CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 14544|Reply: 53

Pengasuh di taska

Pernah x mommies kat cni periksa... siapa yg asuh anak-anak kita di taska....

Dulu saya antar my son ke taska bila umur dia 1 thn... sblm tuh jaga sendiri (bawa gi opis). Tujuan antar kat taska tuh tuk bg pendedahan awal alam persekolahan konon... dua bulan pertama ok... sebab saya kenal sumer pengasuh kat taska tuh... baik2... my son byk belajar masa tuh...

Bla sorang demi sorg pengasuh tuh berenti, owner taska tuh amik org indon jd pengasuh... mula2 saya x sedar... yelah... dressing mcm biasa.. tp bila dgr cara diaorg bercakap mula syak.... pastuh... satu demi satu kejadian menimpa nak saya... jatuh bilik air.. then.. luka kaki tangan... kuku ibu jari kaki pun tercabut...

Disebabkan saya kije sendiri, saya selalu amik anak ikut suka saya... sesajer nk tgk apa diaorg buat.... bila saya jengah kot tingkap... pengasuh sumer tidur... bebudak td bermain la sesama sendiri... sabor ajerlah...

One day tuh bila nk amik anak, nampak anak saya ada atas meja... dia sorg sajer... bila dia nampak saya... dia melompat terus jatuh meja.... barulah pengasuh tuh terkocoh2 dtg entah dr mana....

semenjak dr itu saya htr ke umah jiran... Alhamdulillah... anak saya dah boleh baca Muqaddam pun...

ermmm...by rite, negara nie kena keluarkan cert. utk org2 jadi pengasuh....

kat negara luar, kena ambik kursus dan dapat sijil...baru boleh jaga anak org, w/pun anak jiran...esp ilmu2 first aid

i ade expr hantar kejap je pun 3 hari...my observation...

walaupun kerajaan sediakan ratio utk 1 pengasuh jage cam bbrp org budak..i tgk pengasuh ni tukar2...sbb drg amik surirumah yg dok dekat2...so bile nak balik..drg balik...and tuan punye tu bukan kisah sgt ttg ratio ni janji nak untung...

pastu i harap sgt, korang jgn la caya sgt ...slalu la wat spot cek...bukan ape...pernah nampak budak kena marah..and baby dlm buai henjut sampai kena hentak..and i tegur..abis ngn i kena...pleasee..kalau anak happy pun, tlg dtg spot cek ye...

pengasuh anak2 i sumenye org mesia... sume bujang2 lom kawen

susah juge kalau amik makcik2 surirumah esp yg badan berat2 tu..sebab pagi2 pengasuh ni exercise dgn budak2 kecik ni...buat stretching..lompat katak.. etc etc..

Sebelum start keja dulu, saya check beberapa day-care centre ni.  Semuanya masa office hour, around 10 -11 am.

Antara yg saya peratikan:

Budak2 yg datang berbaju tidur, masih berbaju tidur, belum dimandikan lagi.  
Sorang boy ni hingus hijau meleleh, langsung takde sapa nak lap @ bersihkan.  
Permainan gelongsor dekat sangat dengan tingkap, dan nampak so dangerous.
Dalam crib ada budak kurang upaya, masih pakai pampers yg dah berbau ya amat sebab tak berganti.  

Lepas bagi salam banyak kali, one Indon datang.  Dengan berbelas2 budak2 kecik kat belakang semua mengekor.  Indon tu tengah buai baby dlm buaian sambil masak.  Saya tanya mana pengasuh lain, dia kata 2 orang pegi kedai.  Wah sampai 2 orang pegi kedai.  

Saya pasti semua day care ini akan pastikan semua budak dah mandi dan cantik by the time parents diaorang datang, so sekali-sekala buatla spot check, tengok apa jadi kat anak2 kita.

Reply #5 aurorae's post

I agree with u... sesekali kena check anak2 kita...

saya sendiri pernah tegur owner tuh kenapa amik Indon.... setahu saya x blh... dgn selamba suami dia cakap kalau setakat tlg2 kat belakang x apa...

masalahnya.... kat belakang maner... dlm taska tuh... sumer dak indon except supervisor dia... tu la anak dara sorg... org melayu...

patutlah owner taska tuh idup senag lenang.... pakai cheap labour...

Follow Us
aku pun hantar anak kat taska dan akan pastikan pekerjanya mempunyai attitude yang baik.
Kalau aku rasa tak yakin dengan pengasuh kat sesebuah taska tu aku tak hantar.
Alhamdullillah setakat ni anak aku cam ok je kat taska.
Balik rumah beri salam, nak makan baca doa. ok lah. rambut anak dara aku pun elok je diikat.
Dan yang pasti aku tak hantar kat taska yang indon jaga.

errrr...apa beza antara indon taska dgn indon maid yg jaga anak?

