CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 53453|Reply: 150

Berapa Kos Lawyer Utk Beli Rumah

Salam...

Baru- ni adik saya beli rumah Flat Seroja kat Kota damansara.. .Harga rumah tu 60k ..deposit 10 % jadi buat loan 54k .. Dia buat loan kat CIMB .. Masa mula2 tanya org bank .. dia kata kos lawyer termasuk buat SnP .. dalam 2 ribu lebih..
          Masalahnya baru2 ni , lawyer tu call cakap SnP dah siap pas tu dia charge dalam 4 ribu lebih.Saya minta pendapat kawan2 yang pernak beli rumah.. sebenarnya berapa kos lawyer untuk beli sebuah rumah..

TQ

[ Last edited by  fairy_hobbit at 16-4-2007 12:34 AM ]

lmokhtar This user has been deleted
Tak surelah pulak.Buka dia kira percentage dari harga rumah tu ke? :stp: Mcm aku beli rumah, lawyer fee,stamp duty etc all in all dekat rm9ribu. Itu pun aku yg cari bank sendiri tak harapkan developer so nasib baik dlm loan package aku dari bank, bank yg tanggung lawyer's fee utkloan agreement. Kalo tidak mau kat rm11 ribu aku kena...

4 ribu tu cost lawyer sahaja ke ada benda sampingan? kalau lawyer je 4k memang mahal le

Reply #1 cendawan_liar's post

mmg x logik kos lawyer snp shj rm4k utk rmh rm60k...sbb..aku tgk cth rmh rm200k, kos dia baru lah cecah rm4k cam tuh...unless itu utk lawyer snp n lawyer bank campur skali..tp, biase lawyer bank, bank nyer panel...l

eh dulu abang aku beli rumah dalam RM150 kat JB..cos lawyer dalam RM2000++ aku tak pasti the exact payment..tapi dalam area2 tu je la..

kalau RM4000 meamng mahal la tu

Reply #3 kroeGand's post

Ni lawyer snp dan bank skali lah.. lawyer ni mmg panel bank..  slalunya kalau guna lawyer yang sama staff bank kata murah.. bila tanya lawyer tu ada diskaun tak. dia boleh cakap " ingat pasar malam ke .. nak diskaun2.."..kurang ajor betullah lawyer  tu.. tu yang adik saya berat hati nak terima lawyer tu..

Follow Us
lmokhtar This user has been deleted
Originally posted by cendawan_liar at 21-2-2007 10:19 AM
Ni lawyer snp dan bank skali lah.. lawyer ni mmg panel bank..  slalunya kalau guna lawyer yang sama staff bank kata murah.. bila tanya lawyer tu ada diskaun tak. dia boleh cakap " ingat pasa ...

Lain ai jawab jek..."ler...mmg pun saya nampak mcm pasar malam..." RM 4000 tu utk snp & bank lah kiranya ya? Stamp duty, valuation, MOT, etc pun semua masuk sekali ke?

Reply #6 cendawan_liar's post

memang tak leh discount skrg.. dah kuar guide line.u post la bill dia kat sini baru tahu dia caj utk apa?

tapi kalau lawyer tu cakap mcm tu memang kurang ajar je bunyinye,, boleh report kat bank.. nanti byk2 komplen bank boleh kuarkan diaorg dari panel lawyer punya list..

Originally posted by cendawan_liar at 21-2-2007 10:19 AM
Ni lawyer snp dan bank skali lah.. lawyer ni mmg panel bank..  slalunya kalau guna lawyer yang sama staff bank kata murah.. bila tanya lawyer tu ada diskaun tak. dia boleh cakap " ingat pasa ...

Yang cakap mcm tu loyer ke clerk je....Biasanya yang entertain tu clerk je...

Reply #9 Dilto's post

kalau cleark cakap cam tu .. ok gaklah.. ni yang si lawyer mengong tuh.. cam org tak de pelajaran jer.. ingat kita ni cikaii sangatt gamaknya.. tak berbudi bahasa langsung..

ff: tak tau nakl nyelit mana, satu relung bersamaan berapa kaki eh??

