CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4887|Reply: 25

nak tanya pasal taklik

senin lepas, aku, hubby and family in-law aku gi umah adik ipar aku.  bergado lagi dgn laki dia.  sampai dah nak ke pejabat tok kadi mintak fasakh.  ni bukan 1st time gado2 beso nih..tapi jenis lembut hati, selalu maafkan suami tuh.  masalahnya biasa ler..kaki pompuan.  so kali ni dia dah nekad dah laaa...katanya dah penat..sampai makpak the other party pun datang umah hambat laki dia..dia malu, also dah terkuor kat mulut laki dia masa gado2 tuh yg laki dia lagi pilih pompuan tu dari dia.  sampai dah pandai angkat tangan..adik ipar aku kena pukul depan2 anak sedara aku umur 4 tahun, pintu umah pun sampai pecah kena tendang.

bila kami sampai, laki dia nafikan lak semua2 tuh.  dia cakap semua tu main2 aje..takat main2 mesej aje.  dia bercakap memang baikkkk punya...putar sana sini.  kiteorang taknak la cam nampak gi ramai2 nak serang dia sorang jek.  so, cuba slow talk and tanya elok2.  lagipun adik ipar sebenarnya dah mengadu byk kali dgn MIL aku.

dipendekkan cite, last2..MIL aku mintak laki SIL aku tuh lafaz taklik, mengatakan lepas nih kalu dia bebetul main pompuan tak kira la affair betul ke, maupun cuma main mesej2 aje tapi menyakitkan hati SIL, maka akan jatuh talak 1 ke atas SIL aku.  dia setuju and lafazkan dedepan SIL, disaksikan oleh aku, hubby and MIL.

persoalannya, perlu ke dia gi daftarkan taklik tu ke mahkamah syariah?  valid ke taklik camtuh?  lepas nih kalu mmg dia bertonyeh dgn pompuan lain even takat sms aje pun, maka jatuh talak eh?

boleh jatuh talak tu beb. jgn memain.
kalau dia ckp... sekiranya saya, bertonyeh.. berskandal ngan memana pompuan, bermesej bagai... maka jatuhlah talak 1 terhadap isteri saya...

abih arrr...

tak perlu gi pejabat kata suami bertaklik... tp bila suami dia melanggar taklik, jatuh laa... dan isteri kena laa pg ngadu.

itu dlm wa nyer pengetahuan yg dangkal...

tak tau laa kalau org lain ada pendapat lain.

sekiranya perkara yg ditaklik kan itu berlaku....(pada masa akan dtg), nesaya jatuh lah talak.....

tp cemana butir taklik yg disebutkan tu?
try detailkan kat sini....
TQ

tuk langkah berjaga2..... sila documented kan lafaz taklik tu....
sebutannya.... saksi2nya... n etc

supaya senang dibuat rujukan.....

jangan buat main2 la taklik nih ..

ko kene catit betul2 taklik tu .. sbb aku rase point2 dalam taklik tu amat longgar dan tk jelas .. takut nanti terjatuh talak buta2 jer .. mana la tau die sms nak bincang dengan gf to end their relationship pastu adik ko sakit hati .. kan dah jatuh talak tuh ..

aku rase nak maki MIL adik ko tuh sbb bagi cadangan sengal .. tapi aku takut ko marah plak ..

takyah daftar lafaz taklik kat mahkamah .. tapi aku rase baik nasihat laki SIL tarik balik dan batalkan taklik tu sebelum terlambat .. bygkan kalo laki tu langgar taklik pastu die buat diam jer .. adik ko dah jadi rakan zina secara tk sedar dan anak2 yg lahir pun tk sah taraf di sisi syarak .. bahse kasar nyer anak haram ..

Originally posted by kudajantan77 at 7-8-2008 04:23 PM
jangan buat main2 la taklik nih ..

ko kene catit betul2 taklik tu .. sbb aku rase point2 dalam taklik tu amat longgar dan tk jelas .. takut nanti terjatuh talak buta2 jer .. mana la tau die sm ...

betul ckp kuda nih.....

jgn memain2 psl taklik nih....(selain taklik yg disebut time akad nikah)

Follow Us

Reply #6 kudajantan77's post

ish..takut pulak aku dengar kuda..

Reply #6 kudajantan77's post

aku selalu bacer yang taklik tak bley di tarik balik dan di batalkan... ko biar betul...

anyways, vvenus... tak perlu daftar kan... kalo adik ko mengadu pejabat agama yg dah jatuh taklik, kalo laki dia takmo ngaku... at least dah ader saksi2...

dari laman web JAKIM...

Soalan:
Seorang lelaki (suami) telah mentaklikkan isterinya begini,
"kalau awak keluar dari rumah ini jatuh talak satu."
Kemudian dia tarik balik takliknya, bagaimana hukumnya?

