CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: saayang79

pengalaman prgnt slps c-section

Originally posted by kawahapi at 21/2/06 11:45 AM
Limau Nipis, hosp P yea.. Sedih kan kalau mcm tu. We trust our gynea tp kalau dia nak make profit out of our worries for the baby mmg x patot la. Gynea you tu male ke female?

My 1st gynae is female - bukan kat hosp P lah tapinya
But I was wondering, gynae perempuan ni rata-rata cepat panik ke? sebab tanya kawan-kawan yg gynae perempuan, yg depa tahu, bedah je..

My2nd gynae is male - sebab suka sgt ngan dia.. ni aku cakap nama.. heheh
Dr Abdul Rahman daripada Hosp Tawakal

mrs_faizal This user has been deleted
Hi all,

ade pun topik ni, mrs pun c-sect for my 1st baby, skang dah 7 bln, actually belum pregnant lagik  and tak plan pun for 2nd one, just want to get more info especially vaginal birth after c-sect.

pagi tadi mrs terbaca dlm paper, Low Ngai Yuen (123 Dutch Lady) tgh pregnant for the 3rd time, tak silap 1st baby dia c-sect, 2nd tak pasti pulak, ikutkan dia pregnant setahun sorangla kan?

Aku pon ade gak dgr better kalau gynea male. Sbb tu aku pilih yg sama ngan nasi impit, the nice dr tan kat smc ;). Cuma kalau bulih, 1st baby ni aku nak sgt vaginal birth. But, how do we know when we really need the c-sec? Yelah, supaya x dikelentong oleh si gynea yg nak ambik jln mudah lagi cpt panik..

Originally posted by kawahapi at 21-2-2006 11:40 AM
Area KL ek? Toink, ko dah ade pengalaman kat SMC kan? Rasa2 nye kalau gynea suggest c-sec tu makna nye mmg patot c-sec ke? Adakah aku bulih insists gak nak vaginal delivery? Ko ngan doc mana ari tu ...

Insya Allah, rasanya memang masa tu patut caesar.  Tahap keyakinan I tinggi jugaklah, dalam 90%...  I pakai Dr Siti tulah... I kena caesar pasal baby I melintang, lying sideways ye, bukan songsang.  At about 32nd week of pregnancy, Dr dah perasan kata baby I melintang.  Dia explained, kalau melintang, memang tak boleh beranak vaginally.  Tapi dia jugak cakap, it's too early to be worried.  Insya Allah, baby tu akan pusing jugak.  I pun tak risau sangat sebab masa first baby dulu pun mula2 melintang, dah hujung2 baru dia pusing.

Satu hari (37th week of pregnancy), I pergilah check-up.  Dr scan tengok & bagitau baby I melintang lagi.  Dr kata "takpe, toink, kita bagi masa seminggu lagi.  Kalau dia tak pusing jugak, kita kena set date untuk caesarean.  tapi you kena ingat, baby you ni melintang, so kalau dah rasa sakit mesti cepat2 datang hospital.  Kalau baby you still melintang, you tak boleh bersalin normal, bahaya pada you sebab rahim boleh pecah.  baby pulak takut jadi cord prolapse". (Lebih kurang camtulah dia cakap).  So, I pun oklah, salam2 dengan dia & nak keluar.  I dah bangun dah & Dr Siti pesan lagi, "ingat tau, kalau rasa sakit je datang hospital cepat2".  Pastu I duduk balik.. Sebab, dua tiga hari sbeelum tu memang I dah rasa sakit.  Rasa sakitttt, pastu hilang, pastu sakitttt lagi.  Tapi tak kuat sangat sebab seingat I masa beranak first baby dulu, memang sakit gila. So, I citerlah kat Dr macam tu.  PAstu Dr kata, "to be on the safe side, kita buat ECG".  Oklah, I ikut je, tapi dalam hati merungut jugak sebab I nak gi keje dah sebenarnya.

