CariDotMy

Forgot password?
 Register

View: 65335|Reply: 1159

Bagaimana Menjadi Anak Yang Baik Dan Ibu Tauladan?

Salam.

Sebagai ibu-bapa, kita sering memasang angan-angan supaya anak kita menjadi anak yang terbaik dan soleh. Tak cukup dengan sekolah, kita tuisyenkan, hantar mengaji pada ustaz yang pandai, coba memberinya ilmu dunia yang boleh membantunya dan suapkannya dengan makanan yang seimbang selain berdoa moga dia menjadi yang terbaik di kalangan yang terbaik.

Pada masa sama, adakah kita sendiri cuba menjadi anak yang baik kepada kedua ibu bapa? apa yang kita lakukan untuk tujuan ini? adakah cukup dengan hanya panggilan kepada mereka setiap minggu atau kiriman wang lewat akaun bank kedua mereka?

Apa lagi? hadiahkan kain ela dan keronsang di hari ulang tahun ibu? jam tangan berjenama di hari lahir si ayah?

Aku pun tak tahu samada apa yang telah aku buat cukup menggembirakan kedua mereka yang telah melahir dan membesarkanku dengan sempurna ini. Perjalanan hidupku agak perit, namun dengan bantuan mereka aku bernafas sebagai seorang yang cukup segala-galanya. Punya pelajaran tinggi, anak-anak comel dan kerjaya baik. Walau mempunyai asas agama kukuh dan layak menjadi ustazah, aku masih terkandas di tengah jalan. Namun dengan bimbingan kedua ibu bapa yang tidak membuangku, aku terus hidup, dan menjadi lebih baik, seperti hari ini.

Masih lagi coba menjadi anak terbaik, ku semaikan supaya anak-anakku pula sempurna segala-galanya, supaya mereka tidak terkandas sepertiku, dan punya hidup sendiri yang lebih hebat. Namun aku terasa kekurangan, aku terasa masih banyak lagi hutang yang perlu ku lunaskan kepada kedua orang tua. Apa lagi yang boleh ku buat supaya aku sempurna menjadi anak, di dunia dan di akhirat???

Rate

1

Balas #1 MelahJanda\ catat

menjawab persoalan kak melah:

1. amikkan insurans kesihatan
2. bawak dorang duk sama2
3. monitor kesehatan dorang

tunggu input lain plak

orang tua ni parin, sensitip sangat. sikit-sikit kes tersalah cakap dah merajuk

aku dahla jenis cakap tak pikir

susah woo..lagi pulak nak suh derang dok sekali....aiyakkk makan hati sajela org tua tu

Balas #1 MelahJanda\ catat

bertanya pada diri dengan persoalan begini dah cukup baik untuk berusaha jadi anak yang baik..

Reply #1 MelahJanda's post

mana ada yg sempurna melah..

kita lebihkan tang sini..kurang tang sana..
perfect di mata kita.. tak perfect di mata org lain..

buat seadanya dan ikut kemampuan sedayanya...

Selagi kita tidak meresahkan jiwa dan hati ibu bapa..
kita adalah anak yang baik..
Selagi kita berusaha untuk memberi yang terbaik...
dalam usaha utk membahagiakan mereka..
kita adalah anak yang baik..
selagi kita berdoa dan bersyukur utk mereka...
kita adalah anak yang baik...
Bahagiakanlah mereka selagi mereka berada di depan kita..
Semoga kita semua menjadi anak yg soleh dan solehah..
Teruskanlah berdoa.. dan berbisiklah..
" Ya Allah.. bahagiakanlah kedua2 belah ibubapaku..
sebagaimana mereka membahagiakanku.."

Yakin pada janji Allah......

Rate

1

Follow Us
bagus thread melah nie

i bukan anak yg baik sgt pun, suka lawan cakap my mom
pun bagitu, i tak pernah buat benda yg memalukan my parents
so antara usaha yg i buat utk jadi anak yg baik gakk ...
duit tu semua imbuhan pd i, selain drp tu....doa yg tak pernah putus

my anak2 pun suka melawan cakap i, but i'm OK wt that
mungkin cara komunikasi antara parents dan anak2 dah berubah...
so i take it as evolusi dlm komunikasi...bukan istilah biadap w/pun dia menjawab
cuma jgn naikkan suara , i dah OK...

