CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4926|Reply: 21

unconditional love

salam

bila me baca tentang "unconditional love" nie...bukak satu perspektif baru cara kita patut melayan anak2 ...

my son always ask me.."do you love me because i can sing?"..."do you kiss me because i can read?"...dulu me selalu jawab ye!!!!...:stp: tapi bila baca pasal unconditional love, jawapan yg me berikan pun dah berubah....NO.."because you are my son"...

lihat sendiri betapa anak2 kita nie tunggu pengesahan drp kita bahawa mereka tu istemewa atau tidak...adekah kita sayang dia sebab dia boleh capai our expectation...pengesahan begini hanya diperlukan oleh anak2 yg blum cukup kuat keyakinan diri, mereka perlukan pengiktirafan drp ibubapa utk mereka rasa disayangi, dihargai....

Rate

1

salam

contoh klasik yg kita selalu jumpa bila mak/ayah dah aturkan semua perancangan utk anak2 sampai dia besar...simpan insurans pendidikan dan siap pilih sekolah plg bagus supaya anak boleh menuruti kehendak ibubapa...mungkin lagi berjaya drp parents sendiri:cak:

bila besar anak tak mau ikut sebab tak minat:stp:...tak mudah perasaan mak/ayah yg begini nak reconcile all the differences between them...me pun tak tahu cemana nak hadapai kalo berlaku esok-lusa...

bayam pun risau la...sekarang ni sibuk beli buku tu buku ni nak pupuk minat membaca kat anak.. pastu bila dia tunjuk tak minat sikit dah risau padahal anak tu baru setahun..so bagus juga ada topik ni...membuatkan kita berfikir balik... jgn put our hope tinggi sgt.. hope for the best..prepare for the worst.

pernah dengar tak org-org tua cakap, dalam setandan pisang, tak semuanya yg elok...

Bila cakap pasal parents' expectation, teringat dulu masa anak aku kecik sikit (masa baru pandai cakap), aku dok brainwash depa...bila dah besar nanti...jadi doktor. Hari-hari dok tanya soalan yang sama. Konon nak kasi derang ingatlah...

Tiba satu hari yang sikecik tu buat sepah dalam bilik. Aku ni nak marah, budak tu kecik lagi, apa dia tau. So aku hanya mampu merungut jer ler. So, I just muttered under my breath: "Isshh....nak jadi apa lah budak ni...". Tetiba ada dengar suara kecik menjawab..."nak jadi doktor"....:bgrin::bgrin::bgrin:

Anyway, don't worry...I'm not one of those pushy parents. Dulu masa memula ada anak, besalah kan...kononnya ambitious. La ni anak aku tu cita-cita nak jadi fashion designer. Lima bulan lepas dia kata nak jadi hairdresser....;). Right now I just let my kids observe and learn about different types of occupations. It's actually interesting bila kita tengok cara depa berpikir based on what they see around them....

[ Last edited by pelicano at 1-9-2005 08:34 AM ]

aturcara This user has been deleted
Memang kalau boleh kita nak anak2 jadi lebih baik dari kita...kalau kita ade degree..kita nak kalau boleh anak kita tu nanti master hehe...biasalah kan..tapi sekarang ni memang kita biasakan anak kita yang baru setahun jagung tu dengan buku..kita beli buku animal ke..tunjuk kat dia...pastu suruh dia ikut apa yang kita sebut..so far dia dah kenal ayam, kucing, bird, kira okla tu...taknakla force dia sangat kot2 dia confuse eheh

Follow Us
hehehe..
nak anak explore banyak2 benda dulu sebelum dia decide nak jadi apa bila besar nanti...
kalau jadi doktor best... jadi chef pon best gak...
harap2 tak de la minat nak jadi penyanyi ke... ahakssss.....

aimbonafide This user has been deleted
salam...lama tak masuk!
haah atira...tulah pasal, sejak 2 menjak nih, anak sulong aim asyik dok nyanyi/dgr lagu mawi jek
kat rumah suh psg vcd mawi...dlm keta pun nak psg cd mawi...
adusss...jenuh bg excuses...cd rosak lah, t'tinggallah..
hmmm...penangan tsuMawi!

Originally posted by pelicano at 1-9-2005 08:28 AM
Bila cakap pasal parents' expectation, teringat dulu masa anak aku kecik sikit (masa baru pandai cakap), aku dok brainwash depa...bila dah besar nanti...jadi doktor. Hari-hari dok tanya soalan yang ...

salam

paham pelicano...antara me dgn hubby, rasanya me yg over sket bab-bab anak nie..;)

hubby punyer requirement senang aje....belajar jadi manusia dulu dan pilihlah lah nak keje apa pun, cuma kekadang me takut my son nie ade rasa nak lawan abah dia satu hari nanti dan pressure himself to be like one...

ramai gak kekawan kat sini yg rasa dia tak setanding the parents esp ibu/bapa yg sgt berjaya masa zaman muda mereka...takut the same thing happen to my son, cemana agaknya ekkk...kita nak handle nanti

Originally posted by aimbonafide at 1-9-2005 10:52 AM
salam...lama tak masuk!
haah atira...tulah pasal, sejak 2 menjak nih, anak sulong aim asyik dok nyanyi/dgr lagu mawi jek
kat rumah suh psg vcd mawi...dlm keta pun nak psg cd mawi...
adusss...jen ...

salam

hihihihi..tsumawi...

tu lah kann kalo dia nak jadi penyanyi, cemana?...my son nak jadi spiderman aje...huhuhu

hmmm gorg always remind myself dgn poem nin

CHILDREN -- Kahlil GIBRAN
      Your children are not your children.
      They are the sons and daughters of Life's longing for itself.

