CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4010|Reply: 13

Gaji menurun sebab tukar kerja.

aku nak tanya pendapat you all. aku dah decide utk terima satu offer dengan gov sector but the problem yang berlegar dalam kepala aku ialah.....how to survive setelah biasa dengan gaji more than 2K tetiba nak terima gaji basic around 600+elaun jadik 8 ratus...

tolong la bagi motivasi dan panduan kat aku sket nih...

Reply #1 kembara's post

2k to 800 ratus...

pergh.. banyak bezanya tu..

kembara yakin ke ngan keputusan kembara ?

atas dasar apa lak kembara nak join gov tu.. ?

sbb dapat pencen n rasa terjamin ke ?

Yap...sebab banyak sangat beza tu yang menjadi x tentu arah nih.. takut live style akan totally berubah...elok2 ada tel kat umah, astro, internet. all sah2 kena potong ....PTPTN lagik .......

sebab nak keja gov? dah TERdapat jadik sayang plak nak tolak..semua org suh p...ni badan beruniform...

tak tau la senang or susah naik pangkat...

nutty761 This user has been deleted
Originally posted by kembara at 29-1-2007 10:22 AM
aku nak tanya pendapat you all. aku dah decide utk terima satu offerdengan gov sector but the problem yang berlegar dalam kepala akuialah.....how to survive setelah biasa dengan gaji morethan  ...

keje gomen nie kalau tetap oklah...sbb kalau staf tetap gomen dapatpelbagai faedah...loan gomen utk perumahan, kenderaan dan macam2lagi....tapi kalau just kontrak jer susah sket....cam saya dah 6 tahunkeje
still staf kontrak lagi...kalau kembara tak kisah ttg gaji better kejegov. pastu cuti pun boleh tahan banyak...keje pun taklah seteruk kejeprivate...

yang tak beshnyer keje gomen nie kalau tak yer2 susah nak naikpangkat...kene tunggu you punyer senior out baru ada post utk jawatanyang lebih tinggi...tapi tu sumer bergantung pada nasib...adasesetengah orang baru keje dah dapat peluang utk naik pangkat...yangpenting komitmen & performance kerje mesti baik....tu jek...

Reply #1 kembara's post

wahai kembara...pk laahh baik2...camne dr gaji 2k tetiba nak turun xder k...kira laahh budget betul2......

Originally posted by nutty761 at 29-1-2007 03:47 PM

keje gomen nie kalau tetap oklah...sbb kalau staf tetap gomen dapatpelbagai faedah...loan gomen utk perumahan, kenderaan dan macam2lagi....tapi kalau just kontrak jer susah sket....cam saya d ...

tetap tu mmg la tetap nutty yg x tetap pendirian aku ni hah...  klau wat loan umah pun setakat gaji aku tu leh setakat 70K ja...mana ada umah kat KL ni 70K lagik

Follow Us
nampaknye hang pon pk  cam aku gak...aku lom lagi dpt memana offer.. tapi mang byk kali terpk nak apply gomen..cuma tu je la..cam ko cakap... rasa cam..isk...byk beza ngan gaji skang ni kalolah aku dpt offer gomen..

aku ari tu dah pegi asesmen PTD...tapi fail so kena la amik xm balik.. now aku terpk balik... katalah kan..rezki aku pass suma stages dia tu.. adakah aku akan mensain borang penerimaan dgn gaji yg mmg akan buat aku lari bajet dan terpaksa cut off byk benda.. lom campo ngan ternganga ngan bonus asben aku dan org lain...sbb bonus gomen brapa sgt la kan... ni suma perkiraan dan tolak campo kes "ala..kalo rezki tak kemana" ato " gomen la bagus sbb ada pencen..bla..bla..terjamin hari tua".... arghh..kalo ada sesapa yg keje gomen skang ni...tolong la advise kami...

kalau kerja ngan swasta ni esok dah tua2 nk amik duit mana ekk? pencen tarak  harapkan saving ja la......

