CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: intan_mahsuri

Pengalaman manis seorang guru...

Dapat dari sebuah web lain..

"Sesetengah guru...
aku hairan dan celaru....
mereka denda pelajar..
seolah-olah pelajar itu mat komando...

aku hairan dan celaru...
pada sesetengah guru...
menghalau pelajar keluar kelas...
seolah-olah pelajar itu lembu yang malas....

ada pula yang amat marah....
kepada pelajar mereka menyergah...
seolah-olah yang disergah...
sekor kucing kurap.....yang tidak bermaruah....

ada pula sesetengah guru....
yang otaknya mungkin keliru....
asyik berpolitik tak tentu kalu..
kekadang menghempas meja dan bangku....

ada yang terlalu ekstreeem....
kalahkan ustaz yang alim...
menghukum ...bagiku amat terlalu berat...
pada kesalahan yang tidaklah begitu hebat...

tetapi ramai guru...
yang bekerja penuh minat....
yang senantiasa taat....
pada arahan dan nasihat....
yang bekerja begitu kuat...
yang alim dan tekun beribadat...
guru beginilah yang kuatkan....
aku punya semangat....

guru..guru..penyelamat bangsaku..
jasamu guru..akan sentiasa dihargai...
jika tidak oleh manusia...
tentunya oleh Ilahi...
jika bekerja seikhlas hati..

yang ni ada org balas lak..

Aku  pun heran ....
pada sesetengah ibu bapa
yang membela anak membabi buta
pada sesorang bijak pandai
yang hanya pandai mengandai

pada setiap murid diberi kebebasan
hingga terlupa segala batasan
guru sendiri boleh diejek
guru sendiri boleh dikotak katik

apa tidaknya ......
dibelakang mereka ibu bapa yang moden,
Ada juga pembela kaedah pembelajaran moden
Yang teori nya "tak boleh dsalahkan pelajar ...
Tak boleh denda pelajar ....."

Sebab tu lah pelajar kurang hajar .....
sebab orang-orang dibelakng mereka juga kurang hajar .....

Kesian guru .....
Janganlah tegur kesalahan pelajar mu
janganlah pukul mereka, walau RSAW mengajar kita mendidik anak dengan rotan
Janganlah lawan kehendak mereka kerana
...... alah mereka masih budak-budak, bukan tau apa!

Kesian guru ....
Kalau menegur di kata bekerja tak seikhlas guru yang membiarkan dan menuruti kehendak pelajar mereka
walaupun akhirnya mereka mungkin jadi SETAN.

Inilah produk sistem pelajaran sekarang ....
Cermin-cerminlah diri sendiri ....

nampak 2-2 cam betul. jadilah cam si luncai terjun dengan labu-labunya.. masyarakat luar terus berbahas tntang mende ni. displin budak makin teruk..

Originally posted by tuahayam at 25-11-2005 07:02 AM
Dapat dari sebuah web lain..

yang ni ada org balas lak..

nampak 2-2 cam betul. jadilah cam si luncai terjun dengan labu-labunya.. masyarakat luar terus berbahas tntang mende ni. displ ...

huhu...:hmm:

Originally posted by BHAI-SUCI at 15-11-2005 01:30 AM
bila budak2 nangis bila tau aku nk blah...so sad n sweet of those kids..

it happened to me too..so sweet...

Originally posted by sibel at 9-11-2005 09:55 AM

heh ... ape la yg ko contribute ni sangat tenko... ko x de kat skolah tu .. tak luak la...

Mmg pn tak luak kt skolah tuh klau aku tak ada.
Takut ko lak yg terasa luak bila aku tak ada kt sini.
Hihihi...
:love::love::love:

Originally posted by sibel at 10-11-2005 09:56 PM

takde nyer diorang nak tau ko ikhlas ke dak ... yg diorang tau .. masukkan orang yg hampeh cam tenko tu .. ramai sebenarnya yang langsung tak patut berada di dalam bidang pendidikan ... yang  ...

Teringat kt lagu Siti Fairuz...

Bila kurindu
Aku tersebut namamu...

Hihihi...
:love::love::love:

Originally posted by tuahayam at 25-11-2005 06:56 AM

yg ni fitnah besar.. 2 org ni. mak ayah just kerja kg...

takde pertolongan dari mana2 pihak..

org camnilah.. cuba jugak nak cari kelemahan dan kesalahan cikgu.. tak nam ...

dia ingat dia cikgu, guru ... orang hormat daripada hujung jari kaki hingga ke hujung rambut .. seme baik ... tak de cacat celah .. sama level ngan malaikat pastu semua bebudak yg pass exam tu hasil daripada titik peluh dier?

