CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 30912|Reply: 276

[MERGED] Kerajaan atau Swasta

emm... aku baru jer dapat tawaran peg. imigresen.. tapi dengan gaji SPM (basic dalam 6++)...aku ada ijazah dan sekarang aku dah pun keja tapi kat swasta la dengan gaji ijazah..dalam 17++... masalahnya sekarang aku tengah dalam dilema ni nak p ke tak keja peg imigresen tu...kalau korang jadi aku cam na? syarikat aku kerja sekarang tak la besar..kecik ja tapi ada potensi untuk maju...manakala gaji peg imigresen plak....gaji mati aku cuma 17++ itu pun 24  tahun lagik... ada jugak yang kata bleh naik pangkat bila dah lulus exam nanti so boleh guna ijazah tu...emmm korang penah ada pengalaman atau tahu tak pasl ni? aku tengah pening ni... dah la bos aku nak naikkan gaji aku lagik nih...keja aku sekarang mmg aku suka.bos pun baik. cuma satu ja.. swasta...tiada jaminan...ni mak aku la kata..apa pendapat korang?

[ Last edited by  dexa at 25-4-2008 07:36 PM ]

Rate

1

assalamualaikum kembara ...

ni pendapat peribadi aku la :
. kalau aku ... aku akan terus kerja dgn swasta
. tak terikat dgn peraturan ketat mcm kerajaan
. peluang kenaikan adalah infiniti ... selagi termampu
. boleh bersara awal ... umur 40 dah berehat ... gunakan duit pelaburan yg dibuat 15 tahun bekerja tu ...
  umur 40 aku dah boleh dapat pelaburan RM3000 sebulan tanpa bekerja ... mcm hartanah ke ... unit amanah ke .. dll
. aku boleh rancang bila bila masa utk bersara ...
. kalau ekonomi meleset plak ... aku cari peluang kerja lain lah ... tak salah jual nasik lemak dgn ijazah yang ada sementara ekonomi jatuh .
. ada peluang utk bekerja satu dunia ... pindah randah .. tukar tukar negara macam bangsa asing lain buat

kalau aku kerja sbg peg. imigresen :
. mak abah memang suka ... sebab zaman mereka dulu mana ada sangat kerja swasta ... jadi mereka tak tahu sepenuhnya peluang kerja swasta ni .. dan kelebihannya ...
. lebih baik gunakan ijazah yang ada .. sama dgn peluang bekerja yang sama bidang ... rugi belajar susah .. tapi .. imigresen .. lari bidang
. masa akan datang memang terjamin kerja ... tapi .. ko tak minat pulak tu
. bagi aku kerja imigresen ni statik ... tak mcm swasta .. macam2 boleh cuba .. lebih mencabar lagi .. aku suka cabaran
. peluang ada 24 tahun lagi .. lama tu .. banyak ko boleh buat dlm swasta
. kerja kerajaan ni memang bukan minat aku dari dulu lagi .. kecuali kalau dah terdesak sesangat .. nak berehat masa umur aku 45 nanti ...
  tu pun kalau ada tergerak aku nak mohon.. kalau tak ada .. aku lebih suka berkebun .. jadik tukang rumah .. dll.
. semuanya terikat .. banyak peraturan
. masih awal lagi ko masuk kerja kerajaan ..
. dgn gaji basic RM600 ++ memudahkan menerima sogokan ... ni org lain kata laa ... susah nak seimbangkan keperluan ... dan tak boleh mengembangkan peluang kerja ... sekarang ni pun RM 600 pelik sgt .. akan dtg ? 10 .. 15 .. 20 tahun lagi ? cukup ke ? anak anak ... bla...bla
. akhirnya .. sebab tak cukup gaji .. terpaksa buat kerja sambilan .. ini yang berlaku kpd kebanyakan kawan aku yang kerja dgn kerajaan ...

KESIMPULANNYA :
pendapat aku la ... berilah peluang kpd org lain yang lebih berminat kerja dgn kerajaan ni
ramai lagi org yg tak ada kerja di luar sana
gunakan peluang kenaikan dlm kerja swasta sekarang
kerja dgn minat lebih berkat .. kerana kita ikhlas dan bersungguh sungguh

cuba buat sembahyang istikharah ...
maafla geng .. jawapan aku ni skima sgt laa ... hehehehe ...
selamat hari raya !

