CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ctsueraya

SUSAH KE WAHAI LELAKI?

Originally posted by arwien at 15-4-2007 04:08 PM
uiiihh cengeh, abis tu kalu camni pompuan tu takleh le nak memajukan diri sendiri ek. Kena sampai sekolah menengah je or sampai degree je ke. Camtu camne la bangsa kita nak maju kalu pompu ...

Salam arwien,

Perlukah anda katakan yang saya tak kenal ramai orang lagi? Anda kenal saya ke? Itu hanya assumption anda. Bukan fakta. Kerana tugas, saya dah merantau banyak tempat. Di Malaysia sahaja saya dah kerap berpindah randah. Dan kerana kerja saya ni, ada authority skit, saya berpeluang berjumpa dgn ramai orang. Berbagai golongan. Yang kaya dan yang tak bernasib baik.

Di mana saya tulis orang perempuan tak boleh memajukan dirinya? To each their own. Klau ada masa, peluang dan duit, saya gesa semua orang untuk memajukan dirinya. Tak kira lelaki pompuan. Malahan jika sorang isteri itu mempunyai peluang dan kemampuan utk bekerja dan memajukan dirinya, saya fikir dia harus teruskan untuk kebaikan agama, bangsa dan negara. Satu pembaziran kepada negara dan ummah jika kita boleh buat tapi kita saja saja tak nak buat, nak duduk rumah sebab suami mampu. Di Iran contohnya, ada jurutera aerospace wanita yg turut terlibat dalam menghasilkan jet pejuang utk negara mereka. Klau dia nak duduk rumah je rugilah negara tu.

Tapi ini soal hati. Sesuatu yang yg sukar dikupas melalui sikap rational. Semuanya irrational. Semuanya melibatkan emosi. Dan saya hanya mampu menulis melalui pengalaman saya dan juga pengalaman orang lain yang saya kenal kerana tak semua manusia biasa akan melalui pengalaman yg sama. Pengalaman adalah actual case. Bukan rhetorik. Bukan teori. Bukan angan angan.

Baiklah... saya bagi dua contoh kisah benar untuk renungan.

Seorang kawan lelaki saya berkelulusan SPM berkawin suka sama suka dengan graduate yg skrg ni bekerja sbg pegawai kanan bank. Oleh kerna berkelulusan rendah, keluarga mertua dia pandang dia rendah. Tak sama ngan menantu yg lain. Isteri pun secara 'lembut' perli perli dia utk memajukan dirinya. Tapi pada masa yg sama dukar marah, berleter, membebel kat rumah. Yelah diri lebih 'pandai' dari suami. Tapi orang ni lelaki ada yg pelik. Bukannya nye dia majukan diri dia. Dia cari gel pren lain. Sebab bila manusia tempuh masalah, cara yg paling senang yg manusia lakukan adalah lari dari masalah. Skrg ni dia dah kawin lain, ngan budak lepasan sekolah dan dlm proses penceraian.

Sorang lagi kawan saya, berkelulusan SPM juga, berkawen dgn guru siswazah. Serupa juga, di awal perkahwenan, mertuanya tak suka kan dia. Selalu kena perli bila balik rumah mertua. Isteri dia pun jadi sombong dgn dia. Memang tekanan perasaan dia masa tu. Semua dia simpan dalam hati. Skrg ni bila kerjaya dia dah ok, dah pakai CRV brand new. Dia pulangkan paku buah keras. Gel pren keliling pinggang. Layan bini pun cam apa tah depan saya. Saya plak yg rasa malu. Dia tak rasa apa pun. Bohjan pun kalah ngan perangai dia. Semua dia pulun. Ye lah. Dah ada duit. Tak tahu lah nak jadi apa.

Beringat lah sebelum terkena. Mencegah lebih baik dari mengubat.

Orang perempuan nak belajar setinggi mana pun belajar lah. Nak belajar sampai ke bulan pun takper. Takda siapa yang nak melarang. Tetapi, kepada rakan rakan lelaki yang saya hormati... ukurlah baju di badan sendiri. Klau lebih banyak persamaan lebih baik. Kerana kelak... anak anak yang merana.

Rate

1

Originally posted by dutchy at 15-4-2007 04:54 PM
dlm erti kata laen, takut menerima hakikat akan perubahan zaman nie??    

