CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5901|Reply: 10

STOPPING CHEQUE FACILITIES

tengah hangat ngan maybank ni....

derang ada facilities stopping cheque tau...maknanya hang boleh stop cheque tuh daripada clear....

aku dengan jayanya guna facilities tuh, sebabnya orang tuh dah lama tak claim cheque tuh...and aku dah compensate dia ngan cash pon. so aku stop la cheque u, before being presented.

sekali aku tengok bank charge aku 100, aku apa lagi....naik hangen giller....aku call aku cakap...kalo cam tu baik biorla cheque tuh bounce aku kena seratus gak....bodoh betul and what is the purpose of stopping the cheque.....aku cakap bila aku dah stop cheque tuh, cukup balance ke tak cukup balance does not have any difference, sbb cheque tuh tak laku pon......!!!!!! kalo aku cukup balance pon , still tak leh claim....adui....susah betul cakap ngan buat policy bodos nih....

dia cakap boleh appeal.....aku cakap...appeal tak appeal....kalo successful aku nak korang bayo 100 tuh campur BLR sekali selama mana tempoh appeal tuh....korang bank customer lambat pandai plak charge interest.....bila derang punya policy bodo piang tuh....nak wat lambat2...aku kata kalo tak successful too bad im writing to all the papers, worst case scenario aku nak panggil tv3...ini kes menipu namanya....!!!!

dah lama tahu.mana2 bank pun denda yg sama rasanye.

mak aiii... RM100 dia ketok....
seme bank M'sia charge RM100 jugak kee????

alliance, baru increase 10.00 - 15.00, hong leong 10.00, tapi balance mesti lebih dari amaun chq la

mostly sama je diorg charge.. kalau u biar bounce lagi ler u susah... after 3 x bounce your account x leh pakai lagi for some period and duit dalam account tu dibekukan and still kena charge RM 100. Slalu org buat stopped cheque ni dalam keadaan terdesak. Mesti maybank ada clarify kat mana2 about the charges in small letter words.. sabau je lah..

aku stop hati tuh kena rm10 je..

Follow Us

Reply #1 akubest's post

stop-cheque facilities memang dah berkurun ada.. aku kerja bank zaman 90-an pun dah ada..
ya betul..  dia akan charge.. tapi bayaran yang dikenakan mesti mengikut jadual tertentu..
aku rasa, kau kena RM100 sebab balance tak cukup kan?  sebab tu kena RM100..  

oh ya.. charge ni mengikut arahan Bank Negara Malaysia untuk menghentikan kes-kes bad cheques dan fraud, yang amat berleluasa di zaman 90-an dulu, terutamanya semasa zaman krisis kewangan..  malah macam kata Nokia, bank-bank wajib melaporkan kepada Biro Maklumat Cek, BNM tentang semua kes-kes camni..
kena penalty pun dah ok, daripada nama anda dilaporkan..  selepas 3 kali kesalahan, tak pasal-pasal je disenaraihitamkan..  nak apply loan/kad kredit pun susah..  nak bukak akaun bank pun susah..  silap-silap kena tutup pulak kakaun bank yang sedia ada.. amacam?

jadi kalau nak saman, komplen atau tulis kat media pun, sila tujukan pada BNM..

pokok pangkal hati2 lah main duit kertas nih..

by right,mmg klu stop chq,charge dia dlm rm10-rm15.kes ni, aku agk, bank ragu2 dgn ketelusan ko..sbb kekadang,org simply issue chq then stop sbb dh tau x der balance dlm ac.biasenye org bisnes buat cm ni..agknye bank ko mmg charge bounce ko nyer chq tu sbb 2 charge dia rm100..tp aku x pastilah maybank ni..sbb maybank mmg suka charge mcm2..tp org still puji maybank..pelik btl!!!

Memang procedure dia macam tu.. walaupun kita buat stop cheque tapi kena pastikan balance dlm account mesti cukup utk cover that cheque, kalau tak kena baya RM100. Fuzzy pun penah kena.  

Fuzzy issue cheque utk satu payment tu..2 weeks later the recipient tu kata tak dapat cheque tu..so fuzzy bayar cash dan issue stop cheque kat bank.  Sebelum tu fuzzy call kat bank tanya kalau fuzzy buat stop cheque kena bayar berapa and then kena ada cukup balance ke tak utk cover cheque tu jugak.. so kerani bank yg blur tu kata kalau dah buat stop cheque tak apa.. tak cukup balance pun tak apa..so fuzzy pun ok je lah.  So imagine bila tengok bank statement fuzzy kena charge RM100 pasal tak cukup balance to cover the cheque..so fuzzy call lah customer service manager (minta cakap dgn manager terus..sebab bengang dgn kerani tu..)bank tu complain..sebab fuzzy kata fuzzy dah check dgn kerani tu dia kata ok.. so bank manager tu suruh buat surat dan bagi explanation dia org akan consider.  So I buat surat officially, the next day dia org credit balik RM100 into my account..nasib baik.  Dia org cuma deduct RM10 aje..

Cubalah you buat surat kat Maybank tu.. mana tau ada rezeki dapat balik RM100 tu tapi bank fuzzy tu bukan Maybank lah..

Dan sepatutnye lepas dah bayar cash tu minta balik cheque tu so that dia tak present to the bank so tak adalah kena charge ape ape.

masa u kansel cek tu kena pastikan akaun wang mencukupi, dan sebaiknya minta cek itu kembali...
sebab bank anggap anda kansel cek sebab duit tak cukup atau takde duit = bersamaadaan
dgn cek tak laku yaitu satu kesalahan besar dan dendanya RM100.....

biasa cek laku dlm 6 bulan aje? betul ker? bila u bagi cek tu? dlm tempoh 6 blan lepas