CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10872|Reply: 68

Enam Kolej Awam Dinaikkan Taraf Universiti

Enam kolej awam jadi universiti 1 Februari
Oleh Syuhada Choo Abdullah

Fokus penawaran program pengajian, enrolmen tidak berubah

SEMUA enam kolej universiti awam akan bertukar nama kepada universiti, berkuat kuasa 1 Februari ini, ditunda lewat sebulan dari tarikh asal pelaksanaan yang dijadualkan pada 1 Januari lalu.

Ketua Setiausaha Kementerian Pengajian Tinggi, Datuk Dr Zulkefli A Hassan, berkata langkah itu diambil selepas mempertimbangkan pelbagai perkara berkaitan, termasuk proses undang-undang diperlukan.

Beliau berkata, pihak pengurusan semua kolej universiti berkenaan sudah dimaklumkan secara rasmi mengenai perkembangan terbaru itu.

Katanya, kolej universiti terbabit ialah Kolej Universiti Sains dan Teknologi Malaysia (Kustem), Kolej Universiti Islam Malaysia (Kuim) dan Kolej Universiti Kejuruteraan dan Teknologi Malaysia (Kuktem).

Selain itu, Kolej Universiti Kejuruteraan Utara Malaysia (Kukum), Kolej Universiti Teknologi Tun Hussein Onn (KuiTTHO) dan Kolej Universiti Teknikal Kebangsaan Malaysia (KUTKM).

揥alaupun bertukar nama kepada universiti, fokus penawaran program pengajian di kolej universiti berkenaan tidak berubah dan enrolmen juga antara 10,000 hingga 15,000.

揇ari segi struktur pengurusan pula, ia sama seperti institusi pengajian tinggi awam (IPTA) lain dengan jawatan Rektor dan Timbalan Rektor ditukarkan kepada Naib Canselor serta Timbalan Naib Canselor,

byknye universiti...kualiti dok gitu juga...

mm...makin byk U adakah makin bagus kualiti siswazah yang dilahirkan? yg ada skrg ni pun tak terjamin lg..

:hmm: :hmm:

actually kalau dah jadi U tuh yg susah tuh
sebab kena accomodate more student with limited staff
kalau KU nih lecturer-student ratio dia rendah skit sbb dia limitkan jumlah student
sayang all these KU kena tukar nama just to please some people

mana lebih baik.. antara banyak uni (bermakna ramai siswazah) dan sedikit uni (bermakna sedikit golongan terpelajar)???

lantak ler nak kata hape pun... tak lama lagi aku nya uni pun bertukar nama.. :hmm:

Follow Us
nama apa2 pun fungsi uni tetap sama.. jadi tak kisah sgt pasal nama2 ni.. yg penting kualiti graduan.

Tu lar.. buat per tukar nama kalau kualitit tak terjaga?

Reply #8 Muntz's post

jgn dok kata camtu.. :no:

My fear now is that we seem to go for quantity rather than quality.  Almost every election - new coleges/university naik - kolej jadi universiti - but what have we done to maintain the quality of the graduates?  I've seen some students dont have that quaalities to be a graduate....sangat menyedihkan.  Kerajaan and universiti kena do something on this.

Originally posted by gals2 at 19-1-2007 09:53 PM
jgn dok kata camtu.. :no:

bukan maksud aku KU tu takder kualiti, tapi bila terlalu byk uni.. nanti orang boleh persoalkan kualiti graduate yg dihasilkan...

Originally posted by Muntz at 19-1-2007 10:32 PM

bukan maksud aku KU tu takder kualiti, tapi bila terlalu byk uni.. nanti orang boleh persoalkan kualiti graduate yg dihasilkan...

ia tak bertambah tapi tetap bilangan yang sama.hanya ditukar nama sahaja.lagipun ipta KU bukan baru.dah lama dah m\dan bnyk yg telah capai kejayaan

why not merge jer dgn Uni sedia ada? Bagi aku bila terlalu byk universiti... macam sesak pulak...

Reply #13 Muntz's post

bila ada banyak uni.. lagi bagus la aku rasa...

first persaingan.. setiap uni ni perlu bersaing dari segi reserch.. ISO.. dan lain2..

kalau ada persaingan... setiap uni akan bekerja lebih keras tuk jadi yg terbaik..

lagipun.. kalau banyak uni bagusnya malaysia tak kan tertumpu pada satu2 bidang sahaja,.. cthnya.. uni A pakar dlm bidang perubatan...  even ada bidang2 len..   uni B pakar dlm bidang engineering.. dll..

penukaran nama dari KU ke UNI tidak merubah bil student  (meningkat)  sebab setiap bil staff akedemik mesti ada skala tertentu dgn bil student..

