CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: Syd

Bayi kerap hidapi kolik

Oh, doktor tina jamban ku
Ko mmg selalu dtg membetulakan keadaan :lol

Gripe water mana ada alcohol weh
siap ada cop halal lagik
x kan la aku nak bg anak aku menda haram, gilos ke weh..

mama dh guna gripe water tp mcm x jalan jer.ade org ckp gripe water mcm khayalkn baby supaya tak rase sakit tu..tatau betui dak.

mama now guna lada itam jer sbijik taruk dlm pusat dia waktu nk tido mlm.
setakat ni alhamdulillah.idak letey mama urut dia then angin dia msk badan mama pulak.

dh la anak mama xmo mkn sangat.mn x kembong perot.

old fashion remedy gak bagus...

masa anak dewi baby mmg jarang yg amat kena kembung... tapi kena rajin lah jaga sebelum kena... antara di bawah ni tips2 nya...

1) barut baby.... ( jgn tak barut lak perut baby ) buh minyak apa pun boleh minyak telon , vicks, tyt, yuyi.. semua elok untuk babu. tapi kalau tak barut mmg cepat masuk angin balik.

2) tak kira menyusu badan atau botol..lepas menyusu burp / sendawakan baby.

3) sapu minyak baby atas umbun2 di kepala baby ( di leh elak angin masuk ikut umbun2)

4) tidur meniarap...kalau takut nak kasi tido meniarapa .. bila baby nangis sebab colic .. barut kan dan peluk baby atas dada kita. elok buat sambil kita recline .. baby akan rasa lebih tenang meniarap atas dada kita sambil perut nya di dakap erat. sambil tu gosok belakang badan baby sampai la baby kuarkan angin. atau terlena. lepas tu leh lah letak dia di tempat tidur seperti biasa. usually baby takkan nangis lama kalau buat cara ni.

Originally posted by kawahapi at 28-9-2006 03:52 PM
Oh, doktor tina jamban ku
Ko mmg selalu dtg membetulakan keadaan :lol

Gripe water mana ada alcohol weh
siap ada cop halal lagik
x kan la aku nak bg anak aku menda haram, gilos ke weh..

hampess!! :lol

Eh kalau kita yang angin
menjadek tak pakai gripe water tuh haaa?

Aku tanya siries nehhh!!!

ko cuba la katak
pastu tgk ada unsur2 lalok x lepas ko minum :lol

Follow Us
Originally posted by katak_kiut at 2-10-2006 12:05 PM
Eh kalau kita yang angin
menjadek tak pakai gripe water tuh haaa?

Aku tanya siries nehhh!!!

aku spt biasa, aku mesti cilok anak aku nyer barang.

kalau angin aku sapu yu yi..err,m..berkesan!

pastuh aku penah kasik anak aku gripe water, ngn aku aku skalik minom. pasal aku sukerler rasa mint dier tue.

errmm..perot aku tadak kembong dah :bgrin: ekekeke

Originally posted by tina^^ at 2-10-2006 01:13 PM

aku spt biasa, aku mesti cilok anak aku nyer barang.

kalau angin aku sapu yu yi..err,m..berkesan!

pastuh aku penah kasik anak aku gripe water, ngn aku aku skalik minom. pasal aku sukerl ...

Aku tanya pasalnya
Tetiba after sahur pagi tadek
aku cam teruwek2
Pastu angin kuar sampai gegar bibir aku
Hahahhaa
Tak penah weh aku alami situasi sedemikian

Eh Ipan kekadang pas nyusu or makan
Sure ada sessi muntah2 kuar balik
Tak banyak laaa sikit ajer
Kalau bagi Gripe Water elok ker?
Ke tak payah since dia tak kolik?

tayah lah...benda tue normal ajek kekadang baby lepas makan/minom dier spurt sket...

Originally posted by tina^^ at 2-10-2006 04:50 PM
tayah lah...benda tue normal ajek kekadang baby lepas makan/minom dier spurt sket...

Hahahaha....tak merasa laaa aku nk rasa Gripe Water camne
Huhuhuhu

MASALAH KOLIK DI KALANGAN BAYI

Tidak ada yang lebih merisaukan ibu bapa selain daripada melihat bayi menangis tidak berhenti-henti. Semua bayi menangis. Itu adalah satu-satunya cara mereka berkomunikasi dengan kita, jadi mereka akan menangis untuk tujuan-tujuan yang tertentu. Kadangkala mereka menangis kerana lapar atau dahaga. Kadangkala pula mereka menangis kerana memerlukan perhatian.

Apabila tidak ada sebarang gejala utama yang wujud dan pemeriksaan fisikal gagal menunjukkan sebarang tanda penyakit, maka kita takrifkan fenomena ini sebagai 'kolik bayi'. Kolik secara kasar dimaksudkan sebagai terasa sakit yang mencengkam di dalam perut. Definisi ini dianggap longgar dan subjektif. Para saintis telah mengkaji tangisan bayi dan mendapati purata bayi menangis 2 hingga 3 jam sehari. Keadaan ini telah menjuruskan mereka membuat penakrifan kolik bayi berasaskan masa menangis yang melebihi 4 jam sehari.

Teori Kolik

Adalah perkara biasa bagi kita memikirkan bahawa bayi yang mengalami kolik mesti berada dalam kesakitan. Sakit itu mesti ada kaitannya dengan kemasukan angin kerana mereka banyak mengeluarkan angin. Idea ini datang dari pemerhatian hampir di seluruh dunia. Kehadiran angin ini mungkin dalam bentuk kembung perut atau sedawa.yang berlebihan. Hari ini kita percaya bahawa bayi yang kerap menangis akan menelan banyak udara. Apa yang masuk itu mestilah akan keluar. Jadi, dengan sendirinya kolik itu menjelaskan tentang angin tersebut dan bukan sebaliknya.

Salah satu daripada masalah gastrousus yang dikaitkan dengan kolik ini ialah alahan terhadap makanan. Di peringkat awalnya, bayi yang mengalami alahan makanan ini dilihat seolah-olah seperti mengalami kolik. Walau bagaimanapun, dalam beberapa minggu selepas itu, mereka biasanya mula menunjukkan beberapa gejala alahan makanan yang lain. Gejala-gejala ini termasuklah ekzema (sejenis penyakit kulit yang gatal), cirit-birit, najis berdarah dan tumbesaran terbantut.

Post Last Edit by mek_ja at 17-2-2010 12:46

akak ada post entri mengenai nie dlm blog akak...kalau ada masa jemputlah ke blog akak ye....

12
Return to list New