CariDotMy

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7741|Reply: 59

Ultra-Wide-Angle

Sesiapa yang ada miliki UWA lens tu, boleh tak tolong share pengalaman anda dengan lensa UWA anda dari segi kelebihan, kekurangan, kegunaan, brand-brand, kepuasan hati, share-share kan jugak gambar yang tidak mampu diambil dengan lensa biasa kat sini sebagai panduan, dorongan dan rangsangan serta stimulasi....  (belum ejakulasi lagi tuh..)

tolong racunkan aku...  heheheh...  dlm kepala aku nih asyik dok fikir Sigma 10-20 tu...  mana tau esok-lusa bulan depan ker ada rezeki...

perghhh...mencabar diri nmpk??

racun makan tuann.....

UWA looks weird with portraits, unless subject kat tengah.. otherwise.. buruk tul

but landscape , architecture  mmg chun

tak silap aku TT pakai lens ni la... cuba ko tgk photo2 dia...

angkat ajelah mo-mo nda usah mok pikir lagi..

aku pki sigma 10-20mm setakat ni mmg aku beramaaaat puas hati!
byk2 lens yg ada lens ni aje aku guna..utk landscapelah bersesuaian sesgt..utk portrait sekali-sekala tp shot utk anak2 aku aje..
tp skrg org tak kisah ramai yg guna lens ni utk portrait.

kekurangan takdaklah plak..kalo tidak dah tentu aku pulangkan balik kat tokei kedai ..ah filter size guna 77mm..

lelain tu biar Hj TT tambah sbb dia pun guna lens ni.

Follow Us
aku rase 17-70 sigma aku tuh da cukup wide daa.. buh depan idung pon leh nampak satu muka..
tak teringin nak amik lagi wide..

Balas #7 stats\ catat

kalo 10-20, buh dlm hidung pon buleh nmpk 1 muka..wakakaka

buat apa nak minta pandangan lagi kalau dah tau UWA ni best .. buang masa je.

beli terus la....

aku sanggup tolong surveykan harga ...

Reply #6 aimez's post

padanlah gambar landscape you dashyat-dashyat semua!!  

stormyrain, TAKE NOTE!

ye ye ye lah aku salin nota le ni ...

Mo-mo... apsal tak pertimbangkan 11-16 2.8 Tokina? Ade sorang member pakai, dia kate distortion pada 11mm tak nampak mana...

Tambahan plak dengan f/2.8, kegunaan dalam low-light boleh byk membantu....

dlm byk2 UWA ni yg mana boleh pakai untuk FF? tak kira la yg zoom ka atau fixed...

saya mmg pakai sigma 10-20, beli second hand dalam 2 tahun lepas rasanya.
pada pendapat saya memang berbaloi pakai lens ni. esp kalau nak shoot dalam tight situation dimana kalau kamera yang pakai crop factor 1.5x, 1.6x atau 1.3x akan menghadapi masalah kalau pakai standard lens (17mm dan ke atas). lens ni bukan untk landscape saja  sebab kalau tak mahir pakai lens ni untuk landscape, horizon akan nampak distort sikit.

untuk sigma 10-20 ni, kalau shoot landscape pada 10mm, sebelah kiri hujung gambar kita akan nampak distort ke atas. so, kalau boleh pakai pada 12mm dan ke atas. melainkan kalau kita shoot bukan landscape/architecture/lines, boleh lah kalau nak try 10mm sebab kesannya kurang ketara sikit.

contohnya gambar ini

sebelah pantainya distort sebab pakai pada extreme angle sangat. mmg untuk shoot gambar ni kalau pakai lens 17mm, pokok kepala eh kelapa tu akan terpotong dan kurang menarik la sikit. mmg untuk shot shot yang kita nak masukkan semua subjek, elok la pakai uwa punya lens.

