CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4774|Reply: 21

Adakah org merasainya...

Aku makan beriyani hari ni...
tetiba aku terfikir..
dgn harga yg mahal RM 12.00 sepinggan
tentu ramai anak-anak miskin yg tak mampu makan seperti aku

Aku terfikir...
aku makan Pizza...
service charge 10% dan Gov Tax 5%... jumlah 15% hanya untuk makan

mcm mana ngan org susah?....

Aku rasa tersiksa la plak....

Di saat aku makan mewah... ada org lain yg makan nasi ngan garam..

Korang makan aper hari ni?

Rate

1

macam mana DAH makan biryani or dah masuk kedai pizza makan pizza tu baru terfikir ek?

kenapa sebelum makan or masuk tu tak terfikir plak yer?

saya takmo kata tak bagus kekesalan seme tu macam oang mencuri dan dia kesal lepas dia curi..insaf tu bagus lah tapi lazimnya besok lusa dia pi mencuri lagik dan kesal lagik hihihihi

yang bagusnya kalo u kesal dan tak buat lagik aa tu baru kira macam taubat, lepas tu sungguh2 buat amal maaruf.

ada pepatah omputih sebut,

"moral indignation is a jealousy over halo.'

ni macam soang awek berpurdah kendian dia tenguk pompuan lain tak pakai tudung dia sebut, kesiannya saudara kita itu.
oang akan tanya pesal plak? yerlah..tu rambut tak tutup..sedangkan rambut tu aurat . Saya kesian dia akan masuk neraka kene siksa pedih macam cite nabi pi isra` mikraj'.

sama macam kes sini. makanan mewah kita anggap sesuatu yang 'baik' , sihat penuh khasiat selain isu sedapsss depa kan? so kita beroleh ability untuk makan begitu di masa sama kita duk cakap..siann nya meke2 yang miskin, dapat ke meke makan macam aku nih?

so fikir sendiri lah yer. kita tau salah satu faktor kemunduran dunia islam orang islam ialah isu pemakanan yang baik sihat bersih khasiat dan seme ni memerlukan duit kan?  kalo takdok duit tu haaaaaaaa TONG SAMPAH depa korek carik makan, btui dak?

so disatu sudut kita boleh kata kawan kita ni suka menginsafi diri, btui lah bagus but another angle macam 'cemuhan' pada yang miskin...paaaaaaaaaandanglahhh lihattlahhh , makanan ku yang enak dan sedapzzz..hihihi ni lagu Saloma hihihi

kamu fikirkanlah seterusnya..but kalo pendapat saya, u makan saja lah apa saja, habis tu habis kut nak insaf pun jangan keterlaluan sampai aneroxic hihihi.

bukan aper...
nak kasi jelas.. org kita kalau makan
sampai membazir...
masa membazir tu dorang ingat tak pd org yg langsung tak der makan

pengalaman saya ke border Cambodia..
anak-anak kecil berlari-lari minta makanan
pastu.. air mineral kat tangan saya dia minta..

kita? org kita?.... eh cam terlebih amik berat la plak kat org lain
ehheheh... :nyorok:

Originally posted by Cint@ at 27-11-2006 09:22 AM
bukan aper...
nak kasi jelas.. org kita kalau makan
sampai membazir...
masa membazir tu dorang ingat tak pd org yg langsung tak der makan

pengalaman saya ke border Cambodia..
anak-anak keci ...

zaman nabi pun ada manusia mati kebulur saya yakin punya. manusia miskin di cipta untuk manusia kaya, macam pakwe kamu di cipta untuk kamu hihihihi

hati yang senang lembut pada saya senang jugak keras.

aku rasa, tak kira la kaya ker miskin ker nasik lemak 1.20 ker nasik lemak 12.00 sepinggan ker, tp soalnyer dapat tak rasa NIKMAT tue???

kalau bayar 12.00 sepinggan tapi taste-less (bukan pasal tadok garam dlm sambal) tp sbb NIKMAT makan tue kiter tak dapat nak treasure...aku rasa mcm useless ajek.

mebbe kiter kesian kat orang yg mkn nasik lemak 1.20 atau korek2 saki baki nasik lemak kat dlm tong sampah, tak seperti kita dapat makan nasik lemak 12.00 sepinggan, perhiasan kat pinggan nasik lemak jek tue dah jadik pembuka selera, tp kiter boleh confirm ker, makan mahal2 tue kiter boleh gerenti punyer la...nikmat makan tue kiter dpt, kalau nak compare yg semekin2 luar sana?

mebbe mereka miskin harta, tp belom kufur nikmat?? wallahu'alam...