Originally posted by cendawan_liar at 22-2-2007 02:57 PM
kalau cleark cakap cam tu .. ok gaklah.. ni yang si lawyer mengong tuh.. cam org tak de pelajaran jer.. ingat kita ni cikaii sangatt gamaknya.. tak berbudi bahasa langsung..

kalau loyer yang cakap mmg mengong and patut ko marah pun.....

NAK TANYE.
BARU BARU NIH AKU ADA BATALKAN AGREEMENT s&P UMAH.
KATA DEVELOPER TU AKU KENA TANDA TANGAN AGREEMENT PEMBATALAN.

SO NAK TANYA KOS NYA SIAPA YG TANGGUNG?

BY WRIGHT BOLEH KE AKU DAPAT BALIK 10% DUIT MUKA YG DIBAYAR DULU?

Reply #13 genUmi's post

memang kau kena sign perjanjian pembatalan umah.  Namanya Deed of Revocation. Kosnya kau kena tanggung sebab kau yg request nak batalkan perjanjian tapi kosnya sikit je utk stamping.Dapat wang balik ada beberapa syarat . kalau Agreement itu under HDA act , kalau belum ada construction  dan kau dah bayar 10% atau sebahagiannya  , wang muka tu semua kira hangus. Kalau construction dah jalan tapi kurang 50% (dan pembayaran pun dah buat lebih 10%) , wang yg hangus hanya 10% dan selebihnya akan dipulangkan. Itu kalau mengikut HDA act,tapi kalau pemaju bermurah hati, kalau perjanjian dibatalkan ada juga yg pulangkan 10% wang muka walaupun construction tak jalan lagi.

Rate

1

Reply #6 cendawan_liar's post

sekarang Bar Council tak benarkan legal firm bagi discount. Legal fee memang sama cuma may be boleh jimat kat processing fee je. Aku rasa yg cakap cam tu bukan lawyer tapi dia punyak clerk. Sebab sekarang urusan legal firm , SNP nie byk clerk yg handle

mahal nyer....:@

Reply #1 cendawan_liar's post

cendawan,

yuran guaman bagi sediakan SnP bagi rumah yang berharga RM150k kebawah adalah sebanyak 1.00 % sahaja.  Maknanya yuran guaman untuk pembelian rumah tu adalah sebanyak RM600.00. itu cuma yuran guaman dan tak termasuk perbelanjaan hangus yang lain yakni disbursement.

adik u kena bayar stampkan perjanjian tu RM40 then kena bayar stamp duti sebanyak 1.00% lagi, pastu kena bayar lagi duit pendaftaran pindahmilik sekiranya rumah tu dah ada geran. Loyer juga akan kenakan misc charges seperti printing charges, traveling charges , phone calls, etc. buk bak buk bak kat situ je dah dekat RM2k.

then u kata adik u dapat loan for rm 54k. nak kena prepare loan documen pula. fee peguam sama seperti di atas. kena matikan stamp lagi, stamp duti lagi , kena kesana kemari lagi opis boy loyer tu, jadi buk bak buk bak dekat RM2k lagi.

fee peguam memang dah ditetapkan. tak leh lebih, tak leh kurang. dah ada guide line , kalau loyer tak ikut guide line, lesen kena tarik. loyer kalau nak bagi diskaun pun, mgkin kat perbelanjaan pelbagai seperti kos traveling etc tu.

jadi, apa yang adik u kena charge tu, memang boleh dikatakan memang apa yng sepatutnya lah. mintalah diskaun elok2, mgkin depa leh potong sket2 mana yang patut.

Rate

1

Aku pun baru je settle urusan pembelian rumah kat kota damansara sek 7 gak.. ( rega rumah RM 67 ribu)

lawyer guna dua...
satu bank punya satu lawyer S/p punya

bank punya lawyer cas RM2084.
Lawyer satu lagi cas  Rm1840

congak pun tak lari dari lawyer yg cas ko punya tuh..

uik..ada lagik ekk umah harga cam ni...67K kira murah la tuh..aku kat s.alam ni nak carik umah flat pun payah..mau 90K gak

Reply #19 kembara's post

shah alam memang mahal, cuba ko cari rumah menghala kebanting masih banyak lagi yg bawah RM80,000.lagipun kalau kerje berulang banting shah alam tak la jauh mana pn