satu lagik, i tak pernah salahkan my parents dlm usaha dia mendidik
w/pun cara depa keras dan segala kekurangan, i bersyukur byk2...
sebab depa dah usaha sedaya mungkin yg terbaik utk mereka pd masa tu
so the same thing i hope from my kids....i pun bukan mak yg baik pd mereka
w/pun ada segala kepincangan dlm cara i besarkan mereka....i mintak dimaafkan
dan kalo benda tu tak elok utk dia....jgn ulang pd anak2 dia plak nanti...

hai melah thread memang aku tersentuh hati lah melah... serba salah pun ada...
Baru Ahad lepas ai gi rumah mak lepas dia pulang umrah...
and masa dok kat rumah dia ai terckp.. something like "abah tu dah baik dah mummy rasa"
and kendian mak mula la buka kitab lama dia... last2 ai ckp kat adik ai yang bungsu the only yg ada kat situ... "mak tak leh dengar kita ckp abah baik la..."
lps tu ai tahu mende tu isu sensitip... kami borak psl mende lain... psl apa adik ai buat kat umrah tu.. apa diorang beli bwk balik...

Tp bila dah balik rumah dpt lak sms... yg x sedap di baca dari mak... kata ai mmg x suker..dia.. dia tak suker ai... Tp mujur lah masa yg sama adik ai jugak hntr sms... suruh kakak abaikan jer apa mak sms... sbg anak memang kita kena ckp ibu bapa kita baik... adik x nmpk apa yg kakak ckp tu salah...

Lps baca sms adik ai terus delete sms mak tanpa menghayati bait sms mak... sbb ai tahu kalo ai baca betul2 nnt ai akan runsing x senang hati... so dari fikir mende yg buat serabut ai diam jer... and x baca pun sms dia... baca pun baca macam scan skali imbas jer...

nak jadi anak yang baik pada siapa melah?

nak jadik ibu tauladan pada siapa pula?

baek pada mata ko, belum tau baek pada mata orang melah oi..

walaupun ko suka banget dan ini boleh menyenangkan hati ko, belum tentu orang lain suka dan menyenangkan mata dia tau.. last2 dia kata kita akal senjengkal jah!!

gini lah melah..

kita jalankan tanggungjawap / part kita dengan APA YANG KITA TAHU / MAMPU secara wajar lah.. tak akan ada orang yang mampu puaskan hati semua pehak.. akan tetap terasa kekurangan / kelemahan dari diri kita yang serba kekurangan neh kat mana2 kelak.. samada kita berperanan sebagai seorang anak, atau seorang ibu, dua2 aplikasi ini sama saja..

kadang2, apa yang anak fikir baik, belum tentu kita terima baik.. begitu juga sebaliknya, jadi, komunikasi itu seperti biasa lah amat penting.. lepas tuh toleransi kena padu gitu.. sefahaman paling tidak boleh sama2 sampai titik tengah.. JANGAN mengharapkan anak2 kita itu akan menurun kita so that dia boleh faham apa kita mau etc etc lah..

buat sehabis baik ler melah oi.. kalau ada kepincangan kat mana2 tho kita neh hanya hamba yang lembah.. kekurang itu jelas dari kita.. kesempurnaan itu hanya pada Nya semata..

Rate

1

aku rasa.. doa dan usaha yg terbaik utk mak ayah kita mcm mana kita usaha menjaga anak2 kita.. kalau dah yg terbaik tak cukup, aku tetap kirim doa setiap solat.. sedih aku baca thread ko ni.. aku pun tgh bermasalah yg sama..

bila kita nak please semua org(mak, ayah, mil, hubby, anak, bosses),  diri sendiri yg terkapa2.. selagi aku berada atas niat yg baik dan bersih, aku akan terus cuba please semua org semampu aku..

Rate

1

How i become anak baik in my mothers' eyes...

1. Give in to her...as much as possible. I jarang bantah cakap dia, subconsciously dia nampak i anak yg taat berbanding adik2 yg suka lawan cakap.

2. Give it to her...as mch as possible. be it money or time. If she wants RM, I gave. If she wants my time , I gave. Again, dia nampak I lebih kan dia berbanding adik2 yg lain.

Tapi, bukan adik2 i sengaja x nak buat mcm I buat, but they have limited resources. Itu aje but my mom pun x da lah dok puji I lelebih, sbb we all pun tau, dia pun lebihkan anak bongsu tu. I x kisah....

