CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5414|Reply: 24

SEXUAL HARASSMENT

Sexual harassment di tempat kerja, apa yg perlu dilakukan selain daripada berhenti kerja? Minta pendapat dari semua

[ Last edited by  owencute at 21-6-2006 09:04 AM ]

Rate

1

wat aduan kat bahagian pentadbiran....

Rate

1

Kalau buat aduan pun takde aper yg diorang boleh buat sebab melibatkan orang yg berada di kedudukan yg tinggi yg tak mungkin boleh diambil tindakan. Ada tak agensi luar yg boleh membantu jika perkara ini dibawa setelah kita mendapat peluang pekerjaan di tempat lain?

Rate

1

speedle This user has been deleted
just make a repot to ur management.

jgn lupa rekod semua perlakuan tu dalam diari. lengkap dgn masa, tempat dan jenis perlakuan yang tak senonoh tu. boleh report dkt polis jugak.

perlakuan yg tak senonoh sangat tu at this moment takde lah lagi, sebelum ni memang sabar jer bila dier dok usha, dok cakap benda yg berbaur lucah tapi bila dah berani nak sentuh2 tu yg rasa dah hilang tahap kesabaran. Sekarang ni rasa cam tak secure jer bila tiba2 nak naik lif ke, nak buat keje lambat sket pun tak senang..mengganggu betul la

Follow Us
kalau usikan berbaur lucah pun boleh tulis jugak. tulis dgn detail apa yg dia cakap tu. make sure ada rekod. baru senang nak dakwa dia nanti. ada tak u bagi warning kat org tu supaya stay away from u? mungkin dia ni ingat u tak kisah kot bila u buat macam tu. cuba buat garang sikit. kalau boleh depan orang, biar dia malu sikit.

Rate

1

Engy This user has been deleted
Originally posted by mariamaria at 21-6-2006 08:48 PM
kalau usikan berbaur lucah pun boleh tulis jugak. tulis dgn detail apa yg dia cakap tu. make sure ada rekod. baru senang nak dakwa dia nanti. ada tak u bagi warning kat org tu supaya stay away from ...

Hmm.Yalah.Ada u bagi warning kat dia?Kalau u tak bagi dia warning dia memang ingat u suka.Lagipun saya tak berapa sure ada hasilkah jika cakap dengan management.Nak tanya jugok,maniac itu dalam pangkat apa?Kalau pangkat top management tak guno pun report.
Sekarang diape memang macam itu.Ambil kesempatan bila tengok u tak bagi sebarang reaksi..Terok memang terok...

[ Last edited by  Engy at 22-6-2006 10:49 AM ]

bos awak ker? melampau betul kan......
berkeras masa dia sentuh2 awak tue, kalu awak diam jer, mungkin dia ingat awak xkisah....

Bukan direct boss tapi memang top management. Sebab tu lah susah .Buat laporan pun tak guna.. Takdelah direct marah tapi my action dah cukup menggambarkan yg saya tak suka.  Susah org cam ni tahu kiter tak suka pun buat2 tak faham jer...

Engy This user has been deleted
Originally posted by owencute at 22-6-2006 11:10 AM
Bukan direct boss tapi memang top management. Sebab tu lah susah .Buat laporan pun tak guna.. Takdelah direct marah tapi my action dah cukup menggambarkan yg saya tak suka.  Susah org cam ni tahu k ...

Hmm..Ini memang tabiat top management.Memang nak ambil kesempatan.Selalu menyalahgunakan kuasa.Ni mesti nak report kepada orang yang lebih atas lagi.Kalau orang yang lebih atas tu tidak boleh buat apa-apa, saya nasihatkan kamu ambil tindakan yang lebih keras lagi iaitu tindakan undang-undang.

Sebab kalau yang pihak atas atas ni tak boleh diharapkan untuk melindingi kamu, lebih baik ambil tindakan yang boleh melindungi kamu iaitu tindakan undang-undang. Jangan duduk geram dan diam sendiri,ini akan menyebabkan satu penderaan psikologi ke atas dirimu.

Jangan takut untuk ambil tindakan dan jangan dihasut oleh sebab akan dibuang kerja.Jangan takut,kalau yang berlaku ke atas dirimu itu benar,apabila tindakan undang-undang telah dibuat,mereka tidak boleh mengapa-apakan anda.Justice is yours.....Gambateh!!!!Bersedia untuk.Saya sokong anda!!!

Rate

1

Originally posted by mariamaria at 21-6-2006 02:54 PM
jgn lupa rekod semua perlakuan tu dalam diari. lengkap dgn masa, tempat dan jenis perlakuan yang tak senonoh tu. boleh report dkt polis jugak.

Pendapat aku.......seboleh2nya nya pihak Management at any company akan cuba avoid any sexual harrasement case ni drpd dilaporkan ke Pihak Polis.....biasalahkan...depa taknak perkara ni jadi panjang lebar....bila dah ada report polis..for sure akan ada yang kene tahan....dan court case.....Nama Company sedikit sebanyak akan tercalar....

Tapi Pihak Management ..indeed..tak boleh nak halang hak pekerja  nak buat report polis...anyone can proceed..tapi faham2 aje laa.....kita yang buat report tu still bekerja kat Company  tu.....cuma rasa tak 'selesa' lah sbb tindakan anda tu tak berapa di'sukai'oleh mereka......Mcm2 derang boleh 'buat' ....termasuk transfer anda ke cawangan lain......tak pun ke jabatan lain.......

