CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3400|Reply: 20

Perlukah Aku Berhenti Kerja???

Assalammualaikum pada usahawan sekalian..

Aku baru merancang untuk membuka kedai andaman pengantin dan dalam masa yang sama aku blh menjaga anak aku yg berusia 3 bln stgh secara full time..skrg ni anak aku tggal ngan nenek dia..setiap mggu aku balik ke kg utk menjenguk anak aku..alsannya aku dan family susah utk mempercayai org lain utk menjaga anak aku..mgkin naluri ibu ckp kuat..bermacam2 perasaan ada..tau je laa skrg mcm2 kes kita dgr..itu satu part..
Yang paling utama skrg ni...mampu kah aku utk membuka kedai..nnti ada ke org nak dtg kedai aku???..aku ni baru sgt dlm bidang ni...modal takde masalah..cuma skrg aku kurang yakin dgn diri aku..dan patut kah aku berhenti kerja dan buat bisnes ni secara serius atau full time...

lagi satu aku memikirkan kawasan kedai yg ingin disewa..perlukah kawasan yg strategik????aku taknak kedai yg besar sgtt..sbb baru ingin bermula kan..jadi aku nak sewa kedai yg kecik sket..agak2 muat ngan brg2 pengantin aku aje...

kepada warga usahawan berilah aku pendapat yg bernas korang itu..

sye bkan ushawan tp nk bg pndpt je leh kew.leh je la ek
1)JGNLA TKUT ADE ORG NK DTG KE X HRUSLA YKIN,KLO DE PERASAAN TRSEBUT SMPAI BILE2 PON XLE BISNES.
2)MSTI KENE CARI TMPT STRATEGIK,BIO ORG SNANG NK CRIK KAN.MULE2 KCIIK XPE KAK.

tak pun aku tak payah berhenti kerja..buat je bisnes ni secara part time..bila dh ada nama sket baru buat secara full time??

boleh ke mcm tu??...eeee mana satu laa ni...serabut laa aku....

buat secara part time dulu.kalau ada sambutan menggalakkan baru buat full time.paling bagus buat reseach dulu pasal menda yg nak kita buat.tengok persaingan , keupayaan pelanggan, kuasa beli mereka, kalau buat bisnes ni mesti ada kelainan dari yg sedia ada baru boleh tarik pelanggan.

ni komen dr sy yg penah bisnes full time sbb xde keje dan skrg dh keje mkn gaji dan sdg nk usaha buat keje part time.

1) tahniah krn dh ada niat nk bisnes sendiri.......
2) kalau back up financial sgt kukuh........elok buat full time........baru best........
3) takut org x dtg? mmg la menakutkan kalau marketing anda failed.....
4) tmpt strategik..........adalah satu kelebihan...........
5) part time? seswaii unt mrk yg takut2 sbb back up financial x kukuh..........

sekian..........momod bg la kacang....susah wooo nk bg point2 berpengalaman nih.....

Rate

1

Reply #1 kirei_wa's post

rasanya the rule of thumb is for u to hv enough savings
that yr FAMILY and u are able to survive for one year
without any income from the new business... kalau nak wat fulltime laaa...

tulapasal bagus wat part time dulu
kumpul modal samping timba pengalaman....

Follow Us
terima kasih pada korang...aku kumpul modal dr thn 2005 smp le skrg...sbb dr dulu aku mmg bercita2 nak bukak bisnes sendiri tapi masa tu tatau bisnes apa yg aku nak buat...skrg baru tau apa yg aku minat dan suka buat...

tapi ada gak tempat strategik tapi org tak mo dtg..kadang2 kedai kecik kat ceruk mana pun org tetap nk pegi..mgkin slh satu sbb tu marketing dan servis bagus...aku kalo blh nak mcm gitu..tapi tu lerr...aku ni tak yakin dgn diri aku...kalo bab servis inyaAllah aku akan buat yg terbaik utk customer aku..tapi tang marketing ni...ni yg aku fail sket ni...

leh tak korang ajar aku sket....xde ke otai2 kat sini nak bg pendapat kat aku...
pls help me

Reply #7 kirei_wa's post

1) Dah ada customer base ke belum ... ?
2) kalau bisnes baru ni takde income ... savings awak cukup tak untuk 6 bulan at least ?
3) Dah lama buat bisnes ni parttime ... ? selama ni customer datang dari mana ?

