CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: katak hijau

KONGSI PENGALAMAN FIRST POSTING... seorang guru...

resakse..
charliedale
goldraja..

"kwn2" tu kalu kul 1am lbh mula bising mcm ada org dok wat kije angkat2 atap zink bising mcm x sudah2 kejanya.... tiap mlm.... nina wat xtau je.... cuma ckp jgn ko tunjuk muka dah.... stkt bunyi ok lagi layannn...

tp penah sekali terkejut besar nina... masa tu tgh syok ngadap laptop ni... kul 11pm lbh... dok kat ruang tamu dkt pintu depan... tetiba bunyi mcm org terjah cakar pintu... mmg terkejut sgt...   pastu wat diammm je... relek2... pastu ok xde apa....

Reply #101 hainina's post

hohhoho..kadang bukan apa...haiwan nocturnal jer. kita jer pikir bebukan. saya pun pernah kena kat rumah sewa masa praktikum, asal midnight jer bunyi atas zink...sekali siasat ala X-files dapat la tau..rupanya tikus jer.Macam bini saya dok menyewa sorang masa ngajar kat Grik, Perak pun sekali jer dia nampak bayang berjalan dari tingkap masa midnight...lepas tutak da dah..yang selalu ada terutama kalau lepas hujan ialah babi hutan dok main belakang rumah...tu jer

tak perla..asal dia tak ganggu..tu jer.

Originally posted by goldraja at 16-12-2008 08:11 PM
kalau rosak atau hilang, boleh melarat sampai kena tunjuk sebab katjabatan. kalau dah ada rekod merah, susah la. kita nak berkhidmat lama,lebih dari 30 tahun..

jangan takut.. kalu rosak kita takkan kena tunjuk sebab pun.. wak report terus ke suplier atau PPD.. dan diorg akan antar org ambik and baiki.. jangan bimbang... dan tulah salah satu sbb guru2 takut nak bagi murid main komputer dlm makmal. sbb takut rosak..  jgn takut..

tp kalu ilang mmg kena beri surat tunjuk sebabla.. hehe...

tp saya rasa lcd tu banyak dah di sekolah.. dan ada yang dipasang terus dlm kelas.. tak perlu bawak yg sendiri ke sekolah.. tp kalu laptob okay..

Reply #103 tuahayam's post

tak semua sekolah ada lcd yg cukup..

sekolah aku pratikum dulu cuma ada 5 lcd tp cuma 2 lcd je yg berfungsi. 1 kat makmal komputer, 1 kat bilik pemulihan.. yg 3 lagi belum dibaiki. 3 bln pratikum, aku tgk takde tindakan dari PPD atau supplier..

penggunan ICT belum menyeluruh di sekolah2 terutama sekolah kecil di luar bandar..

Balas #103 tuahayam\ catat

Yea...lupa nak cakap. kalau harta kerajaan tu, pakai jer sampai habis. yang penting kita guna utk murid murid. kalau dok nak simpan jer dalam peti besi...tak nak guna nak buat apa....

yang jadi masalah tu jer la...kalau hilang dalam simpanan. maksudnya kalau dalam kereta ke, bawa kat rumah ke hatta kat sekolah selagi benda tu kita tak tanda tangan pulangkan laptop dan lcd ke pejabat. tu belum lagi berkait dengan surcaj. dah ler harga laptop tu di mark up oleh pembekal sampai 2 kali ganda harga pasaran...tak termasuk yang jenis brand ntah paper...kalau hilang..memang ralat.

masalah rosak ni satu hal...memang makan tahun la baru nak dapat ganti ke, diperbaiki ke...

Originally posted by CharlieDale at 17-12-2008 08:29 AM
hohhoho..kadang bukan apa...haiwan nocturnal jer. kita jer pikir bebukan. saya pun pernah kena kat rumah sewa masa praktikum, asal midnight jer bunyi atas zink...sekali siasat ala X-files dapat l ...

skrg mmgla pk tikus gak.... coz nina dok guna tngkt bawah je.. tgkt atas x guna coz dok sorg je kan...
tp bunyi2an tu bermula pd mgu ke 3 nina dok umah tu.... sblm2 tu xde apapun....

Follow Us

Balas #106 hainina\ catat

tak da rumah yang kecil ka sampai dok rumah dua tingkat??? heheh cari ler housemate...elok juga rumah besar-besar ni dok ramai-ramai.kadang sebab kosong tu la rasa sunyi pastu mula la dok pikir lelain.

tu la nina.. takde ke cikgu2 bujang nk dok same2.. best jgk kalo dok same2 bujang ni.. hehe

Reply #98 goldraja's post

agak2 kalo cikgu lain nk pinjam lcd tu.. secara ikhlas ko kasik tak? hehe

Balas #109 ReksakseHuduh23\ catat

resaksegorgom,

sebelum si emasking jawab..apa kata hang jawab dulu..kalau cikgu len nak pinjam LCD yang hang punya hang kasi?

bagi saya, memang ikhlas tak bagi. kalau sewa mungkin ataupun ada hitam putih kalau rosak ganti...yang tu memang bagi.

reason saya: kalau rosak ada depa/sekolah/PPD apa lagi MOE nak cover? lain kalau guna hak kerajaan tu, boleh juga diganti walaupun ntah zaman bila.

tapi itu saya...tak tau la kalau si Goldraja atau orang lain.

