CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 18550|Reply: 47

hukum memelihara haiwan peliharaan?

sapa sini tahu hukum pelihara haiwan contohnya ikan? berdosa tak?

Rate

1

Entahlah.... setahu aku... tak berdosalah. Cuma bagi aku... aku tak suka pelihara ikan,
sbb aku suka lihat setiap binatang ada hak kebebasan. Aku suka pelihara kucing sbb
aku tak kurung dia!

Rate

1

kekkaishi This user has been deleted
aku pun setuju..

nabi muhammad pun dulu menggembala kambing

Rate

1

mengembala kambing lain laa dr membela ...  mengembala bermakna mengawal herd .... dan menjaga safety herd tersebut

aku rase tak der org ckp .... membela ni haram

tp penah dgr membela haiwan ni ....tk elok ...sbb dgn membela haiwan ...kiter mengubah lumrah haiwan tersebut ...dan merampas kebebasan haiwan tu ....

contoh ...membela burung disangkar ....... membela ular/iguana di akuarium .... binatang yg disebut ni lumrah-nya mereka hidup bebas merayau ...melingkar sana sini ... so membela binatang cara ni agak tk elok .....

tp cam kucing tu ...dimana kebykkan org wat .... kasik mkn kucing tu dan membiarkan kucing tu bebas kesana kemari ...aku rase tak de masalah ...sbb tk menyekat lumrah dier .... or bela ikan guppy or any small fish .... sbb ikan kecik cam ni tak merayau sgt ...even derang sungai pon lepak2 kt kawasan yg kecil ...or bela hamster ... sbbkan hamster ni dwelling creature ... lepak tido bwh tanah kebykkan mase ...and kuat kejap gi cr mkn ...aku [on tak de masalah but ... klau leh letak laa ape toys or wheel or any thing yg leh beri simulation ...seolah2 hamster tu liar

Rate

1

aku rase tak berdosa. kalau dosa takkan bapak aku suh aku bela ikan puyu. betul tak?

Rate

1

Follow Us
Kenapa ramai sangat org Islam sini yang sempit sangat fikirannya. Masalah ini hanya sesuai dibincangkan oleh kanak2 sekolah saja.

Rate

1

kalau tak keberatan boleh lady terangkan apa hukumnya?
budak sekolah nak belajar.

Originally posted by ibnur at 15-5-2007 12:51 PM
kalau tak keberatan boleh lady terangkan apa hukumnya?
budak sekolah nak belajar.

Ini bukan forum budak sekolah kan?

Originally posted by BikerLady at 15-5-2007 01:06 PM

Ini bukan forum budak sekolah kan?

apa salahnya bagi je pendapat awak kalau dh org mintak dgn baik..
w/pun ni bkn forum budak skolah...ada yg masih mau belajar...
forum tmpt kongsi ilmu...bukan tmpt sindir org..rendah2kan org lain yg x tau apa yg kita sudah tau..

Originally posted by BikerLady at 15-5-2007 12:40 PM
Kenapa ramai sangat org Islam sini yang sempit sangat fikirannya. Masalah ini hanya sesuai dibincangkan oleh kanak2 sekolah saja.

maaf off topic...tapi saya rasa perlu saya tulis.
saya amat takut utk bertanya kerana reply seperti biker. mari saya listkan jwapan kpd persoalan sesetangah forumner yang juga menjadi kemuskilan saya.

dimana mau cari celak? sunat bukan? saya mau pakai.
jawapan: banyak lagi persoalan besar mau selesaikan.(sedangkan jawapannya: Dsini..disini,, kamu boleh jumpa)

apa doa ini dlam bahasa arab
jawapanrang arab pun tak pernah baca doa ni. (sedangkan orang mau belajar bahasa arab juga)

janggut itu wajib atau sunat...dan disertakan pula dalilnya sekali
jawapan: malaikat tak tanya janggut kau panjang atau pendek dalam kubor. (sedangkan jawapannya: ia wajib kerana...ia sunat kerana....)

dan yang daitas ini, tentang air sembanyang satu cawan... quit interesting.. tapi tak tau jawapan boleh atau tidak...

jawapan yang sukar dan bukan jawapan ini amat menyusahkan orang yang mau kenal islam.

[ Last edited by  amukgemuk at 15-5-2007 03:30 PM ]

Rate

1

ade ke orang menternak kucin....

pendapat saye,,
kalau menternak ikan tak pe ,,sebab tujuan nya untuk bekalan makanan
tapi kalau membela ikan sebagai perhiasan saya tak pasti,,,

Rate

1

Reply #9 BikerLady's post

sila lah kemukakan pengetahuan anda tentang pemasalahan ini...tidak perlu banyak bersoal..silerr..silerrr...

Reply #11 amukgemuk's post

isk...tak pe lah gemuk...kadang kita nak menimba ilmu ni pon mcm berjuang jugak sbb instead of dpt jawaban yang wajar kita dapat pulak lekehan dan ajuk2kan...sila la jgn putus asa...

