CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 13333|Reply: 85

Masalah Perkahwinan Jarak Jauh

MuZaCk This user has been deleted
Salam alaikum sumer....

Saya new user kat dalam forum ni...So nak mintak pertolongan korang yang berpengalaman la eh??...leh ar tolong ek??..k...bawah ni saya terangkan situasi saya k?...so,harap2 ade pendapat yang bernas la dalam menyelesaikan masalah saya ni...

Teman wanita saya ni ade masalah kuarge sket....Dia orang memang suke nguji anak dia orang dalam masalah

Reply #1 MuZaCk's post

Salam ...

Selamat datang ke LP ...

Abang tak pernah mengalami masalah spt ini ...

Nanti mintak kawan2 lain jawab dulu eh ...

k k...thanks bang halimi...

and thanks for the welcome...

morning newbie......
berat gak masalah ni ek..... hmmm.... gf ko skrg ni tgh kursus cikgu ker....sbb base dari citer ko ni..selalunya masalah posting sabah sarawak ni selalu jadi dlm kes org2 yg nak jadi cikgu....

Reply #1 MuZaCk's post

salams dari kami........

first of all, welcome

mmm kat LP ni tak byk yg dah kawin, tapi still kami bleh tlg jawab apa yg perlu...maybe saudara bleh buka topic yg sama kat family problem, sana byk yg dah berumahtangga....

TAPI

from my view as bujang gak ni, sebaiknya u explain laa yang u bleh buat rayuan untuk pindah balik sini... sbb mengikut suami tu lebih mudah...kerajaan pun akan bagi. and ada kemungkinan kalau tak bleh, u bleh cakap yg u 'bleh cari keja kat sana' tak semestinya cari keja kat sana kena brenti keja kat sini... cari keja dulu then kalau dpt baru pindah....

tp as far as i know, kalau keraajaan diberi pilihan keutamaan nak keja kat mana... sbb kerajaan akan timbang gak kalau ada yang sanggup dia dahulukan, yang tak sanggup dia sebolehnya takkan hantar sbb kalau posting jauh2 ni, akan ada emotional disturbance effect.

YG PENTING, u kena tunjuk kesungguhan u nak kawin dia, kalau u kena tanya oleh mentua u, walau pun cerita u nanti akan nampak cam susah, atau hakikatnya u sendiri rasa susah nak execute tapi yakin kan diri dan stand for ur word!!

gudluck

setiap masalah ada penyelesaiannyer...tp kes kau ni aku tak tahu nak tolong..

Follow Us
Susah2 sgt carik bakal isteri yg dok satu kawasan dgn ko. Cikgu skrg susah nak mintak tukar unless ko ada kabel besar.

Reply #1 MuZaCk's post

berdasarkan masalah boss aku....ini yg dia buat....biar je le bini kat sabah dia kat kl...tunggu ader peluang tukar bini dia akan tukar...bila ...sabar aje. kos mmg le mahal tp apa leh buat pengorbanan..bese aarr.

kat tmpt aku ni ramai yg laki bini duk jauh2...ade yg laki pahang...ade yg kat  perak... ade yg bini kat ganu, ade yg kat kelantan...member serumah bini kat johor.....yg boley buat sabar je ler...kalu dpt pindah kira ok ler.

ko suruh bakal bini ko b'tukar ler kemudian hari.

susah gak masalah camni yek...

kalau cara aku,since nkau yang dah kilija lama and stabil and yang akan jadi penyara utama dalam family-to-be nkau nanti,so aku cadang ape kate wife to be kau tu tak yah kilija dulu and stay with you.sambil tu dia boleyla cari kerja kat area kau.Kalau dia terpaksa gak kilija kat sane,berdoa je la yang dia dapat tukar ke tempat kau,assuming that she's working with the gov.Lambat cepat,dapat atau tak tu semua kenela sabau as aku pasti tuhan sure akan tolong niat korang ni.Yang pentingnye,kene fikir mane yang ade kepentingan and priority tinggi dalam membina masa depan family kau ni.dalam kes ni aku rase,kau la yang ade kepentingan dan prioritynye,sebab kau dah ade and dah lame keje and kau nak tanggung dia pulak lagi.so it's better la the wife to berkorban not to work at the being for the sake of your marriage.

