post at 6-11-2009 22:35

Mcm ni lah kehidupan kita org melayu kena buli sedia kalau kita tak bersatu dan tahu hak kita sebagai pekerja.
Dah la union pun tak dak, lepas tu dibuli oleh majikan, aku rasa eloklah kau rujuk kepada akta syarikat, kalau kau sebagai penyelia. Pekerja juga manusia yg mempunyai pelbagai masalah, kemungkinan berada didalam keadaan memerlukan rehat sementara, sebelum memulakan semula pekerjaan, itu lumrah setiap benda hidup. GM kau pula mengetuai kilang mengikut autocratic " fear management". Pekerja mengikut bukan atas dasar respect tetapi takut kehilangan pekerjaan, so dengan secara tidak sedar, pekerja merasakan rezeki tu dtg dari GM bukan dari Allah. Maaf, ini apa yg aku tulis berdasarkan apa yg diperbincangkan disini.

Serba sedikit tentang akta syarikat, seorang penyelia seperti kau harus tahu, supaya pekerja lain dilindungi bukan dizalimi, so belilah buku Malaysia Labour Law, baca dan faham. Aku pun juga dulu didalam kilang elektronik, tapi pekerja aku tak lah seteruk seperti yg kau ceritakan.

Overtime adalah apabila kita bekerja melebihi 8 jam pada hari yg sama.
Hari rehat jikalau bekerja bukanlah overtime, tetapi working on rest day dan mestilah dibayar dengan rating 1.5
Hari cuti jikalau bekerja dikira working on off day dan rating overtime mestilah 2x = double
Hari public holiday sekiranya bekerja dikira sebagai 3x pay (triple pay)
Kesemua berikut dikira termasuk waktu rehat (time makan).

Banyak sebenarnya akta melindungi pekerja, malangnya kita tidak ambil kisah dan biar org menindas kita. So, it's your turn to turn around and buat sedikit kebajikan. Ingat rezeki dtgnya dari Allah...no big deal kalau diberhentikan.

Rate

1

SPACENUT Post at 7-11-2009 13:03

ada satu je melayu jd manager...yg masalahnye dia ni pun takut nak bersuara dpn GM ni....
dulu ade satu manager india yg selalu berselisih faham ngan GM ni.. dlm meeting ada je yg dia tak setuju/bangkang....
last2 Gm tu tensen, dia ckp kat mamat india tu " why you always argue with me ??? and why dont you juz agree with me ?? " .... last2 bila semua idea mamat india tu GM aku bangkang.... dia pun amik keputusan nak diam je... tu pasal byk manager yg prefer berdiam je bila GM wat undang2 bodo... ( walaupon dlm diam2 semua tak setuju sbb diorng pun tau mcm mane org bawahn keje...)

waktu rehat tu kan hak peribadi... lantak le kita nak buat ape.. menonggeng ke... merempit ke.. asalkan time keja kita keja...

gile la cine ni.. tau la diorg ni hardworking tapi tak yah la nak berl ...
cekodokgoreng Post at 7-11-2009 13:12

GM aku ni sebenarnye bukan la hardworking sangat... time2 keje, selalu gak dia mengular minum n isap rokok kat kantin....
tu nasib kantin bukak time normal shift... cube kantin tutp satu hari.... aku rase mau dia pun tido time rehat....

eh dh namanya waktu rehat suke ati la kite nk wat ape pun kan.  wah, aku plak tetibe hangin ngan GM ko ni.

Itu semua undang2 gila kuasa. Aku pun pernah keje kilang tak peranh ade masalah tido time keje..pun running 24hrs. Aku rasa saje nak tunjuk 'power rangers' dia. Waktu rehat adalah waktu utk pekerja buat segala urusan yg x berkaitan dgn kerja.

HR korang buat apa? tgk saja??? {:3_81:}

HR ?? takleh wat pe dah HR ktorg... sume ikut telunjuk GM.....

first time aku dgr kisah tak boleh tido waktu rehat..

stupid GM..lantak la nak tido..

kat tmpt keje aku budak2 technician kapal siap tido lg...bukan waktu rehat..tp waktu kapal tgh fly...mmg xde keje...tido kat bilik dorg lah...boss tgok dorg tido terbongkang, xde hal pon...sbb tau nnt kalo ade kapal, msti dorg kene stay back smpai lewat mlm utk buat maintenance kapal...so boss xboleh nk bising sgt...

12
Return to list New