CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 13555|Reply: 50

KENAPA ANDA MENJADI /ATAU INGIN MENJADI SEORANG PENDIDIK -

reason saya buka topic ni --
nak dengar reason -- real reasons dari forumers
yang kerjaya mereka sebagai seorang pendidik
or forumers yang ingin menjadikan guru / pendidik
sebagai kerjaya mereka -

perhaps setiap orang mempunyai reasons yang sama
but then ada yang mungkin berlainan --

di zaman yang lebih mencabar sekarang - dengan school problems,
anak2 murid yang tak boleh disentuh sangat  or else ibubapa akan
datang 'mengajar' guru pulak -- or di zaman yang lebih canggih
IT dan sebagainya -- possibly untuk menjadikan kerjaya guru sebagai
kerjaya kita  adalah sangat mencabar --

therefore --  lets share and discuss reasons and pandangan
you guys  -  why in the first place this is your career --
or your will be career -

- dex -

Reply #1 dexa's post

aku mmg minat,, jgn gelak eh.. mmg suka ngjar org.. kongsi2 ilmu...:love:

Reply #2 gals2's post

tak akan gelak -
i think thats great --  
kongsi kongsi ilmu  - tu yang
bagus --

bakal kot

dulu cita2 aku nak jadi cikgu..tapi ramai sgt kaum kerabat aku jadik cikgu ..so aku tukar nak jadik lecturer...skang insya allah akan termakbul..korang doakanlah yer..aku suka kongsi ilmu ngn org..dlm islam pun ckp..ilmu yg kita share tue jadi bekalan pahala masa kita dlm kubur nanti bye...

sherrina lak tak hingin nak jadi cikgu masa kecik2 dulu. Puas mak pujuk suh jadi cikgu tapi tamau. Pakcik makcik sherrina ramai jadi cikgu. Mak kata jadi cikgu senang keje sekerat hari aja. Lepas SPM sherrina amik IT sebab minat ke komputer sejak kecik. Abis diploma cari keje dapat jadi cikgu komputer. Mula2 ngajo juga lah sebab dah takde keje tapi lama2 syok pula.

Mula2 kene posting di Skolah Kebangsaan Taman Melawati 2. Setahun gak disana. Pastu berenti ngan sykt tu masuk sykt lain di Wangsa Maju. Mengajar komputer di beberapa buah skolah sampai November 2006. Pastu berenti la ni keje sendiri mengajar tuisyen dan mengajar komputer. Masa keje di Tmn Melawati tu sambil2 keje ngajar tuisyen di rumah org. Pastu join pusat tuisyen cousin sampai la ni. Bertahan sebab minat dan tak jemu. Kalau cuti skolah takde kelas nak ngajo, jemu giler dok umah. Dah 5 tahun gak sherrina keje non stop seminggu ngan sabtu ahad skali. Mmg tak rasa penat dan jemu sebab buat mende yg kita suka. La ni petang sabtu ahad dah tak pi universiti sbb blaja degree dah habis, so sherrina pi ngajo di umah anak yatim pula.

Moralnya nak suka mengajar ni kene minat kalau tak cepat jemu.

kumang_kumang This user has been deleted
suka mengajar tp nak ajar subjek favorite je ..... kalau ajar subject lain mesti tak best ...

Follow Us
aku suke mengajar tapi x tau mcm maner nak mengajar...aku suke budak2 tapi kengkadang aku takut budak2 x paham ape yang aku ajar...

Aku rasa nak mengajar sbb aku rasa aku ada something yg nak disharekan dan aku nak offer apa yg aku tak pernah dpt masa study dulu. Aku ajar kat uni dan aku respek pada cikgu2 yg berjaya hasilkan murid2 yg bagus utk masuk ke uni.

aku mmg nak jd cikgu sebab dlm diri mmg suka sgt ngajar....tapi tak dak rezeki jd cikgu....tapi sekarang nie, i tgh further studyharap2 boleh jd pendidik tak kira kat mana2

further study dlm bidang apa skrg kiut?

aku plak

aku plak ..bukan sebab nak pahala .... tu semua anugerah Tuhan yang Maha Kuasa ...

Aku plan nak jadi lecturer - sambil2 aku keje aku bleh carik duit lebih sikit nk bagi kt mak bapak aku plak supaya depa dapat merasa hidup senang sikit ....

main motivation = money and  status and opportunity
of course laa kena pentingkan diri sendiri dulu

but aku pon rasa cam aku boleh jadi better lecturer dari lecturer2 aku yg dulu
hopefully laaa..and i want to prove that

jadi lecturer memang dream job aku...tp ramai yg discourage aku jadi dari lecturer
tp akhirnya aku dapat jugak jalan nak tunaikan impian aku

Oooohh... banyak sebab ni :bgrin:

1. I guess it's in my blood. Both parents were teachers, someone in the family has to follow suit

2. I love the subject that I'm majoring in, and I wish others would be able to appreciate and enjoy it just like I do. And I think teaching is the best way to do it.

3. Ni mungkin org tengok macam statement poyo, but frankly, I enjoy teaching. Rasa macam satu kepuasan tengok perubahan pada anak murid hasil usaha kita.

4. I love to interact with people... in other words, banyak mulut gitu :bgrin:. So naturally, teaching would be like a dream job (I've tried going into sales... hated every minute of it )

Red,
we shared both point no 1 and 3, and I don't give a damn care if others think it is poyo......hehehe

Originally posted by kumang_kumang at 8-1-2007 09:25 AM
suka mengajar tp nak ajar subjek favorite je ..... kalau ajar subject lain mesti tak best ...

apa favie subject you?