Ape-ape pon,adek aku pon kene camni gak.adik aku kawin lebey kuang 8 bulan lepas,bini dia stay and keje kat KL and dia stay and keje kat JB.Dua-dua keje gov,sorang jkkp sorang lagi aku tak pasti.At first adik aku suruh bini dia mintak tukar JB,tapi dia kata jawatan kilija dia tu memang tak banyak and takde kat JB.So adik aku beralah and dia pulak mintak kat KL.lebey kurang 7 bulan camtu la barula adik aku dapat transfer kat KL.Dalam masa nak mintak transfer tu,diorang kene berganti-ganti la turun KL/JB each week.Memang kopak la duit transportation,tapi sebab nak menunaikan 'tanggungjawab' ,jadi terpaksa la walau pon penat and cost lebey.Toleransi,kerjasama and priority amat penting dalam hal hal camni.

Originally posted by yuyin05 at 9-8-2007 09:21 AM
Susah2 sgt carik bakal isteri yg dok satu kawasan dgn ko. Cikgu skrg susah nak mintak tukar unless ko ada kabel besar.

yo laa klau setempat tapi tiba2 kena tukar, itulaa ceritanya

cikgu yg kena posting sabah/sarawak..kena berkhidmat dlm 3thn shj. after 3thn..boleh proses permohonan utk tukar ke semenanjung. itu lambat gak la..aku rasa2 adalah dlm 1thn.

so..korang kawenlah after thn ke4 tu..or after 3thn dia telah berkhidmat tu.

ko nie lelaki..tapi pening kepala dah soalan simple2 mcm tue.
ko kena tegas lah braderrr... lu sudah kena buli laa...
soalan2 gitu2 pun dah panik..hek ellehhhh...  lembikk laa lu...

ko lelaki kan?
so..ko lah kena tegas dlm situasi ini. Biar ko yg control. bukan org lain yg control hidup ko.

ko kasilah choice kt perempuan tu.
kalau sanggup jarak jauh..boleh kawen skrg.
tapi..kalau tak sanggup jarak jauh.. kena kawen after wife ko balik ke tempat ko.

ko lelaki. ko jgn bergeraklah. ko stay ajek. apesal ko kena quit keje ko demi wife ko?
unless wife ko tu lecturer ..nak ambik phd..kena gi overseas..itu..baru aku galakkan ko ikut wife ko..
sbb boleh timba pengalaman kt negara org. lagipun..currency kt sana stabil. wp ko keje biasa2 ajer tapi cukup utk tampung kehidupan. bukan mcm negara malaysia. harga makanan mahal. :@

cousin ica, keje kat governement kat Kuala Perlis.Wife dia keje kat JB.2-2 pun gaji banyak.cuma wife dia keje swasta la.Dalam 6 bulan kawen, depa dok jauh2.perkahwinan jarak jauh la kiranya.Husband dia dok ulang alik la dari kuala perlis ke jb. Pas 6 bulan, dah tak tahan nak tanggung travelling cost + penat + cuti abih.so, wife dia berhenti keje.transfer kat kuala perlis tu.Salary wife dia dari 1000++, bila pindah sana dah jadi RM400 je sebab keje kat kampung je.ni, dah nak dapat anak, wife dia decided untuk berhenti keje je. Alhamdulillah,depa bleh survive walaupun husband sorang je keje.
Sebenarnya, dalam perkahwinan ni, yang pentingnya ialah understanding.Duit-bila kita dapat banyak mana pun still tak cukup.Kita kena berani hadapi.Nanti, bila kita dah ada dalam situasi "kekurangan  duit", kita secara automaticnya pandai budget.Insyaallah..

cite psl jrk jauh ni..
teringat aku psl cikgu yg nk pindah ni...dia asal kedah tp ngajar kt swk ni..skrg ni dia nak pindah tmpt asal dia la.ingtkn dia lom kawen.rupanya dh kawen.ingtkn hubby dia keje cni gak,rupanya kt kedah.so pkahwinan jrk jauh gak la.nak tau brapa lama dorg tinggal asing2 ni???

