CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 26913|Reply: 54

Pengeluaran KWSP bagi beli rumah dari individu

Salam,

Saya ada sedikit masalah berkenaan dengan nak keluarkan duit dari akaun II.  saya beli rumah yang saya duduki skrg dari kakak saya. alamat ic saya sama dgn alamat rumah yang saya duduki skrg a.k.a rumah yang dibeli. kakak saya beli rumah guna gomen loan (perumahan).  bank dah luluskan loan. snp pun ada. skrg bank dalam proses nak bayar jumlah hutang kepada bhgn perumahan.  saya nak keluarkan duit dari akaun II dgn secepat mungkin. memandangkan nak buat renovation rmh seblm saya bersalin lagi 2 bulan lebih ni dan urgent nak guna duit.  Masalahnya:-

1.  Dah pegi submit borang keluarkan EPF tapi officer perlukan borang KTN14A (tak berapa ingat) memandangkan beli dari ahli keluarga terdekat.

2. Borang KTN14A tu pulak mungkin lambat dapat sebab lps bank bayar perumahan dulu baru perumahan bagi geran kat lawyer, then baru lawyer prepare borang tu.  Lawyer ckp mungkin ambil masa berbulan.

So, tak tanye sesape yang tau apa yang perlu saya buat bagi mempercepatkan saya dapat keluarkan duit epf saya dari akaun II tu.  Atau boleh tak, saya pegi cuba submit sekali lagi permohonan saya, tapi saya tipu ckap bukan beli dari ahli keluarga terdekat.  Kalau nak tipu, mereka akan siasat tak owner tu kakak saya.  Atau kalau kantoi, mungkinkah nama saya akan diblacklistkan kerana fraud case.

Harap ada yang membantu saya dengan secepat mungkin.
Tima Kasih.

Rate

1

alah... takde orang nak tolong ker.

Setahu Dini....proses pengeluaran KWSP ni cepat jugak sekiranya semua supporting dokumen cukup lengkap.......tapi u nak claim akaun 2 tu kan........kiranya yang u dah keluarkan duit u ke bayar deposit....

Nasihat i, u jgn tipu sebab kalau u kantoi lagi susah kalau kena blacklist...lepas2 ni lagi susah kalau u perlu nak keluarkan duit epf lagi.....mcm my hubby dia kata....now epf dah strict giler kalau pasal pengeluaran rumah sebab ada byk kes penipuan.....sebab my hubby keluarkan duit epf yang untuk membantu bayar ansuran rumah bulan2......pihak epf akan check betul2 dgn pihak bank......ada kes my hubby punya pengeluaran yg every month tu tertangguh selama 2 bulan sebab epf hold semua application sebab byk kes tipu......

Kalau jumlah loan u cukup untuk cover ....rasa nya u dah tak boleh nak claim epf lagi kan......sebab yg i tahu.....kalau kita apply loan 90%...yang kita byr 10% tu lah yg kita boleh claim dgn epf balik .........

memang nak kena tunggu bank u antara bank akak u settle dulu....kalau proses melibatkan peguam ni...memang la lambat....entah lah....i punx expert sgt pasal nie.....tapi rasanya u kena tunggu clearance dari pihak bank u dan loyer pun dah settle....baru lah epf akan proses application u tu.......lain lah kalau u ada kawan kat epf yang boleh bantu u.....

Kalau beli rumah atas tangan org memang la makan masa sikit....mcm Dini pun dulu beli rumah atas tangan org....nak tunggu Bank Dini settle dgn Bank Penjual....memang la lama giler......lainla kalau beli rumah brand new....proses dia cepat dan mudah sikit....

4# dinihari

huhu... macam mana ni... kalau nak tunggu bhgn perumahan tu mesti lama kan.. takde cara lain ker

Follow Us
Dini rasa u kena selalu follow up dgn bank u lah supaya diaorg cepat2 deal dgn bank akak u....once bila bank akak u dah buat clearance dan keluarkan surat (mcm Dini dulu la....Bank penjual keluarkan satu surat mengatakan semua dah selesai dgn bank Dini).....semuanya bergantung pada bagaimana cepatnya proses antara ke 2 2 bank nie......selagi benda ni x selesai....selagi tu lah u kena tunggu..

