CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: syasya99

Nak berenti kerja dan jaga anak

Originally posted by myasha at 27-11-2006 02:19 PM
kalau hubby mampu aper salah nyer.......tapi kengkadang tu bila dah biasa pegang duit sendiri rasa lain plak bila kena mintak ngan hubbykan........

This is very, very true...
Saya memang ada real-time experience bab ni...
Saya sempat kerja kat opis dalam 5 tahun gaklah sebelum hubby suh duk rumah and jaga baby sendiri.
Memanglah best sebab dapat jaga baby sendiri..tak yah pk apa2 jadi masa kat rumah bsitter/nursery ker...and bonding ngan baby pun lebih rapat...

Tapi...
Ada jugak part yg tak bestnya...
Satunya macam kat atas tulah...tak dapat pegang duit sendiri...memanglah boleh mintak hubby beli itu ini tapi 'kuasa membeli' (ceh!) tak sama macam masa kerja dululah kan...kadang2 timbul rasa kesian sebab hubby kena settle semua bills, hutang-piutang, etc.
Lagi satu, you akan rasa sunyi jugak...kena pulak hubby kluar pagi2 lagi petang/malam nanti baru nampak batang hidung...dah biasa ada interaction kat pejabat bila duk rumah sorang2 sunyi jugak...memanglah boleh 'communicate' ngan baby tapi kadang2 nak juga bersembang ngan orang dewasa kan...

Tapi kalau you pandai stay positive-minded and keep yourself busy and most importantly kewangan hubby kukuh, should be OKlah i suppose...

All the best :hatdown:

Reply #27 yaszz's post

betul tu.. bagi saya buat masa ni tak terfikir nak berhenti keje sebab kuasa beli tu hehehehhe lagi pun ada pengalaman tgk kakak ipar.. dah 10 tahun keje.. pastu berhenti nak jaga anak.. ekonomi jadi tak stabil.. boring je tunggu hubby balik keje

Syasya.... saya pon dalam dilema cam awak jugak.  Memang kalau tengok anak-anak rase cam hari ni jugak nak berenti keje.  Kesian tengok anak-anak tak terurus walaupun saya tinggal ngan my parent.  Cadang nyer hujung tahun ni mmg nak berenti....... dah cukup 10 tahun.  Hubb pun setuju sbb memang dia mampu sesangat nak sara family dia...

Tapi.......masalah nyer sekarang mak saya mmg berkeras tak nak bagi sy berenti keje.  Saya mmg tak ade masa tuk anak2.  Semua keje rumah saya yg buat.  Hubby cadang nak ambik maid.....tapi mak tak nak.  Memang penat jadik saya......

Kakak  saya jugak tak bagi sy berenti.  Kate dia usahakanlah supaya mak setuju ambik maid.  

Hubby pun sekarang mcm malas nak cakap pasal ni.  Last2 saya kene pk bende ni sorang2.......memang tensennnnnnnnnnnn

Originally posted by MamaAzlina at 30-11-2006 12:41 PM
Syasya.... saya pon dalam dilema cam awak jugak.  Memang kalau tengok anak-anak rase cam hari ni jugak nak berenti keje.  Kesian tengok anak-anak tak terurus walaupun saya tinggal ngan my parent.   ...

Kalau hb dah setuju.. ikut hb je le.. lain2 tu leh adjust nanti... Yang penting anak2 u terjaga...

Originally posted by MamaAzlina at 30-11-2006 12:41 PM
Syasya.... saya pon dalam dilema cam awak jugak.  Memang kalau tengok anak-anak rase cam hari ni jugak nak berenti keje.  Kesian tengok anak-anak tak terurus walaupun saya tinggal ngan my parent.   ...

Soklan:

1) Suami kesah ker tak kisah kalau still kerja & amik maid, sy faham dia setuju amik maid tp setuju ker awak kerja.
2) Suami lebih beratkan tuk awak berenti kerja or awak yg nak berenti kerja...
3) Awak lebih berat nak kerja ker berenti?

Psl mak tu, bukan tak penting tp dah kawin kena ikut kata somi dulu... Emak bole pujuk...
I tak nampak reason mak awak tak bg berenti & tak bg amik maid.
If u tak kerja, u boleh tumpukan kat anak tanpa meyusahkan dia...
If nak kerja, amik maid still ringankan kerja dia...
Me faham, biasala mak2 mmg susah nak terima menda2 baru and terasa hati ingat kita tak harapkan dia... tp we hv our own way nak bringing up our family...
I faham camner penat if kerja tp takder maid sbb we'r not superwoman... or 'flash' man yg leh berlari kesana sini sepantas kilat..(ni kartun kegemaran anak aku nih...)
Suggest, discuss bebetul dgn hubby & come up with ur own decision & convey to ur mum... pujuk dia to accept whatever  u& hubby hv agreed coz it involves ur family...