Lelaki yang berjaya? Pada takrifan diri saya sendiri adalah orang yang mampu dan berjaya membahagiakan dirinya dan orang di sekelilingnya.

Lelaki yang dapat menyumbang kepada keluarga, agama, bangsa, negaranya dan alam sejagat.

Lebih besar sumbangannya lebih berjaya lah dia.

Lebih ramai orang yang bahagia kerananya lebih berjaya lah dia.

Rate

1

Kejayaan Lelaki...

" My Way "

And now, the end is near;
And so I face the final curtain.
My friend, Ill say it clear,
Ill state my case, of which Im certain.

Ive lived a life thats full.
Ive traveled each and evry highway;
And more, much more than this,
I did it my way.

Regrets, Ive had a few;
But then again, too few to mention.
I did what I had to do
And saw it through without exemption.

I planned each charted course;
Each careful step along the byway,
But more, much more than this,
I did it my way.

Yes, there were times, Im sure you knew
When I bit off more than I could chew.
But through it all, when there was doubt,
I ate it up and spit it out.
I faced it all and I stood tall;
And did it my way.

Ive loved, Ive laughed and cried.
Ive had my fill; my share of losing.
And now, as tears subside,
I find it all so amusing.

To think I did all that;
And may I say - not in a shy way,
No, oh no not me,
I did it my way.

For what is a man, what has he got?
If not himself, then he has naught.
To say the things he truly feels;
And not the words of one who kneels.
The record shows I took the blows -
And did it my way!

Papalanjiut This user has been deleted
somehow, i agree with u cengeh with all the wirte u wrote ........

Originally posted by Hang at 15-4-2007 05:00 PM
lelaki sejati tidak takut semua tu....
lautan api lagikan direnangi.....
todak yang menikam lagikan betis ditahan..
inikan pula perubahan zaman...................................

Betul che' Hang... lelaki tak takut itu semua...

tetapi perkahwinan bukan sahaja penyatuan seorang lelaki dan seorang perempuan.

Banyak fator dan insan lain yang terlibat dan kelak mempengaruhi tindak tanduk pasangan tersebut dalam melayari rumahtangganya.

Papalanjiut This user has been deleted
Originally posted by Hang at 15-4-2007 05:43 PM
Kejayaan Lelaki...

" My Way "

And now, the end is near;
And so I face the final curtain.
My friend, Ill say it clear,
Ill state my case, of which Im certain.

Ive lived a lif ...

Top of my list !!!

Follow Us

Reply #21 cengeh's post

ye. I do agree with what u wrote.
Mmg sye sendiri pun byk lihat cerita2 yg awk paparkan itu.
Tp it's not fair to judge semua pompuan yg ade kerjaya & harta yg lebih dr suami dia akan bersikap sedemikian rupa. Ramai lagi pompuan baik kat dunia ni. Sama jugak la, masih ramai lagi lelaki yg baik di dunia ni.

Originally posted by Hang at 15-4-2007 05:00 PM

lelaki sejati tidak takut semua tu....
lautan api lagikan direnangi.....
todak yang menikam lagikan betis ditahan..
inikan pula perubahan zaman...................................

kanda mmg macho abih arr :love:

tu arr td dinda dok mikir, takkan arr setakat pompuan lebey pandai dah ketaq semua   

Reply #21 cengeh's post

hmmm, mmg cengeh ni so wise , bkan setakat omong kosong, I likeee

ni nk ceriter lak pasai my experience ~ a fren of mine

she is married to a person that when they first met was buta huruf, kerana sayang/cinta dia bimbing Bf dia which by now dah pung menjadi suami dia, dr pader tak leh membaca dan menulis , now alhamdulilah suami dia dah boleh semua tuh

dia lulusan dr luah negara, but suami sekolah rendah pung tak habis, kerana economi keluarga yg mmg tak mengizinkan suami dia utk terus belajar, dah jodoh depa berkahwin, my pren tuh gaji dia 4 kali ganda dr suami dia, tp dia tak pernah nak mendabik dada atau bermasam muker dengan suami dia atas sebab itu, yg penting pader dia aderlah, kejujuran dan keikhlasan suami dia dlm melayari bahtera rumahtangga, syukur jugak suami dia sorang yg amat bertimbang rasa, dan menghormati isteri dia

point of contention depa plak ader lah keluarga mertua si suami yg, merasakan oleh kerana anak kesayangan depa harus bekerja lebey maser, menantu tuh di labelkan sebagai org yg materialisitc,walhal kalau nk di ukur dengan pendapatan si isteri dan suami ibarat, langit dan bumi,aper yg depa ader now, adalah atas keikhlasan si isteri yg tak berkira dlm membahagiakan suami dia

camner tuh??