So they strapped me on that ECG machine for half an hour.  Memang I tengok graf I tu naik & turun constantly.  Nurse yang teman I pun kata "Eh you ni dah nak beranak dah ni".  After half an hour, I jumpa balik Dr Siti & dia explained that my contractions were 5 minutes apart already 7 that indicated that I was already in active labour. tapi dia pelik gak, dia tanya "you tak sakit ke?".  I cakap, "Takdelah sakit sangat, tapi rasalah perut ni asik mengeras je".  Then she explained, probably due to my baby's position, the pain was disseminated horizontally, tu I I tak rasa sangat sebab dia tak menekan ke bawah.

About 2-3 hours after that, selamatlah i......

Kesimpulan dia kawahapi, rasanya memang wajarlah i dic-sect hari tu.  Buleh kalau nak insist on vaginal delivery, tapi tengok kes lah. Cam my kes tu, memang the moment Dr bagitau baby melintang, I've done some research lah.  Memang baby yang lying sideways ni takleh dilahirkan secara normal.  Kalau breeach boleh diusahakan lagi. Tu pun I dah mintak second opinion from other Dr. Balik pada soalan you samada boleh tak nak insist on normal delivery, I rasa, kalau setakat lambat dilate, boleh lagi kot.  Tapi kadang2 Dr boleh kata, heartbeat baby you dah lemah, so kena c-sect.  Susahlah nak cakap sebab kita bukan Dr kan?  Kalau dia kelentong kita pun mana kita tau...  Tawakal lah, doa banyak2.....

[ Last edited by toink77 at 21-2-2006 12:44 PM ]

Originally posted by limau_nipis at 21-2-2006 11:37 AM

intial? Hosp P dekat-dekat Bangsar

bluejambu, you pun emergency c-sect ye? kesian kan.. rasa tension pulak sebab we put our 100% trust to our gynae.. my first gynae pun kelam kabut bila tau  ...

Hospital P kat Bangsar tu ye? My cousin yang beranak kat situ pun kena caesar jugak.  Dr kata pasal lambat dilate lah. Sekarang dah tau hospitalnya, gynaenya pulak.... bagilah clue sikit.... Sebab kadang2 lainn gynae, lain caranya...... Dulu masa I bersalin first baby kat Pantai (Penang), pun ramai org dah bagitau ada satu Chinese dr ni memang suka c-sect.  So, I amiklah gynae lain.

kawahapi,
not to worry
i dulu c-sect pun sbb heartbeat baby makin lama makin slow
dr tan kata mungkin sbb tali pusat ada belit mana2 bahagian badan baby
lagipun air ketuban dah lama pecah, mungkin juga baby lemas
dia pun ada tunjuk & explain graf dr ECG kat i & hubby
bila dia kuarkan baby dr perut dia cakap, tali pusat belit kaki baby thats y jalan tak buka
so, idok ler dia sesuka hati operate patient
tapi mungkin pengalaman u berbeza nanti.. so kongsi2 la nanti yer

cuma i nak cerita kat u skit
masa i c-sect tu kan (bius separuh badan) dr tan sambil operate sambil sembang2 dgn i
dia tanya pasal kerja la, nak letak anak nama apa la, suka makan apa la
ingat balik kelakar pun ada
and dia pun sesambil buat kerja tu dia akan explain kat kita
cthnya : ok, skrg doktor nak belah perut u, now i can see ur rahim, bla bla bla, now i'll take ur baby out, 1,2,3 bla bla bla, skrg doktor nak jahit bahagian dalam, ect.... sampai la kita discharge dr OT tu.

masa beranak normal ni pun, bila dia nak kita push, dia akan ckp "ok adrina, push as hard as u can, tolong doktor okay? 1,2,3 pushhhhhhhhhhhhh... good girl"

tgk dia bagi semangat tu pun, buat kita rasa bersemangat jugak.

[ Last edited by nasi^impit at 21-2-2006 12:58 PM ]

Follow Us
ha ahla..bagilah gynae nyer sekalik? sbb kiter kat P=-bangsar tue nanti...

gynae aku..aku tanyer pasal c-sect nie dier jawab aper?

