CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ahkim1

Bahasa ke-2 anda

Originally posted by ayamserati at 8-4-2008 02:23 PM
Off topic!

Balik sampai lepas raya mungkin..but akak masukkan diorang sekolah gak..untuk summer holiday ni...

Chomel masih di sini....or mungkin dia kene hantar ke tempat lain.. I d ...

Umur berapa anak kau Ayam? Tak perlu paksa2 bebudak ni. Nanti kalau duduk lama sikit di Malaysia, boleh ler maju lagi BM dia tu.Anak saya pun dulu takpandai. Tapi bila dah masuk sekolah,bergaul dengan kawan,  boleh pun....

Bahasa kedua saya ialah English dan bahasa ibunda Melayu. Tetapi bahasa utama yg digunakan di rumah bersama keluarga ialah English. Bahasa yg terdapat sikit-sikt secara tak sengaja ialah Thai. Malas aku nak belajar bahasa ni tapi terbercakap juga sikt-sikt sebab terpaksa.

Originally posted by rohamica at 7-4-2008 23:09
Betul. Hari raya tahun lepas I pergi Malaysian Embassy, jumpa satu couple nie dua2 melayu, umur pun baru 30an la, tapi tak nak langsung cakap bahasa Malaysia. Lepas tu kalau terkeluar pun dari mu ...

Over kan..yg kawin dgn mat salleh pun still nak ckp melayu dgn anak2 supaya dorg blh ckp melayu, tp ramai couples melayu yg duk overseas pulak yg over duk speaking hinggeris 24 jam...

hehehe.. teringat ada member belajar kat scotland. baru gi 6 bulan, balik msia narif dah tak paham dah english dia. cakap macam aberdonian... baru 6 bulan je! adehh.....

narif nye 1st language mesti le melayu, tapi melayu rojak la, hehe... 2nd english. skang tgh blaja cakap arab sket2. lepas makan, minum, buat keje ok le

Originally posted by sarah_jane09 at 18-4-2008 13:53

Ninik99, disini pun ada juga Malaysian Student yg datang 2-3tahun terus saja tak boleh cakap Melayu bila jumpa Melayu disini.
My mom cakap sungguh malu orang mcm ni.

Kalau gitu ada bukti la yang Melayu ni mudah lupa,

Originally posted by Orange1 at 23-3-2009 18:48

Over kan..yg kawin dgn mat salleh pun still nak ckp melayu dgn anak2 supaya dorg blh ckp melayu, tp ramai couples melayu yg duk overseas pulak yg over duk speaking hinggeris 24 jam...

Perkara anak2 couples Melayu tak reti cakap Melayu ni amat menghairankan hamba dan agak membimbangkan. What are the parents thinking? Don't you wonder?

Follow Us
mengikut kajian, kalau budak dah sampai umur 12 tahun tak boleh nak speak her mother language, dia akan lost bahasa tuh. nak catch up balik memang susah la. sebab ada sorang anak kawan kat sini mcm tuh, mak pak 2-2 melayu, memang tak praktis cakap melayu dgn anak. tapi dia laki bini cakap melayu, aku pun tak paham

Originally posted by eyzlyn at 31-3-2009 07:12
mengikut kajian, kalau budak dah sampai umur 12 tahun tak boleh nak speak her mother language, dia akan lost bahasa tuh. nak catch up balik memang susah la. sebab ada sorang anak kawan kat sini m ...

Heran kan? Kat New York tu ramai gak anak2 perwakilan kita tak boleh berbahasa Melayu. Tahun 2007 terserempak dengan kenalan masa kat NY di KL. Dia kata anak dia umur 15 th merangkak2 nak cakap Melayu kat sini sejak balik menetap di KL. Dia hantr anak ke international school selepas pindah semula ke Mesia. Aku malas ler nak komen depan dia, tapi aku rasa dia laki bini made a big mistake. Buat malu tak tau bahasa sendiri. Kesian bebudak.

Ramai orang Melayu kita  ni ada krisis identiti. Kalau anak2 campur terutama from international marriage, kita boleh faham krisis identiti ni. Tapi ni, anak2 pasangan Melayu....Apa masalahnya? Tak kena tang mana? Tak reti tang mana? Ataupun, anggap BM ni low class, tak perlu belajar, tak perlu tahu? Ataupun ibubapa tu sendiri tak ambil kisah perihal anak2? Hm...HERAN BIN AJAIB! Orang lain berlumba2 nak belajar berbagai bahasa, kita lebih selesa dengan hanya satu bahasa, dan yang satu tu pun, orang punya!

anak aku reti cakap dua bahasa.. malay n english. tapi dia byk cakap english sbb dia selesa cakap english. but aku ngan laki aku cakap melayu.. dgn anak2 cakap campur2...

tapi overall, dia mmg lah reti cakap dua bahasa.. membaca n menulis too... skrg tgh menulis jawi lak.. apapun, asal keturunan ketuanan melayu tak lah dilupakan... masih berpegang pada akar umbinya...

