CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4105|Reply: 16

Bidan VS Doktor

salam..

huhu nak tanya la pengalaman uols tentang bidan dan doc.. penah tak ada pengalaman apa yang doc & mak bidan cakap bercanggah?or penah tak doc pesan, tak yahla pi jumpa mak bidan tuk berurut whatsoever?or ada tak mak bidan pesan jangan take any pills yang doc prescribe?or..apa2 ja la yang relates ngan doc vs mak bidan?

macam me, ni ngandung anak sulung (32weex) dan tak penah sekalipon pegi berurut ngan mak bidan.. penah masa baby 27weex, kedudukan dia songsang..doc pesan, jangan pegi berurut tuk betulkan kedudukan sebab baby akan berputar dok betul ngan sendiri.. so, tak beranila nak pi jumpa bidan.. besides, may mum & aunt2 suma tiap kali preggy memang tak jumpa mak bidan.. so, lau nak jumpa mak bidan pon taktau mana nak carik....and alhamdulillah, masa week 30, baby dah dok ngan betul dah..

but..

the prob is.. perot ni, sejak dari awal preggy sampai la 32weex ni asyik dok saket jaa.. cuma bezanya,kadang takda la saket sangat,kadang2 teramatla saketnya.. bila jumpa doc, doc cakap "dun wori, baby ok..so, takda apa nak dirisokan".. bila MIL tau saket, dia nak bawak jumpa mak bidan, yeala nak usaha apa yang patut, nak kena "angkat" baby ka, apa ka..tapi huhu diriku ini teramatla takot nak jumpa mak bidan.. sebab penah gak baca lam pa&ma pengalaman sorang mommy yang kehilangan her baby pas pi berurut.. yeala, kita takleh nak tolak yang ajal maut ditangan Allah, tapi bila baca camtu takut la jugak..tapi kan, my hb tanya his opismate, mana dia lebih cayakan, mak bidan@doc?katanya, dia more rely on bidan compared ngan doc..huhu

tapi bila jumpa doc, dia asyik cakap takda apa, takda apa..kita pon naik boringla jugak..dah orang saket, mana leh takda apa....so, siang tadi, my hb suggest, apa kata kita tanya kat porem the pros & cons jumpa mak bidan ni..lau most of uols cakap ok, konfidenla sket nak jumpa mak bidan pon..huhu..

huhu berharap sangat ngan pandangan akak2 kat sini..

thanx in advance..

p.s : mod, lau da ada pasal ni mergekan aja la..tapi me da search sebelum bukak topic ni guna keyword BIDAN, tak jumpa lak yang cite pasal ni..huhu..

yep..sebaiknye takyah la berurut masa preggy..sbb ada case yang baby mati lam kandungan (intra uterine fetal death/IUFD)sebab ibu berurut kat mak bidan o mak bomoh
n setau saya, xde evidence pon yang berurut dapat betulkan posisi bayi yang songsang..

kalo sakit salu sangat, p la cek kat dr..biasanya dr akan bt USG abdomen nak tgk bayi stil gerak o tak, or tgk ada kelainan-kelainan lain..

sakit masa preggy tu biasa la...
mcm2 sakit benarnya...biasa la kita bawak satu nyawa a.k.a manusia dlm perut bukannya senang

klu dah doktor sendiri ckp ok...buat apa nak risaukan lagi even kita ada sakit2
doktor kan lebih arif lebih tahu

saya msa preggy ank yg ke 2 sama jugak mcm awak alami...baby songsang..masa tu usia kandungan dah 32 wks...tp pegang kata2 doktor baby akn pusing ngan sendiri nti...yesss bila pergi check up next wknya baby dah kedudukan asal....betul apa yg doktor ckp tuh...walau songsang mana pun slagi belum cukup bulan slagi tu la baby akan berputar coz ruangan kat dlm prut ibu masih luas

cuma klu dah cukup bulan baby still songsang mmg tak boleh nak nolong le
cara nolongnya mayb hanya la c-sect..

so pendapat ahkak yg ala2 jahil ni...
dun wuri le bebeh..slagi baby sihat n aktif dlm kandungan tu
pasal2 sakit2 tu sabar la...semua ibu yg preggy alami benda yg sama

just my 2 sen

1# orion_pax

beby kinna pon dok menegak dlm perut... mcm dok dapat poket mama kangaroo...

doc kata.. patut kepala kat bawah....

beby selasa kot dok mcm tu...

doc kata.. JGN gi bidan pusing beby.. sbb mak bidan x monitor beby..kalau pusing2.. terjerut tali pusat,,, kan haru biru...

kalau beby x pusing kedudkan betul.. by 36 minggu.. ada doc pakar yg tahu special procedure utk pusingkan beby with monitor kandungan.. monitor heat beat...tali pusat... tindakbalas beby....

risiko lain..kalau salah pusing.. time beby mengeras... kita pusing.. takut terkehel kepala beby...........

kita yakin dgn doc aje lah.. yg penting.. berdoa kepada Allah swt agar dipermudahkan urusan....ibu n beby sihat n selamat......

ni pengalaman me x de la serius sgt...

masa peknen 1st me check up kat Klinik Kesihatan Gomen & Private... masa kat klinik gomen dia org x scan tapi mid wife tuh dok pegang2 perut ckp kepala baby ada kat belah kiri... lps tuh i p scan kat private.... tp kedudukan kepala baby ada kat belah kanan.... mcm mana mid wife tuh leh sesuka hati ckp kepala ada kat mana2 sedangkan dia x scan... so sama la jugak ngan bidan kg.... mmg la dia bidan tp dia x nmpak apa yg ada kat dlm perut kita ni...

putri pulak masa kt labour room aritu...
midwife dh perasan ctg jantung bb x berapa bagus tp dr kata ok lg...
at d end mmg ctg jantung tu drop habis....smpai dr terjerit suh prepare OT nk czer...
sib baik dh bukak full masa tu....so teran je la..
rupa2 nya bb dh terbelit tali pusat n dh makan berak dia....
apa la dr ni...sib baik bb putri selamat....

