CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10765|Reply: 102

dah ada MBA tp xtau nk keje apa?

aku baru dpt mba. dulu tujuan amik mba sbb nak challenge myself and to isi masa senggang. xtrpk lak nk switch keje. but then, rasa nak switch keje lak. skrg ni aku keje yg brkait dgn 1st degree aku.

so,dgn mba ni post apa yg stended dgn mba ni dan brp starting gaji yg stended dgnnya.

t.kasih.harap jgn merge,sbb ini spesifik kpd mba & krjaya,xde kaitan dgn nak sambung masters/mba atau sebarang pahit maung kelat belajar

Reply #1 su_hanim's post

jadilah pensyarah

MBA?? Hmmm lehh jadk GM or CEO niiihhh....bukan senang woooo....bagi la specific info skett dik...keje which industry, how long experience....baru la lehhh kasi idea...

su_hanim...samala kita..baru juga dapat MBA....actually MBA ni kan macam general...semua course leh amik MBA....tapi kebanyakan nya kalau experience dah berpuluh tahun..akan jadi manager....

kawan2 saya yang fresh graduate...ramai yang apply jadi lecturer uitm atau kolej swasta...skala gaji mcm master la grade 44....lebih kurang 3 ribu lebih termasuk elaun...

tapi kalau nak keje opis (private)..rasanya diorang lebih pentingkan experience dari qualification...kadang2 qualification tinggi sangat pun..orang tak nak amik....ni pengalaman sayala....kat tempat saya ni...saya da keje dekat 2 thn..so..bila da ada MBA.. terus naik pangkat and gaji..tak banyak la..basic dlm 2 ribu lebih aje....may be kalau company besar lagi mahal...tapi ni company kecik aje.. tupun sebab diorang dah kenal saya...

[ Last edited by  azwa81 at 28-11-2008 02:14 PM ]

Kalau aku jadi boss... Antara MBA dengan experience buat bisnes 2 tahun, aku pilih yang ada experience...

Lagipun, setahu aku dah ramai sangat yang ada MBA sekarang ni. Kawan aku cakap (bukan aku cakap), MBA punya value sekarang ni dah dianggap macam post-degree punya diploma aje. Dia la cakap.. Betul tak betul, aku tak tau...

...dan ada pre-judgement yang orang amik MBA ni cuma sebagai safety net.

Wallahualam...

suhla kawan u tu amik mba...rasa cam amik diploma ke? hehe...suh die amik part time after night or weekend classes...see how he/she can manage
suh juga prepare presentation for every case study about problem in firms...

oh lupa...amik mba tak sepertinya nak jd manager aje...niat tambah ilmu dan  learn  how's manager should think and act theoritically lah....continue what u r doing now....

ade gak photographer with mba

[ Last edited by  ekod79 at 28-11-2008 03:16 PM ]

Follow Us
ekod...betul tu...saya dulu amik MBA ...niat utama nak tambah ilmu sebab masa degree dulu rasa mcm tak cukup aje ilmu ni....lagipun belajar tu satu ibadat....nak harap dapat keje yg best2 tu mmg agak payah....

juwaini...saya pun penah dengar ckp kawan saya..masa tu interview dengan satu lembaga kjaan tu..boleh pula lembaga pengarah tu cakap... kenapa amik MBA..MBA ni mcm degree aje....apasal tak amik master in ekonomi aje ( my fren dulu amik degree in ekonomi)....mmg sakit hati bila ada orang merendah rendahkan kita mcm ni....tapi entahla..

kalau MBA ni setaraf dgn degree..kenapa pula masih wujud course ni kat ipta..padahal bukan senang nak lulus...dengan kes study nye yang rumit... thesis lagi....viva lagi....tapi ramai org gomen yang nak pencen dan berjawatan tinggi amik MBA ni....company owner pun ramai...mcm classmates saya dulu.

mba ni senang jeee
bukan susah pun
sape ckp susah sgt?
mmg xade value just nk tambah korang punya sijil jee

Originally posted by ekod79 at 28-11-2008 03:12 PM
suhla kawan u tu amik mba...rasa cam amik diploma ke? hehe...suh die amik part time after night or weekend classes...see how he/she can manage
suh juga prepare presentation for every case study ...