Originally posted by belanga at 30-3-2009 08:22

Perkara anak2 couples Melayu tak reti cakap Melayu ni amat menghairankan hamba dan agak membimbangkan. What are the parents thinking? Don't you wonder?

Bg i couples melayu yg duk overseas yg taknak ckp melayu dgn anak2 mmg overrrrrr, klu sampai anak2 tak blh ckp melayu mm teruk, sedangkan mak bapak melayu, mcm u ckp lain le klu salah sorg mat salleh ke atau bangsa lain, yg tu mmg blh faham le, couples melayu mcm ni mmg lupa diri,  tak sedar dua2 tu muka belacan ...konon2 nya duk ober the sea kena speaking hinggeris saja, dgn anak2 kat rmh pun taknak ckp melayu supaya anak2 tak blh ckp melayu dan blh speaking hinggeris saja...baru classs kononnya, balik msia nanti bangga giler org tau anak2 hanya blh speaking london saja, taktau ckp melayu sbb lama duk oversea....  maluuuuu le skit dgn yg kawin dgn mat salleh/bangsa asing...dorg ni pun still nak ckp melayu dgn anak2, still nak ckp melayu dgn kwn2 klu ada peluang..... couples melayu yg over mcm ni taktau org gelakkan perangai jakun depa...

[ Last edited by  Orange1 at 31-3-2009 22:22 ]

Originally posted by eyzlyn at 31-3-2009 07:12
mengikut kajian, kalau budak dah sampai umur 12 tahun tak boleh nak speak her mother language, dia akan lost bahasa tuh. nak catch up balik memang susah la. sebab ada sorang anak kawan kat sini m ...

tu slh satu cth couple melayu duk oversea yg overrr.....

Originally posted by belanga at 31-3-2009 08:26

Heran kan? Kat New York tu ramai gak anak2 perwakilan kita tak boleh berbahasa Melayu. Tahun 2007 terserempak dengan kenalan masa kat NY di KL. Dia kata anak dia umur 15 th merangkak2 nak cak ...

Overrrnya kan belanga, aku nak hadiah cermin  besar le kat dia, suruh dia tgk muka belacan dia laki bini kat cermin...kut2 le dia lupa yg dia laki bini tu melayu, bukannya sorg mat salleh pun sampai anak tak reti ckp melayu, tak kiralah duk negara mana pun, tp dua2 tu laki bini melayu mkn belacan, mcm mana anak sampai tak blh ckp melayu........over nak mampus org mcm ni, belagak nak nmpk class konon, aku rasa klu mat salleh tau couple melayu belagak speaking london 24 jam dgn anak2 sampai anak tak reti ckp bhs ibunda sendiri maunya mat salleh pun terkejut dgn perangai jakun couples melayu yg mcm ni...

Originally posted by Orange1 at 1-4-2009 00:41

Overrrnya kan belanga, aku nak hadiah cermin  besar le kat dia, suruh dia tgk muka belacan dia laki bini kat cermin...kut2 le dia lupa yg dia laki bini tu melayu, bukannya sorg mat salleh pun ...

aku adalah salah sowang kapel belacan yg sokmo ckp henggeris ngan anak2. coma aku jer yg ckp henggeris dgn anak2. laki aku tak layan spekong london nih. aku berbahse melayu kalo spekong ngan laki. laki aku tak layan aku berhenggeris ngan anak2 sbb anak2 aku ialah ANAK PATUNG, beruang, ikan bantal etc . adakah aku salah sowang kapel belacan yg tak lopa asal usul sbb speking henggeris ngan anak2

Reply #93 penmerah's post

yalah tu

ok, back to topic, ni kajian lagi nih. alkisah semalam org dari public library dtg buat road tour utk bebudak umur 3 tahun + nih. dia cakap, masa umur ni, diaorg boleh belajar 2 bahasa. maksudnya. kalau kat rumah, mak cakap melayu, ayah cakap omputih, dia boleh tangkap n beza kedua-duanya.