cut the crap la tuahayam... berape persen sangat contribution teachers towards a single student? 1 % tops ... lagi 99% usaha bebudak ngan tawakal kepada Allah ... bukan menidakkan sumbangan guru2 .. tetapi cermin muka tu dulu la ... berapa ramai bebudak yg mmg tegar daripada segi masalah disiplin yg awak dah bimbing bawak semula ke jalan yg sepatutnya? pastu timbang la plak ngan bebudak kelas FGHJ yg sememangnya awak ngan species awak labelll bebudak tu sebagai bebudak yg tiada harapan????? haku perna menjadi pelajar sama cam orang lain .. dan aku mmg masak ngan perangai cikgu2 sekolah ... luar dan dalam .. semua dalam average yg boleh diagak ... predicted

Follow Us
tak ada pengalaman manis ..... haiii.....

lenori This user has been deleted
dah kluar topik ker ni.. hahah

Originally posted by sibel at 1-12-2005 09:37 PM

dia ingat dia cikgu, guru ... orang hormat daripada hujung jari kaki hingga ke hujung rambut .. seme baik ... tak de cacat celah .. sama level ngan malaikat pastu semua bebudak yg pass exam tu ha ...

ko ni byk melalak la oi..
cube ko jadi cikgu dulu baru ko tau, baru boleh nak kondem,
takpun cube ko jadi org hebat mcm menteri hishamudin,baru ko puas ati camne nak train cikgu2 nih.
agak ko mampu ker nak jadi menteri pelajaran?
lepas ko jadi menteri pelajaran, ko ckp kat student tak yah hormat cikgu kat sekolah, pastuh pandai2 la belajar sendiri
atau suh mak pak duk umah ngajar kat  umah( ader ker mak pak sanggup tak pegi kerja sb nak ngajar anak dorang? i bet not), so tak payah wujudkan keje cikgu ni..sb byk bende  tak kene ngn cikgu ni..baik di lupuskan saje profesion cikgu..pastuh ko ader anak, ko ajar dorang, tak payah ko pergi kerja...baru ko puas ati mcm mana ko ajar anak ko kan?
tau membebel jer, buatnyer tak..
senang2 cube ko jadi cikgu dulu..

dulu aku try jadi cikgu pun ingat senang keje nih, tapi bile kerja jap, baru aku sedar susah..last2 aku berhenti sb tak larat weh, baik bukak business ngan laki aku..kerja cikgu lagi berat..

[ Last edited by miss_comel at 7-12-2005 08:55 AM ]

Originally posted by miss_comel at 7-12-2005 08:38 AM

ko ni byk melalak la oi..
cube ko jadi cikgu dulu baru ko tau, baru boleh nak kondem,
takpun cube ko jadi org hebat mcm menteri hishamudin,baru ko puas ati camne nak train cikgu2 nih.
agak k ...

melalak? hurm ... ni arr contoh cikgu2 yg x suka kepada criticism ... suka hidup di alam kayangan yang pada dia semuaaa baguss semua betul

miss comel in the wonderland ... comell shungguh ...tak heran arr kalo ko berenti daripada jadi guru ... afterall ko mmg tak layak ngan not FIT enough to be a teacher ....

soal jadi menteri pelajaran tu .... heh ... peluang aje tak ade ... tetapi bukan itu isunya ... soalnya ... mampu ke cikgu ikut rentak aku kalo aku jadi menteri pelajaran .... maklum la ... kan cikgu2 skang ni cam alice in the wonderland ...

keje cikgu x susah .. cuma yg susah tu ... pasal tak reti time management ... tak reti mengurus masa sendiri ... dah tu expect bebudak yg dia ajar reti time management by themselves .. lawak tul ... ketam ngajar anak2 berjalan lurus ...

cikgu2 yg ngata keje cikgu susah ni adelah cikgu2 yg

pertama
fail dan bodohhhh dalam time management. sibuk ngan bende lain ... tah macam2 bende yg lebih kepada peningkatan diri sendiri .. ni tak termasuk bermain politik ... termasuk politik pendidikan .. atau politik di tempat keja

kedua
tidak cukup ilmu.... nak ngajar fizik tetapi time spm pun dapat c6 aje .... nak ngajar math .. time spm dulu dapat p7...pastu expect bebudak dia dapat A1
tak cukup dengan tu .... sebelum masuk bilik darjah terkial2 nak baca buku ... tak pun ... ngajar 100% dari buku.. langsung tiada penghayatan ilmu yg ingin disampaikan

ketiga
bangang it ... dah tau hidup dalam era ledakan maklumat dan tahu kepentingan komputer ... langsung tak nak mendalamkan diri di dalam ilmu perkomputeran ... suruh pegi kursus .. macam2 cara nak ngeliat ... pegi kursus pun bukan mind and body yg pegi kursus .. mind tah kemana .. body je tercongok depat pensyarah ... orang belajar it supaya keje jadi eficient dan cepat ... ni dak ... seme keje2 berkaitan ngan it suruh anak sendiri buatkan untuk dia .... ape ke jadahnyer ni

keeempat
mmg awal2 nawaitu ...bukan nak jadi cikgu ... jadi cikgu sekadar nak mengorek duit gomen sedikit sebelum dapat keje yg lebih memberikan kepuasan maksimum kepada nafsu serakah sendiri

ni off topic ni .. tetapi ok gak ... sekurang2nya comel sket thread ni

-edit-

tolong delete terlebih post pula.