They come through you but not from you,
       And though they are with you, yet they belong not to you.

You may give them your love but not your thoughts.
      For they have their own thoughts.

You may house their bodies but not their souls,
      For their souls dwell in the house of tomorrow, which you cannot visit, not even in your dreams.

You may strive to be like them, but seek not to make them like you.
       For life goes not backward nor tarries with yesterday.

You are the bows from which your children as living arrows are sent forth.
       The archer sees the mark upon the path of the infinite,
        and He bends you with His might that His arrows may go swift and far.

Let your bending in the archer's hand be for gladness;
      For even as He loves the arrow that flies, so He loves also the bow that is stable.

aduhh..alja..me plak selalunya yg tanya my doter tu do u love me..? bukannya dorang yg tanya..ehehe..

pasal budak 2 org ni me biarkan jer dulu dorang sbb tak nampak lagi apa kecenderungan dorang ni..
apa ygg me nampak kakak kurang yakin kat diri berbanding adik nih..dan me dan hubby bukan jenis pushy..

apa yg penting nak bagi dorang ni ada keyakinan diri, belajar berkongsi dan yg simple matters dulu la..ehehehe..

Originally posted by gorgonz at 1-9-2005 04:54 PM
hmmm gorg always remind myself dgn poem nin

CHILDREN -- Kahlil GIBRAN
      Your children are not your children.
      They are the sons and daug ...

salam

well..exactly like this

sedih laa pulak kann:cry:

Originally posted by hanna1905 at 1-9-2005 11:21 PM
aduhh..alja..me plak selalunya yg tanya my doter tu do u love me..? bukannya dorang yg tanya..ehehe..

pasal budak 2 org ni me biarkan jer dulu dorang sbb tak nampak lagi apa kecenderungan dorang ...

salam

kita pun ade kekurangan kan hanna...bukan senang nak master in life time lesson, ade yg sampai tua pun tak reti2...hihihihihihi

ingat tak benda yg kita selalu citer tu...

plg idak kita aware kann....:cak:

menarik topic nih! Yang penting kita bagi mereka yg terbaik dan sentiasa mendoakan mereka.

reciprocate

bila baca topic ni.. teringat mias penah tanya hubby ... don't u feel lucky that our son loves us unconditionally?... (masa tu my baby tgh kiss pipi mias dgn hubby yg baru balik keje)...

w/pun tak sama dengan apa yg alja utarakan tapi hakikatnya anak2 kita lebih paham pasal unconditional love ni... they'll love us no matter what.. masa kocik la.. dah besar, bila dah outside influence itu dah lain...

Originally posted by mias_2004 at 2-9-2005 01:51 PM
bila baca topic ni.. teringat mias penah tanya hubby ... don't u feel lucky that our son loves us unconditionally?... (masa tu my baby tgh kiss pipi mias dgn hubby yg baru balik keje)...

w/pun  ...

salam

a'ah setuju dgn mias....anak2 kecik lebih paham erti unconditional love nie

dulu masa kecik me selalu tanya my mom kenapa dia terlebih sayang my bro...hihihihi
dan me akan jadi rajin sgt sebab nak ambik hati dia....
me tak mau buat the same thing for my lil angles..

pasal unconditional love nih jugakk..betul ke kalau dah namanya mak tiri..mak tiri la jugak..?? sori off topic sket..
me baru sembang dgn my fren dia cerita pasal mak baru dia..bapak dia kawen lg sbb mak dia meninggal..
nampak perbezaan cara layanan melebihkan anak sendiri..

pengalaman me..hehehe..hanya Allah jer yg tahu..kesannya terasa sampai skg..
tapi ada jugak mak kandung tapi buat anak mcm bukan anak sendiri sampaikan anak bila dah kawen tak suka nak balik rumah mengenangkan sikap mak tu dulu..

Originally posted by my-alja at 2-9-2005 02:36 PM

dulu masa kecik me selalu tanya my mom kenapa dia terlebih sayang my bro...hihihihi
dan me akan jadi rajin sgt sebab nak ambik hati dia....
me tak mau buat the same thing for my lil angles..

yup...samalah kita... kalu bagi pujian tu kena sama rata. Tapi hari tu bila aku puji anak lelaki aku "you're the bestest boy" (bg anak aku 'bestest' tu kira dah tertanding lagi....:bgrin: ), yang pompuan tu buat selamba jerk. Aku tanya tak jeles ker...dia kata tak sebab dia the 'bestest' girl...aku pikir-pikir...yer tak yer jugak eh...
lol

Originally posted by pelicano at 4-9-2005 01:26 AM

yup...samalah kita... kalu bagi pujian tu kena sama rata. Tapi hari tu bila aku puji anak lelaki aku "you're the bestest boy" (bg anak aku 'bestest' tu kira dah tertanding lagi....:bg ...

salam

my son selalu sebut he is the goodest.....kih kih kih

12Next
Return to list New