CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: azliza

[MERGED] TPM - Tenaga Pengajar Muda

Originally posted by aleesa1940 at 26-6-2006 06:42 AM
kepada yang berminat nak jadi pensyarah, saya cadangkan supaya cuba nasib juga di univ yang muda like KUIM, KUKTEM, KUSTEM.. Bukan apa.. universiti tu lebih mudah nak dapat tempat compared to univ  ...

univ muda mcm KUIM KUKTEM dan KU yg lain pada saya sama saja ngan uni lain.. persaingan sangat tinggi. cuma apa yg bestnya jika mohon tutor peluang utk sambung master kat oversea is very high, then uni akan continue scholarship utk terus buat PhD.

juga bercakap berdasarkan pengalaman ...

that's what I am saying, opportunity to further studies memang lebih cerah kat univ yang muda2...  my friend has a masters degree in TESL tapi sebab bachelors degree dalam banking, mohon sana sini tak dapat.. mohon satu univ yang muda ni, terus dapat, then a year after dapat pergi oversea pursue a PhD.. even though she was 40..  kira peluang lebih baik.. Another friend - ada masters dalam ed.technology, mohon satu kolej uni ni dapat, tapi bila dia jumpa Ketua Jabatan, rupanya bukan nak suruh ajar Ed.technology tapi nak suruh ajar IT, my friend refused sebab dia punya bidang bukan tu.. tapi KJ tu pujuk, suruh ajar lah apa2 pun.. tapi dia refused juga sebab rasa unethical...

Cuba buka laman web beberapa kolej u dan juga univ yang baru... memang dinyatakan pengambilan sepanjang tahun.. teman pun rasa nak lari jer dari tempat sekarang, kalau tak kerana kontrak, saja nak rasa tempat kerja baru...

Originally posted by aleesa1940 at 26-6-2006 06:42 AM
kepada yang berminat nak jadi pensyarah, saya cadangkan supaya cuba nasib juga di univ yang muda like KUIM, KUKTEM, KUSTEM.. Bukan apa.. universiti tu lebih mudah nak dapat tempat compared to univ  ...

:setuju: sesangat

~bukan pengalaman sendiri... pengalaman kekawan dan adik ~

Originally posted by CRK at 26-6-2006 08:14 AM

univ muda mcm KUIM KUKTEM dan KU yg lain pada saya sama saja ngan uni lain.. persaingan sangat tinggi. cuma apa yg bestnya jika mohon tutor peluang utk sambung master kat oversea is very high ...

CRK... kat maner? ader tak  keje kosong kat  tempat keje u?

Originally posted by aleesa1940 at 27-6-2006 07:38 AM
that's what I am saying, opportunity to further studies memang lebih cerah kat univ yang muda2...  my friend has a masters degree in TESL tapi sebab bachelors degree dalam banking, mohon sana sini  ...

aleesa1940... lari boleh lepas abis kontrak... offer bagus....

~dengar citer kawan yg senior lecturers depa lompat keje kat univ~

ciku_manis This user has been deleted
TPM ni khas unt uitm aje namanya. tapi skim yg sama available juga di uni lain..usm guna nama apa tah, um pon ada juga. tryla apply uni lain ok.

my husband ngajo kat uitm. takdela best mana pon. sistem kureng sket. may be sebab banyak sgt branches seluruh negara, jadi sometime terlepas pandang..tapi uitm ni dah tahu byk branches, amikla ramai admin staff, tp yg tu jugakla yg kena buat banyak kerja..kesian juga tgk.. kalau teaching load punyela banyak, 18jam..uni lain, 12 jam shj..tp kena aktif research la...dan uitm ni ia lebih utamakan teaching, not research.