Follow Us
Reply 1# orion_pax

klu u jumpa doc...dia blh scan, tgk what's causing the pain...klu bidan, dia agak2 jer, silap2 dia tertekan kat mana2 sensitive area masa nak betulkan bb tu,...

iskh32 lama lai nak beranak
byk masa lai dia nak pusingh pun
so tak yah nak pi urut2
nanti jadi kes payah plak
dia last minit pun leh turn
melainkan dah 37 38 week tu mmg songsang abis
tak leh nak bt apa la
czer jela
cara apa pun tak penting - yg penting selamat bersalin
anak pun kuar sihat

me dedua pegi tapi bidan kg ni apa2 hal dia soh rujuk doktor...bab urut tu pegi gak kat bidan tapi me pegi bkn urut perut....bahu ni hah slalu terselit urat belikat tu yg bidan tu betulkan....takat smpi anak no 4 ni (30 weeks)...alhamdulillah bidan takde betulkan apa2 tang perut......ada gak doc pesan masa anak kedua kot kalu bersalin jgn "bersalai"....ala yg dok atas bara api tuh!! tah tak tau apa istilah dia...yg tu jgn buat doc ckp...tapi pantang  3 3 anak sblm ni takdek pun buat perkara tuh.....

masa pantang bidan urut, pakaikan pilis,mangir seme pastu ikatkan bengkung yg menjela2 tuh..pastu dia mandikan budak...tu jer...makan semer my mom punya resepi dlm pantang....lauk ayam, sup ekor sepanjang pantang tu 2 x je, sayur , buah, minum susu..bidan tu ada gak bekalkan jamu serbuk utk minum....me mmg amalkan jamu bidan tu + salindah

iskh32 lama lai nak beranak
byk masa lai dia nak pusingh pun
so tak yah nak pi urut2
nanti jadi k ...
cmf_phoebe Post at 3-11-2010 13:51

Betul yer baby boleh pusing2 lagi...saya pun dah 32 weeks...hari tu check up doktor kata baby melintang...takut juga sampai masa due nanti masih cam tu gak...ni anak no 4... yg sebelum2 ni tak pulak cam ni kesnya ok jer

haa itulaa.. saya pon cam was2 je nak pegi jumpa bidan ni... biras ngan kak ipar adalaa recommend sorang bidan kat klang ni... tapi saya tak konfiden... rasa macam tannak pegi je...

amalan salai tu camna ek? pernah nampak kak ipar buat... masa tu ingatkan sama je macam bertangas.. rupanya bukan ek? ada gak baca pasal amalan tu bahaya... tapi just curious nak tau apa benda amalan salai tu? malas nak tanya kak ipar ngan biras.. nnt derang beriya lak suruh saya buat... serba salah dibuatnya karang... heheheh

bab mengurut untuk betulkan kedudukan bayi ni ada kakak sepupu bagitau dia penah pegi tapi bidan tu bukan urut tang perut dia tapi urut peha......tak tau la cemana.....takut gak urut punya urut terbelit leher baby tu nan tali pusat dia....

tak tau la "bersalai" tu cemana sbb mmg tak penah buat.....rasanya ada tmpt2 gak kot buat....nak panaskan badan siibu, guna bara api...tapi dia bubuh la segala herba2 bagi asap/wap tu wangi kene badan ibu....doc tu pesan sbb takut jahitan dan luka payah nak kering.....

bab mengurut untuk betulkan kedudukan bayi ni ada kakak sepupu bagitau dia penah pegi tapi bidan tu bukan urut tang perut dia tapi urut pehajuita Post at 4-11-2010 17:39

Masa preggy anak ke-3, pernah jumpa bidan sbb rasa cam baby dok bwh sgt and the bidan just urut kat peha jek.
Dia mmg tak usik perut pun.
Apa2 pun, kalu songsang ke hapa ke, mmg aku tajk pernah jumpa bidan utk betulkan kedudukan sbb takut jadik menda lain.
So far, Alhamduliallah... Even songsang masa tgh preggy but bila ujung2 tuh baby pusing sendiri jadik cephalic.

aku jenis biasa berurut baik time pregnant atau tidak...masa aritu doc kata baby songsang...so masa urut aku bagitau mak bidan, die pulak cakap 'takyah usik ape2...sebab dalam tak nampak.nanti baby pusing balik'...so aku biar ajelah...

mak bidan pun urut badan saje...perut n pinggang die tak tekan...cume usap2 manja aje...ehehehe...

Reply 5# morango

laling lau kat gov dia tak scan tp dia cek kpala baby kat kiri tu betullar yang...kan baby kita berpusing...so, masa awk g private ia pusing ke kanan plak....

baru sabtu lepas aku g berurut ngan sorang tukang urut ni sebab aku sakit time nak berjalan tu..rasa ada benda je nak gugur....
tukang urut tu cek katanya baby terselit..so dia urut la perlahan2......lepas je dia urut terus hilang rasa sakit tu....sekarang ni aku dah boleh bergerak bebas tanpa rasa sakit dah........
yg herannya tetiap kali aku p check up dan scan doktor cakap kedudukan baby ok...so aku pun tak tahu mana satu yg betullll........

baru sabtu lepas aku g berurut ngan sorang tukang urut ni sebab aku sakit time nak berjalan tu..rasa ...
zasssssss Post at 8-12-2010 15:11

yg ni saye pun pernah kene...huhuhu