CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chipmunk

55% pelajar IPT dapat CGPA 2.5, betul ker?

memang la praktikal knowledge pun penting, tapi cemana nak excell in practise kalau basic knowledge pun tak der??? memang la masuk court leh berhujah berdegar2 tapi kalau takder point n takder authority end up masuk tong jugak kan??? silap2 leh kena baling file dgn judge...so bottom line is...walaupun practical knowledge penting, tapi kita tak leh nak cemerlang kalau tak der basic nyer...cemana nak tau basic?? kena la rajin blaja masa kat U n at d same time result exam pun ok...

lagi satu aku tak suka kalau kementerian pelajaran turunkan graf gred exam besar cam SPM cuma sebab ramai yg tak score tahun tu, personally aku rasa tindakan tu macam menanam tebu di bibir, mengaburi mata rakyat, naper nak turunkan gred so that student leh dapat A kalau hakikatnye dia tak layak???

akibatnya, budak2 ni dpt la byk A mase exam dan layak ke universiti hatta hakikatnyer kualiti A diaorg tu maybe standard B or C. one of my classmate dapat A2 for english masa SPM, tapi volcano pun tak tau aper, tok sah cakap grammar, vocabulary pun limited, aku nyer english tak la perfect but for such a grade, expectation kau mesti la agak tinggi sket.

biler kat universiti plak, derang ader problem nak catch up study, esp. bila compete dgn student yg memang elok...memburukkan keadaan derang berharap lecturer menyuap nota, tak pun nak exam sok copy je notes budak2 yang rajin...naper??? derang bukak law report baru baca satu kes cari ratio tak jumpa2..pas tu give up...nak baca textbook lagi la haram...kalau derang leh score pun... sebab derang menghafal bukan sebab derang betul2 faham subjek tu.. akhirnya berlambak2 la graduan PARROT yang kita lahirkan...sadis...

walaupun aku bukan cikgu, tapi bidang pendidikan ni dah jadi sebahagian hidup aku, coz my parents are. punca nape graduan tak cemerlang, aku percaya bersangkut paut dgn kelemahan sistem pendidikan sejak dari awal lagi. bynk sgt defect...

oops... dan juga mentaliti student tu sendiri...[tambah sket]

Originally posted by bizzybeez6440 at 15-6-2006 02:07 AM
memang la praktikal knowledge pun penting, tapi cemana nak excell in practise kalau basic knowledge pun tak der??? memang la masuk court leh berhujah berdegar2 tapi kalau takder point n takder auth ...

yea memang betul ape ko ckp, kalau dlm bidang law mmg mcmtue,wlpun aku tau ramai loyer2 dulu bukanlah cgpa nya tinggi sgt tapi bila aku pikir2 balik zaman dulu n skrg dah lain...persaingan semakin kuat...saper lalai abislah, aku ada gak member bdk law gune hujah nie cth karpal singh tue grad 3rd class hons jer tapi adakah sekadar nak jd mcmtue sajer atau skadar nak sedapkan ati dan malas lagi nak blajar bersungguh2...well, mentaliti penting, kalau berbuih nasihat tak lekat gak then blajar tak nak bersungguh2 habislah.....

Originally posted by chipmunk at 15-6-2006 11:49 AM

yea memang betul ape ko ckp, kalau dlm bidang law mmg mcmtue,wlpun aku tau ramai loyer2 dulu bukanlah cgpa nya tinggi sgt tapi bila aku pikir2 balik zaman dulu n skrg dah lain...persaingan se ...

aku paling anti bila law student guna alasan cenggitu.. "ala karpal singh grad 3rd class je.. tapi terer gak.." rasa cam nak hempuk je kpale derang kat dinding... memang la karpal singh grad third class, dia grad taun biler??? kat mane??? pas tu dia ni pakar dlm bidang aper???