"dont have to worry, dkt africa mereka sumer beranak sdirik without any pain releief mcm epidural, etanox etc etc.boleh beranak sendiri bawah pokok. kiter orag mesia, sket2 mau amek drug, sket2 mau belah perot...haiyaa!!".....(slang cina....eehhe)

(doc aku cam galakkan normal delivery)...

Originally posted by tina^^ at 21-2-2006 12:53 PM
ha ahla..bagilah gynae nyer sekalik? sbb kiter kat P=-bangsar tue nanti...

gynae aku..aku tanyer pasal c-sect nie dier jawab aper?

"dont have to worry, dkt africa mereka sumer beranak  ...

Bagus Tina kalau Dr you cakap camtu. He..he.. Kalau camni, rasanya cam boleh teka je sapa gynae yang limau maksudkan tu.... Gynae yang cantik macam Sofea Jane tu eh?

Originally posted by toink77 at 21/2/06 12:55 PM

Bagus Tina kalau Dr you cakap camtu. He..he.. Kalau camni, rasanya cam boleh teka je sapa gynae yang limau maksudkan tu.... Gynae yang cantik macam Sofea Jane tu eh?

ya betul :cak::cak: 10 markah untuk toink

Originally posted by nasi^impit at 21-2-2006 12:51 PM
kawahapi,
not to worry
i dulu c-sect pun sbb heartbeat baby makin lama makin slow
dr tan kata mungkin sbb tali pusat ada belit mana2 bahagian badan baby
lagipun air ketuban dah lama pecah, mung ...

Masa Dr Siti operate I pulak, dia sibuk bergosip pasal Norjuma dgn dato Nazim.  Pasal Normala Shamsudin lah.  Dia citer pasal masa kecik2 dulu dia sellau bidankan kambing bapak dia bersalin.  Tapi dia bukan sembang ngan I, dia sembang ngn Dr Suraya the anaesthologist.  Sekali-sekala je dia sembang dgn I.

Tapi Dr Suraya tu memang baik sangat2.  Lepas baby keluar je, I tak dapat tengok sebab paedaiatrician buat initial check.  Dr SUraya cakap "mata baby you macam you la.. But I think his skin ikut father dia". Lepas paediatrician dah habis check baby, Dr Suraya amik baby tu & hulur kat muka I suh cium.  Bukan Dr Siti.  Pastu, biaslaah kan air mata ni mulalah nak meleleh.  Pastu Dr Suraya amik tisu lap air mata I.  Very nice Dr.  

Dari citer Nasi, macam bestlah Dr Tan ek?  Memang I sellau dengar male gynae lagi friendly dari pompuan.

Originally posted by limau_nipis at 21-2-2006 12:59 PM

ya betul :cak::cak: 10 markah untuk toink

He.. he.... the moment you sebut hosp P kat BAngsar je, I dah terus teringat Dr Sofea Jane ni sebab sebelum ni pun dah banyak dengar citer pasal dia..

dr sofea jane nie mcm mcm cerita dengar pasal dier.

tp mcm ngeri lah...thats y i opt for male gynae....

limau,
oo yg first c-sec pasal songsang ek?
i tahu gak songsang still bole normal..

pasal Yuen tu..dia preggy lagi? wow! U GO GIRL! pernah terbaca hubby dia nak sepasang cukuplaa..dia lak nak ramai2..dia dedua c-sec sebab tulang pelvic sempit ke apa..mmg takleh beranak normal..

BTW, apa cerita Dr. sofea jane? tak pernah dgr pon?

masa my time bius separuh..dr.Zul tak berapa friendly dari masa check up lagi..sepatah tanya sepatah jawap..me mmg kalao bole takmo bersalin situ tp hubby yg insist..sebab dekat rumah kot..tapi overall Dr.Zul takla teruk..biasa2 jek..masa operate yg dok sembang ngan i dr yg bius..dok cerita anak dia 8 org perempuan semua..cerita dia beli moto spot laa..dia sembang ngan hubby sebab takmo hubby nerves..hubby mmg takot darah..thats why masa operate tutup separuh badan supaya dia tak nam[ak..masa keluar jek baby me suruh hubby kira jari anak cukup ke tak..hihihi..