Originally posted by budakjawa at 1-11-2006 06:15 AM
assalamualaikum kembara ...

ni pendapat peribadi aku la :
. kalau aku ... aku akan terus kerja dgn swasta
. tak terikat dgn peraturan ketat mcm kerajaan
. peluang kenaikan adalah infiniti .. ...

yup..agreed..:setuju::setuju:..kalo aku dlm situasi ko aku pilih stay swasta..ngan gaji 600++campur elaun bagai dlm 1000 kot..x cukup ooo...mmg ko bleh naik dlm gomen..tapi brape lama..kalo ko ngam orang atas ok..misal kata ko x ngam..jenis mcm aku kuat membantah mcm aku..hehehe..nak ngam ko kena jadi pak turut..nak amik exam bagai.interview bagai..swasta pun sama..tapi ko bleh lompat2 kompeni lain..gomen x bleh..nnt aku tmbh lagik..

lagi satu nak tambah...nak lulus PTK bukan senang ooo...kalau lulus baru dapat naik pangkat dan gaji sikit...kalau swasta kenaikan gaji ikut budi bicara bos...anytime boleh naik gaji..hehehe..macam saya..

aku prefer swasta...

Keje gomen gaji sikit...

Aku kan mata duitan sikit...

Hehe...

Pendapat aku sebagai seorang kakitangan gomen...

Kalau kije ngan imegresen,
Kelebihan:
1. Kije terjamin. Ekonomi meleset ke, dasar kerajaan berubah ke, ko tetap takkan dibuang.
2. Faedah lain turut diberi seperti perubatan untuk diri sendiri, family dan parents, senang buat loan walaupun baru 3 bulan bekerja.
3. Faedah pencen dan saguhati persaraan. Ayah aku dulu masa pencen gaji dia genap2 je 1000, saguhati dapat la 100k. Tp dia tentera la, kije 21 tahun je dah pencen...

Keburukan:
1. Gaji sederhana. Nak kata rendah, tak jugak.. sebab ada gaji swasta yg lagi rendah.
2. Susah nak naik pangkat. Walaupun kaki bodek n kipas bos, selagi tak lulus PTK, jangan harap nak naik pangkat.
3. Kalau kije ngan imigresen, sampai pencen la ko duk ngan imigresen... Boring ooo....
4. Rugi je degree ko... Baik ko apply jawatan lain dalam gomen...

Kalau kije ngan swasta,
Kelebihan:
1. Gaji ada yang mewah..
2. Kalau jenis yang suka belajar benda baru, memang ni sektor yg bagus... Dalam gomen hanya ada beberapa jabatan je yg mencabar... tp swasta berlambak...
3. Peluang kerjaya luas...

Kekurangan:
1. Tak terjamin.... VSS semakin popular...
2. Wujudnya company yg mengerah tenaga pekerja...
3. Lain2 tu ikut nasib dapat company camner... ko mesti tahu...

Pendapat aku: Takyah la terima offer tu.... Kalau nak jugak masuk gomen, apply jawatan lain...

Follow Us
aku nasihatkan jangan nko kejer kat situ.dengar cakap otai2 nih. swasta kaklau kene caranya boleh mewah beb.

wah .. best padlie ... aku suka pendapat ko ...
seimbang ...
semua bidang ada + and -
aku rasa ikut individu la
kalau rajin .. kat mana mana bidang pun boleh berjaya

cuma aku sgt kurenggg la .. bab membodek nih ...
kat swasta dgn gomen bab nih tak boleh dipisahkan
tak semua laa .. kan

kerja swasta la...
kalau boring... leh lompat2...
kalau dah lompat tu.. gaji pun lompat gak... hik3

Dulu lepas grad aku berkobar2 nak apply gomen, PTD lah, PT, segala mcm PTDPT lah aku apply, tapi menghampakan, Sekarang nih aku dah reject dah gomen, hehehehe! setelah gomen reject aku!
Sekarang nh aku lagik syok keje swasta..........gaji kencang beb kalau lu rajin, bila dah ada pengalaman, barulah resume ko laku......
Imegresen tu, takde makna nyer.

wah ganazzzzzz ayat lu lah sedondon ....

