CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11362|Reply: 68

Kalau korang.. korang wat pe?

Salam...

cheerz nak tanye la kawan2 kat sini mengenai masalah cheerz ni.. dah kawin selama 7 tahun dan dikurniakan seorang cahayamata umur 5 thn. Suami cheerz boleh dikategorikan baik.. bukan seorg yg panas baran n etc. Masalah yang cheerz hadapi sekarang ni sepanjang cheerz kawin bila ada masalah dan cheerz ajak dia berbincang ttp setiap kali cuba berbincang dia akan berdiam diri. Jadi tak nak terlalu mendesak cheerz diamkan diri dulu dan tunggu jawapan dr dia.. yang jadi sakit hati bila tunggu jawapan dr dia ada ke patut dia tido kalau tak tido dia leka tgk tv. Takpe la tunggu plak time2 sebelum nak tido. Bila ditanye dia kata time nak tido baru nak ajak berbincang. Last2 sampai sudah takde juga jwpn atau cadangan dr dia tuk penyelesaian masalah.. Jadi cheerz akan buat keputusan sendiri lah sudahnya.

Sebelum ni cheerz pernah bekerja dgn gaji yg lebih byk sedikit dr dia. Suami cheerz ni umur dah 35 tp masih keje tak tetap dan sentiasa bertukar2 keje. Dia juga dr segi akademik tidak mempunyai kelulusan dan begitu juga dari segi agama. Blh dikatakan cheerz yg uruskan segala2 perbelanjaan. Dan sepanjang tempoh perkahwinan kami dia jadi leka dgn abaikan tanggungjwbnya sehinggalah cheerz letak jawatan pd thn lepas atas2 sbb personal. Secara tak langsung cheerz rasa dptlah dia jalankan tanggungjwb dia sblm ni yang telah lama diabaikan. Dipendekkan cite cheerz sbnrnya rasa tertekan dan kecewa yang amat sangat dgnnya. Tak lama lagi Syawal akan tiba dia langsung tak ambil berat utk persiapan raya, persiapan anak nak sekolah dan tak memikirkan masa depan kami. Skrg ni sy menghadapi masalah tidak dapat menyelesaikan semua hutang2. Setelah saya resign mmg kami menghadapi masalah ekonomi yang teruk sehinggakan sy akan digelar muflis. Sebab semua harta diatas nama saya. suami bila diajak berbincang dia lebih ambil sikap mendiamkan diri. Skrg sy bekerja semula di syarikat swasta dgn gaji yang amat rendah. Masih tidak mencukupi untuk menampung hutang2. Sy pun dah tak tau nak ckp mcmana lagi. Cuma nak mengurangkan tekanan sy luahkanlah disini. Dan jalan terakhir saya ambil dgn membuat sembahyang istikharah minta petunjuk dr yang Esa. Setakat ni je la yg sy rasa mampu nak luahkan.. serba sedikit sbb dah tak tau camne nak cite lg. Ditambahkan masalah ayah yg sejak skrg minta duit sbb dia dah tak bekerja krn faktor usia dan kecacatan selepas kemalangan bbrp tahun yg lepas. Rasa tertekannya....

Reply #1 cheerz's post

emmm...jez belum kawen lagik...
so, xdapat la nak bagi advice pape...

enaku This user has been deleted
semoga ALLAH memberikan kekuatan.
tingkatkan lagi ibadah, banyakkan doa.

kalu saya la kan.. saya akan mintak duit dari suami, by hook or by crook.. dah suami kita kan, kenala tolong menolong especially waktu susah cam ni..

