CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nadmal19

Macam mane nak tegur Adik2 Ipar yang Kurang Ajar

baik ko xyah sibuk2..jap lain jdnye..wlpn ko menantu sulung ko ttp org luar.klu abg dia sndiri pn xmampu tegur xleh nk ckp ape dh..lgpn makbpk dorang pn xkisah..ape ko nk kisah??mmg niat ko baik nk ajr dorang tp dorang jnis xmsk ajr..jap lg ko lak yg kena ajr ngan mil & fil ko..

d problem is sume nye pangai camtuuuuuuu
nadmal19 Post at 19-8-2009 16:55
laaaa....patutlah....kes salah asuhan laaa nie..

mmg klu iktkn ati nk jer pijak bg mamposss..tp ye la mcm aku kata td..mcm ko mengundang padah la plak..last2 ko yg skit jiwa..eh..ko tggl ngan dorang yek??klu tggl ngan dorang baik ko pindah jer..xkose tau nk lyn org yg prangai ntahape2 nie ..sian ko mkn ati masak kicap kekdahnye..di sertai ngan ulam jantung

mata menantu sulung
kalau mata nak tegur selalu melalui hubby
ala kdg2 mata tak cakap apa pun mil yg ngadu dgn hubby
mata mals nak campur kalau keterlaluan baru cakap dgn hubby..

lagipun adik2 ipar u ne kan ada ayah lagi
biarlah ayah diorang yg didik

dunia dh tua..
dah smpai ms..
standby ke la..

jangan gangu dia orang....ada orang leh terima teguran ada yg x boleh.....ckp jek kat hubby.....tapi rasa memang jenis family cam tuh. Ko jaga jek la anak ko nanti elok2...

Follow Us
Nad kan...dah kawin 3 tahun...dalam mase 3tahun ni...rase geram ngan adik2 ipar nad...mane tak nye...cara percakapan dorg ngan mak ayah dorg mean mertua nad ...kurang ajar betul.....bahasekan diri aku ...
nadmal19 Post at 19-8-2009 16:14

keluarga laki ko org jawa ke? kalo org jawa ada certain yg mmg bahasakan kau aku mak bapak dan anak2.. tu biase.. kalo pd org luar mmg bunyinye kasar..tp pd die tu loghat

kalo tak pun maybe kluarga tu cara gitu dan kasih sayang nye jgk gitu.. sbb kita kalo masuk keluarga baru cara diorg pun lain.. tp tu kira biasa dlm kluarga tu, pada kite pulak tak biase.. dan kasih sayang ditunjukkan jugak cara lain ..

aku rase baik ko takyah la tegur2.. sebab kite ni bukan darah daging jadi silaturrahim tu lain.. kalo ahli keluarga kita gaduh2 budak sepak menyepak pun tak kisah baik jgk.. kalo org luar (ipar) sekali gaduh je terasa hati sampai makan dalam

kalo ko nak tgok masalah tu melarat ke tak.. ko tengok mak mertua ko.. kalo mak mertua ko tu relek je atau kekadang die marah budak2 tu.. maknanye masalah tu kira ok lagi.. kalo mak mertua ko tu sampai menangis menitis air mata ibu die akibat kekecewaan atas kekurang ajaran anak die..maknanye masalah tu berat la tuh

huhuhu... ini kes akhir zaman ni.. ibu bapa jadi orang gaji untuk anak2 sendiri... kan masa belajar agama kat sekolah dulu, ustaz selalu cakap petanda akhir zaman.. orang gaji akan melahirkan majikannya sendiri.. inila kesnya... bila ibu n abah kita arah2 mcm orang gaji, sbg contoh... ada yg antar anak kat mak untuk dijaga.. walaupun dibayar, tp still mcm mak kita jadi org gaji n balaci jaga cucu sendiri, walhal dgn usia yg masih bersisa ibadat lagi utama... betul x? kalau tetiba, Malaikat Maut jemput ibu kita... dengan amal ibadat yang x seberapa mampu ke kita nak bantu sedekah serba sedikit pahala dari amalan kita? lau ada pahala? lau xde? nak bagi apa?

buat kawan2 sekalian, beringat2 la.. aku pun amik iktibar sama... jasa mak abah memang x terbalas..

keluarga belah hubby aku pun layan mak depa mcm ni gak.. mak mertua aku dh tua, besela org dh tua mmg adat suka ckp merapu.. depa suka sergah mak mertua aku ni suruh diam n marah2 dia... kesian aku tengok.. terkulat2 org tua tu.. kdg2 aku pun geram ngan mulut mak mertua aku ni, tp aku diamkan aje.. wat ape layan, nanti kita pulak jd cam org bodoh.. x gitu.. aku senyap aje.. lantakla kat famili depa tu.. aku cuma nasihat hubby aku buat baik kt mak dia aje, selagi masih bernyawa.. krg, kalau dh dijemput Ilahi, nangis air mata darah pun x guna.. terpulang kat adik beradik dia yg lain utk menginsafi diri.. yang penting, kita jaga diri kita dari menyakiti hati ibu yg dh tua..