Kita kena bersikap bantu membantu.  orang bertanya, kalau kita tahu kita jawab, kalau boleh bantu kita bantu cari jawapan.  insyaAllah dapat pahala.

Kita mesti faham, masaalah sosial kita ni.  Ramai anak-anak muda yang tak dapat didikan agama sebaiknya.  Ramai tak tahu perkara-perkara mudah dalam Islam.  Ada yang sampai tua pun masih tak tahu.  Ramai dari mereka ni segan bertanya sebab terutamanya akan disindir macam dalam thread ni.

Saya melihat board M&M forum CARI dah banyak membantu dalam masaalah begini.  Saya berforum di sini sejak tahun 2000 sebelum M&M diwujudkan.  Kalau dibandingkan dengan forum-forum Islam berbahasa Malaysia yang lain, kat M&M ni la rasanya banyak soalan-soalan mudah yang orang bertanya.  Ini bukan soalan main-main.  Tapi soalan masaalah sebenar yang dihadapi orang-orang kita.  Ada masanya saya hairan kenapa ramai mempersoalkan perkara-perkara macam ni?  Kita akan marah kalau kita tengok benda-benda mungkar kat luar sana.  Tapi pernah ke kita marah kalau orang tak tahu benda basic dalam Islam?  Sekurang-kurangnya ada orang bertanya, kalau tak tanya, sampai bila orang nak boleh belajar?  Salah ke bertanya dalam internet?

Sebab apa mereka pilih M&M forum CARI?  Sebab mungkin kita ni kebanyakannya rakyat biasa sahaja.  Bukan kita ada apa-apa kepentingan.

Sebenarnya dalam forum CARI ni pun ramai yang takut atau segan nak posting kat M&M sebab takut kena sindir atau kutuk.  Kalau tak percaya pi buka thread kat mana-mana board dan bertanya, betul atau tidak.  Sebab saya pun dah baca posting yang mengadu begini.  Sampai ada yang dah tak masuk lagi sebab bertanya sikit kena kutuk.  Bukan dia orang ajak berdebat pun, tapi cuma bertanya.

Lepas ni, yang mana suka menyindir dan kutuk tu, jangan melenting pulak bila sendiri kena kutuk atau sindir. Terimalah dengan penuh kesabaran.

Amin ya rabbal a'lamin

Originally posted by hatemetoday at 15-5-2007 06:56 PM
sila lah kemukakan pengetahuan anda tentang pemasalahan ini...tidak perlu banyak bersoal..silerr..silerrr...

Sini sepatutnya berforum dan bukan untuk bersoal-jawab tahap rendah. Kalau tak tahu pergi belajar dan carilah ustaz yang mengikut quran dan sunnah.

hm,,,
sesiapa yg tak nak jawab tu,, seelok nya jangan jawab,,,

forum banyak maksud,, bukan untuk bersoal jawab sahaja,,harap maklum,,,

Reply #16 BikerLady's post

apasal nak kena cari ust plak yg belajar quran gan sunnah ...

suruh la dia ikut Quran gan Sunah ...

jangan ikut ust

Reply #17 sazeryus's post

Kalau semua nak ikut Quran dan Sunnah, Ustaz dari Jakim , Jais dan Jawi nak letak kat mana? Takkan nak bagi mereka makan gaji buta jer.

Originally posted by denzy81 at 12-5-2007 04:48 PM
sapa sini tahu hukum pelihara haiwan contohnya ikan? berdosa tak?

Insha Allah tak berdosa jika tak melakukan mudarat kepada haiwan tersebut

----------------------------------------------------------------------------------------------

It is permissible to keep pets, regardless of whether they are birds,fish, reptiles or any other animal except pigs and dogs. It will not be permissible to keep an animal which may cause harm neither is it permissible to cause any harm to an animal.

A hadith in Sahih Bukhari (Vol.2 Pg.905 and 915-Qadeemi) mentions that a young Sahabi by the name of Abu Umair had a small bird as thepet, with the knowledge of Nabi (sallalahu Alaihi wasallam). Another hadith narrated by Imam Bukhari in Adabul Mufrad (Pg.139) mentions that the Sahabah (Radhiallahu Anhum) were in the habit of keeping birds incages.

Thus our Fuqaha have ruled that keeping pets is permissible as long as they are treated kindly and fed properly. (Majmoo' Fatawa Vol.2Pg.201, Raddul Muhtaar Vol.6 Pg.401, Fatawa Qari'ul Hidayah)

and Allah Ta'ala Knows Best

Mufti Ebrahim Desai

http://www.askimam.org/fatwa/fatwa.php?askid=784f7b90a4e161a69999faedbb87aa3c

[ Last edited by  mnm77 at 15-5-2007 09:50 PM ]

Rate

1