Originally posted by cheerz at 27-9-2007 17:55
Salam...

cheerz nak tanye la kawan2 kat sini mengenai masalah cheerz ni.. dah kawin selama 7 tahun dan dikurniakan seorang cahayamata umur 5 thn. Suami cheerz boleh dikategorikan baik.. bukan  ...

cheerz, berat mata memandang, berat lagi bahu memikul... saya tumpang simpati..  I'm not a good advisor, tapi pada pendapat saya yg jahil ni, i strongly believe, u kena bagi hubby u, ULTIMATUM. Maknanya, by hook or by crook, dia kena DUDUK BERBINCANG dgn u. Kalau dia tak nak juga, then tell him, ur out of the door and once u do so, u may not come back ever again. Suami ibarat nakhoda, isteri ibarat kapal. Saling memerlukan, walaupun pd hakikatnya, kapal dipimpin oleh nahkoda. Kerana itu adalah penting utk seorg nahkoda memiliki ciri2 kepimpinan yg baik. Dlm kes cheerz, mungkin hubby cheerz tak berbuat apa2 kerana dia dah biasa 'laid back', kerana sebelum ini pun, u yg uruskan perbelanjaan. Jadi mungkin dia dah terbiasa adanya pertolongan u. Dia kata, 'dah nak masuk tido baru nak bincang', mungkin itu alasan dia utk mengelak dari berhadapan dgn realiti/masalah. Mungkin dia tak nak bebankan otak dgn masalah2 yg ada.

U harus tegas dlm soal ini. Kalau u biarkan perkara ini berlarutan, sampai bila2 pun, hubby u mungkin takkan berubah. Dia tak punya rasa kesedaran dan tanggungjawab sebagai seorg Ketua Keluarga. Dia mungkin tak fikir kesan dan akibat, kalau dia selalu pindah2 keje. Org seperti ini selalunya tak tau sgt apa yg dia nak dlm kehidupan. He take things for granted - He just go with the flow. Jenis yg mungkin tak tetap pendirian. Kalau u tak boleh nak bercakap dgn dia walaupun dah cuba bermcm cara, try this - Tulis satu surat, luahkan semua perasaan u dlm surat tu (make sure surat ditulis dlm bahasa yg sopan) dan berikan dia baca. Atau simpan di tempat yg dia akan nampak. Tapi, pastikan juga surat itu tidak kelihatan seperti terlalu menyalahkan/mencari kesalahan. Fahamkan dia bahawa u sayang dia dan keluarga u, dan u lakukan semua ini semata2 utk kebaikan keluarga u sendiri. Kalau tak boleh juga, mintalah pertolongan keluarga, seperti org2 tua. Biasanya anak lebih mendgr kata org tua. Dan langkah terakhir kalau itu tak boleh juga - jumpalah kaunselor sebelum membuat apa2 keputusan.

Sambil itu, banyakkan meminta ketenangan, kedamaian, dan kekuatan serta kesabaran, dari Yang Esa. Setiap manusia akan menerima dugaan yg berbeza.

Andainya semua usaha u utk menyelamatkan rumahtangga u menemui jalan buntu, dan suami tetap tak berubah, maka mintalah fasakh secara baik. Jelaskan kenapa dan utk apa. Bagi dia faham, kenapa u ambil keputusan itu. Seorg lelaki yg tidak memberi perlindungan kpd keluarganya, adalah lelaki yg dayus. Lebih2 lagi jika dia mengharapkan isteri pula yg mengeluarkan belanja. So cheerz, u kena cuba dulu semua cara yg ada, before u feel like giving up. Jgn mengalah terlalu mudah. Fight first, sedaya upaya u. Apabila semua cara dah diikhtiarkan dan semuanya gagal, maka langkah terakhir, ialah pergi meninggalkan dia, walau betapa cinta dan sayangnya u kpd dia. Manusia tak dapat hidup hanya dgn cinta dan sayang semata2. Mungkin kalian boleh tinggal berasingan dulu utk sementara waktu, dan beri diri kalian masa/peluang/kesempatan utk berfikir.

Paling penting, kalian berdua ada anak utk difikirkan. Ingatkan suami tentang masa depan anak. Ingatkan dia tentang tanggungjawabnya sebagai ketua keluarga. Jika segalanya dah diusahakan (termasuk memohon petunjuk dan sebagainya), tapi masalah tetap tidak selesai, dan tidak ada perubahan positif, mungkin sudah tiba masanya cheerz bangkit dan berdiri atas kaki sendiri. Easier said than done, I know. So selepas menimbang semuanya masak2 (pro dan kontra), barulah buat keputusan. Dan yakinlah pada keputuan itu. Yg penting, u dah berusaha sehabis daya. Jadi apa pun yg bakal berlaku di kemudian hari, u takkan menyesal, kerana u dah mainkan peranan u sebagai seorg isteri. Ada hikmah di sebalik semua ini. Bersabarlah...  