Ataupun amik maid & kerja dulu tengok hw things going... maid leh terminate bebila if kata oneday u dh firm nak berenti... if u berenti & ada maid lg bagus :love: (berangan aku nak camni weh...tp d reason tuk aku berenti cam tak justified jek...)

Originally posted by kikilalat at 27-11-2006 08:05 PM

errrr... bapak aku tak kasik berenti keja sebab aku sekolah tinggi2 sampai cucur atap, kira membazir ler education tuh kalo tak di manfaatkan sepenuhnya... aku nyer laki tak kasik berenti keja  ...

Tak semestinya kalau sekolah tinggi and berhenti kerja membazir. Ilmu pengetahuan tu boleh dimanfaatkan ke arah lain juga. Janganlah bila berhenti kerja duduk rumah goyang kaki je. Buat something yang produktive dan boleh mendatangkan hasil. Selain boleh jaga anak sendiri, mungkin kita juga boleh bekerja sendiri.

Follow Us
this is the thing yg i belum achieve lagi.. hopefully soon though.. i really love to be with my children round the clock, watch them grow n do everything with my two hands

kalo dah berhenti keje.. tak de duit sendiri.. nak bagi duit kat mak pun kena mintak kat laki.. tu pun kalo dia nak bagi..

Working is something i need to do for my self, my satisfaction. I would go crazy if i have to stay at home all the time. I guess i am not like most of the ladies here who wish to be able to be a full time housewife. :nerd:

Men should not marry women who have careers. If they quit their jobs and stay home with the kids, they will be unhappy.(Journal of Marriage and Family, 2003)

I would rather face the challenges of a dual-career marriage than the challenge of a stay-at-home-spousedom. I have some advice for career women who are willing to be a housewife;
- make sure your partner will support your choices both financially and emotionally
- make sure your partner will be around enough to participate as an equal parent
- those who still single, marry someone with a very large trust fund

bagi yg nak berhenti kerja harap2 berfikir 2 kali sebelum teruskan niat.

terima kasih sumer yang bagi pendapat. insya-allah dlm 2-3 tahun lagi. suami saya memang mengizinkan. lagipun saya rasa sumer benda dah cukup..saya jenis tak demand lebih2 ..tapi manusia biasa la tak pernah puas. hehe. takut la plak bila baca response dlm thread ni.

[ Last edited by  syasya99 at 22-10-2007 04:30 PM ]

aku pun nak benti keje jaga anak.
tapi
sapa nak tanggung aku plaks?

Kalau grad medic, berhenti kerja lak macamana?

Ni macamana lak ni?

Apa pandangan u all?
Saya nak jaga anak2, husband pun setuju...since berjuang nak dapat anak masa mula2 pun susah.

financial no problem, tapi yg tak tahan org akan cakap belajar penat2, duk rumah gak...

dari zaman anak dara lagi, since spm...I was very determined to be a housewife, teach my own children english and arabic, ajar ngaji, tak yah hantar ustazah, ajar buat homework, ajar semua subjects, xyah hantar tuition, since i felt very stressed masa zaman sekolah menengah, sikit2 pergi tuition, parents xleh nak ajar fizik, kimia, add maths..etc.

bila dah habis spm, selected for medical course, and also...the whole 6 yrs of difficulties, still determined that one day, bila dah dah ada my own children i want to be a good supermom....

i don't know...still serba salah...

need opinion.

tq very much

kesedaran tu penting, kendian planning, kendian review lah

kalo dah nikah..urusan seme berketuakan suami..tadak sapa lain dalam dunia dah kecuali suami untuk si isteri..paham okkk?

hal mak pak kamu pun jadi secondary, kalo kalo ada abang or adik lelaki kandung, depa ler urus parents kamu..kamu stick with hubby sampai bebila..ni golden rule nya paham ?

apa kamu mau dan apa kata laki kamu?

kalo dia tak paham..so pahamkan ler. kalo dia supportive so fikirkan planning seme tu ler.