cengeh ...aku memang setuju ngan pendapat ko n cerita2 ko
as for me ..sekufu memang penting ...
memang la ...time bercinta ...semua ok ..cool jer...
pas kawin..ada masalah ....org luar cucuk lagi ....mula la nak ngungkit ...

saja nak kasi satu lagi sample.

a friend of mine ..laki..lulusan SPM ...wife degree ...mula2 kawin ok ...
lama2 ada masalah ...laki mentaliti rendah sikit .... jenis tengking wife ..
(sorry...bukan nak judge pasal dia cuma lulusan SPM) mungkin tertekan dek
perbezaan pendidikan or kena cucuk dek mertua bla bla bla ...
last2..dengar cerita..dah bercerai ...

bukan aku cakap laki SPM tak layak untuk perempuan degree ...
kalau ada choice ... carik la yang sekufu ....bila sekufu ni...mentaliti pun sama ..
keterbukaan tuh ada ...rasa rendah diri pun kecil/kurang..
sekufu ni tak semestinya dalam pendidikan...might be taraf keluarga ..VIP bla bla

just my 3 cents

[ Last edited by  perrrghhhh at 15-4-2007 09:26 PM ]

Originally posted by cengeh at 15-4-2007 05:43 PM

Lelaki yang berjaya? Pada takrifan diri saya sendiri adalah orang yang mampu dan berjaya membahagiakan dirinya dan orang di sekelilingnya.

Lelaki yang dapat menyumbang kepada keluarga, a ...

syabas!! kerana Cengeh faham akan , aper itu tuntutan terhadap sesorang yg bernama lelaki
sesorang yg mempunyai tanggungjawab yg lebey penting dr kebahagian dia, yg memahami juga, kebahagian org di
sekeliling indirectly akan membuat kiter lebey bahagia

" siapa Kasim Selamat ?
  Lawyer ? Majistret ?

......apa....ahli muzik.... ? "

...............itulah realiti kehidupan................... !

Originally posted by dutchy at 15-4-2007 01:30 PM

waalalikummusalam...

ermm....dlm zaman nie di mana pompuan semakin berani mengejar impian dlm kerjaya, mmg akan timbul perkara ini...

Pada Dut isu adakah lelaki tu okee ker dak dengan kejayaan wanita itu bergantung pada pembawakan pompuan tu, adakah dengan sijil atau pung pangkat di tempat kerja, si pompuan tu masih mengekalkan jati diri dia sebagai isteri/ibu yg baik, it all boils down to that

Dlm rumahtangga kita sebagai wanita harus sedar dan akur, di mana tempat kita di sisi suami, jgn asek nak berbangga diri, kalau kita ada kelebihan dan boleh menolong suami dlm economi keluarga, lakukan dengan ikhlas, dan jangan sesekali nak mengungkit

Am proud of the achievement of us women nowadays.....kudos .

Ini  kerana   zaman  ni    ....
wanita   diberi  peluang   ...  oleh   lelaki   ......   tu   pun   kata   lelaki   ego  lagi  .....
mereka boleh    sambung    pelajaran    serta   meningkatkan  taraf   mereka   ....  syukur  ler  ....
tengok    zaman   dulu2   ...   wanita   .... abis   sekolah aje  terus     kahwin   .....
mana   berpeluang    nak   sambung   belajar   ... ada   pun.....  tak  ramai   ...

saya   gak  mengakui   ...bahawa    wanita   sekarang   boleh   bertindak   seorg   pembantu   suami   dari  segi  sama2   mencari  rezeki    utk    keluarga   serta   meringankan   tanggungan   ....

