CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 9764|Reply: 78

tlg guide/share pengalaman bf di bulan puasa

Salam

Sebab tak lama lagi bulan puasa..ada kemusykilan sket
my son baru 2 months+..saya baru je start keje
so nak tanya nursing mom yg berpengalaman di sini

1.sewaktu berpuasa..adakah qty susu akan berkurangan?
   sy perah kat opis twice..dlm kul 12 then around kul 4
   total dapat dlm 8-12 oz saja
  so far siang saya  bagi fresh ebm..sbb kalau frozen baby mcm kurang sket

adakah sy perlu pulun bykkan stok ebm mulai skrg?
takpun banyakkan sessi mengepam waktu malam utk built up stock?

hope anybody can share yr experience here

salam..
ainarin...
bagus! sbb bersemnagat untuk terus menyusukan...
kebiasaannya... masa minggu pertama bulan pose ada perubahan sket pada kuantiti susu..
body akan adjust balik .. dan kemudia susu akan seperti biasa tapi kemungkinan untuk berkurangan tu ada.

oleh itu.. sebagai langkah berjaga2... bykkan pump skang untuk buat stok...
nanti di bulan pose...
sahur mkn kurma dan minum air dgn banyak...

salam..hai bru nk tanye...mse sahur tu kene pam ek?rase2nye die b'kurang tu smpi jd x cukup ke utk baby ek?My bby now 8mth ++

ada tanya gak pengalaman kawan bf di bulan pose
katanya..susu cair sangat
so dia campurkan sedikit serbuk soya milelea

ok ke gitu?ke ada idea lain?

Post Last Edit by honeybee1802 at 27-7-2009 17:57

3# lyailya
aku rs ms sahur....n malam kene pump la kot nak cover2 yg siang...minum air kene byk..makan kene seimbang..aku penah bukak thread ni..mitu jugak yg jawab rsnyer...kan..kan..mitu kan?skang ada prob jugak...nak buat frozen takleh sbb anak aku tgh kene thrush plak....huhuhu..cooll..cool..terpaksa aku tenangkan diiri sendiri..
neway bg yg ganti posa or nak posa sunat..kire bagus jugak aku rs..so kite bleh tau mcm mana rsnyer...aku last ganti posa...ari 1st mmg rs flat skit..ada skit fatigue..Alhamdulillah hari ke-2 better...kurang pun a little bit la..mcm kata mitu...nanti bdn pandai2 adjust sendiri...tp for bf mother mmg dibolehkan bukak posa kan?
tips aku:
-minum air byk
-sahur jgn tinggal
-makan seimbang
ada 3 days to ganti posa...

3# lyailya

nak tanya baby dah 8 bulan...mesti dah makan kan...trend dia minum susu macam mana ek...baby genz nak amsuk 6 bulan nanti insya-Allah time bulan posa nie ....risau jugak time tuh susu kurang ke....tapi hopefully dia dah start makan kurang ckit susu..sekarang pun bagi fresh ebm...dia frozen punye pun ok...cuma genz sekarang kalau ada lebih buat stok freeze kan...selalu buat stok malam bangun...at least satu malam 1 bekas 3 oz pun dah ok ler tuh...cuma nak kena tambahkan lagi...

Follow Us
baru belek Pa&Ma bulan ni
ada info untuk bf di bulan ramadan

nantilah ku kongsi

honey..genz..me x leh nk wat frozen stok sbb peti ais kecik n share reramai......skrg mmg susu ngam2 je......baby aku mmg dh mkn...tp qty die nyusu rse same jek.....tu yg struggle giller..adoii..

8# lyailya

ooo. mcam tu ek...sebab baby genz nak masuk 6 bulan..ingat dah kurang minum susu....sebab dah makan...baby u makan sikit kot..banyak minum susu lah agaknya....hoho..sajer nak tanya pengalaman..tq ek

lain baby lain ragamnye...sbb baby ku anta kt nursry die cam x mo mkn n susu sgt..tnggu ibu die gak blik suap mkn n nyusu...