Originally posted by NURMIMIE at 19-5-2009 11:18

walaupun ko suka banget dan ini b ...

w/pun akal mimik sejengkal....tapi jawapan inilah yg TERBAIK so far

terbaik pd kita, dah bagi mak 3k sebulan, dia tetap nak mintak 6k sebulan
so nak jadi anak yg baik kena bagi semua ka???....

pepandailah nak hidup, buat yg terbaik utk sendiri gak....

Ayah aku dah x ader..yg boleh aku buat sebagai anak..tiap solat aku sedekahkan fatihah, doa & bacaan al-quran..semoga roh ayah tenang di sana..itu yg mampu aku buat..hutang piutang ayah insyallah dah terlunas., dah upahkan haji utk ayah..akikah & korban juga..

Buat Mak...mak masih ader dirumah., jadi sepnjang dia dirumah aku..aper jer yg mak nak insyallah aku tunaikan..Alhamdulillah mak x bnyak karenah..duit utk sakit pening dia pun insyallah cukup utk menampung..

Cuma buat mak...minta maaf mak kalau selama mak dirumah., ader yg mak terkecil hati dgn sikap org dlm rumah tu. .Sedaya mungkin aku x akan biarkan sesiapa pun bersikap kurang ajar dgn mak..:@

bila sebut psl mak x kire MIL ka mak sdiri ka...

bg aku...sedaya upaya aku buat yg terbaik...tuk mak aku sbb mak aku x ramai anak banding ngan MIL aku...so yg paling senang lam adik bradik aku...aku jek..yg lenlain ala kadar jek...

bl aku tengok diri aku skang nih...cam melah cakap sempurna jek...kire mak aku dulu didik aku ngan sesempurna didikan...aku nak sgt aku leh didik anak2 aku cam mak aku didik aku...

bukan kerana duit dan mengharap balasan biarlah kerana tanggunjwb menjaga amanah...

Originally posted by NURMIMIE at 19-5-2009 11:18 AM

walaupun ko suka banget dan ini b ...

tuh dia dapat 2 ibu jari pacak....brape dpt tuh kak mik kalo 2 pacak...

psl ibu jari pun aku nak nyebok

Originally posted by my-alja at 19-5-2009 11:54 AM

w/pun akal mimik sejengkal....tapi jawapan inilah yg TERBAIK so far

terbaik pd kita, dah bagi mak 3k sebulan, dia tetap nak mintak 6k sebulan
so nak jadi anak yg baik kena bag ...

tul alja....kekdg kite x sedar ape yg kite buat tuh x memenuhi permintaan seblah pihak yg lain...

so kire ape jua yg kite buat...

buat jek semampu dan seikhlas kite...

Originally posted by mammavoque at 19-5-2009 12:21

tul alja....kekdg kite x sedar ape yg kite buat tuh x memenuhi permintaan seblah pihak yg lain...

so kire ape jua yg kite buat...

buat jek semampu dan seikhlas kite...

ye lah mama....kekadang org punya jangkaan nie, tak terjangkau dek akal
so kita punnnn pada2 gaklah nak letak jangkaan pd anak2 plak ....

Utk menjadi anak yg baik;

memandangkan ibu ana dah meninggal, hanya fatihah, al-ikhlas dan yassin buat dia disamping sedekah2 khas utk dia, doakan dia di sana

utk ayah, insya allah setiap bln pasti akan balik di samping sekurang2nya seminggu sekali pasti call dia wlpun xtahu nk ckp apa dan x lupa doakan buat kesejahteraan dia

namun itu hanya persepsi ana sendiri, ana xtahulah samada apa yg ana buat ni dah dikira jd anak yg baik ke blm

Utk jadi ibu yang baik

yg ni x tahu lagi

tumpang tanye......

cik melah....

ape ending novel rembes ko tu??da kena tutup lak benang tu...

masih menjalani life sbg seorang anak dan ibu........

apa yg aku tak puas hati masa aku jadi anak dedulu, aku cuba perbaiki semasa aku jadi ibu.....always remember.....anak2 aku tu lahir sbb aku chot ngan laki aku dan Allah izinkan dia lahir ke muka bumi neh......jadi tak perlulah aku ungkit2 akan kelahiran mereka ke muka bumi neh......dan anak2 tu bukan deposit utk jaga aku di masa tua nanti......

parents aku? aku berdoa lah supaya mereka berada di jalan yg lurus dan dipermudahkan perjalanan hidup mereka dunia dan akhirat........