Originally posted by CharlieDale at 17-12-2008 03:57 PM
resaksegorgom,

sebelum si emasking jawab..apa kata hang jawab dulu..kalau cikgu len nak pinjam LCD yang hang punya hang kasi?

bagi saya, memang ikhlas tak bagi. kalau sewa mungkin ataupun a ...

lor.. pelik gak en charlie ni.. aku bkn nk menjudge org mcm ko salu buat.. aku tanye je.. mane la tahu cikgu2 sekolah raja ada yg tk phm bahasa nk pinjam.. kalo aku pon tk kasik gak sbb beli mahal.. tp kalo dh cikgu senior mintak pinjam.. ko ckp cam mane.. btw.. ko ade beli gak ke en charlie..

charliedali
resakse..

nina mmg nak cari housemate... tgk note nina tu...
kalu sesapa dpt posting SMK Kota Samarahan elok sgt dok ngan nina dkt je dgn sekolah...
kalu sama sek ngan nina pun ok gak coz leh ulang alik sama2...

Balas #111 ReksakseHuduh23\ catat

hehehe...aku bukan laptop atau lcd..tapi kamera DSLR (sebelum tu kamera digital yang kira boleh tahan juga harganya). rega boleh tahan. aku beli sebab dah kerja aku dokumentasi. sama macam Gold, malas nak berebut dengan cikgu lain (dalam situasi aku kamera digital sekolah). memang ada cikgu nak pinjam, tapi tolak dengan baik dan bagitau jer nak gambar apa..nanti aku ambil. dan aku tak anfikan, kalau aku ada kemampuan pun, memang aku lebih suka guna harta sendiri dari berebut dan akhirnya timbulkan banyak maslaah dikemudian hari.

anyway aku tak judge orang. aku tanya hang balik sebab nak tau juga pendapat hang, bertanya tanpa sendiri pun tak tau jawapan tak ada makna. tang ayat mana aku judge orang

anyway, kalau dalam situasi Gold, kita boleh tolak dengan cara yang baiik, paling tidak biar empunya diri yang kendalikan. so win-win situation. dan kalau utk program sekolah sekalipun, apa salahnya sekolah bagi la sikit imbuhan sebab maintanance LCD boleh tahan. tapi kalau dah ada sekolah punya, guna harta sekolah la, lagi mau simpan...hehehe

Reply #113 CharlieDale's post

haa.. sedap sket aku baca post en charlie yg ni..    memang la dah beli mahal2.. sape la yg bek hati sgt nk kasik pinjam.. aku kat maktab ari tu.. kwn2 nk pakai video maker.. kebetulan laptop aku je yg ada masa tu.. kasik la pakai kejap.. skali bwk ke malam tk siap2 jgk.. aku plak ada esemen nk buat.. cakap cara elok tk jgk2 paham.. skali aku pegi tekan switch kasik blackout floor aku.. br la diorng brenti n sambung esk.. sorry geng kalo ada yg baca..

kalo dh kamera DSLR tu.. kompem la ko yg jd cameraman nye utk sume event..

Originally posted by tightcherry at 11-1-2008 11:55 PM
teruknyer skolah... mcm tmpt pembiakan nyamuk je..

sekolah ni lebih cantik dr sek qt, rasanya ini sekolah baru.
tapi, kasihan sebab guna titi nak kemana-mana, sek qt xde masalah tu.
dulu genset pun mcm katak hijau, tetapi mulai thn 2008, genset 24 dah ada.
air, masih mandi guna air hujan n mandi sungai jika musim kemarau. kadang-kadang, suruh budah angkut air sungai.

pengalaman pertama disini,

tentang persekitaran, qt x kisah sbb kg qt pun dlm hutan. cuma rasa jauh sgt dr bandar. api xde, terasa kenangan masa kecik di mana kami guna lilin je blajar n mandi air perigi. umah qt ada elektrik masa qt darjh 5.

tapi terasa seronok dengar pelbagai bahasa. cikgu2 di sek qt pelbagai kaum, jadi, pelbagai bahasa. mereka baik2 dan layan qt dengan baik,

yang qt kurg dapat terima ialah murid2 kata cikgu bodoh , kurg hormat guru n ibu bapa n guru2 minum arak di kawasan sekolah. nasib ibu bapa reti hormat guru.

bila tahu standard bdk2 qt yang amat lemah, mmg qt mengajar siang malam. tapi, mrk tak suka belajar. thn pertama mmg perit sbb cara qt guna, cara utk murid yang minat blajar n cepat pikap. tahun kedua baru qt pandai tarik minat mrk. biasalah, pengalaman mengajar kita kan....