kalau semua perangai mcm tuh.. susah dah nak ditegur nanti lain pulak jadinya... u pekakkan jelar telinga u nanti tak pasal2 hubungan u dgn mereka pula yg dingin.

sbnrnya bahasa 'kau' 'aku' tak salah...sedangkan dgn Pencipta kita pun kita bahasakan diri kita sbg 'aku' kan? mana ada org doa gunakan 'saya'

cuma bab tinggi suara dan bossy tu memang mengjengkelkan. tapi nad mesti ingat, itu adalah reflection pada didikan yg ur PIL berikan. tu pasallah ur FIL sentap bila u tegur cara anak dia bercakap dgn ur MIL.

wat u can do...dan kerana u cakap u r quite close to ur siblings-in-law...tegur mereka in private...maknanya...tidak di depan ur PIL. cakap dgn nada lembut atau seperti kata forumer tadi...berjenaka. ur approach has to be planned very well sbb kalau tersalah susun kata, dun be surprised if they all boycott u...termasuk dgn ur PIL skali.

good luck nad...semuga niat murni tu dapat diteruskan

haku jhrian..so ko..haku..tu mmg dah biasa..tp still ckp "org" bila berckp ngan mak..tak sesuai lak ko haku bagai ngan mak...if ngan abg n sis yes..yg muda lg la..kalo yg umo diorg dah 50-40..haku still ckp org...if 30++ tu haku ckp ko haku...tp panggil stil abg n kak la..cth " kak ina..haku kan kak..kalo nmpk tudung camni..haku mesti beli..kalo ko kak cane lak??"...

so pd tuan umah ko takyah la nak nasihatkan diorg ni..buang karen..sbb dah nak jg buluh dah tu...like family hb...diorg mmg failed didik anak..which is katan tawin ngan katan...cth my sil ank dia 2 org..1 laki 1 pompuan..yg laki dah beso stpm...tp mak dia cam hamba woo...kalo nak mkn "mok..ceduk nasi...lauk mana??/ amik air"..padahal air kat dpn tu ja..naik meluat haku...yg anak pompuan dia lak..isk..dia tunang...so pas siap majlis should la tulun kemas2..ni tak..duk layan kamera la.hp la..hallloo....umo ko tu dah 24 tau..mukan 4 thn..isk..mak dia lak bising marah in law lain sbb tak tulun kemas..pls...haku ckp kat hb kan..nak bebelkan haku sorry k..nak bebel..bebelkan anak dia dulu...haku dah penat tulun arrange majlis ni dah cukup bagus...anak dia tu apa dia buat..duk ngangkang...hb diam je..sbb hb nmpk sendiri...

hb siap ckp "lainla cara mak n adik beradik ayg didik anak ek...tak mcm side abg"..haku ckp "abg tgk pun dah tahu kan camne"...

hb haku dulu pergh...nak mkn panggil mak..nak minum panggil mak...sib baik nak berak tak panggil mak...bila dah konpem dia milikku..haku basuh la..ckp la...mak not ur slave...mak is mum..hargai dia selagi ada..alhamdulillah hb berubah...mak dia meninggal pun dia tak terkilan sgt sbb dia dah sedo masa tu...sib baik haku sampai tepat pd masanya..alhamdulillah...

adik2 ipar aku pun kurengggggg...yang paling aku menyampah dengan yg bongsu, cakap mcm bagus2..mcm orang tua.padahal umo baru 9tahun.. tang aurat2 ni jaga sangat2, nak kuar kena pakai tudung...tegur sepupu2 dia yang umo belasan tahun yg tak pakai tudung...bukan tegur arr..kutuk! yg aku hangin tu, tunjuk pandai kat aku..cara nak mandikan baby (baby aku sendiri yek!)...aduhaiii..mulut mengalahkan org tua!!...pastu selalu jek kacau baby aku nak tido..nak ajak main..penah aku tegur dia elok2..baby nak tido, jgn la kacau..nanti tak cukup tido baby mengamok...pastu dia jwb ape korang tau... 'ala, kak long tu slalu sangat nak baby tido, bukan tanak baby mengamok, padahal nak rehat, tak nak layan baby'.. ya Allah, time tu aku rasa mcm nak tampar je muka dia...

suami aku plak, kalo ngan adik2 mmg dia kalah laaa..kalo ngan aku ni pantang salah sket...mmg kena arrr.... sedih sangat!

rasenya cik nad xyah nak susah2 hati pikir masaalah kekurang ajaran ipar2 tuh..
sebabnye..mama dorang yang merelakan sikap anak2 dia sendiri..jenis orang macam nih..memang tak bole terima kalau orang lain tegur sikap anak2 dia..walaupon dia sendiri yang jadik mangsa sikap anak2 dia tuh..

just pastikan yang cik nad jaga anak2 cik nad jangan jadik macam dorang..