Follow Us
pakcik nak cerita berdasar pengalaman jugak....pasal peluang ke PhD oversea

bagi saudari-saudari sini yang dah kahwin dan beranak...minta-mintalah iklhas, masa interview sanggup dihantar buat PhD ke hujung dunia, bila dah dapat meraung-raung minta local IPTA, dah tu yang kampus TERDEKAT pulak, ada sampai nangis-nangis tak sanggup tinggal anak dan suami...ramai dah cam ni

masa nilah nak berhujah pasal kebaikan IPTA tempatan....betul kebaikan tu, tapi kenapa masa interview tak cakap benar dan sanggup menipu?....pihak U atau KU hendaklah anda ke ceruk dunia membawa balik ilmu kembali ke tanahair

sapa terasa tu minta maaflah....

memang betul tu pakcik... aleesa pulak, dapat buat dalam negeri... buat surat rayuan kat TNC nak gi ober-c... tapi rasanya yang tak sanggup pergi mungkin ada masalah keluarga, like spouse tak nak ikut. My husband ni memang looked forward nak ikut sebab nak visit dia punya ALUMNI. Aleesa rasa sapa dapat pergi ober-c tu, elok pergi.. macam2 boleh belajar... tu yg tak nyesal datang US ni... walaupun nyampah dgn Bush dan yang sewaktu dgnnya.

Originally posted by nuha at 27-6-2006 12:28 PM

aleesa1940... lari boleh lepas abis kontrak... offer bagus....

~dengar citer kawan yg senior lecturers depa lompat keje kat univ~

Betul tu Nuha... tapi kalau nak lari memang nak tunggu dapat Professor Madya dululah kat tempat baru.. kalau takat sama jawatan dgn sekarang, kena perbaiki diri dulu.. lambat lagi aleesa nak habis kontrak ni.. phd pun tak habis lagi ni... insyaAllah hujung thn baru abih.. tak sabar dah ni..

sy sokong apa yg pakcik kata.. biarlah ikhlas ketika interview. ms interview akan keluar soalan ttg further study for those first degree or masters degree holder. masa interview kemain lagi kata sanggup nak gi oversea.. bila dah kene suruh gi.. macam2 alasan tak nak gi.. nak buat kat local uni alasannya susah sbb dah ada suami dan anak2..

sebaiknya bila nak mohon tak perlu tunggu kuar iklan. the best way is to contact ketua jabatan coz dia yg responsible utk pengambilan staf baru atas persetujuan dekan. buat follow up utk tunjukkan kesungguhan. bila di panggil interview (jawatan tutor), kalau boleh tunjukkan yg u dah ada place utk sambung study or dah submitt application. ni pengalaman saya sendiri.

pada saya kalau kita ada niat nak majukan diri, better grab the opportunity. bukan senang nak diterima masuk jadi staf akademik. persaingan sgt tinggi. bila dah diberi peluang, gunakanlah sebaiknya, jgn siakan2..

saya baru habis study, ada contract 8 tahun. saya terfikir utk bertukar ke uni lain sebelum habis contract. ada sapa2 yg boleh beri pandangan? implikasi?

di sini teaching load 9 hours. sebelum ni 6 hours. rasanya teaching load paling rendah berbanding uni2 lain.

utk menjawab soalan nuha, saya kerja di kustem. sesapa yg layak boleh je apply. bidang apa?

betul kata pakcik tu. itu mmg lumrah biasa..ciku pon akan samung phd hujung tahun ni di uk, dan husband pon akan samung juga di tmpt yg sama. both of us memang suka sangat nak pi obesi. ramai yg x mo pi obesi sbb anak dah besor2, dan tak leh nak tinggalkan hubby yg x leh amik unpaid leave (keje swasta). hubby pon sayang nak lepas jwtn sbb gaji dan pangkat dan tinggi kan..Hm, mcm2lah..tp kat uni saya ni, org berebut nak pi local sampaikan timbalan rector naik angin. masa interbiu study leave, yang apply local uni akan dibuli..yg apply obesi jap aje dia tanya. zaman awal 2000 ritu, terbalik..yg nak pi obesi ramai, kena berebut..dah terbalik..

