CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ila_yamashina

GSTT (Guru Sandaran Tidak Terlatih) - comment!

Close [Copy link]
miny This user has been deleted
miny mmg setuju sesangat dengan apa yang kchadif ckp tue..kite rasa si spy06 dah salah intip information kotttt....satu Malaysia dah heboh pasal gstt sekarang dah tak macam dulu...sekarang dah lain,sesape yang tak dapat  interviu memang tak tau ler pasal ni..gstt ni memang khusus untuk graduate jer...kalau nak kira kabel, kita ni keja kat kementerian pelajaran, memang tau sesangat ler pasal ni..

[ Last edited by  miny at 25-4-2007 11:08 AM ]

Originally posted by kchadif at 24-4-2007 06:00 PM
awak yg xpi temuduga gstt yg baru2 ni.awak x baca dalam surat tawaran ke ttg gaji,elaun ,kursus,title pemulihan diserap ke dll.awak guna kabel tahun bila...mungkin kabel awak punyai maklumat yg x ...

oh ye ke? tatau la plak.masa jadik gstt dulu, ada jumpa kawan gstt yang penah keje jadik gstt kat negeri lain kata, setiap negeri berlainan syarat2, gaji dan kelebihan gstt nye. apa yg saya tahu waktu kami jadik gstt, dapat pekeliling semua gstt di negeri kami terpaksa diberhentikan serta merta sbb dah terlampau banyak guru di negeri kami. malah ada siswazah pendidikan tak ada tempat nak dipostingkan kecuali di negeri2 yang jauh. waktu tu, semua gstt kene terminate serta merta. nasib saya terus dapat kerja lain waktu tu.

di east malaysia pulak, dengar cerita kekurangan guru. cube2 la try kat sana plak.

neway, 2 tahun pengalaman jadi gstt, dah serik la nak jadik cikgu.
kerja 24 jam 7 hari. penat n no life.
waktu cuti sekolah pun kene datang sekolah jaga exam la, kene mark paper la, kene key in students' data dalam system la, kene buat laporan on duty la, kene datang ajar masuk sistem kat cikgu2 yg senior ni. last2 kita yg kene buat keje dorang sbb katanya kita muda lagi.... amik kesempatan betul.

waktu sekolah plak, lepas abis waktu sekolah, kene datang semula petang sbb jaga bebudak training bola jaring la, sukan la, kawad kaki la, competition tu competition ni, balik rumah lebih lambat dari orang keje office hour.

pastu, kat rumah, kene buat persediaan mengajar utk esok plak, kene tanda 8 buah kelas punye buku latihan, tak termasuk buku kerja insentif, kene cek sesatu, keen prepare soalan utk pre-test, monthly test, exam & tah apa2 test lagi. pastu kene mark pulak.
kalau satu sbjek 8 buah kelas? kalau 2-3 subjek ajar? tak ke terasa nak koma tu namanye??? tu tak termasuk jadik cikgu kelas lagi!!!!! aduhhh.....

nasib la belum kawin, kalau dah beranak pinak....pening laki aku gamaknye

patutla aku tengok cikgu2 aku dulu bersepah2 rumah dia. bawak anak ke sekolah petang2 pun macam tak terurus je anak diorang. (masa tu tak ada maid kot-lagipun duduk sub - urban mana ada maid)

Reply #42 spy06's post

erm..da merasa baru tau kan.hehe..pepun..kite kalo betul minat mengajar xde mslh..kalo minat seme sanggup..insyaAllah..

Reply #43 sakinna's post

tu la..kalau minat....lautan api pun sanggup ku renangi.
baguslah kalau yg ikhlas nak mendidik sbb minat dan sbb nak perbetulkan mana2 yg silap dengan pelajar2 skang ni.
kene tahan dugaan, kene kuatkan semangat. kene tough la dengan persekitaran baik dari student, dari parents, dari cikgu2 sendiri dan dari persekitaran. besar pahala tuh....

tapi jangan nak jadik cikgu sebab dah terpaksa - contohnye sbb tak dapat keje, atau sbb nak benefit dari gomen, atau gaji besar.
sapa yg tak tahan, susah nak patah balik.
itu yg jadik byk kes keluar dalam paper tu.. aduhhhhh...zaman sekarang ni, lain dugaanye dengan zaman dulu2...bebudak skang tak leh jentik skit....

teringat masa kat zaman gstt dulu. kami ni dah la fresh grads, tak der pun belajar pasal etika perguruan dan apakebende nama subjek perguruan tu. jadik mentaliti kami lemah skit bila dapat budak yang kuang hajau.... adusss..tersiksa....