[ Last edited by CharlieDale at 2-2-2006 01:09 PM ]

Pengalaman manis saya
1. dapat pujuk budak tahun 3 nangis nak balik. hahaha bukan darjah 1..darjah 3 dah tu....
2. bila anak murid dapat menjawab dengan baik ketika exam.

ada banyak lagi kot. tapi dah lupa.

"barisan guru di sini tidak pernah mengharapkan kereta besar, duit banyak, hadiah cantik dari kamu jika kamu telah berjaya kelak. apa yang mengembirakan hati guru hanyalah ilmu yang dicurahkan telah digunakan ke jalan yang betul"

Originally posted by CharlieDale at 2-2-2006 01:08 PM
Pengalaman manis saya
1. dapat pujuk budak tahun 3 nangis nak balik. hahaha bukan darjah 1..darjah 3 dah tu....
2. bila anak murid dapat menjawab dengan baik ketika exam.

ada banyak lagi kot.  ...

tak ramai cikgu2 macam tu charlie dale ... kebanyakan cikgu anggap keje guru ni sampingan aje .. sambil tu bercita2 besar mempunyai kete besar rumah besar ngan gaji besar

kenangan manis :
- dpt mengajar anak kepada bekas cikgu kesayangan saya....mcm balas budi lah.

kenangan pahit :
- tak pahit sgt....cuma susah nak handle budak2 yang teramat degil...dah abis garang yana buat...
  semua tak mkn saman.

Originally posted by sibel at 4-2-2006 01:35 PM

tak ramai cikgu2 macam tu charlie dale ... kebanyakan cikgu anggap keje guru ni sampingan aje .. sambil tu bercita2 besar mempunyai kete besar rumah besar ngan gaji besar

sebenarnya ayat tu saya selalu guna untuk anak murid saya. memang tiada cikgu yang harapkan anak muridnya bagi dia apa pun. janji dia berjaya dan menggunakan ilmunya ke jalan yang benar. kalau dah jadi akauntan tapi dok curi duit pun tak guna juga.

Originally posted by CharlieDale at 6-2-2006 12:11 AM

sebenarnya ayat tu saya selalu guna untuk anak murid saya. memang tiada cikgu yang harapkan anak muridnya bagi dia apa pun. janji dia berjaya dan menggunakan ilmunya ke jalan yang benar. kalau  ...

:gila:

pengalaman manis apabila dibaling dengan kasut oleh seorang pelajar india yg nakal....sebab lepas tu kami jadi kawan baik. sayangnya saya tak lama di skolah tu

i worked as a temp teacher for a while in a small town in Sarawak. Ajar English & geo. i thought teaching tis the last job i'd take tapi ok jugak sbb budak2 ni look up to you..

pengalaman paling manis bila dah nak habis my service, diorg mintak maaf & salam cium tgn.... ni budak2 nakal la nih..

ADa student plak hantar surat kata i'm the best english teacher she ever had & dia dah improve english dia...

Tp mmg betul, kalau class budak pandai ni, diorg sombong sikit & berat tulang, compared to budak kelas balakang... tp diorg ni malas belajar.. susah betul nak motivate diorg ni.. this is the greatest challenge..  I selalu pesan / nag them in class,.. i don't expect all of them to go to university, but pursue their dreams whatever they are,.. & work hard to achieve those dreams,.. as long as they are morally acceptable & paling penting jadi manusia yg berguna! I feel that kita kurang nak tekankan perkara ni in schools sebab terlalu sibuk nak habiskan syllabus!  but we really can't blame the teachers entirely sb mmg diorg kena habiskan syllabus.. kalau tak, kena plak dgn GB, kementerian.. . let's face the fact,.. budak2 kelas balakang ni most likely takkan ke university but doesn't mean they won't succeed in life..  plaing penting jadi manusia yg jujur laa...  belajar pandai2 ,  jadi lawyer ke, engineer ke kalau songlap duit org, buat apa..

pakcik_d7668 This user has been deleted
pengalaman manis ek?
berjaya mengubah perangai beberapa murid gangster yang semua cikgu lain dan menyampah dan anggap macam dah takda harapan lagi tu...

kenangan pahit? kena citer kat thread pengalaman pahit le...heheh

urmm..
sebagai seorang student
xkire la cikgu tu baik atau tak
diorang tetap ade dlm ingatan sampai bebila

neway.. sayang aa ka cikgu2 saye
walaupun kdg2 geram..
slalu gak ngumpat2 ni.. (hahahha...budak jahat)
tapi dlm ati tetap saya akui tanpa diorang sape la saya

lebey2 lagi baru abes skola ni
mmg rindu betol aa
keh keh keh

ish xpayah citer aaa
respek kat sume cikgu kat malaysia
yezzaa!!