CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2552|Reply: 19

personal info telah diperdagangkan oleh pihak yg berkepentingan?

Korang pernah tak rasa personal info korang telah disalahgunakan oleh pihak tertentu atau came across dgn org-org tertentu yang nak beli/jual personal info utk diaorg punye personal/business gain?

contoh: korang diapproach oleh orang tertentu untuk dapatkan personal info clients korang or company's clients/customers. contoh personal info: nama, nombor phone, IC numbers, jumlah duit/credit limit dlm account etc.  ... daripada personal info ni, dia akan cuba approach clients tersebut usually nak jual product/service dia

Leha/kawan Leha pernah kena few situations
1st: org approach utk jual personal info company lain... sebab dia tau kitaorg involve dlm sales-oriented service.. dan personal info itu pun memang drpd our competitors

2nd: org approach untuk beli our company's clients info... berapa cent ntah dia sanggup bayar untuk setiap personal info. cuma dia silap target org & dept lah, sebab kwn Leha tak de info yg dia nak hehee

3rd:  pernah berborak dgn sorang ni... dia kata dia boleh dpt kan personal info drpd "org dalam" dan dr info ni dia akan cuba jual financial product dia.
masa dengar ni... wahhh menyirap darah sebab senang-senang jerr info leha pun boleh diperdagangkan oleh pihak tersebut.

4th: kawan Leha ada applied new credit card... few week lepas dia applied credit card tu, dia dpt 2-3 panggilan drp vacation club membership punya org... dia rasa personal info dia tlh dijual oleh pihak bank.. dia syak cenggitu sebab org lain yang applied credit card yg sama pon kena approach dgn syarikat yg sama... dia ckp modus operandi vacation club nii selalunya dia akan target kat org yg baru buat credit card sebab available credit byk lagi belumm guna... entahlah, gitu lah lebih kurang

very unethical kan?... senang-senang jerr org perdagangkan personal info kita.
dan bila kita tanya: "where did you get my info?" ... dia akan jawab: "ohhh... this is from our own database"

Rate

1

vacation club membership?
I selalu dpt offer dari Swiss Garden melalui phone.
Dia dpt info i drpd credit card.
Tapi i susah nak detect dari credit card yg mana satu.
Yang pasti dia tau i guna visa/master jer.

Reply #2 sofianbm's post

kalau guna 1 credit card mmg leh pantau...

tp kalau nama kita diambik dr Syarikat Telco...agak susah .....aku tahu yg syarikat 2 Telco ni jual nama kita pd syarikat2 yg camni la .....satu nama tu kdg2 leh dapat dlm RM1.00-1.50...bygkan...kalau 100,000 nama...

Originally posted by sofianbm at 16-12-2008 12:38 AM
vacation club membership?
I selalu dpt offer dari Swiss Garden melalui phone.
Dia dpt info i drpd credit card.
Tapi i susah nak detect dari credit card yg mana satu.
Yang pasti dia tau i guna ...

kawan Leha tu pun rasa dia dpt info drpd credit card issuer... macam you jugak dia ada few credit cards, tapi dia syak credit card yg dia baru signed up sebab credit card dia yg lain limit sikit... credit card baru limit byk lagik... selalunya vacation club nii prefers credit yg masih byk lagi... tak tau lah betul ke tak

Originally posted by medangmru at 16-12-2008 11:30 AM
kalau guna 1 credit card mmg leh pantau...

tp kalau nama kita diambik dr Syarikat Telco...agak susah .....aku tahu yg syarikat 2 Telco ni jual nama kita pd syarikat2 yg camni la .....satu nama ...

yg kawan Leha kena approach mintak clients info tuu, org tuu cuma sanggup bayar sikit jer... tak silap dia kata 25cent - 30cent jerr... rasanya org tuu nak nama & hp numbers

tapi yg sorang ni yg Leha borak tuu, dia kata dia kena bayar dlm RM2-RM3 kat "org dalam"... info yg dia korek: duit dlm account!
memanglah dia cuma nak tahu duit dlm account..tak kacau duit kita, tak transfer duit kita ke tempat lain ke... tapi still benda-benda nii privacy kan?

Rate

1

memang le bank akan jual info kita. macam kredit kad, bila kita swipe kad tu, sape yang untung. tentu le bank yang untung. win-win situation le. tapi kebanyakan bank memang tak boleh percaya. telco pun jual info gak. macam kes aku, register atas nama laki aku, bila derang call, derang cari laki aku. sah2 le telco yang jual.

