CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10026|Reply: 8

Dosa perempuan belum kahwin ditanggung bapa?

Aku pernah terbaca,dosa2 perempuan yang belum kahwin,ditanggung oleh bapanya. Boleh x terangkan dosa2 yang macam mana? Habis tu,kalau pompuan tu buat dosa,xkan dia x berdosa langsung? Kalau macam tu,pompuan boleh buat dosa sesuka hatilah. Aku x faham. Tolong terangkan. Macam mana plak kalau ayah si pompuan tu dah meninggal? Maaf bertanya. Aku sangat jahil dan sekadar ingin tahu...

Originally posted by cikmonlala at 30-7-2008 11:20 AM
Aku pernah terbaca,dosa2 perempuan yang belum kahwin,ditanggung oleh bapanya. Boleh x terangkan dosa2 yang macam mana? Habis tu,kalau pompuan tu buat dosa,xkan dia x berdosa langsung? Kalau macam ...

rase aku arrr.. kalo pompuan tu wat dosa.. dia kene tanggung dosa tu..
dan bapak nyer dan adik badik lakinyer pon akan berdosa sebab si pompuan itu membuat dosa.... kalo tak tegor atau betulkan pompuan tu berdosa ler bapak dan adik badik laki dia
so bile pompuan tu byk dosa.. banyak ler dosa bapak dan adik badik laki..
so pompuan tu leh heret bapak dia dan adik badik laki dia ke nerake.. dah dpt tiket free ke nerake...

mmg btol per muor ckp..tp mcmne plak klu die ank tgal,tak pun ayah dah mniggl...sape2 cni yg arif bleh xplain cni..

bab dosa ni la yg menakot kan aku...
sesungguh nya manusia tak boleh lari dari perbuatan dosa, kadang2 senang je dpt dosa... antara sedar & tidakk... tahu2 dah ter berdosa......

dosa kat sini maksudnya dosa kalau tidak menasihat, mendidik dan membimbing perempuan tu sewaktu diorang masih ade pertalian dgn perempuan tu la...dosa masih lagi dosa prpn tu, tapi tempias2nya kena pada ayah dan yang sewaktu dengannya la. Kalau dah kawin, tanggungjawab tu dah jatuh pada suami.

Bukanlah pulak maksudnya perempuan tu free2 jek terlepas dari dosa.

kalau dah baligh pompuan tuh tanggung dosa sendiri....dan kalau mak ayah tak tegur die & larang dari die buat dosa...mereka pon dikira bersubahat....jadi derang akan tanggung dosa tuh skali

contoh, anak dah baligh takmo pakai tudung....mak ayah kene nasihat suruh pakai tudung....kalau mak ayah dok diam jerk, pas tuh siap blikan baju seksi meksi.....paham2 je la kan ape hukum nye

Follow Us
Tak ada siapa pun yg menanggung dosa orang lain, waima anak beranak, waima suami isteri... Ini jelas dalam ayat ni :

"Shall I seek for (my) Cherisher other than Allah, when He is the Cherisher of all things (that exist)? Every soul draws the meed of its acts on none but itself: no bearer of burdens can bear of burdens can bear the burden of another. Your goal in the end is towards Allah. He will tell you the truth of the things wherein ye disputed." (Al-An'am : 164)

Dosa mak bapak ka suami ka hanya jika mereka tak menjalankan tanggungjawab mereka. Dosa anak bini depa tak tanggung kalo dah anak bini yg nak buat.

Originally posted by antiQue at 30-7-2008 22:59
Tak ada siapa pun yg menanggung dosa orang lain, waima anak beranak, waima suami isteri... Ini jelas dalam ayat ni :

"Shall I seek for (my) Cherisher other than Allah, when He is the Cherisher ...

ASalamualaikum antiQue,

Benar lah apa yg di maksudkan tersebut....melainkan ini.

Dosa anak bini depa tak tanggung kalo dah anak bini yg nak buat.

DOSER yg di maksudkan ialah tanggungjawab yg TIDAK DI JALANKAN/TUNAIKAN.
Seperti tidak mengajar anak2 bersolat.
Or tidak menegur/ajar anak2 utk menutup aurat dan sebagainya.

BErlainan sekiranya seseorg anak itu mencuri or merompak or menipu or berbohong dsb nya.
Dan perbuatan itu TIDAK DI AJAR olih kedua ibu bapa nya.
Maka, doser itu TIDAK LAH DI TANGGUNG olih mereka berdua.

Sesungguhnya kedua ibu bapa ada TANGGUNGJAWAB mereka.
Yakni mendidik anak2 agar melakukan SURUHAN Allah dan meninggalkan LARANGAN NYA.
Hatta mereka sudah dewasa...........teguran perlu di lakukan.
Apatah lagi sekiranya mereka tinggal di bawah satu bumbung!!

Pada pembuka Thread, miker sudah salah paham mengenai nya.

Harap maklum

WSalam

Originally posted by niceghost2005 at 31-7-2008 08:56 AM

DOSER yg di maksudkan ialah tanggungjawab yg TIDAK DI JALANKAN/TUNAIKAN.
Seperti tidak mengajar anak2 bersolat.
Or tidak menegur/ajar anak2 utk menutup aurat dan sebagainya.

Part tu saya dah cover dalam statement saya kat atas yg ni :
"Dosa mak bapak ka suami ka hanya jika mereka tak menjalankan tanggungjawab mereka"