semua ni berbalik pd diri sendiri.. kalau ada semangat utk majukan diri, soal jauh bukan lagi penghalang.

good luck to ciku_manis. enjoy ur study kat UK... gerenti addicted to car boot market punya...

salam,
nak tanya pendapat semua, actually saya ada degree in political science and masters in management from uia....kat uia semua medium of instruction dalam english,,,,,, and i am interested to teach english although tak der tesl or english language studies...... apakah chances saya?..... kalau tak boleh jadi lecturer, nak jadi tutor,,, coz saya tak der pengalaman keja, baru grad 6 months back.....and satu lagi question,,,, since saya ada masters,, rasanya ada tak any institusi yg nak sponsor saya buat2nd masters dalam bidang lain contohnya tesl ke??? terima kasih semua

CRK,
Thanks..
Master ciku di UK juga. Memang carboot tu tmpt shopping number 1. maklumla, x mampu nak shopping kat mall..

Originally posted by farahsultan at 5-7-2006 10:27 PM
salam,
nak tanya pendapat semua, actually saya ada degree in political science and masters in management from uia....kat uia semua medium of instruction dalam english,,,,,, and i am interested to  ...

ni yg jadi masalah bila first dgree x sama ngan master. susah nak cari uni yg sanggup sponsor u buat phd bidang tesl. i suggest u go for phd in management. self sponsored. kalau nak teach in english, skarang ni kebanyakan uni dah mula guna english as medium of instruction esp for final year student. jadi x ada masalah kalau u nak apply ur english skill in teaching.

Capt_ICAEW This user has been deleted
hi,
TPM ni boleh apply indirectly..aku lepas grad ni di offer direct Phd kt sebuah university...so dah ada place...tinggal nak bagi surat kat jpa or mara je...lepas tu settle..offer ni open indeterminate..diorang cakap kalau one day rasa boring dengan keje balik la...(dalam english ek)..tapi aku memang xminat young lecturerer scheme..plus dah lama sangat duk Uk ni..just incase sapa2 memang minat aku just nk bagitau cara yang korang boleh gunakan untuk secure TPM...all the best...semoga one day anak2 aku akan di ajar oleh korang

Originally posted by CRK at 28-6-2006 08:51 AM
sy sokong apa yg pakcik kata.. biarlah ikhlas ketika interview. ms interview akan keluar soalan ttg further study for those first degree or masters degree holder. masa interview kemain lagi kata sa ...

CRK... my friend, she graduated in bio-chemistry. I'm not sure whether she interested to be a lecturer as her profession. BTW, yr idea nak ke universiti lain... I strongly suggest u semak dulu dgn pendaftar. Mesti ada pro n con. Terutama bab-bab pecah-kontrak, perkhidmatan, benefits dll. For me la kan, kalau dpt offer tuh 3 kali ganda drp gaji asal.. I cabut la... hehehe... kalau universiti minta bayar... I bayar laa... ... tapi apa2 pun... mesti berkaitan dengan kepuasan kerja...
:bgrin:

Originally posted by CRK at 8-7-2006 12:22 PM

ni yg jadi masalah bila first dgree x sama ngan master. susah nak cari uni yg sanggup sponsor u buat phd bidang tesl. i suggest u go for phd in management. self sponsored. kalau nak teach in en ...

:setuju: management... cari laa bidang2 yg baru dlm management....

Originally posted by nuha at 9-7-2006 12:48 AM

CRK... my friend, she graduated in bio-chemistry. I'm not sure whether she interested to be a lecturer as her profession. BTW, yr idea nak ke universiti lain... I strongly suggest u semak dulu  ...

mmg tu dlm pikiran skarang ni. nak lari ke uni lain b4 contract tamat. just nak tunggu peluang for AP kat uni lain.

Reply #53 farahsultan's post

ko ambik jer kat British Council.. bukan setakat laku kat Malaysia jer.. opportunities untuk mengajar kat Overseas pun ada.. mahal jugak la.. ko boleh refer diorang punya website.