wa .. memang dah lama reject kerja dgn gomen nih tak pernah terfikir pun ..
sama ada sbl grad atau lepas grad ....
pak sedara ... org kampung gila babas .. suruh aku masuk gomen ...
aku pun tak reti pebender tuh ? PT ..PTD .. bla bla ... ntah .. tak pernah amik tahu pun ...
.. aku kata otak aku jadik komeng ... kalau masuk gomen .. tak kembang ...

hehe .. jgn mareee .. org gomen ! not my taste ...

banyak kat sini sokong aku terus keje swasta..hehhehe actually aku keja kat farmasi tapi bahagian opis..daftar2 ubat..ada peluang gak gi oversea..tapi mak bapak aku tak nampak semua tuh..depa kata gaji sket pun tak pa janji gomen... terjamin masa depan..hayoo..kenapalah jadik cam nih...

dengan berat hati aku tulis surat resign kat boss dan aku cerita situasi dan rasa hati aku..tak sangka dia memahami dan bagi aku cuti tanpa gaji 2 bulan... dia kata andai kata aku tak sesuai disana, dia masih sudi terima aku...terharu gak....lapang ja dada aku dengar...dipendekkan cerita aku pi gak daftar kursus induksi peg. imegresen tuh... disebabkan aku baru ja lepas pantang ceaser..so aku ditangguhkan dari ikut kursus..syok tak terhingga..hehehe so aku leh rilekkan otak aku kejap...pagi tadik dia telefon nak naikkan gaji aku dari basic 1600 ke 2100... campur elaun sedap gak la... dan side elaun klau berjaya daftar satu produk dapat lagik RM1000...kalau pikirkan duit memang tak pandang la aku keja peg imegresen nih... tapi .....ish kenapa la aku ni tak tetap pendirian..tolong la bagi motivasi sket kat aku nih...

kawan aku yang dah keja imegresen kata klau masuk imegresen ...kalau ada ijazah ada peluang untuk jadik TPPI( timbalan pen. peg. imegresen).. betul ke susah nak naik? macam2 dok berlegar dalam kepala hotak aku ni..buatnya 10 tahun lagi baru terhegeh2 nak dapat rugi oooo... at the same time kalau aku dok tempat keja sekarang agaknya dah lebat gaji aku..itupun kalau company aku still hidup la...

Originally posted by kembara at 7-11-2006 10:40 AM
dengan berat hati aku tulis surat resign kat boss dan aku cerita situasi dan rasa hati aku..tak sangka dia memahami dan bagi aku cuti tanpa gaji 2 bulan... dia kata andai kata aku tak sesuai disana ...

erkss bestnyer bos ko..memahami sungguh..ni musti ko antara pekerja harapan ni..siap nak naikan gaji lagik..nak naik TPPI..pos tu mesti x banyak untuk satu2 cawangan imegresen..so persaingan sengit la..ape pun all the best la...

burn dah masuk hampir 5 tahun kerja swasta. so far takde masalah apa2 cuma tak puas hati dengan gaji je yang rendah...
nak gak keja gomen tapi tak dapat sebab kat sana lagi terjamin berbanding dengan swasta nie....walaupun keja swasta tapi gaji burn pun memang skit sangat...

ye ke burn?..tak pe bersabar yer..kadang2 rezeki tuhan bagi tanpa disangka..cam aku ni..serentak datang lepas aku lahirkan hakim... dah penin nak wat pilihan..masing2 ada kelebihan dan kekurangan... husband aku pun naik pening tengok aku pening...hehehe...ikutkan hati malas nak pikir dah keja peg. imigresen tuh..tapi tuh la tuh..presure betoi la..

Originally posted by kembara at 7-11-2006 05:36
ye ke burn?..tak pe bersabar yer..kadang2 rezeki tuhan bagi tanpa disangka..cam aku ni..serentak datang lepas aku lahirkan hakim... dah penin nak wat pilihan..masing2 ada kelebihan dan kekurangan.. ...