Rate

1

Originally posted by ajinomotonosuga at 28-11-2006 03:34 AM
zaman nabi pun ada manusia mati kebulur saya yakin punya. manusia miskin di cipta untuk manusia kaya, macam pakwe kamu di cipta untuk kamu hihihihi

Ermm... mcm betul jer perumpamaan tersbut, tapi.. ayat... pakwe kamu dicipta untuk kamu tu tersasar wahai Pak Aji :pmuka:

hati yang senang lembut pada saya senang juga keras ...

Para ni plak :setuju::setuju::setuju: ..
sebab saya mudah lembut hati
tapiii jangan memain kalau saya keras kangg haaaaa :no:

Follow Us
Originally posted by tina^^ at 28-11-2006 11:41 AM
aku rasa, tak kira la kaya ker miskin ker nasik lemak 1.20 ker nasik lemak 12.00 sepinggan ker, tp soalnyer dapat tak rasa NIKMAT tue???

kalau bayar 12.00 sepinggan tapi taste-less (bukan pasal  ...

Let me get u the clear picture here...
aku cuba memperkatakan ttg kita makan mewah.. dan ada org lain yg tidak merasainya

Kita puasa.. bahkan umat Islam satu dunia berpuasa, tapi lom tentu kita insap.  Org lain tak der makan tak mewah.

Aku duk tempat org.. aku sekadarnya makan time bukan poser, cukup nasi dan lauk.. a simple one. Malaysia makmur, time bulan ramadhan mewah makan sampai membazir..

Bila aku suap ke mulut, aku pikir mcm mana yer dgn org yg tak mampu nak makan... contohnya pizza kat Msia, service charge 10% tax aje dah 5%... dgn kata lain 15% keluar hanya untuk cukai.. lom lagi dpt makan.

Itu jer... bukan soal nak menunjuk apa yg aku makan... tapi brapa ramai yg berfikir sedemikian time makan.  Mungkin aku ni bekerja di negara org susah.. maka aku rasa terpanggil untuk melihat keliling aku...

Jika aku duk kat negara senang... ala senang citer balik negara aku sendiri.. kot-kot aku pun tak kisah ngan org sekelilng.

Originally posted by Cint@ at 28-11-2006 02:54 PM

Let me get u the clear picture here...
aku cuba memperkatakan ttg kita makan mewah.. dan ada org lain yg tidak merasainya

Kita puasa.. bahkan umat Islam satu dunia berpuasa, tapi lom tentu  ...

i think u didnt get my msg right.

aku firmly tekan on the NIKMAT makan tue. regardless any price u hafta pay....kat mana ko makan ker aper ko makan ker siapa ko ker...tue sumer tak penting pada aku NIKMAT merasa tue lebe penting dari sumernyer. bukan aku kater ko menunjuk ker aper...jaoh sekali.

tp maksod aku, mungkin ko kesian tgk org susah tak dpt makan sedap mcm ko tatkala ko dpt makan yg sedap2, ada yg lain kebulur kat luar sana...tp aku rasa yg kebulur sana lebe menghargai NIKMAT makan tue kot, dari kiter kiter yg mati pon kadang2 disebabkan byk makan. mungkin dek kesusahan depa tue buat mereka lebih meNIKMATI makanan berbanding kita yg senang dpt makan nie....

thats my point.

Originally posted by tina^^ at 28-11-2006 03:18 PM

aku firmly tekan on the NIKMAT makan tue. regardless any price u hafta pay....kat mana ko makan ker aper ko makan ker siapa ko ker...tue sumer tak penting ...

ok noted..
since aku baru kat sini
mebe aku kena biasakan diri dgn nada gaya bahasa serta penyampaian...

thanks tina

Originally posted by Cint@ at 26-11-2006 11:15 PM
tetiba aku terfikir..

