CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: c===8

kos tukar nama hakmilik rumah

Reply  anie_sa

kalau tukar nama pula camne?
contohnya dari ibu ke anak..demi kasih sayang ...
cmf_kunyit Post at 14-6-2011 12:07

sy minta izin tlg jawab ye.

issue:pindahmilik drp ibu kpd anak

-sama mcm atas tu, ms adjudikasi lampirkan salinan surat beranak sbg tambahan, documents lain mcm biasa
-dlm Borang 14A isi bhg (b) "Balasan Kasih Sayang Dari Ibu Kepada Anak Kandung"
-stamp duty remit 50%
-registration fee cm biasa ikut negeri memasing

Reply 20# merak7118

sekarang, saya menghadapi case macam ni.

nenek saya dah meninggal dunia. Geran under nenek saya, sekarang soalan macam ni.

Boleh kah terus tukar nama daripada nenek kpd saya dgn teman lelaki?

atau pun nak ayah saya dgn makcik saya ( kakak bapa saya) tandatangan setuju harta kasi saya?macam ni fees macam mana kira?

mesti tukar ke ayah saya baru boleh tukar kpd saya? sebab jika tukar name drpd ayah, nak lawyer kan, total fees nak sampai 10k? bayaran mesti wang tunai , credit card boleh tak

terima kasih

Reply  merak7118

sekarang, saya menghadapi case macam ni.

nenek saya dah meninggal dunia. G ...
angel0209 Post at 15-6-2011 16:13

klu kes melibatkan kematian (musim)
1) pembahagian faraid-syariah court; atau
2) blh ikut bhg pesaka dgn syarat semua waris setuju xnk ikut faraid (SED)

*pembahagian harta melalui SED:
-lantik sorg pentadbir
-isi form senarai harta & waris2
-kes awak xleh langkau..kena ikut jika ibu bapa si nenek masih hidup depa berhak..klu da xder maka suami nyer...jika suami da xder maka anak2 nyer (ada pembahagian melainkn yg berhak menolak bhg dan beri pd waris yg lain-ada form utk sign)
-xblh trs kpd nama awak/teman lelaki
-perlu transfer dulu pd nama ibu/bapa-suami/isteri-anak2 (dlm kes awak cucu kan)
-kos SED dlm rm800...tarikh bicara akn dpt dlm ms 5-6bln depends.

Reply 23# merak7118

sekarang saya isi boran A [peraturan (3)], dgn borang persetujuan , submit form ke pjb semerak. lepas submit borang tu, nak tunggu berapa lama dapat baru geran?ataupun, sebelum letak nama ayah saya kat geran tu, boleh dia tak nak letak dia punya nama dan terus letak saya punya nama?

jika lepas tukar nama ayah, perlu kan saya hire lawyer untuk buat tukar name kpd saya?
total fees anggaran akan sampai 10k? boleh slot credit card?

saya nak tanya, jika cukai tanah belum bayar, akan melibatkan tukar nama punya process tak??

Kalau nak potong nama bank pada geran lak macam mana. Sama ke cara macam nak tukar nama atau terus aje gi pejabat tanah tunjukkan surat full settlement dari bank untuk batalkan gadaian (bank) pada geran.

Follow Us
tumpang tanya

ada dua kes di sini, untuk makluman ia milik aruah ibu kandung yang telah meninggal dunia dan tidak meninggalkan sebarang wasiat.

Pertama
Rumah harga dalam 98k sahaja. Insuran telah cover semua loan di atas kematian aruah(pemilik)
1.Berapakah kos yang dikenakan untuk saya ingin menukar nama?
2.Bolehkah saya merujuk terus ke pejabat tanah mengisi borang 14A tanpa perlu ke mahkamah?
3.Adakah saya perlu istiharkan harta ke mahkamah dahulu sebelum saya ignin menukar nama rumah?

