CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: intan_mahsuri

Pengalaman manis seorang guru...

Pengalaman manis saya...

Tahun ni pasukan kadet polis baru ditubuhkan and I was selected to be the teacher in-charge, and diberi syarat cuma platun kadet lelaki sahaja yg boleh dibuka. Well, as I expected ramai students yg nakal join platun kor kadet polis ni. Mula2 tak tahan telinga ni dengar sindiran some teachers about anggota kadet ni. To make it even worse, hari sukan hari tu, diorang kawad macam tak pernah belajar kawad. Padahal cikgu dia ni sampai merah padam muka dok ajar kawad tengah panas dengan diorang :geram:

Memang la tak leh nak salahkan diorang, coz diorang takde basic kawad and yg pandai ajar kawad pun seorang je ahli yg I lantik jadi sarjan. Mcm2 halangan nak ajar diorang ni jadi berdisiplin, at least dalam barisan pun jadi la. Panggil polis datang latih pun susah, coz tak cukup jurulatih polis.Dah la protokol banyak lak tu.. Nak tak nak, dengan aku2 pun join kawad dengan bebudak ni. Kesian juga diorang ni, selalu kena marah dengan aku, but niat aku nak suruh diorang buktikan yg pelajar nakal pun, kalau kena gayanya, boleh jadi sangat berdisiplin dalam platun. Selalu aku cabar diorang dgn kata2 ni... Tapi aku marah la macam mana pun, they still come for latihan kawad. Yg harunyer, dlm hujan semalam pun diorang sanggup datang kawad and call aku minta datang ajar sama2 dengan sarjan kadet tu. Coz today ada competition kawad kaki peringkat sekolah.

The sweetest thing happened today...bila sarjan kadet aku tu menang ketua platun terbaik dan platun aku dapat tempat ketiga daripada 7 platun unit beruniform yg lain. Aku bangga sangat dengan students aku tu, dalam masa kurang 3 bulan berlatih, daripada takder basic sehingga boleh buat kawad formasi. Bila tengok diorang, aku rasa lebih bersemangat nak turun ajar diorang semua ilmu yg aku ada (walaupun tak seberapa). Coz to me, the most important thing is not only on academic excellence, but also character development. To all my students, I'm very happy with you all, and I really hope that you all can be the best platoon next year. Hehe... aku seronok sangat tadi, nasib baik depa semua lelaki. Kalau pompuan, dah lama aku join diorang peluk2. Opppsss... Apa2 pun today is one of the sweetest things ever happened to me...

[ Last edited by  MamaIlya at 15-4-2006 01:36 PM ]

Rate

1

pakcik_d7668 This user has been deleted
Tahniah MamaIlya

26 ni giliran pakcik lak bawak budak pegi pertandingan kawat kaki. ni pun baru balik dari sekolah, pasal budak2 tu mintak buat latihan hari ni. takpa la walaupun sabtu cuti..rela ku korbankan...hehehe

sebut pasal character development ni...bagi pakcik, time aktiviti macam ni la lebih berkesan kita nak terapkannya pada budak2 tu. kalau time dalam kelas waktu mengajar tu, memang kurang sangat ruang.

lagipun time macam ni le....budak2 dan kita akan lebih memahami antara satu sama lain....hasilnya kita akan nampak dalam kelas nanti...kebanyakan budak2 yang biasa dengan kita, akan lebih hormat dan patuh pada kita...walaupun pada cikgu2 lain mungkin budak ni diberi macam2 gelaran negatif yang menggambarkan sikap negatif mereka tu.

Reply #62 pakcik_d7668's post

Thank you pakcik. Hope your students pun menang dalam pertandingan kawad kaki tu. Hehe...lawak la panggil pakcik, macam dah tuo bonar eh...

all the best utk sumer cikgu², semoga terus tabah mendidik anak bangsa :pompom::pompom::pompom:

Originally posted by ecomoda012 at 15-4-2006 02:12 PM
all the best utk sumer cikgu², semoga terus tabah mendidik anak bangsa :pompom::pompom::pompom:

ketabahan yang kalau pun tak bertambah....perlu dikekalkan sepanjang hayat...dok didik anak2 kita zaman sekarang ni pun dah poning kepala....hehe...bayangkan le ada lagi 30 tahun nak keja macam ni...
TABAH....suka pakcik dengar perkataan tu....hehehe

apapun terima kasih ecomoda....

p/s - cikgu2 kalau rasa tahap KETABAHAN tu dah makin berkurang....cuba2 la nyanyi lagu guru malaysia tu dan hayati liriknya...atau kat meja cikgu tu....cikgu print dan tampal le lirik lagu tu...kalau segan nak nyanyi, cikgu baca aja la dalam hati tiap2 hari...hehe

Originally posted by MamaIlya at 15-4-2006 01:58 PM
Thank you pakcik. Hope your students pun menang dalam pertandingan kawad kaki tu. Hehe...lawak la panggil pakcik, macam dah tuo bonar eh...

kata orang....nak menang tu senang:nak pertahankan kemenangan tu yang susah....tu la, bila dah 8 tahun jadi johan daerah....kena la usaha lebih daripada orang lain.

pakcik memang dah rasa tuo bona dah. dah melintasi separuh daripada aras purata hidup orang2 zaman sekarang....kojap yo raso. raso macam baru semalam pakcik sekolah rendah....ehe.

dengan umo yang tinggal ntah tak tau berapa ni, pakcik cumo harap....dengan kejo pakcik ni yang mendidik anak2 kita,ado la rahmat Allah nanti...selagi ada keikhlasan dalam hati

Follow Us

Reply #65 pakcik_d7668's post

Yupp...harap2 ketabahan kita semua as teachers dikekalkan kalau pun tak ditambahkan. And semoga lebih ramai guru yg ikhlas terima anak murid mereka tanpa ada prejudis yg bukan2....

