CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: geima

MASALAH PENDAWAIAN ELEKTRIK

Bro Geima, taknak buat tutorial tambah fius kat DB tu ke? Buat yg single phase la dulu Rasa berminat lak nak tau lbh lanjut ttg tu. Mmg plan nak tambah pun. Kalau bergambar alangkah eloknya...

Reply 121# zach2008

bleh aje....tp kena tunggulah ye

Reply 122# geima

klu panggil repair water heater kt umah bole ke ? br 3 bulan bli dh tak leh pakai. mungkin ader mslh wiring kot

aku nak tanya kalau aku nak tarik cabel 4 core nak jln in conduit tau tranking lebih better yer bro...

Reply 122# geima

Utk DB,brp byk MCB,ELCB kena pasang...apa main switch tu? ELCB ni protect earth leakage je kan...x protect overload kan??

Reply  geima

Utk DB,brp byk MCB,ELCB kena pasang...apa main switch tu? ELCB ni protect earth lea ...
razhar Post at 26-10-2010 23:20

untuk DB
ELCB 1 pics
Main Switch 1 pics
MCB bergantung kepada berapa banyak beban yang dipasang..
ELCB dia protect earth dan overload current.

Follow Us
Reply 126# bfp879

so antara ELCB dgn MCB,mana yg lebih baik?

boleh tak guna 1 main dan lain2 kita guna ELCB je...?

main memang kene guna 1..elcb pon kene guna 1...mcb yang kene guna banyak..biasanya lebih dari 4 mcb.

antara mcb dan elcb dua2 kene guna

-MCB untuk protect overload je?

-ELCB untuk leakage,earth dan overload?

Post Last Edit by zach2008 at 3-11-2010 14:13

Bro Giema atau siapa2 yg bijak pandai dlm wiring nih,

Panjang penerangan nih. Saya nak ubah suai satu timer untuk kegunaan lampu belakang rumah. Taknak guna yg sensor gelap tu sebab hari mendung dah nyala lampu. Switch timer yg dijual, terlalu mahal lak. Tak berbaloi utk lampu belakang rumah... lagi pun tak de jual pun kat tempat saya nih.

Solution saya beli timer yg plug in tu. Digital, rega dlm RM40. Saya nak ubah suai sikit dan buang bhg bawah yg ada tempat utk cucuk 3 pin plug tuh.

Dlm timer ini ada 3 wayar. Saya bahagikan kpd 2 mengikut pemahaman saya la :-

a. Elektrik masuk - wayar Hitam dan Merah - Wayar ni kira wayar utk 3 pin plug yg ada kat timer nih. Bila kita sambungkan timer ni ke 3 pin soket maka bateri dlm timer akan dicaj dan timer boleh digunakan.

b. Elektrik keluar - Wayar merah saja - ni wayar yg akan bersambung bila kita cucuk 3 pin plug lampu atau apa2 peralatan elektrik ke timer tuh.

Soalan saya, macam mana saya nak sambungkan timer yg dah saya potong tu pada switch elektrik kat dinding tu dgn timer tu boleh berfungsi utk control lampu tersebut.

Ada 2 cara terfikir oleh saya :

1. Di belakang switch ada 2 wayar. Satu wayar Hidup dan 1 wayar suis utk sambung ke lampu. Wayar suis sambung ke wayar merah (elektrik keluar). Utk wayar merah kat (elektrik keluar) saya sambung ke wayar hidup. Wayar hitam nak sambung kat mana lak... bolehke saya loop dari mana wayar natural kat atas siling tuh. ? Paling penting, kalau setakat letup "pop" tu saya tak kisah. Jgn kaboooommm je nanti.

2. Yg ni saya rasa takde masalah tapi saya tak berkenan lak. Buat looping dari soket yg berdekatan dan sambungkan ke wayar merah dan hitam (elektrik masuk). Wayar suis sambung ke wayar merah (elektrik keluar). Ni kira umpama kita guna extension soket la. Cuma di sambung terus je...

Ada sapa2 boleh huraikan masalah ni tak. Pjg lebar dah nih...

Utk DB,brp byk MCB,ELCB kena pasang...apa main switch tu?

salam semua....saya dah dekat sebulan x masuk sini.......

Main switch tu,biasany yg ade fius kat dalam....32A ngn 63A......yg ni protec overload...mcb pun same.yg kecik2 tu. elcb berfungsi shorting...neutral ngn earth...

Reply 127# razhar

semua tu penting....power masuk...dari cutout-mainswitch,-elcb-mcb..dan terus ke point...semua perlu satu sama lain...

2. Yg ni saya rasa takde masalah tapi saya tak berkenan lak. Buat looping dari soket yg berdekatan dan sambungkan ke wayar merah dan hitam (elektrik masuk). Wayar suis sambung ke wayar merah (elektrik keluar). Ni kira umpama kita guna extension soket la. Cuma di sambung terus je..

yang lebih baik...sebab senang maintenance....

Taknak guna yg sensor gelap tu sebab hari mendung dah nyala lampu. Switch timer yg dijual, terlalu mahal lak. Tak berbaloi utk

kenapa x nak pakai sensor tu...kan lebih mudah.jgn pasang sensor tu kat bawah atap atau terlindung dek cahaya sang suria...pasang kat tepi atap,kena air x pe,benda tu waterproof.jgn terbalik nnt masuk air plak...pakai 3core jer,jgn pakai conector,sambung terus dan tape tebal2...baru selamat...

Bro Geima,

Boleh ajar mcm mana nak buat wiring lampu pagar tak? Tak pernah nampak org buat wiring benda ni sebab semua dok kat dalam

Reply 136# zach2008

bab keje luar rumah ni...biasa tanam kabel.wiringnya sama macam kat dalam rumah.tp mesti waterproof..

Bro Geima,

Urgent ni.. semalam dah pasang lampu kat umah. Point asal mmg dah ada, cuma saya nak pecahkan point2 tersebut je. mcm yg saya cakap dulu saya guna remote ctrol switch tu je.

Petang semalam ada trip pulak. Saya check satu2 main switch (MCB) tu (ada 4, 2 utk line lampu dan dua utk line power socket). Hari tu ada wiring yg istall meter cakap sebab tu saya cakap macam ni. 32A ada 2 (utk socket) dan 6A ada 2 (utk lampu).

Ada satu MCB utk line power socket yg tak boleh on. Kalau saya on je, mmg akan trip. Buat masa ni saya off kan je yg tu. Soalan saya:-

1. Apa yg berlaku sebenarnya. Macam mana nak fix kan masalah nih.
2. Adakah pendawaian lampu saya sblm ni ada kaitan dengan trip ini? Saya tak kacau part2 power socket ni lagi.
3. Boleh tak saya tukar je fius kat MCB tuh. Yg ada 2 unit x 32A dan 2 unit x 6A? Ada apa2 cadangan tak utk berapa besar yg saya boleh tukar.

Tumpang tanya sifu/ yg mahir ttg elektrik ..

1. sejak kebelakangan ni lampu-lampu kat rumah saya,  baik lampu bilik, lampu dapur...kadang-kadang malap, kadang-kadang terang..? tak cukup power kah?

2. ada satu point lampu kat bilik bilik air ni, sentiasa kena tukar bulb ....lebih kurang 3 bulan kena tukar...apasal ye?

Reply 139# indica

1. sejak kebelakangan ni lampu-lampu kat rumah saya,  baik lampu bilik, lampu dapur...kadang-kadang malap, kadang-kadang terang..? tak cukup power kah?

mungkin ada wire yg longgar...pada db dan meter....

pasal lampu tu, mungkin choke...pakai spring bulb je...