CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3510|Reply: 3

SELSEMA AWAL PAGI

Salam..

hi saya baru dapat anak..anak skarang dah 1 bulan 16 hari..masalahnyer sekarang anak saya ni kalo tido pagi jek mesti selsema..hidung bunyi sumbat jek..tapi tido lena..cuma dengar la bunyi dia tarik lendir tu..kalo time dah tengahari hilang la selsema tu..pastu bila tido mlm ada la balik..naper yekk..ade kaitan ngan suhu ker..pastu camner nak buat ekk kalo baby selsema..sian la ngan baby kalo selsema..try sedut pakai nose cleanser x jadi pun..

Reply #1 nizam_syah82's post

dia br nak sesuaikan diri kot..neway..shud follow with breastfeeding so that dia tak develop something.lgk baik u can ask a pedi to make sure..

Originally posted by nizam_syah82 at 28-9-2006 11:27 AM
Salam..

hi saya baru dapat anak..anak skarang dah 1 bulan 16 hari..masalahnyer sekarang anak saya ni kalo tido pagi jek mesti selsema..hidung bunyi sumbat jek..tapi tido lena..cuma dengar la bun ...

waalaikumussalam warahmatullah,

nizam,
masa baby i lahir, kena musim sejuk..so memang tetiap malam dan pagi hidung baby i tersumbat. Kesian masa dia nak menyusu (breasfeeding) mesti menangis. apa yg i buat, i tak sedut lendir kat hidung dia, tapi, i perah i punya susu, then guna syringe (picagari) sedut susu tu..then press susu tu kat kedua dua belah lubang hidung baby i. first press kena kuat sikit, untuk buka blocked kat dlm hidung...memang baby nampak cam tak selesa sikit memula, lepas tu press lagik 2 or 3 more times both nostril....so taklah hidung baby tu tersumbat. Lagipun susu ibu tak mendatangkan mudarat pada baby. Baby akan telan lendir dlm hidung ngan susu mama dia...thats not harmful for the baby at all. tapi jgan lah press sampai baby lemas pulak :nerd:

make sure selepas mandikan baby cepat-cepat pakaikan dia baju. jangan dekatkan sangat baby dengan kipas atau a/c...baby ni sistem pertahanan badan dia bukan sama macam kita. dan pastikan baby di berikan susu ibu sebanyak yg boleh.

Thanks Shinky & honeybee ...idea shinky ok gak..bleh try balik ni..sian tengok kat baby ni..ade gak member kata suruh saya sedut by mouth..thgeli skit la..tapi berkesan..mmm..ni tgh fikir mana yang baik dan berkesan ni..anyway thanks for the advise..