CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 13246|Reply: 54

[MERGED] Isu dan Program JQAF

JQAF sememangnya compulsory untuk semua pelajar Islam. (in schools yg tawarkan JQAF) And in some states, Kelas Agama Petang pun compulsory jugak.

Mac nak tau samada ada tak overlapping pembelajaran JQAF dan Kelas Agam Petang. Mac ada tanya orang Jabatan, dia kata overlap. But it seems that they plan to do something about it so that tak overlap.

Di tempat you all macamana?

[ Last edited by  dexa at 25-1-2009 07:51 AM ]

kalo kat johor skolah agama petang byk subject yg di cover

tauhid
jenayah
ibadat
tajwid
tarikh islam (sejarah islam)
faraid (pembahagian harta)
bhs arab
etc (tak ingat lak)

tp kalo JQAF cuma ada:
jawi
Quran
Arab

bagi aku tak cukup kalo cuma nak harap JQF jek
kita skrg kesian dgn anak2 skrg yg blajar byk tp kenapa zaman kita dulu pon leh bawak jek..
pagi skolah...balik dlm kol 1..kol 2 gi pulak skolah agama petang..balik kol 4 tgk mereo attack.. pastu sempat main sepit udang... malam tuition lak

ok jek !!

Rate

1

aku xpasti laa JQAF ni cmne..xpnh join..hehehe
dulu aku skolah agama ptg kt melaka..so time sklh ptg laa best(kec. hari tanyangan cite gaban & suria perkasa hitam, comfirm ponteng)..hahahaha
byk gak subjek yg die ajor..
alhamdulillah smpi skg igt lg..

JQAF baru start 3 tahun lepas. BUdak2 pioneer yg ambik JQAF are now in std 3.

JQAF hanya 2 kali seminggu, berlainan dgn KAP yg 4 kali seminggu sehingga pukul 5:30pm.

Yang mac fikirkan ni, how much overlappingnya. Sebab kesianla budak2 hanya sebab kelemahan orang lain dalam perancangan subjek agama ini.

Rate

1

Originally posted by N_DIA at 4-7-2007 01:27 PM
tp kalo JQAF cuma ada:
jawi
Quran
Arab

sedikit tertinggal, fardu ain.

Originally posted by CharlieDale at 5-7-2007 12:58 PM

sedikit tertinggal, fardu ain.

Yup. F is for Fardhu Ain.

Follow Us
hehe lupa nak tanya my husband masa taip tu
cos my husband ajar JQAF

husnul82 This user has been deleted
J=JAWI
Q=QUR'AN
A=ARAB
F=FARDU AIN

............ Penting untuk generasi muda hr ni ..............

Reply #8 husnul82's post

yup..awa sokong sesangat...
banyak daripada belia2 kita yang dulu xambik berat pasal ni...sibuk sangat dengan nak score A utk exam...akhirnya lepas sekolah masing2 jd 'macam-macam'...sebab 'tiang' takde...

N_dia...
awa sokong sangat masa kita sekolah dulu2 kat johor lagi teruk kan...mana ada masa nak bermain...pagi sekolah, petang sek agama ( masa awa darjah satu sek agama ada abang senior tu dah tingkatan dua...5 tahun duk darjah 1..sebab x penah lulus exam - kat johor kalau tak lulus sampai tua la duk kelas tu gak )
abih sek agama, balik mandi2 pi ngaji lagi lepas maghrib..malam buat keje sekolah pulak...weekend dari pagi sampai petang  tuisyen...tapi masa tu tak penah merungut penat...awa ingat ada 4 beg...1. sekolah 2. sekolah agama 3. mengaji 4. tuisyen...
....alah bisa tegal biasa...

Rate

1

Aku tak tau pun pasal JQAF nie. Sbb tu waktu sekolah aku nyer pengetahuan agama Islam nie minimum sangat. Nasib baik mak bapak aku concern orgnya, jadi diorang antar lar pegi ngaji dan tajwid kat rumah org... dapat gak lah cover ilmu2 agama yg lompang daripada sekolah nie.

The reason JQAF diwujudkan adalah kerana nak accomodate graduates dalam aliran agama ni dalam bidang pekerjaan. Dengar kabar 6000 graduates yg bakal menganggur. So they created JQAF to give jobs to these people.

And it has proved to be a win-win situation. For both the graduates and also utk anak2 kita di sekolah. I salute siapa yg buat decision ini.

Buat masa ni ada lagi sekolah yg masih belum launch JQAF. Bit by bitla. Slowly but surely.