Originally posted by kembara at 15-2-2007 12:32 PM
kalau kerja ngan swasta ni esok dah tua2 nk amik duit mana ekk? pencen tarak  harapkan saving ja la......

epf kan ada. kalau nak epf tu beranak laburkan kat unit trust.

Originally posted by smeetasmitten at 15-2-2007 09:40 PM

epf kan ada. kalau nak epf tu beranak laburkan kat unit trust.

kalau sy,gaji dah sedap2 <2k... tak hingin sy nak masuk gomen..
kalau keje skrang... setahun dapat berapa..
kalau keje gomen... setahun dapat berapa...
campur tolak... baik keje swasta...

ini pendapat sy la..

emm mmg la keja gov kalau kelas pengurusan n professional best gak..dapat gak sebulan 2K..esok2 pencen pun dapat more than 1K..goyang kaki ja..sapa nk bagi.... tapi padan la kan kerja kena more than 25 tahun...huhu..ikutkan hati umur 40 nak dok rileks kat umah jaga anak..leh ke aa...hehehe

keje gomen
kelebihan
- tetap
- berpencen
- loan gomen
- banyak elaun
- bonus
- cuti banyak

kekurangan
- gaji kecik
- kena posting tempat lain
- increament tetap
- susah naik pangkat

ini cara saya buat comparison la. tapi rasanya the best way, buat solat istikharah. kalau ikutkan sedara-mara mostly suruh keje gomen, tapi kalau hati berat dan tak happy, buat apa. bukan depa yg nak tanggung kalau duit kita tak cukup.

Originally posted by kembara at 29-1-2007 10:22 AM
aku nak tanya pendapat you all. aku dah decide utk terima satu offer dengan gov sector but the problem yang berlegar dalam kepala aku ialah.....how to survive setelah biasa dengan gaji more than  ...

sama la ngan teman satu masa dulu...
waktu tu gaji teman ngan satu company (syarikat jepun) tu dlm. RM 2400.. and then gov. sector dlm RM 1800 kot (okla...tak banyak beza)...

dari segi lain (from my opinion)..
a) dari segi beban kerja teman rasa sama aje... cuma bila u keje gov. responsible tinggi... u tak boleh silap skit pun... especially yg melibatkan org awam / keselamatan awam.. keje private dulu ok... u cuma perlu capai target... tak perlu pening2..
b) dari segi kewangan... mungkin ngan private lebih skit kot ... itupun bergantung pada keadaan/nasib u... ada member i dulu yg gajinya dah lebih 10k ada gak yg kurang dari i (diberhentikan kerja dan tersilap lompat company - jenis tak tahan pressure). Ngan gov. pun kewangan u sebenarnya bergantung pada jab. u keje... ada tempat tu u keje 8 tahun gaji u dalam lingkungan RM 6k (ex. PTD dan etc)... ada gak yang baru nak masuk RM 3k (ex. cikgu, etc)..
c) dari segi loan teman rasa tak banyak beza sbb skarang pun interest car dan home loan dari bank lebih kurang nak sama ngan gov. loan... cuma gov. loan u gerenti dapat..
d) cuti mmg banyak... BUT dlm kebanyakkan kes... cuti u tak approve... ataupun call back... tempat i keje kebiasaannya u keje 10 tahun dah cukup utk. u cover 120 GCR.
d) boleh posting byk tempat (termasuk oversea la)... tak tahan cos of living tinggi kat KL... mintak jer transfer kat pedalaman... imagine gaji RM 6k + RM 6k (wife/husband u)... and then keje kat Kapit ke Bario ke (sarawak - tu elaun wilayah tak kira lagi tu)...oooo mewah beb...
e) byk gak gov servant yg pilih KWSP especially yg dua2 keje gomen... (satu pilih pencen... satu lagi pilih kwsp)...cover each other