Tapi ini masa tahun 2001 dulu lah masa Dini nak beli rumah...x tahu lah kalau sekarang ni......dah advance...maybe semua dah cepat......kena lah tanya org2 yg keje bank ke atau pun yang pernah alami sama dgn u......cuba tanya pengalaman diaorg lak......

nk bg advice x tau sgt, tp sy br submit borang pengeluaran epf last week.
bl umh 2nd, owner cina. loan dh approve, strata title dh dpt, n snp dh siap sign.
so...hope mgu dpn dt epf blh release sbb nk msuk umh baru.

ttg surat sbgai bukti pembelian dr ahli keluarga, rsnyer tuan thread ngn kakak kn wat akuan bersumpah jer kot as supporting doc.
xde mslh klu loan kita dh approve, even umh 1st owner blm abis byr, epf shud dh blh release application kita sbb snp n loan bank dh settle.

uish! jgn tipu2, EPF check tau semua tu. SO if nk bg cepat proses tu mmg kena ada complete supportive document ex. dr lawyer semua tu. If complete semua tu EPF proses jap je, dlm 2-3 minggu je dh dpt. U kena chase lawyer la, coz lawyer amek masa, paling kurang 3bln, latest 6bln. Sy ms beli rmh, mmg hari2 chase lawyer, n at last dlm masa bln dh setel. Lawyer, mmg kena kol slalu if not mmg diaorg delay semua tau..

Ari tu tatau kalau loan satu nama, rumah leh dua nama, adei...nasib perasan, kalau tak lagi teruk...sebab nanti husben pun nak kuarkan epf utk bayar umah...kalau tade nama dia, takleh kuar epf kan?

Satu lagi kan, kalau kita tanak kuarkan duit epf utk bayar yg downpayment tu(sbb dah ade duit utk d/payment), boleh ke kita terus kuarkan duit utk bayar ansuran bulanan?
Maknanya kalau ade 20k, katakan ansuran 1k sebulan, boleh cover 20 bulan...
Tapi takmo kuarkan yg 1 lump sum utk d/p, boley ka??

baik mtk loan sikit klu epf blh cover nk bl umh..
x la terbeban ngn interest umg yg tinggi sbb loan bank tinggi..
of cos..every year skang kita dh boleh kuar epf utk byr umh tau
nti loan 30 tahun, bl kuar sedebuk dr epf..blh cover utk 5-10 tahun...

Ari tu tatau kalau loan satu nama, rumah leh dua nama, adei...nasib perasan, kalau tak lagi teruk...sebab nanti husben pun nak kuarkan epf utk bayar umah...kalau tade nama dia, takleh kuar epf kan?
eddina_14 Post at 3-9-2009 12:25

rasanya kalau x de nama pun boleh keluarkan.........sebab ada terbaca.....yang si isteri boleh bantu suami....dan sebaliknya..yang ni adalah jenis pengeluaran mengurangkan/menyelesaikan baki pinjaman perumahan

ni...ha......dari kwsp punya website

Syarat Tambahan Bagi Pengeluaran Mengurang/Menyelesaikan Baki Pinjaman Membantu Pasangan
  • Pasangan mestilah membeli/membina  rumah dan mengambil pinjaman.
  • Anda boleh merupakan peminjam atau bukan peminjam bagi pembelian rumah tersebut.
  • Rumah tersebut telah digadaikan sebagai cagaran atas pinjaman perumahan.
  • Rumah tersebut dimiliki sepenuhnya oleh pasangan atau milik bersama suami/isteri.
  • Anda perlu kemukakan bukti pertalian suami/isteri iaitu Surat Nikah/Sijil Perkahwinan atau Surat Kelahiran Anak.
  • Anda boleh membuat pengeluaran bagi mengurangkan baki pinjaman untuk mana-mana rumah sama ada untuk diri sendiri atau pasangan (suami/isteri/isteri-isteri/di antara isteri-isteri), tertakluk kepada pengeluaran sekali setahun.