penukaran nama ke Uni akan meningkatkan kualiti Uni2.. kerana.. before this ramai menganaktirikan KU.. sbb biasanya kalau ada pape program cth nya.. KU selalu bersaing sesama KU.. (selalu susah nak dpt sambutan dari U --> berdasarkan pengalaman aku)

so bila dah jadi UNI.. semua UNI akan bersaing secara adil.. tanpa memandag sebelah mata kepada bekas2 KU.. sebab, even KU berjaya menaikkan nama negara.. biasanya.. KU dipandang serong di mata masyarakat.. hakikat nya..KU juga melahirkan pelajar yg berkualiti..

so far.. mengikut rekod.... 95% student di KU mendapat pekerjaan.. berbanding U yg lain..

so dont just judge...  :hmm:

Reply #14 gals2's post

Entahlah.. mgkin sbb KU tu dia nyer skop pelajaran lebih spesifik.. jadi senang dpt kerja..

ramai la pengganggur lagi...

Originally posted by gals2 at 20-1-2007 02:11 PM
bila ada banyak uni.. lagi bagus la aku rasa...

first persaingan.. setiap uni ni perlu bersaing dari segi reserch.. ISO.. dan lain2..

kalau ada persaingan... setiap uni akan bekerja lebih k ...

huhu 95% dapat kejer:lol .ke 59%...boleh bagi mane dapat fakta tak(yg reliable)..hehe..kejer kat pizza hut ker(pun keje gakkan)...bagus..leh menambahkan kualiti pekerja kat restoran segera...masalahnya sesetengah org pun x knal lagi malah ada yg x pernah dgr nama pun sesetngah KU ni...ayat ni aku biasa dgr..."ko study mane man?" ..."aku kat KU...." ...ohhh ...'ko tau x kat mane tu" ..." emmm tak...kolej baru ker"..dah ACAPKALI aku dgr ayat2 ni dimana2

pak menteri tentu dah sedia maklum ngan implikasi banyak uni
cuma pada aku, apa yg aku nampak penubuhan uni bermotifkan politik
dekat2 pilihanraya ada saja uni baru yg nak ditubuhkan
UMK, UMS dan UDM merupakan antara uni yg ditubuhkan berasaskan janji politik/manifesto

Originally posted by penjejakbadai at 21-1-2007 11:50 AM

huhu 95% dapat kejer:lol .ke 59%...boleh bagi mane dapat fakta tak(yg reliable)..hehe..kejer kat pizza hut ker(pun keje gakkan)...bagus..leh menambahkan kualiti pekerja kat restoran segera...ma ...

:no:  gelakla.. aku pernah tanya kat VP celcom masa aku praktical dulu kat sana.. dia ni kira oeg besar gak ar kat celcom tu.. kata.. dia lebih prefer student dari KU dari U... tapi aku rasa USM ok kut.. :hmm:

so far kawan2 aku semua dah dpt kerja... so far rekod dari U kat sini pun hampir kesemua nya dah dpt kerja.

mostly yg tak tau KU tu makcik2 yg tak pi belajar tinggi je..  biasa nya.. kompeni2 ni mmg tau ler pasal KU ni.. tau jer kebolehan KU ni..

Originally posted by gals2 at 21-1-2007 08:24 PM

:no:  gelakla.. aku pernah tanya kat VP celcom masa aku praktical dulu kat sana.. dia ni kira oeg besar gak ar kat celcom tu.. kata.. dia lebih prefer student dari KU dari U... tapi aku ra ...

lawakla korang ni..bergaduh...tapi aku dah try tanya kwn2 aku(80% ada degree)...honestly 95% tak tau kewujudan KU ni ..kalau tau pun depa ingatkan kolej swasta cap ayam  kalu tanya lokasi plak 100% plak tak tau lokasi dgn tepat.....yg 95% dpt keje tu pun aku percaye kerana...data entry clerk,management trainee, forex,pembantu tadbir,keje kilang tu pun keje gak kan...member aku keje kat HR cakap...universiti pelik2 yg boss dia x pernah dgr cam UDM,UNIKL,KU ni boss dia suruh shred je resume diaorg ni....BOSS dia cakap entah2 JPA ke LAN ke x iktiraf..maklumla U baru ..cam UMS dulu mula2 ..kan byk course depa yg x diiktiraf...tapi ko badai ko x patutlah...bertapis la skit....ko ex mane ye badai?kpd ex KU kat sini sorry e...tapi aku rs x ramai kot...sorang 2 jer kot...so kerajaan kna buka ladang anggur lebih besar nak tampung depa ni...kalau korang perasan...dalam iklandalam paper kolej swasta semua kata graduan depa 100% dpt keje,ada yg 98% dpt keje,ada yg 99% dpt keje....haha lawoklah....tapi biasalah kolej cap ayam mmg suka cakap camtu...hahaha