CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 1911|Reply: 6

Bagaimanakah cara yang terbaik untuk menegur orang tu kita

Aku hanya inginkan pendapat dikalangan forummer disini, bagaimana agaknya cara yang paling baik untuk kita menegur orang tua kita.. lelebih mengenai hukum islam, bagaimana cara terbaik nak berithu parents kita bahawa benda tu haram tapi mak bapak kita still nak teruskan..

dipendekkan cerita macam bersanding tu laa.. aku akan berkahwen tak lama lagi, dan tunang aku dan aku taknak bersanding, sebab aku rasa benda tu tak perlu, aku taknak ada karaoke aku taknak ada kompang dan sebagainya.. aku tak kisah kalau mak bapak aku nak buat kenduri tu besar mana pun, janji jangan ada benda2 tu.

tapi tu laa, bila aku cakap mak aku, dia kata aku ni tak nak tengok dia gembira.. sebab dia kata ni kenduri anak perempuan dia yang last so dia nak buat biar grand gila laa kaedahnya.. sambil nangis2 dia cakap ngan aku.. aku pun dok serba salah.. aku tak tau nak cakap camner ngan mak aku.. dan aku dah serba salah dah sebab aku tengok mak aku nangis.. dosa pula bila buat mak nangis ni.. takut aku jadi anak derhaka,.. tapi tu laa.. aku dah buntu.. puas aku pujuk dia bermacam cara..

sekarang ni aku ngan tunang aku dok pk camner cara nak menyampaikan dengan cara supaya mak bapak aku tak terasa.. lelebih lagi tunang aku laa.. dia taknak laa parents aku dok pandang serong dekat dia.. takut nanti parents aku kata tunang aku yang menghasut aku..

so korang ada cara yang best tak..

Balas #1 aza\ catat

hmm..susah jugek..
tp apapun, akak tak payah rasa susah ati ataupun derhaka wat die nangis ke apa..
cz u r in the right side i think..
lagipun, kita taat mak ayah selagi mana dia patuh Islam kan?
takde ke sape2 yang berpengaruh lebih besar dr akak untuk mempengaruhi mak ayah akak?
means, org yg klu dia bersuara..mak ayah akak akn dengar...
<--buntu...

Originally posted by aza at 24-9-2008 17:58
Aku hanya inginkan pendapat dikalangan forummer disini, bagaimana agaknya cara yang paling baik untuk kita menegur orang tua kita.. lelebih mengenai hukum islam, bagaimana cara terbaik nak berith ...

Assalamualaikum aza,

Soklan teman kpd miker.
1. Adakah miker memakai TUDUNG LABUH or BERJUBAH??
2. Adakah miker mengambil berat perihal SOLAT? (solat di awal waktu)
3. Adakah miker selalu membaca Al Quran?

Wsalam

Balas #1 aza\ catat

kawen lari la..tp jgn lari jauh2,lari setempat jer

Balas #3 niceghost2005\ catat

Kalau semua ni pun dia buat, apakah dia tetap boleh berbuat begitu kepada ibubapanya?

Adakah anak yang tidak seperti Tuan Karkun sebutkan tidak boleh menegur ibu bapanya?

Pada saya, Aza adalah anak yang baik..kerana dia takut ibubapanya kecil hati..maka dia rasa serba salah....

Reply #5 eastrun's post

NG ada sebab bertnya dan dia akan cuba bantu aza dr beberapa sudut...

Follow Us
Originally posted by aza at 24-9-2008 05:58 PM
Aku hanya inginkan pendapat dikalangan forummer disini, bagaimana agaknya cara yang paling baik untuk kita menegur orang tua kita.. lelebih mengenai hukum islam, bagaimana cara terbaik nak berith ...

salam aza...

siapa pun dia, yang haram ttp kita akan berkata haram.. tdk akan berkompromi dalam hukum hakam neh, meski dia tu ibu/bapa/anak/suami/adik beradik..

sabda Rasul saw maksudnya :

"Sesungguhnya telah binasa orang-orang sebelum kamu, kerana mereka meninggalkan (tidak melaksanakan hukuman) kepada orang-orang mulia mereka yang mencuri. Tetapi, apabila orang-orang lemah mereka mencuri ,mereka laksanakan hukuman terhadapnya. Demi Allah, sekiranya Fatimah binti Muhammad mencuri, nescaya Aku akan potong tangannya''  -  Bukhari.

Aza bleh berbincang dgn mak secara halus tentang hukum Tuhan, bukan hukum manusia atau adat. Taat kpd ibu bapa selagi dia taat kpd Allah..

[quote]揇an Kami wajibkan manusia berbuat baik kepada ibu bapanya; dan jika mereka berdua mendesakmu supaya engkau menyekutukan Aku (dalam ibadatmu) dengan sesuatu yang engkau tidakmempunyai pengetahuan mengenainya maka janganlah engkau taat kepada mereka. Kepada Akulah tempat kamu semua kembali, kemudian Aku akan menerangkan kepada kamu segala yang sudah kamu kerjakan.