JQAF actuallynya lagi basic dari sekolah agama petang tu.  Tu me a good thing sebab kat sekolah agama Johor, dari darjah 1 dah agak advance.   Aku ingat dulu hari pertama anak aku dah kena salin kalimah syahadah yang ustaz tulis kat blackboard.  Balik rumah aku pelik apa yg dia tulis cuma ada huruf alif dan lam aje, rupanya dia tak sempat salin kalimah tu sebab dia memang belum mahir tulis jawi.  Sebulan anak aku tu suffer sebab ketinggalan, so we all keluarkan dan tumpu pada JQAF kat sekolah kebangsaan.  Aku suka silibus JQAF yg basic tu.  

Tahun berikutnya baru masukkan dia ke darjah 1 sekolah agama, dan hasilnya dia dapat no 1 @ 2.   Budak2 lain kena pegi tusyen hari Sabtu sebab nak polish jawi, anak aku tak payah.  Ustazah sekolah agama pun cakap ramai darjah 1 belum cekap jawi lagi.  Keburukannya, anak aku tua setahun dari classmate.

Lebihkurang 20 tahun dulu, benda ni tak jadi masalah sebab budak sekolah agama masuk kelas pra di sekolah agama yg sama sebelum masuk darjah 1. Sekarang kelas tu dah dihapuskan.

aidaolwitz This user has been deleted
Hmm.. taktau la nak komen  apa pasal JQAF nih..tapi husband kite salah seorang yg ngajar JQAF nih...mmg sumernya basic n mudah utk diterapkan kpd murid2 darjah satu...

JQAF nih diajar termasuk dlm jadual waktu sekolah, n KAFA selepas waktu sekolah... so untungkan...cuma JQAF nih start dr murid darjah satu n cikgu2 JQAF akn handle pelajar2 nih sampai lah derang darjah 6... n so on..maybe bila dah ke sekolah menengah akan diteruskan juga...so adalah pulak JQAF utk sek men lepas nih bila erang dah ke sek men....

yerla bdk2 zaman skrg dah besor2 pon tak katam lagik Quran!!! zaman kite sek dolu2 paling tidak darjah 6 sumer dah katam kan??? Bagusla kerajaan dah sedar kepentingan org belajar agama nih.... dulu langsung tak pandang org belajar agama nih...padahal tak sedar sok2 dah mati saper yg nak semayangkan derang erk!!

aidaolwitz This user has been deleted
Lg satu nak citer kelkar, hsbd kite ckp kat kelas dia ngajar ada campur pelajar siam...bdk2 islam nih ajar bagai nak rak baca doa tak masuk2 gak...tp yg herannya budak2 siam nih, dahla agama lain tp boleh lancar lak baca doa... adakah tuh sesuatu yg pelik??? kenapa kita sbg  islam susah sgt nak masuk ilmu??? terutaman ya ilmu2 keagamaan n ketuhanan nih...

mac baru hantar anak mac ke kelas tuition bahasa arab..... jenuh cari  tahun lepas, tak jumpa. Tahun ni my son yg darjah 1 lagi teruk problem Arabnya dari kakaknya yg darjah 2 tahun ni. So at last jumpa tempat tuition bahasa arab.....

syukur..... I'm looking forward for improvements.

Yang kelakarnya, ustazah tuition arab ni komen, dia heran  dgn anak mac. macam bertih jagung cakap omputih, tapi terkial2 in bahasa arab.... hehe....  segan pulak rasanya.

Tapi bab mengaji, my kids insyaAllah tak ada masalah. Yg darjah 2 dah juz 11, yg darjah 1 tu dah juz 2. kakak2nya pun khatam masa darjah 4/5.

JQAF dan kelas petang agama kedua-dua baik..harap pihak tertentu ambil perhatian serius terutama skali pendidikan jawi dan galakkan perbukaan kelas petang agama lebih banyak lagi....

Program Tasmi' jQaf sekolah rendah

salam buat semua..teman cuma nak tau perjalanan tasmi' jqaf kat sekolah-sekolah...
macam sekolah teman...program jqaf baru di tahun 3...dan bersekolah di sesi petang..guru besar sekolah teman mewajibkan semua cikgu sekolah petang tak kira guru agama, guru jqaf dan guru akademik menjalankan program tasmi' mengikut kelas yang ditentukan...macam biasala apabila ada aktiviti pasti mendapat tentangan daripada sebahagian guru yang mengatakan mereka tidak bertauliah...membebankan...dam macam-macam lagi..so teman nak tau macamana sekolah lain memurnikan perjalanan program tasmi' ni... program tasmi' ni ialah murid membaca al-quran atau iqra'..guru mendengar sambil membetulkan kesalahan bacaan...