Originally posted by reatt at 10-1-2007 10:17 AM
aku plak ..bukan sebab nak pahala .... tu semua anugerah Tuhan yang Maha Kuasa ...

Aku plan nak jadi lecturer - sambil2 aku keje aku bleh carik duit lebih sikit nk bagi kt mak bapak aku plak s ...

insyaallah --
niat yang sangat mulia --
saya doakan u will achieve  that  

sebab apa jadik pendidik??

sebab mmg cita2 sejak skolah
tak ada family kaum kerabat terdekat yg jadi pensyarah @ cekgu
rasa puas bila dpt berinteraksi ngan students
rasa puas bila dpt capai tahap akademik tertinggi

Thank you..thank you ....

Lepas grad dari U.. mmg tak terfikir nak jadi cikgu..

mula2 mmg rancang.. nak rehat puas2.. lepas sebulan baru nak cari keje.. hehe..

lepas tu ada kawan ajak. cari keje kat area negeri sendiri.. kitaorg berpakat.. setahun kita keje je apa saje.. lepas tu baru apply keje sebenar di ibu kota..

kemudian.. 2 minggu lepas grad.. akhir isember.. kawan aku ajak aku try apply jadi guru sementara.. aku mula2 menolak sbb mmg tak miant.. tp dia kata pujuk gak aku apply. so aku apply..

awal januari.. dia dpt panggilan jadi guru sementara.. dia tolak.. sbb dia dpt ngajar sek ren.. dia kata tak miant ngajar sek ren.. lebih bermiant ngajar sek men..

seminggu lepas tu aku lak dpt tawaran ganti sorang cikgu bersalin... dia suruh lapor diri on the spot.. aku terus bersiap n gi lapor diri kat sek tu..
sampai kat situ.. baru tahu.. dia suruh ngajar subjek sains.. tak minat langsung.. dah la ari pertama. terketar-ketar ngajar.. kena lak ngajar kelas paling depan..

lepas rehat ari pertama.. gi jumpa pengetua.. mintak berhenti.. hehe.. tp lepas berbincang.. pengetua tak bagi berhenti.. dia suruh gak stay sbb payah dah Jabatan Pendidikan nak antar guru ganti.. dan dia suruh aku ngajar math.. aku terima..

lepas abih kontrak selama 2 bulan.. aku kembali menggangur.. 2 minggu lepas tu aku dpt tawaran ngajar di sek men yang lain.. aku try gak... dan di sekolah tu lah.. minat aku untuk menjadi guru semakin bercambah.. seronok layan budak2..

nak dijadikan cerita.. sebulan aku duk situ.. aku dpt tawaran keje kat ibu kota.. tmpt aku praktikal dulu.. aku tak mohon pun.. tp aku mintak tangguh lapor diri.. aku kata.. biar aku tamat kontrak dulu kat sekolah ni. lagi sebulan aku gi keje kat situ n syarikat itu setuju..

dan mmg dah rezeki aku.. lepas tamat kontrak kat situ.. ada plak cikgu lain yang bersalin di sekolah yangs ama.. pengetua mintak kebenaran Pejabat Pendidikan sambung kontrak aku. dan kontrak aku disambung lagi 2 bulan.. kali ini mengajar tingkatan 4 dan 5..

dan dgn tak disangka-sangka juga syarikat itu menelefon aku lagi nak tanya bila nak lapor diri.. tp tah camne.. aku buat keputusan menolak tawaran tu .. masa ni ati aku dah nekad nak keje dalam bidang pendidikan...

dan di sekolah ni juga aku tahu pasal KPLI.. atas nasihat pengetua di situ. aku apply KPLI..

abih kontrak kat situ... aku nekad tak cari keje apa2 pun.. aku ambil keputusan menggangur .. aku tunggu keputusan KPLI dgn penuh debar.. sementara tunggu keputusan.. aku diminta oleh beberapa org student aku mengajar tuisyen.. sbb minat n malas duduk saje.. aku pergila mengajar tuisyen tanpa apa2 bayaran...

dah la kenapa.. masa tu hati aku dah tertanam minat utk jadi guru.. tak fikir dah pasal duit n sebagainya .. tp seperti dpt kepuasan semasa mengajar...

dan alhamdulillah.. permohonan kali pertama aku memohon KPLI berjaya.. semasa permohanan dan interview.. aku diinterview utk kursus KPLI math sek men.. tp tiba2 lak dpt tawaran KPLI Math Sek Ren.. masa dpt tahu twaran sek ren.. hati lku cam berbelah bahagi lak.. duk fikir mesti tak best ngajar sek ren.. sbb tahap dia rendah sangat..

lepas fikir2.. aku ambil keputusan terima gak tawaran dan melaporkan diri di maktab... sbb aku kata kepada diri aku sendiri.. mesti ada hikmah tersendiri dpt tawaran sek ren ni.. takpela.. dan bukan senang nak dpt tawaran KPLI ni..

dan kini aku telah bergelar sebagai seorang pendidik.. Dan tak sangka lebih seronok mengajar di sek ren berbanding sek men.. tulah serba sedikit kisah benar kau camne aku terbabit dlm dunia perguruan..

Reply #19 tuahayam's post

what a great story
thanks for sharing it

tuah boleh la jawab soalan yang
'soal jawab' thread  tu  - someone tanya
pasal experience KPLI  ni
boleh tolong  ye   

thanks -