CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cempakasari78

camna nak deal dgn ejen rumah

Originally posted by vitruvian_man at 3-10-2006 11:40 PM

bukan suke hati diorang gak sebenarnye nak amik percent berape..atas persetujuan tuan rumah.Kalau amek base on percentage, memang diorang akan amik cam agent berdaftar biase which is 2%.If lebe ...

vit kalau agen mark up, dalam s&P mcm mana?... tuan rumah kene tahu jugaklah kan agen mark up.

habis tu bila time bayar , especially bila pembeli guna loan, bank kan bayar pada tuan rumah directly @ stake holder.. mcm mana agen nak make sure dia dapat bahagian dia.kalau tuan rumah ambik semua duit tu?

Originally posted by ashra at 4-10-2006 11:27 AM
vits
ko leh jelaskan lagi tak pasal komisen base on markup tu camner..ade contoh?aku ni slow skit bab nih ..

meh aku bagi contoh...let say tuan rumah letak harga rm160,000.And then tuan rumah tu bagitau kat agen..dier nak rm160000 tu fix and dier agree kalo ejen boleh jual harge tu lebih tinggi and ejen tu boleh amik sebagai komisyen..Kalo ejen tu bleh jual rumah tu dengan harga rm165,000...rm5000 tu ejen tu amik la as komisyen dier.Kalo dier kater ejen tu takleh mark up..that's another story.Only then baru  ejen tu ask for 2% comission.Mark up ni biase berlaku bagi freelance agent. :bgrin:

Originally posted by elbecks at 4-10-2006 11:41 AM

vit kalau agen mark up, dalam s& mcm mana?... tuan rumah kene tahu jugaklah kan agen mark up.

habis tu bila time bayar , especially bila pembeli guna loan, bank kan bayar pada tuan ruma ...

yupp..kene ader agreement  between tuan rumah ngan ejen.So bile bank bayar kat tuan rumah..ejen akan dapat ape yang dier patut dapat.Apapepun..sebelum ejen ni start cari buyer..dier akan sort out everything ngan owner. :hatdown:

vits..

thanks baru le aku paham :nerd:

ko boleh rekemen syarikat property agent yg bagus tak

[ Last edited by  ashra at 6-10-2006 08:39 AM ]

Reply #23 ashra's post

banyak yang bagus...cam TSK Realty...Trophy Properties..Rahim & Co...
tapi kalo nak tahu complete  list estate agent firm yang berdaftar...click sini--->http://www.lppeh.gov.my/browsecompany.php
oh yer..kalo ade sesaper yg nak jual property ke..aku cadangkan better buat valuation dulu ngan property kiter tu so that kite  bleh gain maximum income out of our property,takder la ejen bleh amik kesempatan....Kene kuar duit sket la nak buat valuation tu..tapi it's well worth it!seriously!

ada kesilapan sikit
agen ambik 2% dari 190K
so nilainya 3.8K
10% yg diminta tu nilainya 19K
ditolak 3.8K
so balancenya tuan rumah dpt sebagai permulaan

bagi part agen pulak
dia mkn 3.8K
60% dpt ke salesperson tu
40% dpt ke co. tu

tima kasihlah pada semua yg telah memberi pendapat yg berguna tue xspecially pada vit..hehe..vit ko mesti lane nie gak kan? sebab tau semua benda...Insya Allah, aku akan update citer nie lepas raya (kalau jadi dgn umah tuelah)

Follow Us
Originally posted by vitruvian_man at 6-10-2006 03:24 PM
banyak yang bagus...cam TSK Realty...Trophy Properties..Rahim & Co...
tapi kalo nak tahu complete  list estate agent firm yang berdaftar...click sini--->http://www.lppeh.gov.my/browsecompan ...

co mane yg buat valuation nih??aku mmg tak tau bab2 nih :jeling:..selalu berapa dorg charge?...:tq:

Originally posted by cempakasari78 at 11-10-2006 08:02 AM
tima kasihlah pada semua yg telah memberi pendapat yg berguna tue xspecially pada vit..hehe..vit ko mesti lane nie gak kan? sebab tau semua benda...Insya Allah, aku akan update citer nie lepas raya ...

same2
aku more to in land...tapi tak banyak beza pun tanah ngan rumah ni...
oraitt...looking forward for a good news lepas raye nih dari cempakasari

anyway, dah tanye ke ejen tu pasal price tu?

Originally posted by ashra at 11-10-2006 09:59 AM

co mane yg buat valuation nih??aku mmg tak tau bab2 nih :jeling:..selalu berapa dorg charge?...:tq:

real estate punye firm biasenye buat gak valuation..
charge dier ikut harge property tu...dalam kes tanah...fees dier from RM1500 - RM3500..ader la bracket-bracket nye tu

meh aku nak update...tapi bukan pasal pi tengok umah dengan ejen ari tue...ff:sesajalah aku pie nengok kondominium kristal dekat seksyen 7 shah alam..kat banner tepi jalan harga RM142+++, tapi masa aku call isnin lepas orang HQ kata dalam RM146 @ 147000, so bila pi sana ari sabtue...check punya check harganya ialah RM152,000, tapi takdelah terkejut sangat sebab rumah tue pun dah 65% pembinaannya, jangkannya April 2007 siap...

cuma yg lebih mengejutkan aku ialah parking lotnya dijual....wah?? terkejut seh! parking lot dijual dengan harga RM 8000.....sampai salesman tue pun kata.....motifnya kita tak tau tapi parking lot nie akan diberi geran yg berasingan dari rumah, so maknanya ada 2 geranlah, satu geran rumah & satu lagi geran keta...huhu (sejak bila ada dijual parking lot? mungkin aku yg ketinggalan ketapi, tolong betulkan ya)

so totalnya, RM160000, dan boleh masukkan dalam loan umah.....itu sajalah citer aku yg masih dalam pencarian rumah impian...