Lens UWA ni kalau pakai pada 10mm mmg akan nampak extreme esp kat edges. kalau ambik group photot at 10mm, orng yang berdiri sebelah kiri atau kanan image akan nampak besar atau stretch. so, kurang menarik sikit lah. elok pakai pada 14mm dan ke atas.

untuk shoot portrait angle pun memang best. contohnya untuk shoot LTDL dgn PTT di background. kalau pakai lens 17mm saya rasa PTT akan terpotong. tapi kalau nak pakai jugak 17mm punya lens, kena duduk jauh sikit. tapi kalau duduk jauh, mungkin menda lain pulak yang masuk dalam frame.

Dulu saya ada terpikir nak ambik Tokina 12-24/f4 tapi baca review, CA mmg kuat. katanya version baru ni dorang dah improve quality 12-24/f4 ittew...

itu lah serba sedikit dari saya.

gat: rasanya lens FF sigma 12-24. tapi katanya gambarnya soft sikit.

Salaam

Rate

1

itu dia racunan bergambar...

aku ada ternampak ada 1 mamat nak letgo Sigma 14mm F2.8EX HSM prime... kalau Canon punya 14mm leh cecah dekat2 RM8k siot... *pengsan*

Reply #14 tehtarik's post

brader TT,

terimakasih TT atas penjelasan yang begitu terang. antara perkara yang aku risau dgn UWA ini ialah distortion jika ambik gambar orang. daripada penjelasan saudara di atas aku rumuskan bahawa distortion hanya akan berlaku pada extreme angle misalnya kat 10mm tu. sebenarnya tujuan aku kalau beli lens ini adalah 1. untuk ambik gambar landscape & juga 2. digunakan sebagai lensa untuk street-photo supaya aku dapat ambik dari jarak sedekat yang mungkin (untuk elakkan subject terperasan sangat & blend myself into the scene).

matdue77,
aku akan tengok review lens itu.

aimez,
mcm mana pula pengalaman aimez dgn lensa ini? pernah guna ambik benda lain selain landscape?

stormyrain tengah kusyuk mendengar aku kira masa nih...  

Balas #16 mo-mo\ catat

stormy ngah wat kire2 la mo..huhuhu

Reply #16 mo-mo's post

mo-mo,
pengalaman aku guna lens ni dari segi penggunaan filter (takdaklah besar dan byk sgt masalah tu)..
sbb kalo guna filter di wide angle lens sudah tentu nampak vignette kat tepi..tp tu tak jadik masalah kena guna 12mm keatas (atau lightroom boleh solve mande alah ni) atau guna filter jenis slim (ongkos lbh mahal dr filter bkn jenis slim)..

selain dr landscape, aku ada shot utk portrait (bkn serious tau) suka2 tu bolehlah..lg satu aku pernah attach dgn tele-converter 2x, result pun ok tak jugak buruk...

ni gambar yg aku ambik guna Sigma 10-20mm:

shot @ 10mm

shot @ 10mm

lagi satu...

shot @ 14mm keatas

sekian mekacih

P/S: tak silap aku yg guna Tokina 12-24mm lens ni, en Chowski.

Rate

1

Originally posted by aimez at 20-4-2009 10:04
mo-mo,
pengalaman aku guna lens ni dari segi penggunaan filter (takdaklah besar dan byk sgt masalah tu)..
sbb kalo guna filter di wide angle lens sudah tentu nampak vignette kat tepi..tp tu tak ...

kau ingat lagi ye....Tokina 12-24 tak la wide sangat  sebab crop faktor kat camera aku ..tapi ok lah cuma CA boleh tahan juga terutama skl kat ranting-ranting  pokok tapi boleh adjust dgn PS..ni dua tiga keping shoot kat 12mm

[ Last edited by  chowski at 21-4-2009 01:58 ]

Rate

1

bestnya ada thread ni, banyak info boleh dapat..  actually dok tengah consider jugak nak beli uwa ni, at first mmg ingat nak go for sigma, tapi banyak review kata distortion susah nak betulkan & gambar tak berapa sharp, kalau ikut review tokina gambar lebih sharp tapi kurang 2mm..   tgk gambar2 kat sini semua best2.. lagi la tak reti nak decide...