CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5269|Reply: 14

pinjaman pertanian mara dibekukan

tadi  my hubby and i pergi ke  pejabat mara di anggerik mall shah alam, nak minta borang pinjaman pertanian utk buat fertigasi ni la... officer  tu kata
pinjaman untuk pertanian dibekukan  tapi pinjaman untuk perniagaan on lagi.

jadi harap  sahabat2 yang ada maklumat , sampai bila dia bekukan  pinjaman ni, atau   kalau ada sesiapa tahu  ada tak agensi lain yang boleh bagi pinjaman
25-50K   selain bank .

pelik jugak kan, ramai sangat kot memohon... sampai dibekukan. mini budget yang baru launch  ni  takkan takde untuk galakkan pertanian.

jadi.. harap sahabat2 sefertigasi      dapat beri pendapat/maklumbalas...terimakaih...

sama la kita. Semalam hubby su pegi gaks MARA & TEKUN...malangnya semua pinjaman untuk pertanian dibekukan. Aduh...mana nak carik loan lagi nih...su nak tambah modal tanam cili secara fertigrasi nih...ada tanah lagi...tp x cukup modal nak alatan sumer tuh...

Anyone tahu x...kt mana lagi leh dpt buat loan selain bank....pening kepala dah nih...

Katanya ramai sangat yg tak bayar balik kpd MARA dan TEKUN. Sebab projek tak menjadi. Antara yg paling ramai buat slack, penternak cacing.

Reply #3 tokeycarwash's post

aku dah agak dah....

Balas #3 tokeycarwash\ catat

knp?? projek cacing mmg tak menuntungkn ke??

Originally posted by elle_gogo at 1-4-2009 18:24

tak menguntungkan bagi yg buat tak kena cara... atau yg fikir nak jadi jutawan sekelip mata tanpa bersusah payah... atau yg jenis yg org buat dia pun nak buat tapi takde ilmu dan tak jelas matlamat.... atau yg cuma reti produce product tapi tak reti nak marketingkan...

realiti... ramai penternak cacing bungkus. Cuma yg fit je yg akan survive.

Follow Us
Originally posted by elle_gogo at 1-4-2009 06:24 PM

yg untung pembekal brg2 utk mula kan projek cacing tula...

macam projek fertigasi / serai / etc.......

suma yg berminat nak cepat kaya, suma kna suap..... aral sket.... dah mengalah....

itu la yg aku nmpak trend masa kini.... berkembang takat tu ja...

ada gak peg. mara cakap, ada kes org tipu projek...... dalam RP fuhlamak ai.... tp tak suma pegawai mara boleh cover suma kes dan ada kepakaran atau ilmu dlm projek tersebut....

so bila si penipu ni auta, dah org mara nak tolong.... kesian.... bagila..... tp kna pijak pulak..... hampeh btol...

so dana mara melalui bank.................................................................................................................

Reply #7 blue_blur's post

betul tu...

macam kes tanaman cili fertigasi...  ramai orang melayu beli set fertigasi ni RM10,000 untuk 1,000 anak pokok, dgn pump, dgn baja, tube, etc etc...  kira complete jugak la package dia tu...

tapi org melayu nih mmg tamak...  bukan takat beli RM10,000 punya package, ada yg dah guna duit pinjaman utk beli sampai RM50,000 set fertigasi utk 5,000 anak pokok cili...

diaorang ingat, beli terus dapat hasil ke??  diaorang ni sume tak pikir, kalau tak pandai jaga pokok cili, byk serangan serangga, tak cukup nutrient, boleh menyebabkan pokokcili mati... pertanian bukan benda yg mudah...

yg untung, orang yg jual set fertigasi, baja etc etc....

pinjaman agrobank dibuka semalam.(2/4/2009).  untuk pengeluaran pertanian dan perladangan RM 50K maksimum

Aku sudah bertekak macam nak gaduh dengan Encik TokeyCarWash pasal hal ini.

Perkiraan aku memang dah jelas nampak macam tak lepas nak bayar semula pinjaman setiap bulan. Yang kaya cuma tokey jual baka cacing.

Aku ni memang firm believer kepada costing, prinsip aku sama macam engineer yang buat calculationuntuk bina bangunan. Kalau calculation kata tak kukuh, memang riality pon tak kukuh.

Originally posted by WonBin at 5-4-2009 11:02
Aku sudah bertekak macam nak gaduh dengan Encik TokeyCarWash pasal hal ini.

Perkiraan aku memang dah jelas nampak macam tak lepas nak bayar semula pinjaman setiap bulan. Yang kaya cuma tokey j ...

Kenapa ramai yg gagal? Aku dah penah ulas pun dlm topic cacing tu. Mostly about economy of scale dan lack of marketing. Tak lupa juga tentang kualiti.

Bukan kerana bidang cacing ni takde potensi perniagaan.

pening-2...su tgh tunggu hasil cili...tp ada tanah still kosong, tuh yg cuba minta kt MARA loan tuh...tp hhhmmm dah beku plak untuk pertanian. Hancus sungguh harapan ku nak tgk kebun dibesarkan...

Nak ulas sikit

Saya perasan di Malaysia ni berlakunya ada satu trend yang merisaukan. Trend bakal usahawan dijanjikan dengan potensi yang yang tidak logik dalam pertanian. Banyak penjual sistem mengwar-warkan keuntungan pertanian yang terlalu tinggi.

Yang hairannya, kalau untung sangat sistem diorang  tu, apsal diorang tak tanam/ternak sendiri ?

Contohnya

1) sistem fertigasi cili
2) sistem ternakan poly-tank/kanvas
3) bela cacing

Ramai orang yang kerugian duit kerana silap langkah. Terdapat penjual sistem yang bekerja seperti skim cepat kaya. Janji potensi tinggi melangit, bila rugi mereka kata "biasalah bisnes/pelaburan ada untung rugi". Mengapa mereka tidak jelaskan risiko awal2 lagi?

Usahawan harus sedar, untuk survive bisnes, kalau setakat sistem tu mudah dan hasil cantik, mmg tidak mencukupi. Nak survive, kos pengeluaran mesti kompetitif.
Kalau nak belajar, belajarlah dari orang lama industri (cina-cina yang dah lama ternak/tani).

Reply #13 thedude's post

nak tambah lagi, ternak kambing dan lembu ghaib..  

Reply #9 hydrangea's post

Agrobank dah buka ker?? x la... still beku juga....

Saya bukan nak sokong, tp kalo nak mula bisnes tu, buat la kecil2an dulu... saya buat fertigasi, n ternakan ketutu, dari kecil2an ajer... sabar,... then skrg boleh la nampak hasil... melayu kurg merancang n x sabar sebenarnya....