Aku terfikir...
aku makan Pizza...
serv ...

manusia takkan mampu memahami selagi dia tak mengalami.....walau macam mana sekalipun kita cuba memahami, kita cuba selami, kita cuba merasai tapi takkan sama dengan manusia yang dah lali dengan nasib sendiri...belajar memahami bahwa kita manusia bukan bersifat sempurna untuk merasai & memahami derita orang lain.....aku hanya mampu bersimpati bukan cuba untuk merasai......:nerd:

Rate

1

nikmat memakan must equal to nikmat di makan:nerd:

kalau kita masih bertanya APA aku nak makan hari ini... itu masih ok.

tapi kalau kita dah bertanya SIAPA aku nak makan hari ini... tak tahu nak cakap apa dah... :bgrin:

Reply #1 Cint@'s post

bagi si miskin, nasi dan garam itu pun dah seribu rahmat berbanding dgn si fakir
yg mungkin dpt sesuap nasi hanya dlm sehari

Originally posted by mysara at 30-11-2006 12:19 PM
bagi si miskin, nasi dan garam itu pun dah seribu rahmat berbanding dgn si fakir
yg mungkin dpt sesuap nasi hanya dlm sehari

cam tu ke cigu? kesiannnnnnnyaaaa lah pengantin baru seme tu yer..depa seme buleh dikatakan Fakir Sehari lah yer cigu pasal depa makan di suapkan?

Reply #14 ajinomotonosuga's post

fakir ngan pengantin mana leh sama onyang
fakir miskin terpaksa
pengantin tak larat makan sbb... ermm.. manyak mende nak fikir

Originally posted by tina^^ at 28-11-2006 03:18 PM

aku firmly tekan on the NIKMAT makan tue. regardless any price u hafta pay....kat mana ko makan ker aper ko makan ker siapa ko ker...tue sumer tak penting ...

:setuju: macam orang yang sederhana memakai barang yang semampu dia...
dan orang yang mewah memakai barangan yang semewah dia...Nikmatnya
mungkin sama...pucuk pangkal tahap kepuasan kita...

Reply #1 Cint@'s post

aku kadang2 ader gak rase gitu....

.. aku mase study.. senang jer nak makan kat luar malas nak makan kat kafeteria hostel sbb busan dah... makan kat luar maunya abih 5-8 ringgit sekali makan...

.. ayah aku nak amik aku.. susah payah cari jalan shortcut supaya tak kena tol 2 ringgit....  memula aku konpius naper le ayah aku susah payah nak cari jalan shortcut.. rerupenye nak jimat..

Originally posted by Cint@ at 2006/11/26 23:15
tetiba aku terfikir..

Aku terfikir...
aku makan Pizza...
serv ...

ble ko cakap cengini aku terinat kt akak aku sbb die study kt dublin...
ble mak aku msk sedap ke ape, then die call mak aku mesti tipu die msk biase2 jek sbb xnk die sdih xdpt nk mkn ape yg kitorg mkn...
even akak aku kt kl or abang aku or aku skali pon kadang mcm tu jgak...sedih plak...inikan pulak ble tgh makan sedap kt umah ngk tv cite org2 yg kekurangan makanan slalu nye bersama mu la kan, isk...isk...isk...insaf kesejab...

Originally posted by adecco_85 at 27-12-2006 08:01 PM

ble ko cakap cengini aku terinat kt akak aku sbb die study kt dublin...
ble mak aku msk sedap ke ape, then die call mak aku mesti tipu die msk biase2 jek sbb xnk die sdih xdpt nk mkn ape yg ki ...

aku paham sangat.. sebab aku dah rasa betapa sukarnya nak dptkan makanan halal dan bila aku nak keluar aku terpaksa masak dulu then balik jenjalan baru makan.

kadang aku terpaksa bawa roti sebagai bekalan bila berjalan jauh...

bila time raya... aku pun rasa kureng.. tapi apapun aku syukur..

Originally posted by Cint@ at 26-11-2006 23:15
tetiba aku terfikir..

Aku terfikir...
aku makan Pizza...
se ...

Boleh tak aku nak nyamuk...

aku pernah merasai nikmat unconditional love from
someone but it's a pity we were just not meant to be

12Next