walaupun dia grad 3rd class, maybe disebabkan slalu kena repeat paper tu yg smua legal principle lekat kat kepala dia, plus dia grad oversea, so he has the advantage of being proficient in english. the most important thing, karpal singh ni tau dia nyer strength is in criminal law so dia focus on tt area most.

bebudak kita nih?? english lum tentu baik, dlm bnyk2 areas of law lum tentu satu pun derang ni leh expert...ader ati nak same kan diri ngan karpal singh...:geram:

Originally posted by bizzybeez6440 at 15-6-2006 04:05 PM

aku paling anti bila law student guna alasan cenggitu.. "ala karpal singh grad 3rd class je.. tapi terer gak.." rasa cam nak hempuk je kpale derang kat dinding... memang la karpal sin ...

Hehe sabor jela yea....mau tak mau akademik kene jaga gak...

Saya rasa, benda ni banyak disumbangkan oleh ketidak sungguhan students sendiri, sebab saya rasa rata-rata students (malays esp) dah berpuas hati sekadar dah dapat masuk universiti, dan dah berpuas hati sekadar dapat ijazah. Orang Melayu, kalau dengar dah masuk universiti, dah dapat ijazah, nampak konon itu dah grand sangat

Good theory knowledge penting, good skill pun penting. Bila CGPA rendah ni, risau juga employer nak ambik bekerja, sebab mungkin dia tak master pun basic principal in the related area. Tapi kadang-kadang, saya risau satu senario berkaitan excellent student ni. Ada ramai jugak excellent students yg jenis ulat buku, terlalu concentrate pada study sebab nak dapat excellent result, tapi lupa aspek-aspek penting lain yg kita nak lihat ada pada seseorang excellent student.

Contoh early this year, saya nak hire staffs. Cari accounting graduates yg dah kerja dalam dua tahun. Dah shortlist kan diorang tu, saya rasa tak sabar nak interview a Malay girl graduated from UM with CGPA 4.0 . Dah pernah kerja 2 yrs kat one big 5 audit firm. On paper, I can grade her as excellent. Bila dok depan mata, adoi mak... nak communicate dgn orang pun mcm tak confident. Bila saya tanya dia kenapa berhenti from the audit firm (usually minimum org dok kat audit firm 3 yrs, sng nak dpt membership), dia kata sebab tak tahan working hours lama sangat, nak cari kerja yg working hours stable sikit. Adoi mak... nak je saya suruh dia jangan masuk commercial line langsung. Yg camni, excellent mcm mana pun orang susah nak ambik.

Akhirnya saya hire satu chinese girl, CGPA 2.8 je budak tu...

Follow Us
Reign This user has been deleted

FYI..

Klu dah dapat Matrik secara automatik tak dapat Diploma dan Form 6
Klu dapat Diploma secara automatik tak dpt Form 6

Klu sesape dpt keputusan cemerlang dlm SPM tapi namanya tiada dlm list Form 6 maknya dia akan dapat Matrik @ Diploma...

rennuke This user has been deleted
cgpa ni aku raser bukan boleh menjamin korang nak dapat keje pun..kalo cgpa baik tapi keje macam kayu susah jugak.. cuma satu kelebihan kecil jer.. yg amik korang kejer nnti tukang interview tu jugak..result baik interview gigil2, takder experience keje langsung susah jugak..

sekadar pendapat....:tq:

cgpa ni sebenarnya penting...nak tengok sejauh mana kita menguasai teori yg kita belajar...

praktikal/pengalaman pun penting sbb nak tengok camna kita applykan teori tu...

senang cakap...dua2 penting...kena seimbangkan la...:bgrin:

CGPA 2.5 PUN OK LA TU.. KENA LA TERIMA KENYATAAN
DARIPADA CGPA TINGGI TAPI GRADUAN TAK BERKUALITI..

2.5 usm engineering = 3.4 enginnering uitm..pe citer???

ngehngehngeh......

Originally posted by CRK at 26-6-2006 08:31 AM
CGPA 2.5 PUN OK LA TU.. KENA LA TERIMA KENYATAAN
DARIPADA CGPA TINGGI TAPI GRADUAN TAK BERKUALITI..