Reply #8 my-alja's post

x ader bezanya.... tahu x kenapa sesetgh ibu lebih suka htr anak ke taska? antara sebabnya x nak anak dibesarkan oleh maid(Indon).

x der salahnya amik maid Indon... yg saya highlight kat sini... org yg diamanahkan utk mendidik anak2 kita sepatutnya org yg berkelayakan... tak perlulah ada Ijazah.. cukup sekadar ada ilmu pendidikan kanak2.. sbb 5 thn pertama amat ptg utk tumbesaran mental anak2...

pengalaman sendiri

saya hanya nak share pengalaman sendiri dan untuk panduan bagi mommies2 yg lain di luar sana...

Perkara ni berlaku baru semalam. saya sbenarnya baru berpindah ke area tmn pinggiran putra so cari taska yg berdekatan supaya mudah kalau saya balik lambat, suami boleh ambil anak saya. jadi kami dah decide satu taska yg dekat dgn rumah dan mula hantar anak ke situ.
saya perhatikan anak saya kerap menangis setiap kali saya pegi ambil dia dr taska ataupun sewaktu hantar dia. hati mula terdetik rasa kurang senang. saya kerja odd hours: masuk awal pukul 7 dan kadangkala balik awal, dlm pukul 3. saya ingatkan anak saya baru hendak belajar menyesuaikan diri mungkin sbb itu dia kerap menangis. wajahnya nampak sedih saja...
nak dijadikan cerita, semalam saya balik awal dan kerana rasa tidak sedap hati pegi ambil anak saya dlm pukul 4. sewaktu saya ketuk tiada siapa yg menjawab. saya pergi ke tepi rumah utk memanggil pengasuh tersebut dan bila saya selak langsir saya ternampak kanak toddler semuanya tidur atas tilam tidak beralas, semuanya hanya berpampers! tiada seorang pun berbaju. saya ternampak anak saya yg waktu berbaring jugak dikelilingi kanak2 lain, tercebik-cebik bibirnya menahan tangis mungkin kerana baru dimarahi. apabila dia nampak saya barulah tangisnya keluar. say abaru hendak membuka mulut memanggil pengasuh memintanya membuka pintu, pengasuh yg masih tidak perasankan saya pergi ke anak saya dan menjerkahnya. " nak apa lagi ni hah? dah tido!!". terkejut saya dibuatnya. kemudian saya berkata " dik, bukak pintu ya". apabila pengasuh itu nampak saya terus air mukanya berubah kerana terkejut dan terus kata" eh patutlah dia nangis...dia nampak mak dia..." dan cuba memaniskan muka. saya hanya diam.
saya tunggu sehingga anak saya disiapkan, saya boleh mendengar anak saya masih menangis dari luar dan pengasuh berbisik antara mereka ttg insiden itu.
saya tidah berkata apa2 tp apabila balik, melihatkan mata sayu anak saya, berderai air mata saya mengenangkan apa yg telah dia lalui tanpa kita sbg ibu bapa mengetahui.kasihan anak kecil yg masih belum tahu apa2. terus saya tidak hantar anak saya ke situ dan skrg dlm proses mencari taska lain yg lebih sesuai, kali ini dgn lebih berhati2.
nasihat saya; selalulah pergi chek apabila ada masa terutamanya yg anak yg belum pandai bertutur. kita tak tau apa yg mereka lalui sewaktu ketiadaan kita.harap2 ibu2 lain tidak mengalami nasib yg sama.

Originally posted by eddina_14 at 1-11-2008 03:19 PM
saya hanya nak share pengalaman sendiri dan untuk panduan bagi mommies2 yg lain di luar sana...