Originally posted by lampualam at 24-1-2009 09:26 AM
salam buat semua..teman cuma nak tau perjalanan tasmi' jqaf kat sekolah-sekolah...
macam sekolah teman...program jqaf baru di tahun 3...dan bersekolah di sesi petang..guru besar sekolah teman me ...

Kalu tak salah aku, Tasmik nih mmg membabitkan seme cikgu tp just cikgu2 Pendidikan Agama Islam jek.
Cikgu2 j-QAF lak, dah semestinya la kena involved.
Itu la yg diberitahu oleh cikgu2 j-QAF kat aku.
Sekolah aku ada 2 org jek cikgu j-QAF.
So far, depa berdua jek yg wat Tasmik.
Tasmik dibuat slps habis waktu P&P.
Ari Isnin, Tahun 1.
Selasa, Tahun 2.
Rabu, Tahun 3.
Tahun2 lain blm ada lagi.
Tahun 2010 nnt baru la sekolah aku akan terima sorang lagik cikgu j-QAF.

okeh setau aku la kat skolah anak aku stat jah 1, cikgu j-qaf jer duk ajar anak2 skolah... dl ms anak aku skolah rendah kat skolah lame, pendekatan yg ustaz dia bg bagus, sbb dia select yg lemah then wat xtra kelas tuk bg lancar bacaan iqra' dan anak aku tergolong lam ketegori tuh... sbb setau aku la gomen nak bg jah 6 semua murid khatam quran....so bl anak aku tukar skolah cikgu kat cni ajar seminggu skali jer tiap ari selasa... anak aku skolah petang so ari selasa kene masuk awal, ms dia jah 2 aku anta gak, tp aku duk tgk ustaz lak x sampai2 pd waktu yg ditetapkn... pastu aku stop kan jer... so skang ni anak aku jah 3, aku x antar tasmik... sbbnya:

1) tasmik amek ms 5minit jer... pastuh anak2 berkeliaran, korang tau la bdk2 kalo maen, bkn igt ape pun tau sronok jer, pengawasan dr cikgu mmg x der...sbb belum ms pembelajaran bermula....

2) aku lebey prefer kalo ustaz skolah anak aku skang wat cam ustaz skolah anak aku dl... pilih yg mane lemah then push them la... yg mane dah pandai suh jer bc ms blaja p.islam @ j-qaf lam kelas... sbb tuh lebey baek dan ustaz pun bley lebey focus nak ajar bebdk yg lemah nih....

3) anak aku skang ni aku dah anto ngaji dan aku usahakan lagi suh ustaz skolah agama dia ajar lak... aku anto kat jiran aku, jiran aku ajar bc iqra' ustaz skolah agama anak aku lak, aku suh ajar bc muqaddam, anak2 ni ms dia cam nih, bg kenal huruf InsyaAllah dia dah leh bc ngan elok... so tuh inisiatif aku skang sbb aku dah x anta tasmik kat skolah keb....

4) kalo cara yg dibuat skolah keb bg aku practikal aku akan anto, ms tuk tasmik 2 ms, dan hanya amek ms 5 minit seorg yg selebehnye suke ati bebdk tuh nak wat aper... dan aku x nak risikokan anak2 aku ngan kemungkinan ni, unless ade aktiviti yg pihakskolah buat tuk bdk2 yg dah selesai 5minit tasmik tuh.... kalo berkeliaran seperti yg skang ni mmg aku x akan anto... aku x nak aku marah ustaz sbb insiden yg x diduga so laku amek cara yg bg aku baek tuk anak2 aku...

wah panjang leber aku berhujah ari nih .... tp ni pendapat aku la danape yg jd kat anak2 aku psl tasmik nih...

Originally posted by mammavoque at 24-1-2009 10:15 AM
okeh setau aku la kat skolah anak aku stat jah 1, cikgu j-qaf jer duk ajar anak2 skolah... dl ms anak aku skolah rendah kat skolah lame, pendekatan yg ustaz dia bg bagus, sbb dia select yg lemah  ...

Tasmik 5 minit jek?
Lps habih baca tuh, tak ada wat apa2 dah ke?
Kat sekolah aku, sementara nak tunggu turn baca tuh, depa ada xtvt lain dlm kelas.
Selalunya, cikgu2 tuh bg worksheet yg berkaitan ngan j-QAF.
Maybe sbb kat sekolah aku nih students tak ramai so still leh control lagi la kot.