Faham2 aje lah kan..:nerd::nerd::nerd::nerd:

Rate

1

ni aku pernah praktikal la... u marah dengan suara kuat2 depan member opis u jgn lupa hempapkan pintu opis bila klr. biar dia tau kite marah. selembut2 i pun org tak berani pijak kepala i

Boleh report kat HR/Administration, usually Company ade grievance procedure and sexual harassment procedure, make sure time report, quote all incidences, time and date. Jangan tunggu lama2, sebab nanti kalo tunggu lama mcm kasi can pulak, ader issue condonation.

Rate

1

Originally posted by reyne at 25-6-2006 12:56 AM
Boleh report kat HR/Administration, usually Company ade grievance procedure and sexual harassment procedure, make sure time report, quote all incidences, time and date. Jangan tunggu lama2, sebab n ...

Betultu...jgn tunggu lama2.....kalau boleh report dalam masa 24 jam.....atau kurang....

Pernah terjadi kat salah sorang member aku....Sorang staff pompaun report pasal sexualharrasment ni selepas 7 bulan :...HR mmg ambik report...tapi bula ditanya kenapa selepas 7 bulan baru nak report...dia jawab...." Saya kene fikir masak2 baru buat report ".....Bila ditanya lagi....takkan ambik masa begitu lama baru report ..." Encik ni nak ambik report saya atau tak ?"..marah plak dia....tanya elok2 pun marah.....

Bila ditanya ada tak saksi?.....Dia melenting " MANA ADA SAKSI...KALAU ADA PUN.....PINTU LIF JE SAKSI SAYA "...heheheh........saper pun boleh reka cerita kan....akhirnya.....setelah dibuat siasatan dalaman.....Minah yang buat report ni dikenakan tindakan sbb mereka2 cerita.....sebenarnya minah ni mmg tak sebulu dan marah ngan Member aku ni ( Ketua minah ni ).....sbb apa dia yang senior tak dinaikkan pangkat.....yang junior dinaikkan pangkat.....

Yelah...dah minah ni mulut laser.....baran tak tentu arah.........pastu dia berenti.....:nerd::nerd:

Moralnya : Kaum Pompuan mmg ada kelebihan dalam halmembuat aduan pasal SexualHarrasment ni...tapi jgn salahgunakan kelebihan gender tu untuk 'tujuan jahat' camni.....

Rate

1

Terima kasih atas semua pandangan , sokongan dan nasihat. Setelah berfikir saya lebih kepada mengumpul bukti dan menggunakan cara macam nurulazzah buat tetapi menggunak pendekatan yg berbeza. Saya tidak boleh membuat laporan kepada HR dan juga yg lebih top dr dia sebab orang HR ada kaitan dengan org yg saya maksudkan. Previous case org yg membuat laporan akan diresignkan dengan andaian mereka yg menggoda . Lagipun co. ni diturunkan melalui keturunan, selagi berada di dalam syarikat ini tiada apa yg dapat dilakukan.

Originally posted by owencute at 27-6-2006 09:00 AM
Terima kasih atas semua pandangan , sokongan dan nasihat. Setelah berfikir saya lebih kepada mengumpul bukti dan menggunakan cara macam nurulazzah buat tetapi menggunak pendekatan yg berbeza. Saya  ...

owen, if this is the case, susah skit lah, last resort kena report kat polis je:jeling:

Originally posted by owencute at 27-6-2006 09:00 AM
Terima kasih atas semua pandangan , sokongan dan nasihat. Setelah berfikir saya lebih kepada mengumpul bukti dan menggunakan cara macam nurulazzah buat tetapi menggunak pendekatan yg berbeza. Saya  ...

apa yg u buat?
citer lah.. maybe boleh dijadikan pnaduan rakan2 yg lain

hmm... aku dulu pun pernah kena raba dan hampir2 kena rogol.... tu citer lama  memang menakutkan. biasa la klu dah setan tu datang. tp sebenarnya kalau kite sayang kerjaya mana2 syarikat pun akan cuba ambik kesempatan. report pada polis dan pihak atasan pun buat keje mcm lepas tangan jer, so lebih baik kite ajar sendiri.yakinlah... kita perempuan jangan bagi lelaki ambik kesempatan. kalau agak2 tak menjadi gak nasihat sy ni cuba tanya org2 lebih berumur. diorang lagi bijak menangani masalah ni..

nat_ee This user has been deleted
I've handled sexual harassment cases before... memang susah kalau ia melibatkan 'top management', especially dalam company yang berlandaskan 'keturunan' nih

Aku syorkan apa yang semua orang dah suggest atas tu.
Keep records of EVERY single thing yang dia buat yang boleh dianggap sebagai sexual harassment.
(Tarikh, tempat dan saksi-kalau-ada)

Pastu, kalau you dah takleh sabar dah, make a formal complaint kepada sesiapa dalam Management yg you rasa you boleh percaya and CC to HR.
The law is that sexual harassment is a serious misconduct and kalau management tak ambik sebarang tindakan ke atas formal complaint you, that company is guilty of dereliction of duty and this entitled you to compensation. And kadang2 compensation in boleh masuk beribu-ribu ringgit tau.

Kalau pulak company tu buat apa2 yang menyebabkan you resign, diorang ambik risiko disaman for 'constructive dismissal'. Constructive dismissal is a form of dismissal that relates to situations where the company抯 conduct or behaviour or reaction to a work-related situation is serious enough that it implies a breach of the employer-employee relationship.Memang you ada alasan yang kukuh untuk saman.All you'd have to do is make a complaint kat Industrial Relations Deparment yang akan refer kes you ker Minister of HR yang akan refer pulak ker Industrial Court.

Dan sekali lagi, award dari Industrial Court ni pun boleh membawa kepada beribu-ribu-ribu ringgit jugak.

So please keep records and also... try to stay safe, ya!

Rate

1

12Next
Return to list New