Perkara ni berlaku baru semalam. saya sbenarnya baru berpindah ke area tmn pinggiran putra so ca ...

aduhai sedihnya...

sanggup ek dorg buat budak2 mcm tu..dgn biar xpakai baju.rase gerammm jer.

ni yg buat tak tebukak lg hati nk keje balik ekekeke.
mama dh setaun resign.nk tumpukn anak2 dulu.

tp ade setgh taska xbg kita masuk dlm.penah dulu kita nk amek anak awal dibaginya anak sapo tah.boleh dikatanya eh silap la kak.ceh betuii :@

Originally posted by eddina_14 at 1-11-2008 03:19 PM

Perkara ni berlaku baru semalam. saya sbenarnya baru berpindah ke area tmn pinggiran putra so ca ...

salam...kekadang kita tak boleh salahkan pihak taska 100%....
kekadang ada juga datang nyee silap dari anak kita & diri kita sendiri...
for me..as long as...anak kita takda di dera...makan minum terjaga...kira ok laa tue...
yang paling penting..kita balik je dari kerja....beri anak kita pelukan & ciuman....

lagi satu..pesan intan...sebelum memiih taska..

pastikan taska tue bersih...
tgk MENU harian
tgk jadual daycare mcm mana
ada air cond...
ada tangga kecemasan(ada tangga bermaksud ada lesen dari kementerian & local authority)...
tgk taska tue ada pakai water filter tak utk air memasak & minuman...
tgk tempat tidur & facilities lain....
P/S: jgn memilih pasal bayaran bulanan...yang penting kualiti...

[ Last edited by  inn79 at 27-11-2008 03:41 PM ]

lg satu...
if anak korang dah mencecah 3 tahun better masukkan ke tadika...

jgn lg hantar ke taska kerana...pembelajaran di taska & tadika amat jauh berbeza...

so..pikir-pikirkanlah yeee...........

Originally posted by inn79 at 27-11-2008 03:33 PM

salam...kekadang kita tak boleh salahkan pihak taska 100%....
kekadang ada juga datang nyee silap dari anak kita & diri kita sendiri...
for me..as long as...anak kita takda ...

Dera tu tak tau la pulak inn79, tapi baru2 ni ade bercakap dgn jiran...katanya budak2 yg dihantar disitu kadang2 balik ade lebam2 sikit2, dan tak diberi makan petang, so ibu2 petang2 ambil kena cepat2 bagi makan sbb anak lapar...

kalau nak kata silap anak...mmglah budak2 mcm2 ragamnya...dah nama pun taska kenala bersabar...saya pun pernah di taska sebelumnya anak saya jatuh dan lebam di dahi sedikit, calar sana sini, digigit kawan tapi bg saya itu biasa memandangkan saya pun tau anak lelaki mmg lasak dan nakal... tp apa yg dah berlaku tak boleh dimaafkan dan saya bukan hendak membanding tapi taska yg sekarang saya hantar anak saya nampak happy alhamdulillah...dan hati ibu boleh nampak sama ada anak tu happy atau tidak... dulu murung saje bila balik...saya bukanlah ibu yg terlalu manjakan anak...malah saya berikan masa di taska lama dgn fikiran bahawa mungkin anak ambil masa utk sesuaikan diri...tapi lain rupanya yg jadi penyebab dia sedih dan murung...

bagi saya, setelah kena pengalaman mcm ni, bukan setakat tgk dera atau tidak, kalau kena tgk sama ada anak kita happy atau tidak...dan sama ada pengasuh itu mmg benar2 mahu menjaga dan suka kanak2, bukan setakat mencari wang pendapatan...itu yg penting bila jadi pengasuh taska. Sbb pengasuh kiranya adalah pengganti ibu bapa sewaktu ibu bapa bekerja, dan tempat anak bermanja...Alhamdulillah taska baru ni, kadangkala anak saya sampai tak mau balik sbb seronok bermain...cittt... ...Bagi ibu dan ayah yg bekerja, itu petanda yg baik...anak kecil jika tak selesa tak mungkin mahu tinggal lama di suatu tempat atau dengan seseorng kecuali dia berasa selamat dgn tempat/org tersebut...sbb kita tak tau ape yg berlaku semasa kita bekerja...

dan satu lagi, jerkahan atau tengkingan bukan satu penyelesaian walau ape alasan sekalipun, lgpun kanak2 di situ baru toddler...sbb rumah itu hanya ada baby dan toddler, kanak2 dewasa rumah yg lain. dan saya rasa pengasuh yg terlalu sedikit juga mungkin punca, sbb pengasuh yg satu itu terlalu penat menjaga kanak2 yg ramai... mgkin itu sebbnya dia terlepas kata. bagi saya, kalau tak nampak mgkin saya akan hantar lagi sbb tidak tahu atau ignorant, tapi bila dah nampak kejadian itu dgn mata kepala sendiri, agak sukar utk tinggalkan anak dgn gambaran itu di kepala bila keluar bekerja...