pastu, cikgu2 senior tu tak support langsung ( termasuk pengetua ). llemah betul semangat kitorang. sampai ada cikgu yg cakap kat kami - kenapa la korang jadik cikgu. kitorang ni kalau boleh balik semula zmaan dulu tanak jadik cikgu ni.

sampai ada cikgu yang cakap sorang2 kat depan. anak murid langsung tak pay attention apatah lagi nak buat keje rumah. loceng bunyik je, cikgu terus tutup buku. alasan dia, aku dah buat tanggungjawab aku.kisah benar ni weh. terkesima betul aku dengan cikgu2 tersebut.sampai gitu sekali diorang givup.

jangan plak bakal2 cikgu kita kat sini putus semangat plak baca cerita aku  ni.

miny This user has been deleted

[ Last edited by  miny at 11-5-2007 03:22 PM ]

kasih_2u This user has been deleted
camne nak aplly gstt ni? kena pegi tanya kt ppd ke camner? skang ni boleh apply lagi x?

Follow Us

latihan perguruan berasaskan sekolah (lpbs)

sapa sini dpt tawaran mengajar kat sekolah kurang guru (skm)?

lebih sesuai kat board schol problem.. kat situ dah ada topik camni..

applelim84 This user has been deleted

Kenapa guru sandaran tak terlatih(GSTT) yang baru mengajar lambat dapat gaji?

saya hairan kenapa guru sandaran kena tunggu sampai 3 bulan baru boleh mula mendapat gaji mereka??ini memang unfairlah kepada mereka...mereka juga tenaga pengajar yang perlu menampung perbelanjaran harian, kan??tapi kerajaan selalu menangguhkan pembahagian gaji mereka...ada yang lagi dahsyat, sampai 5 atau 6 bulan tak dapat gaji...apalah sudah berlaku kepada mereka ini? Kerajaan tolonglah beri perhatian kepada masalah begini!!!

Reply #1 applelim84's post

sabarlah!
dulu masa jd cikgu ganti mcm cepat jer diog bg aji..tak sampai sebulan pun...tapi tu 6 thn lepas..ahaks~

Reply #1 applelim84's post

biasakla tu...masa aku jadik guru sandaran tahun 2001...3 bulan takder gaji..akhir bulan ketiga baru dapat..mmg dpt selongoklaa..tp habis bayar hutang jer..

so, skg pun masih sama ke? aku rasa depend la pd kerani sekolah tu..pas tu proses..nya klo lembab lembablaa..tp klo kerani sek jenis ok..kdg2 cepat jer gaji kita..

biasala gomen...ni dah naik gaji gomen takan nak lembab lagi..

mmg kena poket sendrila 2 tiga bulan tu...

sabarla... mmg kena tiga bulan... tp kekadang tue dua bulan dah dapat...
tengok kerani gak...kalau dia cepat wat kejer.....
cepat la dapat.....
kalau lambat tue.... biasa la.... goverment...

la kecoh la korang ni..membe i  guru sandaran siswazah terlatih GSST (bukan gstt, pun dah kat 6 bulan dpt gaji lagi..jgn pk korang je..cikgu yg baru masuk pun tak dpt gaji lagi..)

cikgu yg baru posting kat sekolah i pun kat 6 bulan tak dpt gaji..takde lak kecoh..padahal mmg konpem jadi cikgu tetap skolah ni..gaji cikgu mmg lambat , cikgu ganti,cikgu baru posting,cikgu gstt.. semua dpt lambat..salahkan kementerian ler..

hmm klu kat tempat saya..kerani tu kata gaji staf dihantar ke A.G setiap 3 bulan
sbb tu la klu ade staff baru, dia dpt gaji selepas 3 bulan..
depends la..klu kerani dah hantar gaji ke A.G..maksudnyer kena a
tggu 3 bulan..kerani buat gaji baru..tp xpe nnt dpt byk sekali gus..
boleh a langsaikan hutang2 masa xdpt gaji tu

alhamdulillah arini dpt gaji...selonggok 5 bln...banyaknya nak bayo hutang....

erm...biasala tu..sedangkan guru yg baru posting pun tggu 5-6 bulan bru dpt gaji....
byk2la bersabo

aku jadik cikgu ganti jugak hr tue..
rasenyer tak smpai 2 bulan..dh dapat gaji...
depend on kerani skolah..klau cepat dier wat krja, cepatla dapat...
tak kesah la,dari tak dapat lgsung..janji dapat..

a'ah sumenye begantaung pade krani sekolah tu..dulu sy lame gak tunggu..

push krani tu lebih sket

mana nak dapat borang ni?aku ni dah kemaruk sgt nak jadik cikgu..tapi aku ada diploma je..leh ke???sum1 plz tell me..mana nak dapatkan borang utk GSTT ni?