pandai?  ijazah degree, master & phd menjaminkan kejayaankah?  apa gunanya ada kelayakan kertas tapi tidak berjaya dalam hidup?  seorang lelaki yang bertanggungjawab akan berusaha untuk berjaya walaupun jika kelayakannya cuma sijil spm.  amat rugilah wanita yang ada lelaki sebegini di sisi tapi 'membuang'nya.  tindakan yang bodoh.  

lagipun, menyamakan kelayakan kertas dengan kejayaan itu sendiri merupakan tindakan seorang yang bodoh in the first place.

aku ada contoh.  ada seorang lelaki lepasan maktab perguruan berkahwin dengan seorang perempuan lepasan universiti.  dia cuma guru saja sedangkan perempuan tu dah jadi pengetua.  tapi, pengetua tu tak berani pulak cakap banyak.  pasal lelaki ni buat bisnes sampai ada 10 rumah dan 5 kereta.

Originally posted by Gemukkkkkkk at 16-4-2007 08:40 AM
pandai?  ijazah degree, master & phd menjaminkan kejayaankah?  apa gunanya ada kelayakan kertas tapi tidak berjaya dalam hidup?  seorang lelaki yang bertanggungjawab akan berusaha untuk berja ...

Ha ha ha  ......    betul   cakap  ko   ...gemukkkkkkkkk
mungkin   pandangan  " mereka"   ni....ukuran kejayaan  lelaki    hanya   sekeping  kertas   aje   ....
biarpun     ada   utang   keliling   pinggan   ......tu   baru  utang  kad  kredit   aje   sebelum  masuk   utang   pelajaran  lagi   ...

betul ker ego seorang lelaki akan tergugat kalau dapat perempuan yg lebih pandai?

- Frankly speaking, kalau laki tu egonya tinggi ... mmg konpem tergugat, especially kalau yg pompuan tuh kaki mengungkit ...

betul ker lelaki makin takut nak kahwin ngn perempuan zaman skang nie
yang makin bercita2 tinggi dan bekerjaya yang baik?

- Ya. Sbb pompuan makin depa berpelajaran tinggi, mrk suka carik spesis laki yg sama. Yg laki spesis SPM & Diploma berlambak nih depa tak pandang sebelah mata pun. Masalahnya skrg, kitorg org laki sedar diri kitorg saper, lbh rela carik yg sekufu. So, bertambah la golongan andulusia yg berpelajaran yg desperate careik hasben ...

harap sertakan contoh kalau ader org2 yg rapat ngan korang yang
kahwin dgn isteri bergaji tinggi, berpendidikan tinggi tapi bahagia dan tiada masalah
sajer nk tau cos kau mmg bercita cita nak habiskan pelajaran smapai PHD

Ada, pakcik aku. Dia cuma STPM jer, bini pegawai bank, lulusan ijazah. Time memula kawin, si bini kaki kontrol, suka ungkit tuh ungkit ni. Lepas tuh, pakcik aku (mungkin rezeki Allah) naik pangkat sampai jd pegawai MARA, gaji dia pun sama taraf ngan bini. Kalau dulu dia menikus, skrg dia dah pandai lawan ckp bini .. aku ingat lg apa dia citer kat aku waktu dia laserkan balik si bini tuh .. "Engkau pandai manapun, kat takuk tu jugak, aku ni STPM dah melangkau jauh. Belajar tinggi2, bukan makin pandai, tp makin bebal. Aku suami ke kau suami ... sedar sikit lah!". Alhamdulillah, skrg nih, bini dia pulak yg menikus. Payback time ....

Bukan takleh pompuan yg berpendidikan tinggi mencari pasangan yg berpendidikan rendah, tp jgn la kuat mengungkit. Kalau dulu TERHEGEH2 nak lelaki berpendidikan rendah, REDHA jer lah.

Wah seronok betul topik nih.........

bini pandai bini kaya
anak lembab anak pandai..
.....................
hujung hujung semuanya terletak pada usaha dan kudrat lelaki...
semuanya terletak pada tanggungjawab suami mencorakkan keluarga..
gagal keluarga gagal si suami....

apa gunanya ALLAH melantik lelaki sebagi khalifah di muka bumi. Ketua Keluarga.