Balas #8 thedude\ catat

ok aku jawab :

1) customer tu ada..tapi tak ramai laaa...memasing amek mekap ngan baju je..
2) insyaAllah blh bertahan smp 6 bln..itupun kalo aku tak enjoy laaa... (back up lain..kalo duit aku dh abis baru aku guna duit laki aku) sbb kalo blh aku nak bisnes aku ni biar dr hasil titik peluh aku sendiri..bila dh terdesak sgtt..baru laa aku mintak tlg org lain..
3)sumenya dari kawan atas kawan...internet lom lagi..tu aku kata mgkin marketing aku tak bagus kot...

Reply #9 kirei_wa's post

Kalau camtu ... baguslah ...

Kalau bukak kedai tu
1) kedai kecik sikit takpe asalkan cantik, boleh simpan barang dan lokasi yang orang boleh nampak
2) kalo boley suruh customer datang ke kedai untuk amik barang .. nanti diorg tau mana kedai awk .. senang diorg nak promote ... nampak bisnes awk ni serius .. kedai pon nampak bz
3) kalau boleh .. area kedai tu ade kedai2 lain yang sinergi dengan bisnes awk .. cthnya .. mungkin awk jual mekap .. sebelah kedai buat bunga tlor ...
4) bila barang yang customer cari tp awk tk jual .. bagitau mereka untuk pegi kedai sebelah yang ada ...
5) Banyak bisnes kecil mati sebab overhead ... control cost operasi seperti bil-bil dan sewa ..

Kalau tak silap Semua House ni famous untuk barang2 kawin kan ?

Rate

1

Aku pun dah tahan dgn tekanan kerja, tekanan dr Boss yg tah hapaa2.

KLIK DISINI

Utk meredakan tekanan anda...

errrr.................buat masa skrg ni tuan umah keje makan gaji ke?
saya pnh tempah baji kawin saya dulu dgn sorg akak butik nie...........dia buat full time tp buat kt umah je........umah dia penuh satu bilik dgn pelbagai baju........marketing atas mulut jee... jgn gopoh tuan umah.............bisnes ni kena byk sabarrrr....................

terima kasih pada yg sudi bg nasihat dan pendapat...tadi aku tanya kwn2 opis aku pasal nak berhenti keje..dorang ckp kalo tak confident tak payah bukak kedai lagi n tak payah berenti keje..kang duit ntah kemana..bisnes ntah kemana..lebur je duit camtu...bila aku pk balik ada gak btl ckp kwn aku tu..

lagipun aku masih baru dlm bidang ni..baru je nak buat pakej kawen..sebelum ni aku buat mekap je..aku terasa mcm nak bukak kedai tu bila aku tgk brg2 kawen dan pelamin tu buat sesak je dlm umah aku..brg2 sume dh complete cuma nak topup apa yg kurang je lagi...

the dude..brg2 kawen mmg byk kat area jalan tar..lebih2 lagi kat plaza city one..aku selalu amek brg kawen kat bright sail..dari baju smp laa ke pelamin mmg amek dr dia je..aksessori aku amek kat tanan semua house..baju lace je aku beli kat jakarta sbb kat sana murah..wig, sanggul, extension rambut pun beli kat jakarta mangga 2..kat sana rega murah sgt2 bila compare ngan sini.

xpe laa aku ikut laa nasihat kwn2 supaya jgn berhenti dulu..bila dh ada nama, ramai org dh  kenal aku.. baru laa aku berhenti keje dan buat bisnes ni full time..

mod kalo nak tutup thread ni pun takpe...

