CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4126|Reply: 17

kena langgar, tp claim insuran sendiri!!

10/10 haritu, keta jaja kena langgar dlm satu eksiden kecil, tp bila bwk g bengkel, cina tu mintak suma dokumen, insuran+lesen+ic+salinan geran. Dah sebulan, tp  keta tu x wat pape lg, sedangkan keta yang melanggar tu dah siap dah (dia antar kat bengkel lain).
     Mgu lepas, takaful dah antar sms kat Jaja bgtau, insuran dah diluluskan.  Pelik jgk sbb sepatutnya blh claim dr insuran keta yg melanggar tu kan. Pastu mak sedara Jaja bgtau, dia pun pernah terkena dgn bengkel ni, dia kena langgar, tp claim insuran dia.
    So, dlm kes ni, if the same thing happens to me, boleh ke Jaja report kat tribunal pengguna? atau ambik apa2 tindakan kat bengkel ni?

Rate

1

hurm, patutnya kena claim under kete yg melanggar tuh lah kan?

girl tak tau kena report kat saper

so takleh nak tolong bagi pendapat...

tapi, juz nak share...

1 kenalan girl ni, kena langgar....pastu dia hantar p bengkel....

as dia keje bank, dia nyer insurans pon under bank tersebut....

pastu, bila kuor statement, dia tgk, bengkel tuh claim tuko rim baru, walhal nan ado:@

sungguhlah jahat,kan?

nasiblah dia ni tau hak dia, dia bawak invois tu, pastu p kat bengkel n cakap, if bengkel tu tak tuko ke rim baru, dia akan report pada bank tersebut.....:@

yerlah suka suki jer kan

pastu barulah bengkel tu tukokan rim baru

ada buat report polis tak? kenapa sampai sebulan masih belum wat pape? macam shida dulu eksiden 4/5 buah kereta sekali, shida punya kereta 2nd last. lepas eksiden terus pi report. masa kejadia, amik semua no kenderaan yang terlibat. macam shida dulu wokshop memang nak claim shida punya insurans. shida cakap "buat le kalau nak kena". sebab dah contact insurans, sarjan yang bertugas amik laporan, sume cakap shida claim insurans kete belakang. at last memang dapat jugak.

lagi satu, kereta belakang tu buat report tak? kalau dia tak buat report pun boleh jadi jugak. sebab polis tak keluarkan saman lagi. ni macam kes my collegue. once polis dah keluarkan saman, then nanti insurans bayar semula pada dia sebab masa repair, dia bayar cash. tak claim insurans.

dah report, dan driver keta yg melanggar tu dah kena saman pun. Tp nak dapatkan statement polis tu punya lah susah, berulang 5-6 kali, dekat 3 minggu br dpt.
      geram jugak sbb NCB (ye ke aku sebut ni?) dah sikit.

Originally posted by jaja at 11-11-2008 11:23 AM
dah report, dan driver keta yg melanggar tu dah kena saman pun. Tp nak dapatkan statement polis tu punya lah susah, berulang 5-6 kali, dekat 3 minggu br dpt.
      geram jugak sbb NCB (ye ...

cuba cakap dengan dengan agen insurans jaja. biasanya agen akan tolong. macam shida dulu agen memang buat kerja. statement polis tu apa benda? kalau laporan polis tu biasanya terus dapat kan.

saya kena accident before where i had to handled from a to z the claim myself tapi ni 3 years ago la...tak tau la pulak kalau dah lain sekarang...process dia camni
a) buat polis report dan dapatkan keputusan polis report (this determines siapa yang betul / salah). masa i dulu, berminggu jugak baru dapat statement ni (some workshop will kau tim this for you)...malangnya my workshop refused to do any work kalo tak de benda ni....
b) bagi this statement kt workshop...normally workshop will claim from your insurance first (cepat lagi) and then the workshop kena submit a K4K claim (k4k = knock for knock). maknanya, nanti insurance kita akan pay first and then will counter claim from the other party punya insurance. this would not affect your ncb
c) macam my case dulu the other party refused to give dia punya insurance details....lepas tu after the accident, my phone call pun dia tak angkat :@ . so dengan polis punya statement/keputusan, pegi kat JPJ, ada counter "Blacklist"..bagi statement ni and the car number and bayar RM10..pahtu you will get segala mak nenek punya info about this person's car eg insurance ngan company mana, expiry date etc.....agi ni to workshop and they will do the rest....
hope this helps

Follow Us
make sure your insurance company claim balik dengan third party insurance (kete yg langgar kete u tue).. Biasa workshop buat macam nie sebab nak keja cepat (tapi end up makan masa berbulan gak :@ )..

Reply #4 jaja's post

kalau claim insurance...NCB bukannya sikit....terus jadik 0% balik..