Originally posted by ecomoda012 at 15-4-2006 02:12 PM

Thanx ecomoda....:tq:

Reply #61 MamaIlya's post

keep up the good work mamailya ... nice to hear good story like this ...cam aku cakap .. setiap insan berpotensi untuk menjadi par above excellent .. dengan syarat kita sentiasa letakkan harapan dan guide diorang .. ke arah yg betul

Originally posted by sibel at 16-4-2006 09:45 AM
keep up the good work mamailya ... nice to hear good story like this ...cam aku cakap .. setiap insan berpotensi untuk menjadi par above excellent .. dengan syarat kita sentiasa letakkan harapan ...

Hey..thanx sibel.. :tq:

keje part time ,gaji full time..memang la manis...

Originally posted by MillionIdeazKid at 17-4-2006 03:28 PM
keje part time ,gaji full time..memang la manis...

Hmmm..one of a few persons who underestimate the teaching profession... Wutever la...

Originally posted by MamaIlya at 17-4-2006 23:51

Hmmm..one of a few persons who underestimate the teaching profession... Wutever la...

kat mana yg kata underestimate tu?

Sibel...ceritalah sikit kenapa ko pandang rendah "kebanyakan' cikgu???

Ko pernah kena cabul ngan cikgu ke???

heheheheheheh....terlampau marah nampaknya

cikgu2 semua kat sini mengajar skolah kerajaan ye? ada tak kat sini yg mengajar skolah swasta? cikgu2 semua ngajar subjek apa?

pakcik sepenuh masa kat sekolah kerajaan sherrina. takda masa nak buat part time kat pusat tusyen...hehe
pagi petang kat sekolah jek ngan budak2. malam pun bawak balik keja kat rumah.

ngajar? maths f2, geografi f1 dan moral f2

Reply #74 AnBulisia's post

cikgu2 x  ramai sebenarnya bersusah payah ... diorang buat cam dalam buku .. part diorang .. ngajar ... masuk kelas ... bukak buku... tulis topik .. pastu bincang atau cerita ... tak kisah pun murid paham ke tak .. end of month dapat gaji ... xde la yg berenti kejap .. tarik nafas .. pastu try to identify things .. xde yg nak set priority ... pastu komplen ngan kementerian .. keje banyak .. keje hangguk ...
profesion perguruan.. adalah satu2 profesion yang berkait secara langsung tentang pembinaan insan ... aku pandang rendah ngan attitude cikgu2 .. tetapi tidak pada ilmu ... korang boleh jadi cikgu cemerlang .. cikgu yg banyak ilmu .. tetapi seme tu bukan yg dipandang .. yg nak dipandang adalah sejauh mana korang campurtangan .. dan terlibat dalam hidup seseorang .. dan mengubah sesiapa sahaja yg pada masyarakat sebagai tiada harapan .. kepada unit terkecil di dalam society yg mampu memacu negara kita kepada negara yg lebih baik ....... aku benci gila ngan cikgu2 yg rasa nyampah ngajar anak murid yg berada di kelas2 nakal ... kelas2 yg memerlukan lebih perhatian ... sebab pada aku ... camna teruk pun seorang murid .. bila kita memberikan harapan .. dan meletakkan panduan .. insya Allah .. sesuatu yg korang anggap impossible boleh berlaku .... it doesnt mean that if he or she is banged alil .. u need to throw life   out of it ..
omputeh ... tengok bende2 simple cam ni .. tetapi cikgu2 kita too proud to see all these ...

Reply #77 sibel's post

U be a teacher first, then u will know keje banyak ke tak..
I pun dah sampai naik boring keje cikgu..sb keje side lebih banyak dari keje core i.e. mengajar..hishamuddin laung lerr suruh keje cikgu tumpu pada p&p..sapa nak dengor cakap dia?Semua pengetua bz suruh cikgu keje extra2 untuk diri sendiri(pengetua) cepat naik promotion!
Teruk anak murid haku? Tahap samseng giler b***..polis dtg sekolah dah tak heran, tendang kete cikgu sampai kemek2, calar kete cikgu perkara normal kalau cikgu tegur sikit..tumbuk murid lain, letak pisau kat leher murid lain, dah biasa kat sekolah aku..
Aku tunggu time nak resign jer nie..

pakcik,
leh le kongsi2 ilmu math form 2 ngan saya

sibel,
what you said is true. tapi besar mana sgt kuasa di tangan seorang guru sekolah. as I said before, jangan campur aduk politik dengan sekolah. biarkan pendidikan dlm dunianya sendiri. pasti selamat.

for azie, sume kenangan dgn student sume manis2..
yang x manisnya bila masuk pengurusan & pentadbiran sekolah
mcm2 ragam kena handle.. if handle stdnts, x kira betapa nakal masih bole tahan
enjoy lagik..
tp masuk je campur tgn pengurusan sekolah, dgn nak mintak budget utk students ssh
nak dpt, pastuh pengetua bg kita keja bukan2, belom masuk kena fire, perli time
meeting  dgn pengurusan sekolah, PK etc..mmg jd x manis
tp..tula rempah-ratus jd cekgu.. bkn handle stdnts je tp org2 atas yg buat tension!!