Hanya ini saja yg mampu i kongsikan...  Semoga u tabah dan semoga u memperolehi  yg terbaik utk family u... Insya Allah...

Rate

1

aku nak bg opinion pon tak reti.. sbb tak kawen lagi.. kl tepek kat Family Discussion bagus gak.. kat saner ramai yg dah kawen...

Follow Us
cheerz saya bawak ke family discussion board k.. sane ada banyak pakar masalah rumahtannga..

1. budget ur spend
2. multiple ur income

saya rasa suami cikpuan ni pk masalah2 semua tu, cuma dia taknak cakap selalu. Pening2 kepala dia, biarlah dia sorang saja yg tanggung. kalau asyik berbincang, xde tindakan apa2, macam cakap kat angin lalu saja.

cikpuan sebagai manager account dalam rumah, sangat bperanan ttg perbelanjaan.
potong credit card.
ttg persiapan raya semua, cukuplah ala kadar saja. Langsir, sofa, permaidani takyahla tukar baru. Cukuplah apa yg ada. baju raya selai pun xper asalkan ada. kuihraya rajin2kan buat sendiri.

anak nak skolah. cikpuan cakap baby tu baru 5 tahun. kalau masuk tadika pun, xyahla masuk yg private, baju, backpack, apasangat la yg anak tu nak pakai sangat. tak mungkin yuran mahal sgt.

mebe cikpuan nak soh suami cari keje yg gaji lebih besar. kalau makan gaji dgn xde kelulusan, experience pun kurang, cikpuan leh agak susah ke senang dia nak cari keje.

jadi saya cadangkan cikpuan atau suami cari keje tambahan yg lain. Berani teroka keje yg baru. kalau rasa makan gaji sangat sikit, cikpuan leh start business dalam bidang yg cikpuan minat. kecil2 pun xper.

saya harap ada cik kak lain buleh sambung.

maafla. saya nak siap2 utk berbuka.

[ Last edited by  almari_buruk at 28-9-2007 03:42 AM ]

Reply #7 sayang_mulut's post

Reply #1 cheerz's post

Sebelum ni cheerz pernah bekerja dgn gaji yg lebih byk sedikit dr dia.

Dan sepanjang tempoh perkahwinan kami dia jadi leka dgn abaikan tanggungjwbnya sehinggalah cheerz letak jawatan pd thn lepas atas2 sbb personal.

Setelah saya resign mmg kami menghadapi masalah ekonomi yang teruk sehinggakan sy akan digelar muflis. Sebab semua harta diatas nama saya.

Skrg sy bekerja semula di syarikat swasta dgn gaji yang amat rendah.

antara masalah ko, salah satu nyer kekurangan duit...................

sebelum ni ko dah penah keje dengan gaji yang lebih tinggi dari keje sekarang.................

secara tak langsung ko dah ada experience................

so cari je keje lain yang boleh memberikan gaji yang lebih tinggi..............

Betul tue almari _buruk. Kalo dah tahu suami kita gaji kecik jangan mewahkan dia dengan duit. Tang anak tue hantar ke tadika KEMAS ke..murah sikit budgetnya.

edit.......................

[ Last edited by  zaidi_uitm at 28-9-2007 08:13 AM ]

Originally posted by basikalgirl at 27-9-2007 07:13 PM
kalu saya la kan.. saya akan mintak duit dari suami, by hook or by crook.. dah suami kita kan, kenala tolong menolong especially waktu susah cam ni..

kalau dah mmg takde duit nak bagi ape .. nah ambik seluar dalam nih try pegi gadai .. bulu kaki banyak la, boleh ke jual kat kilang carpet...

sebelum kahwin dulu macamaner? takde pekerjaan tetap jugak ke?

tu semua dugaan Allah Swt.Setiap yg hidup pasti ada dugaan menimpa.Jadi, ini bahagian Cheers,berusahalah cari jalan penyelesaian.Disamping solat hajat untuk memohon segalanya mudah.Insyaallah... Yang penting ialah kesabaran.kadangkala kita di atas,kadangkala, kita dibawah.