Originally posted by xterra at 12-11-2008 12:24 AM
saya kena accident before where i had to handled from a to z the claim myself tapi ni 3 years ago la...tak tau la pulak kalau dah lain sekarang...process dia camni
a) buat polis report dan da ...

xterra, u buat semua ke tu? mangaiiii.... your agen tak buat ke? macam my kes dulu agen yang i kerah buat semuanya. paling sakit hati bila wokshop tak mo release my car sebab insurans kata i punya lesen tak sampai 2 tahun. kepala hotak derang. lesen aku tu memang le tak sampai 2 tahun sebab kalau kira dari tarikh renew. padahal masa tu kete dah 6 tahun. lesen lak aku renew untuk 3 tahun sekali. wokshop nak menyusahkan aku, dia suh aku pi jpj dapatkan pengesahan. tak de keje aku nak buat. aku suh le agen aku wat keje.

Balas #9 shidaaziz\ catat

ha ah...sebab i antar kat Toyota punya service centre and diorang tak buat benda ni....  pahtu dah lah tak tau procedure... terpaksa tanya sini sana....

Originally posted by xterra at 12-11-2008 10:22 AM
ha ah...sebab i antar kat Toyota punya service centre and diorang tak buat benda ni....  pahtu dah lah tak tau procedure... terpaksa tanya sini sana....

kesiannya. tak de ke sesapa yang ko boleh tanya. aku mujur le laki aku memang firm. so kalo agen tak buat keje, habis semua insurans yang laki aku amik dengan dia, the next year tak akan renew semula dengan dia. mau agen tak buat keje pasal bisnes yang laki aku bagi memang banyak. semua branch company, sign dengan dia. so, dia kena le served kita dengan baik.

Originally posted by jaja at 11-11-2008 12:05 AM
10/10 haritu, keta jaja kena langgar dlm satu eksiden kecil, tp bila bwk g bengkel, cina tu mintak suma dokumen, insuran+lesen+ic+salinan geran. Dah sebulan, tp  keta tu x wat pape lg, sedangkan  ...

nasihat aku la....kalau accident kat tempat atau berhampiran dgn area sendiri...first sekali call agen insurance dulu (kebanyakkan agen insurance banyak contact dgn bengkel yg di percayai)...then amik no plat and nama orang terlibat...kalau ada camera..amik gambar sekali...then bawa kereta ke tempat panel insurance...kalau kereta lain salah, suruh agen insurance tu pergi claim insurance kereta yg salah itu. kalau accident kat luar tempat sendiri...menda yg sama juga...yg penting sekali pergi ke bengkel panel insurance....kekadang broker accident dgn tow truck persendirian ni bukan leh percaya sangat..silap2 bengkel cap ayam di hantarnya...janji pulussss....
btw kawan aku accident kat highway kat yong peng sanggup keluar sikit duit dia tow kereta dari yong peng ke muar pasal ada ramai orang dah kena kencing dgn bengkel kat yong peng...kawan aku cakap depan mata dia budak towtruck kasi 50 kat polis masa kat highway...then polis tu cakap suruh kawan aku pergi ikut tow truck tu...kawan aku tak mau...dia cakap mau tunggu plus...budak tow truck kata, plus tak datang pasal dia dah bayar...then kawan aku cakap dia tunggu situ pasal tunggu tow truck dari muar pasal nak repair kat sana...bebulu gak mamat tu...lepas tu dia blah.

Rate

1

Originally posted by xterra at 12-11-2008 12:24 AM
a) buat polis report dan da ...

Macih, this is what exactly i've been through!!
Cuma skang dah kena bayar RM20 kat JPJ!!

Originally posted by shidaaziz at 12-11-2008 09:16 AM

xterra, u buat semua ke tu? mangaiiii.... your agen tak buat ke? macam my kes dulu agen yang i kerah buat semuanya. paling sakit hati bila wokshop tak mo release my car sebab insurans kata i  ...

Mcm kes jaja ni yg jadi susah sket sbb keta tu jaja bg adik ipar di Kedah pakai, while im livin here in Klang. So, bila jadi mcm ni, susah la sket nak berurusan.  
Dek kerana lesen adik ipar ni pun br lg, so dia kena bayar RM400 walaupun bukan dia yg salah!!:@ :@

korang patutnya memang kena baik dnegan agen insurans. sebab kalau ada sebarang masalah, senang untuk korang berurusan. macam aku ari tu kereta breakdown kat jalan raja chulan, laki aku call agen, agen arranged untuk panggil tow truck.

Originally posted by jaja at 12-11-2008 09:31 PM

Mcm kes jaja ni yg jadi susah sket sbb keta tu jaja bg adik ipar di Kedah pakai, while im livin here in Klang. So, bila jadi mcm ni, susah la sket nak berurusan.  
Dek kerana lesen adik ip ...

haah lesen tak cukup 2 tahun kena bayar kan? shida ari tu pun macam tu jugak le. wokshop tak mo release kete. dia kata kalo nak released, shida kena bayar 400. tak pun shida pergi jpj untuk dapatkan pengesahan yang lesen shida dah lebih dari 2 tahun. memang bangang insurans tersebut :@

Reply #16 shidaaziz's post

lesen P mmg kena excess rm400..
aku dah kena..

x patut mcm tu kan, sbb org lain yg salah. nampak mcm sengaja nak amik kesempatan pulak.