6 tahun..

nasib ada thread ni aku pun bakal berkahwin dalam tempoh 6-7 bulan lagi..tunang aku kat sabah..aku KL..mcm mana ni? dah kering air mata aku discuss pasal ni

saje nk kongsi..

kes 1..heheh

adik akak inspektor kat sabah, wife die keje kt mahkamah kl..
klu ade wang , wife die p sana,
die paham2 le, susah nk cuti..
kos tak pyh cite la, byk tambang habis..
tp kat sana takde kosong utk wife die..
utk die kat sm lg ler..
teruskn kehiudpan sebegitu..
sabar2 byk,
nasib blom ade baby.

kes 2..
pakcik akak, umo bbrapa thn lebih tua dr akak..
die keje kl, takde cwngan kat mana2 negeri..
wife die kat kulim, ngajar mrsm..
sedang pregnant..

so kene la sabar bbyak..
dah itu pilihan kite..
satu lagi jgn mudah tergoda dgn org lain bila berjauhan..

nk suh wife u berenti, susah sgt nk dpt keje skang ni..
so u all kene gilir2 la..
kene tunggu bbrapa tahun br salah sorang bleh tukar..

klu u nk dekat dgn wife u..
ape kata u survey dulu keje kat tmpt wife tu..
then rasa2 keje n gj ok, trima jelh..
tp ni kene btul2 cari..
confirm dpt, baru benti..
klu tak sanggup, kene tunggu ms wife bole tukar le..sabaorrrr..

Originally posted by sepoibahasa at 9-8-2007 02:51 PM
nasib ada thread ni aku pun bakal berkahwin dalam tempoh 6-7 bulan lagi..tunang aku kat sabah..aku KL..mcm mana ni? dah kering air mata aku discuss pasal ni

Tu ar pasal...aku pon tengah pening lagi ni....pasal dia pon takmo dok rumah...nak keje...lagipon nak kene bayar duit loan study lagi....pastu dia abis dalam 1 tahun setengah lagi...pastu nak kene tunggu 3 tahun...pasal nak mintak transfer tu...so 4 tahun lagi...aku no problem jer...skarang pon dah settle dah persiapan kewangan aku untuk kawen...tapi dia tu nak kawen umur 26...aku no problem jer...pasal aku laki...kawen 30 pon nampak mude lagi...hahahaha...dia punyer kampung dekat jer ngan rumah kuarge aku...cume posting dia jer takut kene jauh nanti...lagi satu...kalau aku benti keje and carik keje lain pon,bukan pasal aku kene buli...tapi pasal sayangkan bini and taknak berjauhan...huhu...dia yang taknak dok jauh2 lepas kawen...takkan aku nak buat keras kepala dok sini gak....so demi rumahtangga,terpaksa la aku tukar kerja...tapi tu cume pandangan aku jer...kalau ade cara lain...baik aku gune cara lain...takkan aku nak benti keje ye tak??...kabel pendidikan memang ade...ayah sedara aku pengarah bahagian ape ntah dalam pendidikan...masalahnyer...dalam brape tahun lagi dia dah nak bersara...takut tak sempat dia nak tolong jer....huhuhu...

Neway,thanks for all the welcomes...aku ingat nak suh awek aku tu surf jer thread ni,senang cite...takyah jelas2 balek kat dia...tapi takut dia malu jer nak bace...dia tu yang aku geram tu jer...sket2 malu...huhuhu...

aku ingat kalu ko susah sngat ko carik jer awek lain .

Originally posted by itik_magic at 9-8-2007 04:34 PM
aku ingat kalu ko susah sngat ko carik jer awek lain .

tak baik laa cakap gitu
takkan nak tinggalkan awek semata mata sbb dia 'mungkin' nak tukar ke tempat lain?

ye le kalu poning sngt...itu je le jawapan paling mudah.

lg pun baru awek..bukan bini..hehehehheeh

tp andai tuan tanah boley setia n sabar ..teruskan......tp kna ingat dan bersedia mental dan fizikal...duk jauh2 ni jarang dpt 'b'kebun' tau....

Originally posted by itik_magic at 9-8-2007 04:48 PM
ye le kalu poning sngt...itu je le jawapan paling mudah.

lg pun baru awek..bukan bini..hehehehheeh

tp andai tuan tanah boley setia n sabar ..teruskan......tp kna ingat dan bersedia  ...

eheh
takkan poning sikit nak tinggal
tak sesuai sikit nak tinggal

kalau poning, selesaikanlaa apa puncanya
kalau tak sesuai, cuba laa sesuaikan