mcm kawan aku ni, anak dia sebaya dgn shukri, gi sekolah cakap english, dgn bapak dia kat rumah cakap Urdu, dgn mak dia cakap melayu loghat kedah.  itu umur 3 tahun lebih. best tu, 3 bahasa lagi. ramai jugak bebudak sini boleh cakap 3 bahasa, janji kena start dari kecik la.

aku pun mistake gak awal-awal tercakap omputih dgn shukri, nasib baik ada speech therapy tegur  dan sempatlah betulkan balik. bila perhatikan shukri cakap skang, aku tgk dia dpt banyak vocab dari sekolah, bukan yg aku ajar kat rumah.  

itu jer lah aku nak kongsi berdasarkan research yg diaorg buat. jadi sesapa yg tak tahu, bolehlah baca n amik pedoman.

aku tak nak kutuk couple belacan ker apa,cuma pandai-pandailah yer jgn sampai hilang bahasa asal tu nanti.  aku tgk chinese frined aku kat sini pun start ajar anak dgn bahasa cina dulu, nanti diaorg masuk sekolah dia akan pick up sendiri bahasa inggeris. sama jerlah dgn kita org melayu nih.

Originally posted by penmerah at 1-4-2009 01:32

aku adalah salah sowang kapel belacan yg sokmo ckp henggeris ngan anak2. coma aku jer yg ckp henggeris dgn anak2. laki aku tak layan spekong london nih. aku berbahse melayu kalo spek ...

penmerah, muka belacan tu i refer kpd muka melayu atau org melayu lah, jgn terasa ye, biasalah org melayu kaya dgn bahasa berkias... Sebenarnya i tak faham le apa yg u cerita. Sebenarnya tak kisah pun nak ajar anak2 berbahasa inggeris, mmg bagus pun anak2 tahu pelbagai bahasa di samping bhs ibunda sendiri. Tp yg diperkatakan di sini adalah tentang couples melayu yg duk overseas yg over tak ingat mengalahkan org yg kawin dgn mat salleh sampai anak dah tak reti ckp melayu, sampai anak ckp melayu slang mat salleh pun ada sbb mak mak bapak ala2 mat salleh , jumpa sesama melayu kat embassy time raya pun duk berspeaking london tak habih2, yg kawin dgn mat salleh pulak sibuk cari geng nak ckp melayu.. ....nak kata couples melayu ni smeua ada crisis identiti, crisis identiti apanya, takkan couples melayu tu tak tgk cermin hari2 kot .....tak nampak ke masing2 muka melayu

tapi kan aku laki bini pong kenkadang berhenggeris gak. eben kat mesia masa kapel dolu2 pong kenkadang kuar bahse cheese ni hihihihi. aku punya intention ialah nak improve henggeris aku. kalo dopan owang mmg le tak spekong, nanti org gelak jer sbb henggeris berterabur .

ada gak terpikir camnerlah anak2 aku nanti (kalo ada anak ler) berkomunikasi ngan atuk nenek nanti. sbb anak2 yg aku jumpa kat sini speking berabuk, BM tak pandai sgt. aku nak anak2 aku pandai henggeris and bahse ibunda. tapi aku ghasa bahse melayu ni paling senang tangkap. adik sepupu aku bape thn ntah dok scotland. spekong berabuk gituh. balik mesia, 2 bulan jer dah teror BM siap speking negori laie hihihihi kt institute aku dulu ada 2-3 researcher dari jopun, 6 bulan dok mesia dah bole speking sesikit BM diorg kata BM senang nk blajo. maka kalo kitorg nak ngompat mat jopun tuh terpaksalah ckp pelan2 hahahahha bahaye

Originally posted by penmerah at 1-4-2009 01:32

aku adalah salah sowang kapel belacan yg sokmo ckp henggeris ngan anak2. coma aku jer yg ckp henggeris dgn anak2. laki aku tak layan spekong london nih. aku berbahse melayu kalo spek ...

Aku tolong menangis sama....sabar pen, sabar......

Buah Orange, bara betul kamu nampaknya! Adakah kamu antara pejuang Bahasa Melayu atau cuma menyampah dengan perangai orang kita yang kebanyakanya masih 'ignorant' dan kurang berfikir?

