CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8017|Reply: 20

Bila anak taknak makan

hi all...white nye baby nk masauk 9 bln dah... dh pandai duduk n now tgh belaja nk berdiri .... so start dr byk sgt aktiviti baru yg dier belaja nk buat ni.. dier dh xnak makan...... suap bubur xmo... nestum pun xmo... padahal masa umo 6-8 bulan dier mmg kuat makan... white risau le kalo berterusan xmo makan... puas kite suap dier keluarkan balik makanan tu.. so anybody ade suggestion camne nk tangani mende ni....... harapka minum susu aje la...... ade ke susu yg leh cover nutrisi makanan sekali???

anak mek dulu pun camtu...tapi ok selagi dia minum susu..jgn risau eh

Originally posted by mekma at 20-2-2008 01:21 PM
anak mek dulu pun camtu...tapi ok selagi dia minum susu..jgn risau eh

bape lama anak mek xnak makan?? bdn dier x susut ke lps tu???

Reply #3 whiteroselady's post

Anak i sama macam whiteroselady..
g umah my mom, sume ckp bdn dia susust...
balik umah, berkobar2 la nak masak bg my son makan..tapi mmg dia tak nak..
tak tau nak wat cmne..
selagi dia aktif n sihat, i think it should be okay..
tapi entah ek....

Pernah gak alami gini...

Masa baby die punya selera makan bukan main lagi...tapi ms anak dah mencapai umur setahun setengah...mmg jenuh nak bagi die makan...suap apa pun, semua die luah balik...tak nak makan. Die minum susu semata2 + buah...itupun adalah dlm 4-5 suap, pastu semua luah balik...x mo makan. Yang die tahu main main main main...tapi minum susu kuat lar.

Then satu hari, try keraskan hati tak bagi die susu kerap sgt mcm biasa, maknanya kurangkan pengambilan susu die ... awal2 tu menangis lar die...kesian gak, tapi keraskan hati ni.

Contoh yang pernah dibuat, kalau pas bangun tghari tu, tak bagi susu...biar die berlapar, then offer makanan mcm roti ke, masi goreng ke...macaroni etc...Ahamdulillah, die makan. Sungguhpun tak banyak n tak habis tapi makin hari ada peningkatan. Sejam dua pas makan tu kalau die nak susu, baru bagi. Makanan ringan mcm gula2, kerepek mmg tak bagi kat rumah.

Sekarang pun still tgh dalam usaha nak bagi die makan...Kalau dulu sehari sekali, sekarang 2x sehari makan. Kalau selama ni die anggap susu tu makanan utama sementara makanan solid ni sbg tambahan je, tapi sekrang die dah leh anggap makan tu wajib macam susu gak...So kalau satu hari die tak makan, die tak senang duduk sbb lapar agaknya...

anak aku pun tak mau makan sgt skang. umur dah setahun 8 bulan.... susah sgt... aku naik susah hati
mingu lepas die demam pastu terus selera kurang. sebelum demam tu ok.. hmm jenuh aku masak.. bagi die mkn tp xnak. susu minum ok. now berat die dalm 9kg lebih. ape yg perlu aku buat ek??? kena bagi vitamin ke ape ke.. pening den ni hah

Follow Us
Originally posted by hanayuri at 2-3-2008 11:07 PM
anak aku pun tak mau makan sgt skang. umur dah setahun 8 bulan.... susah sgt... aku naik susah hati
mingu lepas die demam pastu terus selera kurang. sebelum demam tu ok.. hmm jenuh aku masak.. b ...

budak2, masa sakit/demam & lepas baru baik demam... selera dorang memang kurang...

try la kasik appeton infant drops tuh daily... mebbe selera dia bertambah... anak aku ambik menda tuh daily since baby... paed suruh sbb dia concern... umur baby aku dah setahun 3 bulan, berat baru 8 kgs... aku tak braper concern sgt sbb dia makan banyak, cuma metabolic rate dia tinggi... ikut family belah laki aku... makan banyak, tapi kurus...

susu pediasure buleh cover nutritional needs
insyaAllah

tapi alamak
anak you baru 9 bulan eh
pediasure untuk setahun ke atas...

Reply #1 whiteroselady's post

Ni ada petikan dari satu artikel bagaimana menarik minat anak untuk makan..
* Babitkan anak di dalam memilih dan merancang menu
* Bawa anak anda ke pasar dan ambil peluang itu untuk menerangkan kepentingan pelbagai jenis makanan itu
* Galakkan anak anda membantu ketika anda menyediakan makanan
* Hidangkan makanan beraneka warna dan bentuk kerana ini dapat menarik perhatian mereka
* Gunakan peralatan yang mempunyai pelbagai warna dan bentuk
* Hidangkan secara berasingan supaya setiap makanan kelihatan menarik. Jangan mencampurkan semua makanan di dalam satu bekas kerana ini tidak dapat menarik perhatiannya untuk menikmati makanan yang disediakan.