Kadang-kadang kita ni kena pandai menyesuaikan dgn jodoh. kalau dah jodoh dgn yang pandai dan kaya kita patut dah sedia maklum dgn keadaan yang ditempuhi. aku ni pun kadang kadang terasa lemah bila berdebat dgn isteri aku yang lebih logik dan betul argument dia dan aku ni sebagai lelaki kadang kadang memang ada egonya bila tertampar dgn hujah hujah yang tak leh nak dibidas balik. cuma aku fikir balik satu sahaja apa apa pun aku lelaki keputusan ditgn aku. kalau tak leh jawab bersabar je insyallah keadaan yang tegang akan terkawal ....

dan aku mungkin tak pandai dari segi ilmu pengetahuan ataupun akademik ataupun apa apa bidang kerja tetapi aku kena pandai mengolahkan kehidupan keluarga aku.  

lelaki.... kita perlu bijak melayari nakhoda kapal dan yang paling penting sabar...dgn bini sabar lah satu satunya senjata untuk menundukkan perempuan...jgn jadi perempuan untuk menundukkan perempuan.

nak bagi lebih mungkin kat sini ada yang lebih pandai..tapi pada pendapat aku gitulah.......

Rate

1

My POV:

Setinggi mana pun pendidikan kita, once kita sebagai perempuan ni agree to be married to him.. kenalah kita berpijak pada bumi yang nyata. Seorang suami tetap seorang suami. Isteri wajib hormat dan patuh dgn suaminya selagi tak melewati batas2 agama.

Dalam institusi kekeluargaan yang penting saling menghormati dan bertolak ansur. Tapi harus diingat, ada juga suami yang berjawatan tinggi yang treat isteri macam 'sampah' semata2 kerana isterinya hanya berkelulusan SPM. Nafkah pun bagi tak bagi. Paksa isteri kerja walau dia mampu memberi nafkah dari segala segi *my close one's personal experience.

Bertuahlah seorang isteri tu sekiranya diberi peluang oleh suaminya utk sambung belajar. Ada isteri yang disekat peluang itu. What if suami cari lain? What if suami ceraikan isteri tu? Tak terkontang kanting seorang isteri tu.. Tanpa kerjaya, tanpa nafkah, tanpa apa2. Kena pulak anak2 berderet...

Berkenaan sekufu tu, mmg wajar sangat. Ini juga digalakkan dalam agama kita. Semestinya bersebab... I've few points but as I found a useful site yang dah terangkan serba serbi.. plus I'm in the midst of work; siapa yang berminat leh rujuk site below.

info :dia: http://www.islam.gov.my/e-rujukan/lihat.php?jakim=500

Rate

1

Originally posted by mahathirGX at 16-4-2007 08:46 AM

Ini  kerana   zaman  ni    ....
wanita   diberi  peluang   ...  oleh   lelaki   ......   tu   pun   kata   lelaki   ego  lagi  .....
mereka boleh    sambung    pelajaran    serta   meningkatk ...

huh?? di beri peluang ker, org perempuan sekarang sudah pandai
dan tahu menilai erti ilmu di dada, kerana sudah terbukti walaupung bukan semua
keruntuhan sesebuah rumahtangga dek kerana perangai sang suami yg tak bertanggungjawab...

dan isteri yg di tinggalkan, sehelai sepinggang, bersama2 anak yg patut di bela

kaum wanita lanie bangkit utk berdiri bersama tinggi dengan kaum lelaki

TETAPI, dut jugak tekan kan penting nya kaum wanita utk akur, bila sudah bersuami, di mana letakkan nya
priority depa, what we as a women are asking for is for the men, to give us support in futhering ourself, bkan ker itu
dengan tidak langsung, melahirkan generasi lebey pandai dan maju utk negara dan Agama?   

Originally posted by mahathirGX at 16-4-2007 09:29 AM

Ha ha ha  ......    betul   cakap  ko   ...gemukkkkkkkkk
mungkin   pandangan  " mereka"   ni....ukuran kejayaan  lelaki    hanya   sekeping  kertas   aje   ....
biarpun     ada   ut ...

tak lah abg madiy, u r so off track, bkan kita mencari lelaki dengan pencapaian
academy yg tinggi, yg kita nk tahu, adakah lelaki akan rasa tergugat atau pandang serong
terhadap seorang wanita yg berkelulusan tinggi
sudikah si lelaki menyunting si wanita sebagai isteri??