[ Last edited by  eddina_14 at 27-12-2008 01:09 PM ]

me hantar anak kat taska sejak lps pantang.... so far Alhamdulillah.... ceria jer.... semua pengasuh Malaysian n belum kahwin n ddk di taska.... taska tu asingkan babies n budak

Balas #10 eddina_14\ catat

kesiannya anak eddina...kenapa tak report jkm...biar lesen dorang kena tarik...
sampai ati dia suruh budak2 tido tanpa berbaju , ni la akibat semata-mata nak cari  untung je, bukan ikhlas nak jaga budak-budak :@ :@

Reply #3 phoenix's post

saya seorang pengasuh berdaftar.  betul, parents kena buat spotcheck selalu dan sekiranya owner tiada dan pengasuh didapati leka dan sebagainya, parents perlu alertkan owner tersebut.  

di taska saya, kami memang sediakan menu seperti yang ditetapkan oleh jkm, tetapi adakalanya ketika anak2 banyak sakit, kami akan tukar menu mengikut kesesuaian supaya anak-anak berselera makan dan cepat sembuh. walau apapun, anak-anak tetap akan makan makanan yang berkualiti.

pada pendapat saya, bukan semua pengusaha taska pentingkan keuntungan, tetapi mereka perlu cover cost.  sekarang, kalau bayar gaji pengasuh sikit, mesti cepat pengasuh lari. kena cari lain. dalam pada mencari yang lain tu, anak2 dalam jagaan dah terbiar.. jadi kebiasaannya, pengusaha taska terpaksa mengambil bilangan anak2 yang ramai ..  itulah sebenarnya delema yang dialami mereka.

di taska saya, terang-terang saya katakan kami charge mahal sikit, tapi alhamdulillah parents memang berpuas hati.  pendek kata, pengusaha taska perlu hidup juga.  sepertimana ibubapa lain yang bekerja untuk mencari makan, prinsipnya sama.  kalau kita terlalu berkira, hendakkan taska yang murah... kita kenalah terima kalau tempat tu kurang memuaskan dan servicenya juga tak berapa bagus..  tapi sekiranya, ibubapa membayar mahal tetapi anak2 tidak dilayan dengan baik, maka wajarlah taska tersebut dilaorkan kepada jabatan kebajikan masyarakat.

anyway, sekiranya ada ibubapa yang berminat untuk melihat keadaan di taska saya, silalah email kepada saya, so that i can invite you to my facebook where you can see our photo gallery. (norainnordin73@yahoo.com / norain@nshiki.com)

maafkan saya sekiranya terkasar bahasa, yang baik datangnya dari Allah saw, yang buruk semuanya dari diri saya sendiri.

Reply #12 inn79's post

sorryla kalau bahasa saya kasar

inn, mungkin awak tak penah kena awak boleh cakap mcm ne
pada ibubapa yg penah kena tuhan sahaja yg tahu
mmg yg penting bila balik bagi ciuman&pelukan pada anak2
tapi kalau anak2 menangis & mcm org tak betul macam mana nak bagi pelukan & ciuman?
cuba pk balik?
dah peluk dah cium dia masih nangis & tak tentu arah

ok saya pulak nak kongsi pengalaman
baby saya lps pantang
saya hantar ke taska
saya tgok baby 2 org je..ok yg lain toodler
pada saya tak ramai baby so takle anak saya terbiar
baru 6 hari dia kat situ anak saya hampir masuk wad tau!!!:@
malam2 baru dia lapar sikit dia menjerit2 mcm org gila
padahal sebelum tue tak macam tue pun!!

saya perasan hari ke dua hantar , dia dah menung
hati ibu sapa boleh nafikan walaupun baby baru 2 month..

sampailah masa saya buat spotcheck..
saya ikut jalan lain yg pengasuh tak boleh nampak keta kami datang
masa saya nakmasuk saya nampak yg sorang pengasuh berlari masuk ke tempat bilik anak saya ditempatkan.. saya terus serbu.. tau apa saya nampak??
tangan anak saya yg baru 2 bulan dikepakkan??
dia pegang anak saya sebelah tangan & anak sy tergantung2!!!

tau apa perasaan ibu ne??
saya pun tak penah pegang dia mcm tue
usia baru 2month++
bukan 2 years..

pasal anak saya menjerit2 tue saya tahu pasal apa??
diaorg letakkan anak saya di sebuah bilik
anak saya nangis nak susu ada ke yg dengar?
dengar pun buat2 tak dengar agaknya
sbb tue anak saya perlu menjerit2 utk sebotol susu
dan dia ingat di rumah pun dia perlu menjerit utk sebotol susu
malah entah2 susu yg saya bagi pagi pun diorang tak tukar & tak buat baru
sebab saya penah amik susu anak berkeladak mcm sehari punya...