kedua
tanah kampung  rahsia aruah ibu saya, tanah ni semua waris adik-beradik saya tidak pernah tahu kedudukan tanah tersebut dan hanya mendengar mengenai tanah ini secara lisan apabila aruah sedang nazak. Namun geran ini telah di sembunyikan oleh makcik saya sendiri secara diam2.
1.Bagaimanakah cara ingin trace kembali tanah ini?Sekiranya hanya menggunakan rujukan nama aruah ibu. boleh saya mendaptkan maklumat tanah di pejabat tanah?
2.bagaimana cara untuk saya ingin membyar cukai pada tanah tersebut?
3. bagaimana cara untuk saya ingin menukar nama ke atas tanah tersebut?

terima kasih di atas bantuan yang di salurkan kepada saya. harap saudari/saudara sudi membantu saya.

nak tanya , kalau lambat tukar nama ada implikasi tak? ..

Reply 26# syameen

kalau loan dah abis bayar, bank akan sign satu borang discharge of charge & pulangkan geran & lain2 document. Borang discharge tu kena gi stamping & register kat pejabat tanah. Pejabat tanah akan proses dan bila siap, dah x de lagi gadaian kat bank..nanti ada tertera semua tu kat geran

Reply 27# mei_chehe

rumah yang harga 98k tu baik terus rujuk ke pejabat tanah sebab x de wasiat kan..
kes yang kedua, kalau ada particulars pasal tanah, contoh nombor geran, lot, mukim, daerah, negeri mana, gi buat carian hakmilik kat pejabat tanah. daripada carian tu nanti, boleh tau siapa pemilik berdaftar & sebagainya & terus rujuk ke pejabat tanah akan proses seterusnya.
kalau ada cukai tanah utk tanah tu, ada particulars tanah kat situ & terus buat carian..

cara plg mudah nk uruskan hal tukar nama nih..cube dptkan khidmat staf bhg pendaftaran tanah kt pej tanah..biasenye ade staf yg boleh uruskan hal nih..dgn sdikit upah ler...(luar bidang tugas rasmi dorang yer)..dr a sampai z dorang leh uruskan..

salam..

Kes saya:

ayah dan suami saya (menantu) telah berkongsi nama dalam SnP untuk pembelian sebuah rumah bernilai lebih kurang 300k. ini berlaku kerana ayah saya tidak boleh membeli rumah ats nama dia seorang kerana usia yg telah lanjut. duit ansuran bulanan kpd bank dibayar oleh ayah saya dan sehingga kini rumah tersebut masih berhutang dengan bank. persoalannya, benarkah sekiranya ayah saya meninggal dunia, rumah tersebut akan menjadi milik suami saya memandangkan namanya tertera di ats SnP? Bolehkah ayah saya membuat hibah yang menyatakan sekiranya dia (ayah saya) meninggal dunia, rumah tersebut akan ditukar nama kepada nama saya (anak Kandung) dan suami melepaskan haknya ke atas rumah tersebut? mohon jawapan segera..terima kasih sesangat..

Untuk RM100K..feesnya 1%=RM1,000. Bayar perkhidmatan pej tanah RM10/=. Tak perlu guna lawyer...isi b ...
zerozone Post at 16-5-2007 18:21

tumpang tanya, boleh ke buat permohonan tukar hak milik tanah serentak dengan masa loan diproses. Loan rasanya tak de masalah nak lepas.

nak tanya gak, nak masukkan nama anak dlm hakmilik, supaya dpt tolong nak mengurangkan baki pinjaman kat bank... camane caranya, dan kosnya... agak2...

Assalam... Kes saya lain sikit; suami ada beli rumah dan dia letakkan nama ibunya sbgai waris... Skrg suami sy nak tukar nama waris rumah tu dgn nama sy... Macam mana caranya? Kalau nama waristu kekal nama mak mentua, kalau  ditakdirkan suami tak der nanti, adakah rumah tu secara automatik akan jadi milik sy atau milik ibu mentua? Tq

Nak tanye, sy dgn wife ade beli apartment RM145K pada 2009, penama pertama ialah wife dan sy penama kedua. Bank hanya melibatkan nama wife sy shj. Soalan nya mcm mana saya nak keluarkan nama saya sebagai penama kedua, sebab kami ada plan nak beli rumah yg lain atas nama saya (nak kuarkan KWSP).

Terima kasih.

12
Return to list New