Follow Us
aku ada info dealer

Originally posted by shidaaziz at 17-12-2008 01:46 PM
memang le bank akan jual info kita. macam kredit kad, bila kita swipe kad tu, sape yang untung. tentu le bank yang untung. win-win situation le. tapi kebanyakan bank memang tak boleh percaya. tel ...

rasanya pihak bank tak jual info kpd third party... yang jual info tuu selalunya employee mereka... org dalam... nak carik duit extra

[quote]Originally posted by wineps at 17-12-2008 02:25 PM
aku ada info dealer

Reply #8 Leha.'s post

benda ni sebenarnya dah melanggar etika kerja, aku memang tak setuju kalau ada staff bank yang jual info untuk dapat income lebih

Originally posted by adi143 at 18-12-2008 12:04 AM
benda ni sebenarnya dah melanggar etika kerja, aku memang tak setuju kalau ada staff bank yang jual info untuk dapat income lebih

bukan setakat bank employees jerr, mana-mana staff yg jual this kind of info to other parties memang melanggar etika kerja...kann?

mungkin kita rasa info yg dijual tuu tak lah penting sgt cth hp numbers... but then, sebagai pengguna, kita ada hak atas privacy kita...
ini pulak sampai duit dalam account pun nak ambik tahu... sedangkan ramai antara kita sendiri yang tak reveal berapa byk duit kita ada even to spouse, best friends, parents

Reply #11 Leha.'s post

ya betul..mmg melanggar etika keje...

tp apa derang peduli leha...asalkan derang dapat pendapatan tambahan....apa derang peduli.....

Lg satu....mungkin takder aduan yg ketara pasal mende ni...setakat komplen...pehtu abih cam gitu je....takder undang2 yg boleh diheret kemahkamah....cuba dah ada kes camni kuar kat paper/media....

Reply #12 medangmru's post

takde bukti, nak tuduh sape, kalau komplen kat suratkhabar pun susah nak kesan sape yang bocorkan maklumat ni, bukan sorang dua yang boleh akses data ni semua

Reply #13 adi143's post

Ya betul...tu la masalahnya.....

cuma...katakan pihak tu Call HP kita...dan Kita Record conversation tu....dan masa bercakap tu...kita ada tanya dr mana dpt contact no kita....dan pihak tu reveal plak yg derang dapat dr pihak sipolan2......adakah mende ni boleh dijadikan bukti ????

Can Anyone answer...

BPA tegur bank bocor maklumat pelanggan     
                               PUTRAJAYA:Biro Pengaduan Awam (BPA) Jabatan Perdana Menteri hari ini menegur banktempatan yang bersubahat dengan sindiket tertentu yang menyalurkanmaklumat peribadi pelanggan sehingga menyebabkan kes kehilangan wangdalam akaun.

Timbalan Menteri di Jabatan Perdana Menteri, T Murugiah,berkata sehubungan itu BPA akan mengadakan 'roadshow' mulai 12 Januariini bagi membolehkan orang ramai membuat aduan berkaitan pelbagaimasalah.

perrghhh ngeri! siap ada sindiket sekarang ni... sampai duit pun boleh lesap

Reply #15 Leha.'s post

susah betul dengan orang yang tak amanah ni, dah menyusahkan orang lain

alahai. maybank credit card tu selamba je bagi nama kat readers digest.

priority konon.

Post Last Edit by cmf_premierleague at 28-8-2009 17:16

aku selalu dpt kol dr vacation club ajak aku jd member la
dan aku mmg tahu yg diorang dpt info aku from credit card/telco
tp aku tak kisah sgt
so, one day, ada sorang ejen ni kol aku, dia tanya aku keje kat mana & nak jual diorang punya membership bla bla bla. aku jawab..I'm Student.masih stadi kat Uni
(padahal aku tau diorang ada info psl aku.work, age, mobile # etc)

alahai. maybank credit card tu selamba je bagi nama kat readers digest.

priority konon.
smeetasmitten Post at 6-1-2009 09:16 PM

bukan Mebenk je smeet....malah ke MBF dan RHB Bank...aku ada dua2 kad ni dan mmg pernah dpt contest Reader Digest tu...

19# medangmru

aah, even Bank Islam pun bagi nama aku kat readers digest sebab alamat yg readers digest tu hantar sebijik mcm kad kredit bank islam..aku tahu sebab bank islam ni je alamat ofis, yg lain alamat rumah..

lagi satu, selalu jugak dpt call dari vacation club..satu cara nak elak.."Maaflah, saya dah tak guna Visa atau mastercard dah", dia akan tanya balik sejak bila tak guna aku jawab "baru last week terminate, sekarang saya guna AMEX"..lepas tu dia pun letak...hehe