Salam

ni pendapat aku yg dah berkecimpung dalam bidang andaman sejak taun 2004 officially... tak official nyer dari taun 2002.. huhuhuhu... baru jer lagi.. tak lama mana pun nak banding dgn otai2 yg kedai hebat2 belaka.. anyway... dalam hidup, setiap sesuatu pasti bermula dgn langkah pertama... so... jgn rendah diri kalau baru berada di langkah pertama tu...

walaupun pengalaman aku tak byk, aku share serba sedikit yg aku rasa elok utk dijadikan panduan dalam bidang nih

perlu tahu
1. bidang ini menggunakan modal yg besar - contoh: baju L+P tahap murah RM 1500-2000, tahap mahal, satu baju P RM2000-10,000
2. untung bidang ni tak seberapa - contoh: baju yg sama tak mudah jalan... kena modalkan baju sebanyak mungkin sbb permintaan orang ni pelbagai.. kerenah pun pelbagai
3. saingan sengit - kena cari keistimewaan yg ada pada diri sendiri kalau nak bersaing...
4. kos perjalanan bisnes yg besar - contoh: lojistik, upah pekerja, kos masa (buang masa)

pesanan:
1. sebelum berenti, simpan duit cukup2 utk cover kehidupan anda di masa depan... plg koman 1 taun
2. elakkan buat loan bank... silap2 makan pasir jer... cuba usahakan utk dapatkan sponsor atau grant kerajaan (bukan senang nak dapat grant coz bidang ni tak diiktiraf oleh beberapa badan)
3. kurangkan kos.. contoh...elakkan sewa kedai yg mahal kalau bisnes orang tak kenal lagi... kalau dalam seminggu takde bisnes, elakkan buat full time jika keadaan masih begini

aku adalah contoh orang yg tak berani berenti keje buat masa nih... atas alasan,
2004 - kuarkan modal sbb nak serius
2005 - beli rumah
2006 - beli lori
2007 - beli kamera dan PC set
2008 - beli kedai
2009 - renovate kedai
2010 - mungkin berenti ... kotttt...

selamat merancang... semoga berjaya berenti keje spt yg diidamkan

Balas #14 tuna_sandwic\ catat

terima kasih kak linda...org yg hebat mcm akk ni pun tak berhenti...inikan pulak sy yg baru nak bertatih ni....

saya selalu ikuti perkembangan akk dlm fotopages..sy ingatkan akk buat bisnes ni full time.byk kene belajar dgn akk ni...bgtau laa cmner akk buat marketing....

saya ni baru merangkak2 nak buat flyers...

kirei-wa...

flyers bukan cara terbaik... sorry to say utk bidang ni... flyers tak jalan sangat... dah penah buat selama 4 taun... tapi... ada satu cara utk buat flyers yg akak rasa ok... kalau u rajin join wmc, ada geng2 join buat flyers besar2... rebut lah peluang tu... tak yah susah2 nak gi anta by hand dari rumah ke rumah... akak tak penah try tapi mmg ada plan nak try... cuma sibuk sgt tak dapat nak join batch pertama diorang..

marketing di majalah dan surat khabar ada lah jawapan terbaik utk bidang nih... tapi kos tinggi giler.... akak pun tak mampu nak bayar.... huhuhuhuhu...

akak penah beli iklan dalam majalah dan jawapannya mmg tak leh nak celen dgn cara yg lain... cuma tu la.. tak mampu..... pastu tak berapa pulang modal ... cuma yg penting, kita dikenali di majalah

anyway, dari bazir masa buat flyers , baik simpan duit tu beli iklan di majalah... berbaloi sangat

[ Last edited by  tuna_sandwic at 20-5-2009 11:45 ]

Balas #17 tuna_sandwic\ catat

tu sbb sy kata marketing saya tak bagus..flyers tak jln ek...nasib baik ler saya tak htr lagi kat kedai printing...

berapa kak kos utk majalah??

semayang istikharah dan tetapkan kenyakinan..
segala jawapan ada dalam hati anda.. kalau anda perasaan YAKIN utk berniaga tanpa bekerja..
maka TERUSKAN sahaja..

Reply #18 kirei_wa's post

setuju dgn tuna sandwic cakap, sebagai customer.. aku tak caya dah kat flyers bagai
terlalu banyak dan susah nak differentiate...
kat mag nampak lebih establish dan serious in their business..
aku akan pilih dari magazine...

12Next
Return to list New