8# lyailya gitu ker...mmm..kat nursery ka takleh numpang skit2 ker?
ainarin..nanti share la tips tu kat sini...

nursery...?erm...cam ssh skit la..nursery tu x mesra alam......skrg pn tgh cube2 nk cri babysitter lain...a'ah ainarin...nnti share la tips...

Saya pun seram sejuk gak ni nak hadapi Ramadhan, memandangkan Ramadhan (my baby) trend penyusuannya sama banyak sebelum diperkenalkan dgn solid food.   Stock susu pun tengah sangap ni. Please sapa-sapa leh bagi resepi / petua-petua tuk bln puasa ni.

Nak tanya lagi satu kalau dlm puasa, kita dapati susu kita kurang, boleh tak kita berbuka?

huhuu... pegalaman pertama gak bulan pose nih.. tgh risau gak.. tp skarng tgh ganti pose...
cak tgk susu cak masa cak tgh ganti pose ni cair sket, n susu kurang..
bb cak pun mmg jenis kurang minum susu..., byk ngunyah.. hihihi....

6# genz

genz..maaf nak tanya..apa beza fresh ebm ngan frozen ebm ?...boleh tolong terangkan tak?...

pengalamanku BF di bulan ramadan adalah pada tahun lepas... pengalaman yg sukar juga... time tu baby kecik lagi, dia fully direct BF. sbb dia mmg reject puting n botol sepenuhnya.

sahur bangun makan, minum susu anmum, kurma, air masak byk gile...

pukul 12tgh hari dah flat.. susu kering terus. breast mmg lembik xde susu langsung. baby dah melalak2...

pukul 2 ptg, daku pulak yg pitam2... tangan menggigil2... seram sejuk... ,

pukul 3 daku buka posa hehe....

hari berikutnya, try posa lagi... mcm semalam, sampai tgh hari je daku pitam, colaps haha! buka posa...

next daynya, bangun sahur mcm biasa, mkn sahur mcm biasa. then hubby ckp, harini sebelum jatuh pitam, buka la posa dulu... haha... daku ckp, xpe, cuba sampai tgh hari hehe... pukul 12 lebih susu kering. baby melalak2...  badan rasa nk pitam, so buka posa..

ish3... mcm gitu ler... sudahnya tahun ni daku ganti posa dekat 30 hari.

harapan tahun ni, dapat la posa penuh sebulan. baby pon dah mkn, xde la bergayut memanjang... harap2 xde la pitam hehe

16# togeh

risaunya dengar....genz pulak risau bila pump production tak mcm biasa....doa sangat2, segar dan dapat hasil susu mcm sediakla...minggu nie nak try puasa..so nanti dah boleh adapt rasa berpuasa nanti...apa makanan yg sesuai diambil ek ms puasa..yg genz tahu amik kurma.....lagi apa ek?

yuseda..takpe tanyalah....fresh ebm tu yang di pump dan digunakan terus atau dimasukkan ke dalam fridge untuk cool kan...maksudnya tak dibekukan..kalau yg beku, panggil frozen...mcm genz awal dulu naik kerja, stok pump hr nie genz bekukan, esok guna yang frozen....setelah baca banyak artikel....alhamdulillah dan tq jugak kat sil dia yg bagitau info tuh....sekarang nie pump esok bagi fresh ebm...frozen genz bagi bila genz kuar tinggalkan bby....tu pun kdg2 genz sebelum kuar dah pump siap2....taknak guna yg frozen kalo boleh....berguna stok tu kalo kena g kursus....

erm...takut gak nk m'hadapi pose camnih...ingat cam sng je..skali togeh ckp susu kering tuh......adoi aii...minta2 la di permudahkn dan x m'gurangkn production susu..

19# lyailya
make sure makan minum berkhasiat dan seckupnya....skang ni panas..jgn selalu berada kat luar..