:hmm::hmm::hmm: pelik....

btol kot....

betul...:setuju:
berdasarkan ngalaman aku dan rakan2...

Originally posted by mr_mrs_smith at 21-7-2006 07:17 AM

:hmm::hmm::hmm: pelik....

:pmuka:aku dulu pun termasuk dlm kateogori pelajar yang tak cemerlang, gemilang n terbilang.....ponter tak besh tapi paling ptg tgk course hapa yg diambek....tak sempat nganggur sbb konvo degree terus lecturer bagi jdk research assitant n sambung masters(cover result degree)...tak abeh masters terus dioffer wat phd ngan sponsor U tpt blajar....

:pmuka:paling ptg sesapa yg rasa degreenya cukup2 mangan...cover lah ngan sambung masters....peluang maken luas masa tu

tuhlaa rezeki ada memane janji rajin

melayu nie samala cam cina ker india

ada yg malas ada yg rajin

tapi aku respect orang yg rajin walau tak berapa pandai

insyaallah bleh bawak diri

tapi zaman sekaragn kene jaga gaks pointerr

xsmua yg xnak berjaya yang cgpa 2.00 tu aku tgk yang jns giler2 mcm buat jualan lgsgla nak kaya cpt xpun yg jns berkepit 24jam dgn awek je hehe skit2 ckpla dan ader kreta dan ank org kaya coz ader link kuat leh dpt keje.. thats my experience.. cina mls gak tp xrmi coz doirng mentaliti nak keje sendiri mcm buka kedai tapi melayu nak keje gomen asik2 nk jd cikgu termskla aku hehe

Baru masuk U,dah couple sana-sini,maunya result tak masuk gaung...

klu korang nk tau betapa ramai gak graduan tak kira melayu ke cina ke yg dpt 3.00 ke atas atau kelas pertama sekalipun turut mengalami masalah pengangguran...sebenarnya cgpa tu hanyalah tiket kita utk masuk level seterusnya semasa interview mtak keja...majikan hanya fikir yg graduan dgn 1st class atau cgpa 3.00++ pandai dan tahu segala2nya dan memnuhi requirement yg diorang nak...klu korang nk tau yg mana dpt 1st kelas ke 3pointer ke diorang nih mmg duk kat bilik study je..hidup mati diorang utk pelajaran je..diorang tak bersosial dan tak tau kemahiran2 lain spt kemahiran kepimpinan, kemahiran berorganisasi....dll..ini terbukti bila aku wat praktikal dulu.kitorang tak penah belajar pasal hardware atau pun embeded sistem dlm kelas..tp bila di hantar ke praktikal kena wat bende2 macam tu sbg 1st task die kt tpt praktikal..malangnye aku amat kesian kat die sbb die nye knowledge psl hardware komp mmg 0..dia tau guna komp wat assigment n  programming je..kira tak sangka lak aku nih ade ilmu lebih skit dr dia tau psl hardware tp napa pointer aku just 2.75 je...dan diorang ni mmg terer la klu nk final exam sume diorang baca melekat..aku gak tak lekat2...kesimpulan harap majikan jgn bersikap prejudis kepada mereka yg kurang cgpa nye...beri mereka peluang dan biarkan mereka tunjukkan apa yg mereka tahu..cuba bg mereka tempoh beberpa bulan utk buktikan..kebykan student yg cgpa nye kurang ni ada kemahiran tambahan spt berorganisasi..bercakap dgn org ramai...dan utk pengetahuan korang gak thn ni UM tade sorang pun calon utk dpt anugerah diraja..sbb mereka yg betul2 1st class tu hanya akademik semata2..tak penah bersosial dan kurang kemahiran tambahan..

result matrik last year very trok ...

1200+ student dapat 4 flat .. tapi 900+ of them are non bumi ..

and only 10% of matric student is non bumi ..