Originally posted by rwan at 15-12-2008 02:57 PM
mcm2 cite dgr psl cikgu lama n cikgu kpli ni,
tu belum GB yg x ikhlas evaluate untuk pengesahan jawatan lagi
harap2 sekolah aku nnt dah ada laaa cikgu kpli

kasihannya kepada lpsn kpli yang menerima nasib begini. rwan jgn risau, itu semua nasib memasing. yang penting, sikap kita pun kene jaga. jgn suka nak tegakkan benang basah jer. sesekali mengalah, apa salahnya. kalau kita sendiri ego, tentu org x suka.

pengalaman qt la, qt dan 2 org kwn baru qt, mmg kamilah guru berijazah pertama di sekolah tu. dan qt n sorg bdk perak guru semenanjung pertama di sek tu. mula2, mmg mereka sekadar tgk2 kami. kami yang segan2 ayam ni pun, skdr senyum2 jer. tapi, mmg xnak tunjuk pandai. apa org suruh, buat je tanpa bantah. tak lama, kami semua mesra. sampai ada sorg cikgu bgtau rahsia, masa mula2 kami sampai, mrk sume takut nk tegur, sbb pglmn mereka, org semenanjung ni, sombong.( si sibel pun suka cop gitu). tetapi, bila dah mesra, baru mereka dpt buang mindset mrk tu.
moralnya, kemana kita pergi, ingatlah 2 peribahasa ni

masuk kandang kambing mengembik, jgn masuk kandang harimau, nnti kena makan.
dimana bumi dipijak, disitu langit dijunjung.

sekian.

Balas #116 cubby_qt\ catat

a'ah. sy pun memula masuk dulu dicop sombong n berlagak sbb cara pemakaian n budaya berbeza.
sy terbawa2 budaya kerja masa kat private sector. memula susah gak nak terima cara kerja kat sek ni.
tp bila pk2 balik, sy rs better sy ubah eventho sy xbrp suka cam borak2 ms kerja, kena byk mkn (cikgu2 suka lepak kantin...tp sy xler lepak lama, cukup syarat jelah spy xdicop sombong).

mcm brg2, sy wat bodo je. tp klu org nak pinjam, sy tgk org jugak la. klu sy tgk orgnya cermat, sy bg la. klu x, mimpila. lgpun nak hrp brg sek, asyik rosak @ jd rebutan. cam laptop, laptop sek mmg takleh harap. berebut2. pernah sy check laptop sek, penuh dgn game. virus berlambak, rekod masuk wsite **** lg la byk klu technician check laptop, korang jawab sendiri la. sy malas masuk campur

Reply #113 CharlieDale's post

aku pun sbb tugas sebagai pengerusi dokumentasi sekolah.. mahu tak mahu mmg beli sendiri kamera digital... yg sekolah ada... tp jenis HP.. kamera digital lama.. besar gile.. dah la tak lawa gambar..

so ambik iniasiatif beli sendiri kamera.. puas ati gak leh bawak gi mana2..

yg kelakar ada org ingat kamera tu kamera sekolah.. haha

Originally posted by ReksakseHuduh23 at 17-12-2008 03:45 PM
agak2 kalo cikgu lain nk pinjam lcd tu.. secara ikhlas ko kasik tak? hehe

cikgu resakse..
jawapan aku sama mcm cikgu charlie. kalau nak pinjam boleh, ikhlas sgt aku bagi. tp kena ade perjanjian hitam putih la. benda ni bkn murah. kalau cikgu2 sendiri yg dah senior pun tak faham bahasa, susah la.. tp masa aku praktikum, yg tak fhm bahasa ni sesama guru praktikum gak.. kalau terdesak sgt, cthnya utk kegunaan mesyuarat atau majlis2 tertentu, aku sendiri yg akan kendalikan.

masa praktikum aku dah aplikasikan cara aku ni, ok je. semua cikgu fhm. malah diorng semua puas hati sebab ade kemudahan alternatif. takde pun komen ckp guru praktikum nak menunjuk-nunjuk atau nak tunjuk pandai. aku rasa tak timbul masalah. yg penting, pandai2 la bawa diri..

Reply #114 ReksakseHuduh23's post

hehehehe..awat, hang ingat saya suka fire sesuka hati..heheh buang karan jer.

anyway, semuanya bermula dengan laporan dan dokumentasi semasa mula-mula posting dulu. bila dimita je pentadbir nak ada gambar. tapi kamera tak ada. takkan nak ambil ambil gambar dari internet ke atau lukis sendiri..masa tu pun tak mampu nak beli handset berkamera..pakai nokia yangharga kat kedai tu pun tak sampai seratus. So lepas tu, pinjam la la dari abang saya SLR Canon EOS yang akhirnya terus dipindah milik. tang sini muncul pula masalah, bila dah ada kamera ni memang saya jer la jadi sasaran. time aktiviti, nak gambar, tapi modal tak mau keluar...terpaksa la keluar modal sendiri beli filem dan cuci. bila dah ada duit sikit, beli la kamera digital Canon Powershoot model apa ntah dalam 1K. tapi puas hati. dah lenjan 2 tahun, rosak..sebab banyak tukartangan (member cikgu juga yang pakai). so beralih la kepada DSLR. apapun memang saya suka ambil gambar..masa di maktab pun orang kuat kelab fotografi.