Entahlah, sampai saat ini aku tak dapat jawapan kepada persoalan ni. "WHY?" " Why tak reti?"
WHY? WHYYYYYYYYYY.........? Buat MALU bangsa.....

pendapat memasing lah yer... :victory:

bagi aku tak salah anak nk bahasa inggeris pun... tapi kita sebagai ibu bapalah yang mencorakkanya.... bahasa tuk bdk2 kecik.. bawah 4 tahun, mmg senang nk serap ibarat span lah orang kata...

kdg2 kita mak bapak tak cakap english pun, tapi bdk2 ni melalui tgk TV, tgk play house disney pun leh pandai english tau.. yang ni aku tak nafikan langsung, sbb terjadi pada anak2 aku..

anak2 aku tak mcm sesetengah anak2 org lain.. anak aku umur 5 tahun baru g sekolah.. so before 5 tahun mmg duk rumah. sbb mama depa kan ada busy sikit , so hari2 setiap pagi aku bukak kan channel nick jr, playhouse disney atau PBS kid... masa tu kami kt US... anak lak 2 org kecik2, mcm bela anak kembar... bdk2 ni hari2 dihidangkan dgn benda yang sama, secara semulajadi dia pandai cakap english... tambah bila keluar rumah persekitaran mmg english abis ler... tak pun spanish...

tapi aku dan bapak bdk2 ni, kami mmg cakap BM. kalau tetiba kami nk romantika d amour tu teteba terspeaking london tu, alangkah janggalnya...  mmg end up tak jadik nk romantika, terus tergolek gelak...

alhamdulillah, anak2 aku boleh n faham cakap BM... english lagi ler.. boleh sangat...
skrg kami dh kt msia, so anak2 mmg g sekolah tadika n mostly mmg akan berbahasa melayu.. so tak de masalah pulak... alhamdulillah.. cuma aku perhatikan cikgu2 lak mcm nk bercakap english ngan anak aku...

ni agak2 ada ker yang nk kata aku belagak speaking english ker...

[ Last edited by  lilo_kill at 1-4-2009 09:11 ]

Originally posted by eyzlyn at 1-4-2009 02:29
yalah tu

ok, back to topic, ni kajian lagi nih. alkisah semalam org dari public library dtg buat road tour utk bebudak umur 3 tahun + nih. dia cakap, masa umur ni, diaorg boleh belajar  ...

Aku pun ada baca kajian tentang penguasaan lebih dari satu bahasa di kalangan kanak2. Maknanya kita tak perlu risau tentang penguasaan bahasa kanak2. Selagi ada pendedahan, selagi mereka dengar bahasa tu dalam kehidupan harian, selagi ada praktik, insyaalah bolehlah mereka berbahasa apapun. Kanak2 lain dari orang dewasa.

Syukri tu no problem la, mak dia prihatin. Nak cerita pengalaman sendiri. Kiranya macam case study la juga kan....Anak-anak aku hasil perkahwin campur Orang Putih dan Melayu.  Yang umur 10+ sekarang lahir di Malaysia. Kami laki bini cakap Inggeris dengan dia. Saudara mara dan kawan2 cakap Melayu. Kami tinggal dengan keluarga aku jadi hari2 dia dengar bunyi Melayu. Umur dia 1 1/2 th.kami pindah ke US. Waktu ni dia dah bilingual dah boleh bercakap dan memang suka bercakap. Di US, 100% kami laki bini cakap Inggeris. Alam sekeliling pun, alam Bahasa Inggeris. Heharipun dia cakap inggeris.

Kurang setahun, kami pulang bercuti ke Malaysia. Mula2 dia tak cakap Melayu, selepas 3,4 hari, dia mula cakap Melayu,tapi dengan mak dan ayah dia cakap Inggeris. Begitulah seterusnya setiap kali kami balik kampong setahun sekali. Memula dia kekok 3,4 hari, diam tak bercakap, kemudian terus boleh cakap Melayu. Balik US tak praktik pula.

Bila dia umur 3th dia mula boleh baca. Aku ajar  dia baca buku2 Melayu juga. Aku bacakan dia buku cerita Melayu. Tapi kami tak cakap Melayu dalam perbualan harian. Dia kenal  yg mana buku Inggeris dan yg mana buku Melayu dan yg mana huruf jawi/arab.

Balik Mesia setiap tahun cam tu lah, 3,4 hari tak mau cakap dengan orang lain. Selepas tu, sembang Melayu sakan. End 2006 sampai end 2007, kami di THailand. Balik Malaysia sebulan sekali  selama satu minggu. She is perfectly bilingual, umur 8+ , Malay/English. Boleh faham orang cakap bahasa Thai dan boleh baca tulisan Thai tapi bercakap sikit2. Tak pergi sekolah langsung .

2008 masuk sekolah kebangsaan di Malaysia. Hehari cakap Melayu dengan kawan2. Periksa permulaan BM dapat C. Mid term boleh dapat A dan kekal A sampai sekarang. .

Jadi korang buatlah rumusan sendiri tentang kes ni.