Jawapan:
Taklik tidak boleh dibatal.

http://www.islam.gov.my/buu/KOLEKSI%20SOAL%20JAWAB%20(WEB).html

taklik ialah  "pembubaran perkahwinan yang berlaku apabila suami atau isteri melanggar taklik iaitu syarat-syarat yang telah dipersetujui bersama."

bila perlanggaran syarat berlaku, perlu rujuk kepada pejabat agama berdekatan atau mahkamah.

jika sabit oleh mahkamah, maka gugur talak.

pasangan suami isteri tidak boleh merujuk semula walau di dalam tempoh eddah tetapi boleh bersama kembali dengan akad baru selepas tempoh eddah. inilah bahayanya lafaz taklik..

lagi satu, taklik tak boleh ditarik balik....

dalam kes SIL ko ni, taklik tak jatuh lg sbb syarat yg ditetapkan belum dilanggar..

kalo salah betulkan ye...

yup.... taklik tidak boleh dibatalkan....

cuma kena berhati2 apabila bertaklik....

persoalannya?
cemana kalau suami tu senyapkan ajek apa yg ditaklikkan....atau terlupa....

kalau dpt jenis laki yg sedar diri..... ok lah...

tp hakikatnya tgh sedap2 mencelup.... ingat ke pd taklik yg pernah dibuat?

[ Last edited by  afja at 7-8-2008 04:42 PM ]

Originally posted by rhys88 at 7-8-2008 04:39 PM
taklik ialah  "pembubaran perkahwinan yang berlaku apabila suami atau isteri melanggar taklik iaitu syarat-syarat yang telah dipersetujui bersama."

bila perlanggaran syarat berlaku, perlu ruju ...

betul.....
talak tidak jatuh lg..... sehingga perkara yg ditaklikkan itu berlaku....

Originally posted by dukalara at 7-8-2008 04:33 PM

kudajantanku sayang....

taklik mana boleh batal batal..... ayo.... inipun tak tahu ke.....

boleh la sayang .. (aiseh mati aku kalo bini aku bace.. )

kalo belum dilanggar boleh dibatalkan dengan lafaz suami ..

contohnye, suami kate "kalo awak makan belacan jatuh talak satu .."

pastu esok die kate, "saye tarik balik la taklik saye semalam .. saye izinkan awak makan belacan."

so jadi neutral la balik .. tapi kalo dah terlanggar sebelum ditarik balik, makanya terpakailah taklik itu dan jatuhlah sudah taklik .. sudah terlambat ..

kalo masih tk yakin dengan penjelasan aku .. sila pegi kompem dengan kadi .. kalo aku silap tolong bagitau aku jugak yer ..

Reply #12 kikilalat's post

yup..betul. tak boleh cancel dah...

apa2 halpun..refer kepada pihak yang lebih arif..we ol disini sekadar menerangkan apa we ol paham dan baca..

apa2 pun.... rujuk la kpd Yg Arif...

Originally posted by kikilalat at 7-8-2008 04:38 PM

http://www.islam.gov.my/buu/KOLEKSI%20SOAL%20JAWAB%20(WEB).html

berdasarkan pemahaman aku .. taklik mmg tk boleh ditarik balik atau dibatal kalo sudah dilanggar .. kalo belum langgar masih boleh ditarik balik .. tolong check sat .. kalo aku salah tolong betulkan ..

Originally posted by afja at 7-8-2008 04:44 PM
apa2 pun.... rujuk la kpd Yg Arif...

eden setuju

ok..seingat2 aku lafaznya camnih:

"kalau saya, pada masa akan datang, ada hubungan dengan mana-mana perempuan lain, walaupun cuma bermain-main mesej, yang boleh menyakitkan hati isteri saya, maka jatuh talak satu ke atas isteri saya"

haa...camtu laa.  pastu dia ada lak tanya beberape perkara..kalau mesej pasal keje camne..pastuh adik ipar aku kata.."saya bukan la bodoh sangat tak tau beza pasal keje atau pasal skandal".  so pada aku maksudnya perkara2 yg melibatkan pihak ketiga yg leh mengganggu keharmonian rumahtangga aje ler kot?  diakui mmg lafaz taklik tu cam blur sket laaa.  pastu ada ke dia tanya lak kalau dia main2 mesej dgn pondan pun takleh ke?  (memang sengal tahap gaban biras aku nih )  so aku bagitau dia, kalau dah tau mende tu akan memudaratkan perkahwinan dia..buatpe nak buat mende bodoh, hatta yg dilayan tu pun pondan..buatnya pondan tu giler kat ko..dikejonya ko..mana ko nak lari? boleh dia sengih2 lak kat aku..

kuda, nak kata MIL aku sengal pun takleh gak laa..aku rasa mmg patut pon.  sebab mmg biras aku tu dah over sangat.  dah berpuluh kali dah SIL aku tu ngadu..also BIL yg tinggal sesama diorang pun dah lama menyaksikan drama2 industan kejar mengejar.  so, i guess MIL jut nak some sort of protection for her daughter kot.

wat masa nih SIL kata dia dah takde perasaan langsung kat laki dia.  kes hati kering dah la ni.  dia kalu leh mmg nak blah aje.  tapi laki dia beriye2 lak mintak maap, mintak peluang.

[ Last edited by  Vvenus at 7-8-2008 04:59 PM ]

bg aku...... dah terang dh tu lafaznya...

kalau men2 mesej sampai boleh wat bini cemburu..... jatuh la kot....

documented kan la....
sign dua belah pihak...
nk kuat lg..... wat declaration kat pesuruhjaya sumpah

Originally posted by Vvenus at 7-8-2008 04:54 PM
ok..seingat2 aku lafaznya camnih:

"kalau saya, pada masa akan datang, ada hubungan dengan mana-mana perempuan lain, walaupun cuma bermain-main mesej, yang boleh menyakitkan hati isteri saya, m ...

maksudnye kalo bini die tak tahu pun, tapi bende tu boleh menyakitkan hati kalo dapat tahu .. maka terpakai jugak taklik tuh ..

12Next
Return to list New