CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2875|Reply: 7

Akhlak anak-anak sekarang

korang,

sekarang ni banyak sangat kes keruntuhan akhlak remaja-remaja kita esp kaum
melayu dan beragama islam. Even anak aku masih kecik lagi, tapi la ni jiwa aku dah tak tenteram dah..risau sangat kalau anak-anak aku pun akan terjebak juga suatu hari  nanti...

so..apakah langkah-langkah yang patut ibubapa ambik untuk prevent masalah sosial ini?

[ Last edited by  Medusa at 9-3-2007 09:31 AM ]

Rate

1

Sama la Medusa..Saya pon risau dok pikir pasal bebudak sekarang nie..Takut influance kat anak-anak..Mujur la anak saya sume lelaki takde la risau kat kes-kes mcm buang bayi yg berlaku bebaru ni kat Rawang & Putrajaya tu..

Tapi bebudak sekarang ni even yg kecik lagi pon dah tak hormat org tua..Kurang ajar.. Ni pon terpikir camne nak didik anak-anak jadi anak yg berakhlak & sopan

sy setuju mmg byk pengaruh luar yg boleh menyumbang kpd pmbtkn akhlak anak..
apaper sikap ibu bapalh  yg pertama akan diperhatikan oleh anak2...
mungkin kita tidak sedar perbuatan dan kata2 kita byk mempengaruhi akhlak anak2..
jika kita dh bg asas agama yg kukuh, didik dgn akhlak yang baik, i.alllah tentu mereka ada pegangan yg betul..jika sebaliknya yg berlaku itu di luar kuasa kita, kita hanya mampu berusaha, sedangkan Allah yg menentukan..
tp klu kita didik dgn baik, baiklh jadinya, klu kita didik dgn cara yg tak baik, tak baikla jadinya..
keadaan ini boleh kita lihat dalam keluarga kita sendiri dan juga org2 sekeliling..
sikap ibu bapa mempengaruhi sikap anak2..
mudah-mudahan kita lebih sabar dlm mendidik anak2 dan bg sy itu bkn perkara yg mudah,
sbg manusia biasa, kita kadang2 terpaksa menunjukkan kekurangan diri dari segi kata2 dan perbuatan kepada anak, walaupun kita tahu kitalh contoh anak2 yg pertama..
mungkin keadaan yg meletihkan, stress dan sikap semulajadi kita yg susah diubah, kita jd kurang sabar..
ntah le..

Rate

1

Originally posted by ni_mariana at 9-3-2007 01:17 PM
Sama la Medusa..Saya pon risau dok pikir pasal bebudak sekarang nie..Takut influance kat anak-anak..Mujur la anak saya sume lelaki takde la risau kat kes-kes mcm buang bayi yg berlaku bebaru ni k ...

hehehe..

belum tau lagi tu..

anak lelaki pun sama gak merisaukan macam jaga anak pompuan..

kalau tak kes buang anak..tu kes merogol ke, amik dadah ke, merompak, menyamun, mencuri, buli..even worst membunuh!

remaja sekarang ni lagi advance dari org dewasa..

tak kira anak lelaki atau anak pompuan kita sebagai ibu kena sama2 fikir cara paling bijak nak didik mereka..

macam biras nash, anak dia sepasang..dua2 dah remaja..

nash tengok dia dgn husband keep close relationship dgn anak2..macam good friends gitu..

dia ada gak bagitau nash anak2 dah makin membesar ni susah sket..tak boleh nak treat mereka cam mereka masa kecil..

jgn terlalu mengongkong anak..seboleh2nya cuba jadi kawan dgn mereka..make them feel comfortable dgn kita so kalau derang ada apa2 masalah akan cari kita as parents..my biras tu anak2 ada kawan berlainan jantina pun dia tau and kenal cause anak2 memang introduce kat parents dgn sapa depa berkawan..

zaman sekarang parents tak boleh nak jadi conservative sangat...silap haribulan anak2 lagi liar jadinya..cultural shock kalau dok jauh sket..nak buatt macam mana, dunia dah makin mencabar skang ni..kita kena ikut rentak ler..tapi jgn lupa bekalkan mereka dgn didikan agama..Insya-Allah, kita dah usaha, selebihnya kita tawakkal pada Allah supaya anak2 kita dilindungi sentiasa...

Rate

1

betul tu nashara...

sekarang ni..anak lelaki ker pompuan sama jer...anak laki lagi la takut...takut samada jadi sotong ataupun gay...Nauzubillah...tak pun...hisap dadah ka...ganja ka...minum arak...berzina..rogol anak dara orang...sembah setan ka....uwaaaaaaaaaaaaaaa.... ..memang seram sejuk jer...

yang pompuan lak...sama gak..takut sangat kalau depa terpedaya dengan laki-laki durjana...jadi bohsia ka....pelacur ka...tak pun...ambik gambar bogel atau rakam adegan seks sendiri....

kekadang sampai menitis air mata mengenangkan akhlak remaja kita sekarang... berdebar-debar memikirkan masa depan anak2 nanti...

one thing.. kena banyakkan pembacaan sebab sometimes kita rasa kita dah bagus tapi banyak yg boleh kita improve lagi sebenarnya... sesuaikan dengan didikan kita terhadap anak2.

sama2 la kita berdoa utk masa depan yang baik utk anak2 kita

Rate

1

Follow Us
ibubapa memainkan peranan yang AMAT penting

anak laki ka...anak pompuan ka...dia punya cabaran tu sama hebatnyer...
aku pun cuak jugak..zaman skrg ni pun dah mcm ni teruknya, apa lagi zaman akan dtg..
tiap2 hari aku doa agar anak2 aku tak terlibat dgn perkara2 yg memusnahkan hidup diorg...