Originally posted by kudajantan77 at 28-9-2007 08:19 AM

kalau dah mmg takde duit nak bagi ape .. nah ambik seluar dalam nih try pegi gadai .. bulu kaki banyak la, boleh ke jual kat kilang carpet...

wakakaka.... giler garang si kudajantan ni.....

huhu... agakny ex ko ni dulu mesti kaki kikis kan....

sekali aku baca..mcm punca utama - duit.

akan tetapi..biasanye..bila perempuan2 nak kawen kan..
biasanye laa.. termasuk aku la..
duit tak penting..duit boleh dicari..yg penting lelaki tu baikkkk...

ini aku gelak kt diri aku nie..jgn ler sapa2 terasa pulak...
aku tak tahu ler..esok lusa aku ada masalah cenggini ke tak..

Originally posted by cheerz at 27-9-2007 05:55 PM
Salam...

cheerz nak tanye la kawan2 kat sini mengenai masalah cheerz ni.. dah kawin selama 7 tahun dan dikurniakan seorang cahayamata umur 5 thn. Suami cheerz boleh dikategorikan baik.. bukan  ...

Pasal persiapan raya tu jangan la dipkkan sangat, sebab ramai lagi yg tak membuat persiapan pun terutama yg tak mampu..so..lupakan la hal tu buat beberapa tahun ini.

AN fikir...tumpuan harus diberikan utk selalu berkomunikasi dgn suami yg tak tau tanggungjawapnya tu  dan bagaimana utk mengurangkan hutang2 yg ada.

Tang suami tu..biar pun dia macam endah tak endah je bila diajak berbincang..U kena cakap dgn dia hari2 dgn cara yg baik, terangkan pada dia tentang tanggungjawapnya dan bagaimana masa depan keluarga dan masa depan anak2..ni baru serong anak, bagaimana kalau ramai nanti?..tu belum cerita bila mereka dah sekolah..duit tentu banyak pakai dsb.

Tang hutang tu..cuba pkkan harta2 tu..mana2 yg boleh dijual atau dikurangkan..dikurangkan la dulu..jangan pk rugi..besok bila dah stabil boleh beli semula..yg penting...kita tak boleh terlalu banyak hutang dan pendapatan pula kurang.

hb u ni jenis malas pk kot...dia x suka masalah n bila ada masalah yg dtg nya bukan dr dia lg dia malas nak amik tauk. b4 berhenti dr keja lama yg gaji lg bsr naper x pk yg hb u keja x tetap n u yg slama ni tanggung keluarga. u patut pk tu semua.
sbb personal? bila dah berhenti masalah tu selesai ker? i tak rasa selesai. lani bertambah plak lg problem u. so advise i kalu dia x nak pk..biarkan jerla. u pk la sendiri sbb bg i lelaki ni kalu dah gitu sipatnya nak brubah tu susah. in the mean time u setellah prob tu sendiri. kalu u pun bertindak mcm dia abis la haru biru idup u all. cut all ur expenses. maybe sbb b4 ni dah biasa ada duit u bole bli apa yg u rs nak. tp bila dah jd mcm ni kenala belanja n idup ikot duit yg ada dlm poket. tu pun bukan makna u bole abiskan. kena gak simpan tok ms kecemasan.

my 2 cents opinion...

Originally posted by yuyin05 at 28-9-2007 08:09 AM
Betul tue almari _buruk. Kalo dah tahu suami kita gaji kecik jangan mewahkan dia dengan duit. Tang anak tue hantar ke tadika KEMAS ke..murah sikit budgetnya.

aku rasa..tadika KEMAS tu..tgk area perumahan gakk..itu aku rasa laa..
aku tak tahu ler..aku terlps pandang ke hapa.. aku tak nampak lah tadika KEMAS nie kt area subang jaya.
tapi.itu mata aku la.. mata org lain..maybe nampak kott..