anak2 bawah umur or dalam lingkungan umur 7 taun, but saya lebih suka naikkan skit dalam linkungan 9 taun..ada berpendapat lingkungan 5 taun...so kita amik kata dalam 10 taun lah pasal ada hadis duk cite umur ni kalo malas sembahyang kene pukui skit..kasik dia sakit suh ada motivasi so kita amik dalam lingkungan 10 taun baik anak lelaki or pompuan, PEMBENTUKAN AKAL depa dalam stage KRITIKAL ok?

misal kalo depa rasa takut..depa carik mak. dia..maakkkkkkk gitu nak adu. kalo depa suka lompat2 pun depa carik mak dia..makkkkkkkkk tenguk ni aa dia lompat2 sengih2 atas tilam mak dia baru kemas..sabo je laa..budok2 haaaaa ok?

so baik dan buruk, positif dan negatif..mak dia kene ada DI SISI selalu..komunikasi tu nanti akan menjana pemikiran anak tu..dan terbentuk BLUE PRINT samada besok anak tu jadik soang konpiden or senang di buli or cepat marah suke bergaduh etc ok?

pak dia..kekadang jek..kekadang ada kekadang tidak..dia bz pi tembak rusa..carik makan gitu ok? mak dia kene ada..pasal mother child bonding ni sampai bebila walo mak dia jadik pontianak..anak tu tetap dia sayang ..ok?

omputih yang maju tu pun faham bende ni..depa lai ler canggih , pasal tu depa kuat bebel pada gomen depa soal nursery. depa kalo buleh nak salu duk ngan anak kalo lepas birth dan membesar gak , tu pasal depa kalo dah set mau KARIER depa takmo ada anak..kalo dah ada anak..depa akan berhenti dan besorkan anak..motherhood gitu..banyakkkkk cite2 cam ni leh baca..saya salu baca..kalo tak saya buta lah bab cengini ok?

saya pentingkan kesedaran , kalo kaum ibu sedor tinggi mana pelajaran, ke dapur jugak, besorkan anak juga tempat FUNGSI depa sebenar..depa akan btui happy..tak kira pompuan orang asli pun, instinct sama jek manusia kan?

tapi saya paham gak kerisauan zaman seme nya naik..nak susu anak pun skang ntah2 mahal..nak susu kene makan, tak makan camna nak kuo susu kan? takdok darah..makanan takdak tak berkhasiat..nak jimat ka nak diet ka..so fikir lah btui2

suami akan selalu buat terbaik untuk famili dia, bini dan anak2 dia. isteri akan selalu buat terbaik untuk famili dia, laki dan anak2 dia. lumrah nya cenggitu lah kan? saya ramai kawan..ada tu akak dia loyar, london school lagik..ada dalam 3 oang semuanya..semuaaaaaaa benti keje duk umah korek idung main2 ngan anak2 jek..bukan ramai ..average anak 2 orang jek

tak paa..nanti anak dah besor skit..tarik lah pelan2 dependence depa tuuu..ajar depa independent ajar depa emosi control ajar depa dunia remaja tu handling camna..karang ko kembali la ke dunia pekerjaan..tak susah pun..kalo rajin fikir dan usaha semuanya mudah haaaaaa ok? wsalammmmmm

Originally posted by fromheaven at 22-10-2007 06:25 PM
Ni macamana lak ni?

Apa pandangan u all?
Saya nak jaga anak2, husband pun setuju...since berjuang nak dapat anak masa mula2 pun susah.

financial no problem, tapi yg tak tahan org akan caka ...

anak u sukses..kang oang kata cam dr pi angkasa tu

anak tu a failure pun nanti oang kata..macam kalimuthu or samseng2 rempit or kaki rasuah seme tu gak

so anak u berjaya ke gagal..depa tetap ada sapa2 akan kata

kepuasan hidup bukan datang dari apa orang kata tapi apa diri ko kata

apa ko kata pada diri dan ko buat dan sukses..itu kepuasan idup dan ko pegi pada plan lain plak..one by one sampai mati

aku pedulik apa kalo satu dunia nak kata aku..apa aku buat..aku dapat buat..aku berpuas hati buat..dan disitu baru ada nilai

kalo aku tak puas ati apa aku lakukan..camna aku nak kasik hasil tu kat oang dan suruh dia kata besh kan?? gitu ka?
maybe aku anak sultan so dia kata besh..munafik sebab belakang kang dia kutuk aku

so dari aku sibuk pk status aku..emosi or kepuasan sesuatu keje itu penilaian nya dari dalam diri sendiri..kan?

idealism itu satu ukuran yang selalu 'dibawa' tapi bukan satu realiti tapi virtualiti saja, sebab itu kene tenguk hasil dan sejarah adalah pengajaran paling baik.