~Rasanya tips ni sesuai untuk anak yg dah besar sket ( 2 yrs ++)...selamat mencuba

samalah dgn anak aku. now dah umur 2 tahun berat baru 10 kg... susah betul nak bg die mkn...
bfast... aku bg mkn nasi lemak or roti canai or roti.... pastu lunch aku bg mkn nasi lauk sup ayam..tu pun adala sesenduk nasi je.... tu pun jenuh kena tggu cite blues clues baru blh suap die.... huhuhu.. pastu sllu die tido ptg tp kdg2 tak tido.. pastu time mkn mlm hmmm mmg x byk mkn.
tapi die mmg kuat minum susu... sekali bancuh ade la 6oz. sehari adelah 5 6 kali minum.
errr ape ek vitamin yg blh bg die bkk selera? sbb aku dah try appeton lysine tu tp mcm x jalan jer... ubat cacing pun dah bg. kdg2 masalah mkn ni mmg memberi tekanan le pada aku...

anak aku baru 7 bulan
susah nye nak suap makan
susu pon kurang sbb susu botol
walaupun susu tu adalah susu aku juga

tatau dah nak kasi cemane

assalamualaikum..
anak cik bedah pun baru2 nih dah mula tanak makan.. dia mula makan masa umur 4 bulan setengah.. sekarang nih umur dia dah 5bulan setengah... memang susah nak suruh dia abiskan.. maybe dia x suka nestum yg cik bedah kasi.. yg mix fruit tu memang manis sket.. masalahnyer susu pun kekadang dia tak berapa nak minum.. so far berat dia ok.. tp takut lepas nih tak nak naik lagi.. susah hati gak ni..

Balas #11 N_DIA\ catat

risau yea kalau anak buat perangai macamni...

my son takde masalah bab2 mkn ni.seme pon dia bedal.tp sejak akhir2 ni mcm

susah sgt nak suap dia mkn.puas dah beli/masak ape yg dia suke tp camtu gak.

rupanya2 my son nak bljr mkn sendiri.so belikan pinggan/sudu/garfu plastik,baru la

laju dia mkn.bersepah pon xpelah asalkan dia nak mkn.

ank julie pun skrg ni tak nak mkn.. susah hati la...

vitamin ape yg sesuai ek bg bkk selera???

anak moi dulu pon macam tuh gak dulu...try bagi appetton infant drop with lysine cari kat farmasi botol kecil RM 18++ rasanya...boleh campur ngan susu...pastuh mmg anak moi selera betul...pastuh dah besar nih (3thn) ada gak masalah camtuh...tapi sejak bagi makan ubat cacing setahun sekali mmg ok Alhamdullillah selera dia dah ok ...makan cam biasa..seronok sgt pasal bila kita masak dia makan banyak...bulan puasa nih dia mmg suka makan tepung pelita...beli 2 hengget 5 ketul tuh mmg dia sorang jer....

few days nih..pun sejak hantar nadime (1year 4 months) pergi nursery..die pun dah jadik tak nak makan..selalu dulu dgn bbsitter asik mkn jer..during weekend..kalo i masak sup habis jugak 2 senduk nasi...

nowadays..sejak nursery ajar makan sendiri nih... dia kat rumah pun berlagak nak makan sendiri..tp 2-3 bijik jer masuk mulut..yg lain bersepah...itu i tak kisah..asalkan die mkn..

i try untuk curik2 suap tp..die ketatkan mulut & palingkan muka.. sedih i..
tp cikgu nursery cakap..die kat schoolpaling kuat makan... i tak tahu lah betul ke tak..

yg i pelik..takan baby 15 month dah disuruh makan sendiri...  kenyang ker die...???

tulah nyesal hantar taska rasanyer..tp nak buat cemana...
pls help me.. now my son 15 month = 13 kg

kalo boleh i xnak weight die drop...tak comei dah..pucat jer muka... hari2 nangis...xnak gi school..

i facing the same prob....jarang makan..mmg dari kecik dia paling tak suke makan..cume nk minum susu...sampai la skang umur 5 thn dh sekolah tadika..bile hari i tak bekerja..i mmg paksa dia mkn even nugget pn jadi la..if makan nasi pon dia suke taruk kicap jer..atleast kn.. tp skang mmg dia pndai mintak mkn la..kalo dia lapa..tp dia mmg kurus sgt2..mlm pn mmg i paksa mkn..tp bile siang hari time i keje..slalu la atuk dia ngadu kt i kte tak mo mkn..eceli kite kne paksa dia..susah la nk suruh org buat mcm kite treat anak kite kn..

anak saya pun dah tak nak makan sgt...
susu pun kurang...
badan nampak susut sikit...
umur dah setahun 3 bulan...
sekarang bagi makan vitamin....
tp nak try bagi ubat cacing sbb tak pernah bagi dia makan lagi...

12Next
Return to list New