Rate

1

Scotland This user has been deleted

Reply #8 cempakasari78's post

Apa pasal beli rumah Leasehold, Cari lah rumah Freehold..........Rumah Leasehold nie bila habis aje 70++ kena pulang kepada tuan tanah tu.........bermasaalah. Lagipun harga rumah tu memanglah murah....kenalah pikir jangka panjang...kalau tak rugi nanti.

Originally posted by Scotland at 17-10-2006 07:24 AM
Apa pasal beli rumah Leasehold, Cari lah rumah Freehold..........Rumah Leasehold nie bila habis aje 70++ kena pulang kepada tuan tanah tu.........bermasaalah. Lagipun harga rumah tu memanglah murah ...

mungkin scotland maksudkan government..bukan tuan tanah.Biasanya leasehold 99 tahun and then government ader hak utk amik balik tanah tu.Biasenye goverment bagi compensation.Tapi skang ni memang susah pun nak cari freehold.

Originally posted by cempakasari78 at 16-10-2006 12:39 PM
meh aku nak update...tapi bukan pasal pi tengok umah dengan ejen ari tue...ff:sesajalah aku pie nengok kondominium kristal dekat seksyen 7 shah alam..kat banner tepi jalan harga RM142+++, tapi ma ...

RM160k?ok tu.berape keluasan dier?

skang ni memang normal appartment/kondo jual parking lot.Tapi biasenye diorang akan bagi free 1 @ 2 parking lot dengan setiap pembelian unit.Cam aku punyer kondo...parking lot dier jual RM6000.Dier bagi percume 2 parking lot, and kalau nak tambah lagi 1 kene bayar rm6000 untuk tambah 1 parking lot.Kondo tu tak offer parking lot free ke ?at least satu? :stp:

Originally posted by vitruvian_man at 17-10-2006 07:29 PM

skang ni memang normal appartment/kondo jual parking lot.Tapi biasenye diorang akan bagi free 1 @ 2 parking lot dengan setiap pembelian unit.Cam aku punyer ...

masalahnya vit, memang dia tak bagi free parking lot pun! memang kena beli even first parking lot, biasa kita dengar dapat free satu kan? tapi nie tak! kena beli siap2, tue yg aku heran tuh! salesman tue pun takleh jawab dgn tepat...

at least dapat free parking lot satu kemudian kalau kita nak yg kedua kena bayar kira oklah kan....

sebelum terlupa square feet dia 986, kira ok lah...tambah2 lak kat Shah Alam yg dah jadi bandaraya nie..huhu..katanya siap April 2007, tak lama lagie dah wei! apa pendapat ko vit?

Originally posted by cempakasari78 at 18-10-2006 08:04 AM

masalahnya vit, memang dia tak bagi free parking lot pun! memang kena beli even first parking lot, biasa kita dengar dapat free satu kan? tapi nie tak! kena beli siap2, tue yg aku heran tuh!  ...

jap...ko beli thru ejen ke camane?

Originally posted by vitruvian_man at 17-10-2006 07:29 PM

skang ni memang normal appartment/kondo jual parking lot.Tapi biasenye diorang akan bagi free 1 @ 2 parking lot dengan setiap pembelian unit.Cam aku punyer ...

aku pernah diberitahu parking lot yg dikatakan free tu sebenarnya dh masuk dlm harga rumah... maksudnya korangs till kena byr cuma mudah sbb loan rumah dh cover skali utk parking.... yg tkder parking free pulak akan dioffer berasingn... so harga rumah lebih murah tp prkg lot korang kena pk nak beli kt tidak...

Originally posted by vitruvian_man at 18-10-2006 08:24 AM

jap...ko beli thru ejen ke camane?

eh! bukan ejenlah vit, aku pie ofis dia lagi....maksud aku salesman tue org yang jaga benda2 nie semua..nape? ko dah konfius ke? aku lagi konfius:pmuka:

Originally posted by jeangrey at 18-10-2006 08:53 AM

aku pernah diberitahu parking lot yg dikatakan free tu sebenarnya dh masuk dlm harga rumah... maksudnya korangs till kena byr cuma mudah sbb loan rumah dh cover skali utk parking.... yg tkder ...

gitue ke jeangrey?: kalau macam tue aku fahamlah serba sedikit, maknanya dorang dah amik kira kos selama nie...ok! kena pertimbangkan balik nie...

by the way..mantainance fee kondo nie fix ke akan naik every year? kristal punya maintance RM147

Originally posted by cempakasari78 at 18-10-2006 09:16 AM

eh! bukan ejenlah vit, aku pie ofis dia lagi....maksud aku salesman tue org yang jaga benda2 nie semua..nape? ko dah konfius ke? aku lagi konfius:pmuka:

tak konfius...cume nak make sure jer..
cume tu la...parking dier takder bagi free at least 1...tapi still la...bagi aku rm160l  tu masuk dalam price yg ok.Pasal kawasan tu pun ok.:ah:
btw...lupe lak nak tanye...baper bilik yekk?

SAYA NAK JUAL RUMAH..
BOLEH TAK BAGI TAHU CARANYA..KENA BERURUSAN NGN EJEN KE..