2nd time nanti maybe bersalin tempat yg sama...my mom dah jadi bidan kat situ..hubby pon suggest kat situ gak..harga pon tak mahal sgt..i kene 3800 hari tu..3rd star PH tak bole harap tinggi sgt..

cantik cam sepiah jane?
kih kih kih

mmg aku pon byk dengor cite pasal dr sepiah jane nih..

mula2 korang kata dr sofea jane..aku ingatkan dr idris...sebab rase aku..dr idris tu la gynae sofea jane..rupenye dr-cantik-cam-sepia-jane ye

Thanks toink & nasi impit. Kawah ni bkn apa, maklum la 1st baby. Mcm2 yg aku dok pikirkan. Kdg2 hubby marah sbb takot kang darah aku naik dok pikir yg bkn2. Tp bila baca experience nasi impit, kawah rasa lega la skit. Nmpknye x sia2 pilihanku ngan dr tan tu

Dr sofea jane tu cpt panik ke? Hehe, betol la gynea male is better than female ek? Payah gak kalau asyik nak soh c-sec je ek? Tp betol la, org kat afrika tu mana ada belah2 pewot ek. No drugs whatsoever.

mcm gynae aku pulak, terlampau kewl dan very positive...tanyer nak makan aper sumer bole, nak senam aper sumer bole. nak buat aper sumer bole.pendek kata kalau tanyer dier sumer nyer positip ajek....sumer boley! malaysia boleh!

aku cakap kat dier aku sakit kaki, dier cakap aper?
"tidak perlu bersenam seperti ingin masok ke sukan olimpik"

cessssss......

Originally posted by tina^^ at 21/2/06 03:59 PM
aku cakap kat dier aku sakit kaki, dier cakap aper?
"tidak perlu bersenam seperti ingin masok ke sukan olimpik"

alamak lawok aa tina..
rasnaya kalau time bersalin dia buat lawak, maunya ilang sakit bersalin tu

Originally posted by tina^^ at 21-2-2006 03:59 PM
mcm gynae aku pulak, terlampau kewl dan very positive...tanyer nak makan aper sumer bole, nak senam aper sumer bole. nak buat aper sumer bole.pendek kata kalau tanyer dier sumer nyer positip ajek.. ...

hahaha, kelakar la gynea ko tina. x payah bersenam mcm nak masok sukan olimpik ek?

Originally posted by limau_nipis at 21-2-2006 11:37 AM

bluejambu, you pun emergency c-sect ye? kesian kan.. rasa tension pulak sebab we put our 100% trust to our gynae.. my first gynae pun kelam kabut bila tau my baby songsang, actually, i was in my 37th week, kalau tunggu dalam 2 minggu, org tua aku ckp maybe budak leh pusing to normal. so i opt for c-sect, sebab i trusted my gynae 100%

then bile dah ngandung no 2, i changed gynae. my gynae listened to my problem and said i actually can deliver normal for my 1st. so i was like, huh? terkejut sgt.. my 2nd gynae ni cakap kalau baby songsang, actually possibility untuk bersalin normal walaupun baby songsang still boleh.. ...

masa baby songsang tu ada doc try pusingkan baby...
mcm saya baby songsang lg..dah nak masuk 38wks.. doctor dah pusingkan tp baby ni songsang balik..tp hr tu doc ada ckp kalau bersalin normal secara songsang bole dgn syarat montotnya kuar dulu...tp songsang saya ni kaki baby betul depan pintu rahim..in case kaki kuar dulu bahaya..sbb kaki kecik..nanti kaki bole sekat pintu rahim...x tahu le doctor ckp..kalau baby aktif..x mustahil dia akan turn last minute...he,he...tunggu minggu ni check up,tgk mcmana....kalo x turn gak..kena doctor pusingkan jugakle..

my cousin ada yg beranak normal w.pun anak songsang
tapi dia cakap mmg sakit giler
ee... tak dapek den bayangkan

tapi dalam kes toink baby melintang kan?
mmg takleh normal la kot