:setuju::setuju::setuju: memang rezeki Allah beri dgn tak disangka
kembara ... awak buatlah sembahyang istikharah
dulu masa aku kat KL ... tetiba nak migrate ... Allah beri ilham
tgk. condition appointment letter .. aku kena kasik 3 bulan notis sebelum blah ...
dah dekat nak migrate ... bulan 8, baru aku decide ... nak blah gak dr comp. kat KL tu

kesilapan aku adalah :
lambat buat keputusan .. walaupun dpt petunjuk slps smbyg istikharah 3 bulan kasik resign letter
tapi dah tinggal 1 bulan setengah baru aku  kasik resign letter
so kesannya .. aku kena top up balik gaji aku kasik kat bos 1 bulan steng. sbg pampasan
baru aku boleh blah

lepas sebulan kat luar ... aku bayau balik kat bos ... baki 1 bulan steng tu ...
berbaloi sesangat .. aku guna conversion euro ke RM
kalau guna RM .. masak aku nak cekau ... masatuh plak ... penin mana nak buat tambang kapal api
rumah baru dlm euro ...
gaji last plak .. admin freeze .. nasib projek part time aku masyukkk ...

skg ni alhamdulillah ...
masa tu aku tetap dgn pendirian aku nak blah gak ...
lepas kasik resign letter .. bos panggil 4 kali masuk bilik dia
kasik up gaji dari RM2900 ke RM3500 ... naik assoc. level ... umur aku baru 28 ... elaun + travel ... lagi ..
tapi aku dah nekad nak keluar gak ...
still aku pandang ke hadapan kerja swasta ni .. kalau kat dlm negara tak ada kerja / tak best .. aku fikir .. bumi Allah ni luas
usaha saja dgn bersungguh-sungguh

kempara ... cubalah bawak bincang balik dgn keluarga ...

Take this with a pinch of salt..sebabnya..aku tak kja with either gomen or swasta, tapi, pendapat aku, based on pendapat2 forummer kat atas + pengalaman kawan2 n family..

aku rasa kalau ko ni jenis suka stability, better ngn gomen. sbb for sure you'll have a job for life! Tak yah risau company nak bankrupt ka apa ka..tapi, gaji ciputt la..as far as I know, gomen will eventually iktiraf konya degree, ni aku tak igt camna, tapi mak aku kja gomen, dan dia galkkan adik aku mintak kja guna SPM gak kalau takleh dpt kja guna degree, dia kata ada la cara ko nak naik, taoi jgn tanya aku camna..

one thing ko kena take into account, ko sekarang dok kat mana? sbb immegresen ni, x semua negeri ada, ko dah tau ka dia akan hantaq posting kat mana? makcik aku pernah dpt gak immigerese ni, mula2 kursus kat melaka, lepas tu baru dia akan bagitau posting kat mana, mak cik aku dapat kat johor, kami semua termasuk pakcik aku, dok kedah, jenuh gak la dia berulang, last2 duit gaji abih kot jln, dia benti kja, masuk swasta yg dekat ngn umah

tapi kja swasta mungkin tak tentu masa sikit la kan, ni ikut company gak, maybe konya company ok kan?

dah tu, since macam aku kata immigresen ni tak semua negeri ada, kalau ko naik pangkat, ko maybe kena transfer pergi branch lain ke..boleh ke partner ko nak ikut? kja dia flexible ke?

Originally posted by budakjawa at 7-11-2006 08:57 PM

:setuju::setuju::setuju: memang rezeki Allah beri dgn tak disangka
kembara ... awak buatlah sembahyang istikharah
dulu masa aku kat KL ... tetiba nak migrate ... Allah beri ilham
tgk. c ...

aku kagum sangat ngan ko..berani buat keputusan... aku ja yang masing goyang2 nak memilih..apa la susah sangat aku nih...

actually aku dah masuk keja lama aku balik hari ni..memandangkan aku belum terima letter posting dari imigresen so dari aku dok goyang kaki kat umah baik aku mai keja..dapat gak income. tapi boss aku cam suruh aku wat keputusan secepat mungkin..ya la..keja banyak so kalau aku confirm nak berenti dia nak ambik la budak baru gantikan aku.. yang aku plak masih cam ni la masih x dapat buat keputusan..tapi aku janji ngan boss aku isnin aku akan buat keputusan.sembahyang istikarah.. emm aku akan buat insyaallah..

Originally posted by fairyjasmine at 8-11-2006 08:33 AM
Take this with a pinch of salt..sebabnya..aku tak kja with either gomen or swasta, tapi, pendapat aku, based on pendapat2 forummer kat atas + pengalaman kawan2 n family..

aku rasa kalau ko ni je ...

fairyjasmine..aku memang suka stability at the same time aku suka kerja yang mencabar dan belajar sesuatu yang baru.. kalau aku kat imigresen..sampai pencen..alahai..bosan la agaknya ya... emm tapi tak cuba tak tau gakkan..apa la aku ni..fenin2