seperti biasa.....

we all cuma leh kasik pendapat mengikut keadaan semasa yg dialami, pernah dialami oleh diri sendiri dan orang lain....

macam aku laks....

dah penat keje....masa anak2 kecik benti keje samung belaja...tapi dalam negeri sbb kalau ke obese susah nak serumah....nak berulang alik monthly....tak practical dan economical.....

bukan niat nak samung belajar pun...tapi nak rehat kat umah jaga anak2....gamaknya mmg Allah makbulkan...anak2 membesar sihat sejahtera tapi tesis aku tak gak siap2....Ya Allah ampunkanlah dosa2 + niat2 aku yg silap tu....
tapi aku boleh  masak, menjahit , tanam poko2 semua bende2 yg aku tak jangka dapat buat seumo hidup aku....(tq to F&D, gardening,  board)

but as time goes by....aku rasa mmg kosong...tercari2 apa yg pernah aku buat dulu....rasa cam nak benti keje...tapi my other half cakap ....tolong laaa pergi keje/atau duduk rumah do some business that need u to think and evaluate.....
it is not abt money...but according to him, i've becoming a typical mak2 orang yg susah nak share current issues ngan my other half....., asek membebel sbb rumah tak bersih dan so on.....maybe he is rite....as maybe i've changed into a figure which i personally might not expected i can turned into.....

apa pun....
yg penting sblm benti keje.....
seorang kene ingat.....

dalam hidup berumahtangga ada 2 possibilities....
ditinggalkan hidup
ditinggalkan mati....

bak kata sarahmirza...those yg dapat trust fund dia lebat okler....provided tade hutang yg menyebabkan liabilities......

again depends.....

nak kongsi cita masa me berbual ngan jiran me.
kami rapat jadi selalu kongsi tukar pendapat ni..
dia ada 2 degree, ekonomi ngan sosial kemasyarakatan..
degree ekonomi tu buat perhiasan aje sbb dia lebih berminat ngan keja amal ni..
keja pun 3 hari seminggu aje alasan tak mau anak duk kat nursery sepanjang hari..

so hari tu dia dpt keja baru.. orang tu offer dia full time job. pagi ke petanglah, isnin sampai jumaat.
dia cakap ngan me, dorang akan tenguk gaji sapa paling tinggi sebelum dia atau laki dia keja
part time aje, alasan sama tak mau anak duk kat nursery sepanjang hari.
so kalau gaji laki dia rendah dr dia, laki dialah duk rumah dan buat keja part time..

ok, laki dia keja bertukang tapi soon bukak kedai buat barang kayu ni.. so sementara ni gaji tak banyaklah..
cara hidup dorang pun sungguh bersederhana camtu..
dorang cakap duit penting, tapi anak anak lagi utama...
kalau kita banyak kita fikir, laki mati, kita mati, laki bini mati serentak, ada orang mati sekeluarga lagi..
hutang nak bayar, bla bla bla.. pikir punya pikir anak pun dah besar dah...
err jgn ambil hati pulak apa me tulis ni me kongsi cita aje.

Originally posted by yaszz at 29-11-2006 01:07 AM
Terpulang pd needs & priority msg2... Ramai jgk yg berkerjaya nak resign dok rmh jaga anak sendiri, masak tuk family, saper nak penat2 perah otak... Tp itulah msg2 ada priority & own planning...  ...

dont worry.. ada juga kerja yg boleh dilakukan dr rumah..
let say u keja ngan syarikat2 tertentu yg boleh bagi u keja dr rumah.. i think that shouldnt be a problem.
i kalau boleh nak kerja bila balik mesia sbb i am still young.. tapi kalau ada peluang utk kerja dr rumah, i takkan lepaskan peluang coz i bleh spend time with anak2 dan somi n doing something yg boleh dtgkan income

or.. you ambik part time job je... cthnya.. kerja selepas anak2 u pegi sekolah n balik b4  anak2 balik skool.
still ada masa utk cari duit dan peluang bersama anak2

Originally posted by faraway at 23-10-2007 03:27 AM
nak kongsi cita masa me berbual ngan jiran me.
kami rapat jadi selalu kongsi tukar pendapat ni..
dia ada 2 degree, ekonomi ngan sosial kemasyarakatan..
degree ekonomi tu buat perhiasan aje sbb ...

tu la some orang pk punya pk punya pk punya pk benda difikirkan tah ke mana..
benda dlm genggaman terlepas..

kalau creative, mesti ada je cara nak buat duit kan ;)
apa yg penting family