Tuan rumah boleh tak buat mcm hubby aku, hal keluarga aku die tak bercakap langsung dan tak sebut langsung. Bahasa mudah jgn masuk campur.  Dengar, lihat, tapi tak payah pot pet pot pet dgn spouse.  Luah perasan kat sini takpe.

aku rse tuan umah xpayah la masuk campur hal mertua..eventhough depa dok anggap kt ni mcm anak sendiri tapi jurang ttp lain..kalo happy mmg mcm anak sendiri..tapi kalo bab tegur2..nnt diorg kata..ko sape nk tegur2 anak aku..biar la diorg..buat cm aku ni..lantak korang la nak jadi apa..diorg ada mak bapak lagi boleh menegur..laki aku pon xtegur adik2 dia sbb dia kata diorg ada mak bapak yg boleh bimbing diorg..kalo adik2 dia dok ngan ktorg nnt baru dia ada kuasa nak tegur sbb budak2 tu bawah tanggungjawab dia plak..

adik ipar aku lak..sume dia nak ajar aku.sume dia betul la..padahal baru lepas spm... segal seh.. aku masak sala... cara basuh baju sala... goreng telo salah.. masak nasi sala.... sume di tegurnya..buat air pun sala... rasa nak kasi penampar....bole?

Post Last Edit by zaliza at 8-10-2009 17:37
Tuan rumah boleh tak buat mcm hubby aku, hal keluarga aku die tak bercakap langsung dan tak sebut langsung. Bahasa mudah jgn masuk campur.  Dengar, lihat, tapi tak payah pot pet pot pet dgn spouse.  L ...
meow_tompok Post at 29-9-2009 12:05

betui tu.. lantak pi la diorg nak kemudi camner keluarga diorg..bukan makna tak peduli atau tak amik langsung..tpi take it easy... biarkan cara diorg...
pegang kata2 ni jaaa... hidup ini umpama roda... satu hari nnt diorg akan merasa apa yg kita rasa... amiiin...

Allah Maha Kaya... ada hikmahnya Dia turunkan perkara2 mcm ni kat kita... selain leh muhasabah diri sendrik..(mksudnya kita kaan jadik lebih berhati2 dgn depa.. dan kita juga   insyaAllah..akan jadi lebih baik...n mudah2an kita jd lebih matang dan dihormati kelak.)

Post Last Edit by anne83 at 9-10-2009 11:59
lain family lain cara didikan mereka..
my opinion,biar jek mereka macam tu..
sebabnya walaupun nad menantu,tapi masih dianggap orang luar..
nanti tak pasal2 hubungan nad dengan mereka bertambah ker ...
adieqchomelz Post at 19-8-2009 04:32 PM

yg ai bold tu sgt2la benar ayat tu.... menantu tp masih org luar...
cthnya... pasal ari tu MIL ai sedih nanes dpn ai... ai ni kalu nampak mak ai nanes, terus peluk2, hug biar dia lega.. tp MIL ai mcm tak suka, dia macam tepis tangan ai.. ai i little bit pissed of la kan? kita nak console dia, dia wat mcm tu plak... tataula kalo mmg dia jenis mcm tu tak suka dipeluk..... huhuhuhu...

for me.. let it be like that.. jgn memandai org kata.... pasalnya.. mcm diatas la... kang ade org marah plak if tegur tak kene cara nih.... lain padang lain belalang..... even padang tu nampak sama jer....

emmm....
Kes berat gak nie, dri rebung lagi mesti dilentur ...klu dah jadik 'balak'...padah jadinya....haru2.
Cuba nad tegur ckit, tpi jgn depan mertua nad, manalah tau diorg terasa plk.... yg dite ...
shasafiera Post at 19-8-2009 16:31

betul tu shasafiera. aku sokong. contoh yang terdekat kak ipar akula. pemalas bukan main..klu tengah jaga anak pon panggil2 mak mentua aku tolong tidurkan anak die. siap teriak2 lagitu. ngan laki die pon gitu jgk, tak hormat langsung laki sendri. tapi laki die pon 2x5. pemalas tahap gaban:geram:  aiseymaann.. teremosi plak..hehe