Satu lagi kan, kalau kita tanak kuarkan duit epf utk bayar yg downpayment tu(sbb dah ade duit utk d/payment), boleh ke kita terus kuarkan duit utk bayar ansuran bulanan?
Maknanya kalau ade 20k, katak ...
eddina_14 Post at 3-9-2009 12:28

Memang boleh......sebab dah 2 tahun my hubby buat mcm tu......kena pi isi borang....and dalam borang tu dia tanya...kita nak potong berapa RM sebulan dan untuk tempoh berapa bulan....mcm my hubby......ansuran bulanan rumah RM1400......so dia apply epf untuk 12 bulan......RM1k sebulan.....so every month dalam 10hb epf akan masuk kan dalam akaun kiter.....RM1k tu......and the same time....gaji hubby mcm biasa every month akan ditolak ansuran rumah RM1400........

So far hubby sambung balik bila dah cukup 12 bulan.......kena isi borang lagi la...untuk batch baru........nasib baik epf buat withdraw mcm nie....boleh bantu org2 mcm kami ni yg gaji bulan2 x cukup nak cover expenses

14# dinihari

Yup!, sy pun buat mcm ni....

eddina_14 Post at 3-9-2009 12:25 PM

boleh, tp untuk kurangkan baki pinjaman aje tau. Epf takleh masukkan ke akaun bank u monthly.

I baru je dpt cheque dr EPF utk 'bantu pasangan', then only treasury dept gomen ni btau, x bleh stop deduct salary cam bank buat...duh nyusahkan tul. I talked to 2 treasury officers ckp ok, ckp dgn accountant br tau tak bleh...
Options:
1. kurangkan baki pinjaman
2. get epf to bank in money to my acct ( not possible coz S&P nama hubby je)

what the heck, i returned the cheque back to EPF, masuk balik my acct II......
thumbs up to EPF staff, mmg cekap buat kerja, less than 2 weeks, my cheque siap....

Waa...terharunyer...banyakyer info korang bagi hehehe....tima aceh...

Sbb kalau nak tambah nama hubby dlm snp kena byr 500...semata2 tu jek...mcm membazir jek,since epf dah ade withdrawal yg boleh so might as well biar je la, nnt suh hubby wat perngeluaran membantu pasangan tuh...Loan atas nama ina, so dia la yg kena wat kan?

mrs john, ape maksud u eh?maknanya my hubby takleh kuarkan utk byr yg bulan2 tu ke? just one lump sum utk kurangkan principle jek?Korang wat potongan gaji yer utk loan rumah? Kalau bayar sendiri mcmmana? Just stop payment and guna duit dari epf tu je la utk bayar la eh?

eh eh... ni dah jadi topic lain ni. teman punya masalah camner. takde penyelesaian pun

mrs john, ape maksud u eh?maknanya my hubby takleh kuarkan utk byr ygbulan2 tu ke? just one lump sum utk kurangkan principle jek?Korang watpotongan gaji yer utk loan rumah? Kalau bayar sendiri mcmmana? Juststop payment and guna duit dari epf tu je la utk bayar la eh?
eddina_14 Post at 3-9-2009 02:57 PM

Kalo nama pasangan ade dlm S&
-bleh deal dgn epf utk masukkan bulan2 ke acct.

Kalo x de nama pasangan dlm S&
-bleh kuar utk kurangkan loan (EPF deal directly with bank or in my case diuorg kuarkan cheque utk gomen la)

ada 1 lg option, x ingat ler....

My hubby pakai loan gomen, tu yg banyak songehnya, dah le treasury lembab giler.
Kalo u amik loan dgn bank, u clarify with them & EPF on the procedures if ur hubby nak kuarkan acct2 die pulak
...jgn dengar2 cakap2 org je. Learn from my mistake ok....

Salam,

So, tak tanye sesape yang tau apa yang perlu saya buat bagi mempercepatkan saya dapat keluarkan duit epf saya dari akaun II tu.
hairiliza Post at 3-9-2009 09:30 AM

tunggu je, EPF very efficient, kalo rase lambat call them..follow up everyday.

jgn tipu2, dapat dose free jer....