Dia ada MBA, dia ada Ph.D dalam software engineering dan dia ada gak CISSP, pastu dia ada sijil kepakaran dalam wireless auditing..

Dia kata MBA tu cuma untuk 'cantik'kan dia punya name card supaya kalau dia nak buat pape urusan dalam berbisnes, orang tau yang dia tau teori dalam business...

Wallahualam..

Balas #8 zarul427\ catat

oh ye ke...mesti awak dapat 4.00 kan...

aku tak mau komen apa reality value mba/phd atau kelayakan nak jadi manager/general manager dalam sektor swasta.  nanti ada ego tercalar.

aku cuma nasihatkan pergi apply jadi lecturer kat mana-mana kolej/universiti.  
as for gaji, takde piawaian jadi kalau berkenan dengan kerja & gaji ditawarkan, ambik je la.

rase ramai jd lecturer

asal ada master je nak jadi lecturer
ada master tak bleh keje lain ke?

nak jadik lecturer tu mmg la boleh tp pd sy jgn jadikan sbg second choice
perlu ada minat utk mengajar (nanti tak la kena kutuk ngan students) dan buat research, boleh menulis artikel dgn baik, bersedia dgn tugas2 admin yg byk dan terlibat dgn aktiviti pelajar etc

ok..ok...so lain2 kasi le idea...

aku yang ader master nih pun takdapat keje tetap lagi..
belum ada rezeki..
so memang company lebih pentingkan experience dari akademik..

ye ke company penting kan experience..aku rase kalau company besar2 ni dorang nak qualification.....

MBA korang kecing la susah
korang cut n paste entah mana2
cina tu mana ade MBA segala mcm mcm kroang
meniaga n mgt lg power
korang hanya bangga siji n cgpa 4.00
ckp english mcm gampang

regards

Reply #17 zarul427's post

cam haramm punya komen...

bg kau MBA neh sesuai untuk career advancement.. tapi kat industri yg same sahaja...

maksudnya kalo dlu ko engineer prod.. skrang bleh la jadi prod manager....

klao dlu admin exec.. skang bleh la pply jadi admin manager.... takpon jadi lecturer je.... trus buat PHD....

Originally posted by zarul427 at 1-12-2008 01:08 AM
MBA korang kecing la susah
korang cut n paste entah mana2
cina tu mana ade MBA segala mcm mcm kroang
meniaga n mgt lg power
korang hanya bangga siji n cgpa 4.00
ckp english mcm gampang

regards

Betul pun. Skrg bukan masa nk bargain. Tgk kualiti MBA tu dulu. Dari mana, pengkhususan apa. Nk jd pensyarah pun kena make sure flying colors all the way kalau kat local U. Lain ler nk mengajar kat kolej2 swasta kat area Masjid Jamek. No offence, okay. Tak bermaksud nak sakitkan hati, jauh sekali nk menghina. My friend lecturer tajaan UM, baru abis Master. Nak cari tempat buat PhD pun berebut tau.

Ramai kawan2 aku yg sedg amik MBA or Master in whatever course...aku advise sambung trus pi PHD dan jadi lecturer..

In general, aku berpendapat Master programmed now takder value sgt becoz working experience and job performance is much important ..mungkin dlm kes tuan tanah nie, aku recommend cari higher position in the other company within same scope of work

nowadays master holders berlambak cam beribu2 lemon..but kalau salary scale earned for master holder is average less than 4K..aku rasa its nothing to proud of ...

unless ada experience dulu baru buat master shud be fine..but master cert tue pun hanya jadi value added..

[ Last edited by  amirul_nazri at 1-12-2008 04:11 PM ]